Н еобичайна фотосесия в един малък парк в Атина: лятна градска мода, комбинирана с азиатски традиции. Авторка на дрехите е Шафи Кяз, която е на 35 години и дълго е живяла в бежанския лагер Мория. Родена е в Афганистан, пишат от "Дойче веле". 

Изминала е дълъг път заедно със семейството си, но е постигнала голямата си цел: собствена модна колекция. "Беше толкова хубаво! Чувствам се толкова добре! Манекенките изглеждаха отлично и бяха много мили. Винаги съм мечтала за това", споделя Шафи.

В едно малко жилище в гръцката столица тя прави кройките и шие моделите. Научила го е от майка си още като дете. А днес с това си изкарва хляба. Но с дрехите младата жена иска да спечели нещо повече от пари - иска да разказва истории. "Тази рокля за мен е много важна, тъй като в нея се съчетават две култури", разказва дизайнерката. "Десенът е от родината на баба ми и дядо ми - Таджикистан. Ръкавите са дълги, но са с цепка. А от едната страна са по-дълги, отколкото от другата. Така е и долу. За европейците това е къса рокля, за хората от моята родина тя е дълга."

Когато не говориш езика, нямаш работа и квартира

Всяка година в Гърция пристигат хиляди бежанци. Някои от тях се срещат ежедневно на площад "Виктория" в Атина с надеждата да намерят работа или човек, който да им помогне да продължат по пътя си към мечтаната цел. Първоначално и Шафи е сред тях - не говори гръцки, няма нито работа, нито квартира.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by SHAFI QIAS (@shafistyle)

Младата жена обаче има талант и достатъчно енергия да върви напред. Други мизерстват в Гърция от години - като едно момче от Афганистан, което срещаме на площада. "Дойдохме в Гърция преди две години, но не мога да ходя на училище. Учих английски с клипчета в Ютюб, но сега прекъснах и започнах да уча немски", разказва той.

В Гърция помощта, оказвана на бежанците, не е голяма - самата страна е в тежка икономическа криза, младите гърци не могат да намерят работа. Някои успяват да си наемат стая, но без работно място наемът е непосилен. Младата дизайнерка Шафи Кяз обаче се справя - намира малко жилище в един от атинските квартали и плаща наема благодарение на шивашките услуги, които предлага. За нея лагерът Мория вече е минало. "Беше изключително травмиращо. Когато решихме да тръгнем за Европа, мечтаех за този континент. Но след третия месец в Мория вече ми се струваше, че не съм жива", спомня си Шафи.

"За мен Гърция е огромен шанс. Но..."

Мечтата на Шафи е да живее в мир и да може да твори. Помага ѝ Кася Мачеловска от атинската организация "Дила". Общите им усилията се увенчават с успех: първата колекция на Шафи вече е представена в гръцкия "Vogue". "От една страна ние от "Дила" искаме да помогнем на жените, от друга - да допринесем за включването на гласа и визията на мигрантките от неевропейски страни в културата и да им предоставим платформа", обяснява Мачеловска. Следващото намерение на организацията е да основе собствена марка.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by SHAFI QIAS (@shafistyle)

За Шафи Кяз Гърция е огромен шанс. Но дали страната ще се превърне и в нейна втора родина? Младата дизайнерка не може да отговори на този въпрос. Тя не иска да забравя произхода и миналото си, иска те да я придружават в новия ѝ живот - за това говорят и цветовете и формите на нейната мода, която свързва двете култури. "Можем да живеем заедно и в истинския живот, да творим съвместно и да изграждаме света ръка за ръка", казва тя. 

Как един нещастен брак спаси хиляди животи

Бежанците: Какво не знаем за тях?

DW: Мръзнат, болни са, от месеци не са се къпали

 

"Виждах съжалението в очите на майка ми. Но беше късно"

Кои са апатридите – хората без държава

Ослепителната българка, която дефилира за "Диор"

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Любимци от „Игри на волята" разменят временно Арената за кухнята в „Черешката на тортата“

Любимци от „Игри на волята" разменят временно Арената за кухнята в „Черешката на тортата“

Любопитно Преди 1 час

Дни преди старта на екстремния риалити формат, петима от най-колоритните участници ще представят кулинарните си възможности пред шеф Манчев – от днес до събота в 20:00 ч. по NOVA

Кола предизвикала падането на камъни в Кресненското дефиле

Кола предизвикала падането на камъни в Кресненското дефиле

България Преди 1 час

Водачката е отклонила вниманието си от пътя, и е загубила контрол над автомобила

Деца на 10 години замеряли коли с бетонни парчета в София

Деца на 10 години замеряли коли с бетонни парчета в София

България Преди 2 часа

На родителите са връчени предупредителни протоколи

Момиче с комоцио от паднал клон във Варна, майка му ще съди Общината

Момиче с комоцио от паднал клон във Варна, майка му ще съди Общината

България Преди 2 часа

Момичето е с мозъчно сътресение и в шок

Снимката е илюстративна

Мистериозна смърт в Хонолулу - откриха мъртва 50-годишна стюардеса

Свят Преди 3 часа

Джени Лъптън е била в Хавай по време на престой, а полицията преглежда записи и разпитва свидетели

Задържаха наркодилърка с фентанил в София

Задържаха наркодилърка с фентанил в София

България Преди 3 часа

По искане на прокуратурата Софийският градски съд е определил най-тежката мярка за неотклонение

<p>Subaru Forester: Направен да надживее няколко собственика (ВИДЕО)</p>

Subaru Forester: Направен да надживее няколко собственика (ВИДЕО)

Технологии Преди 3 часа

Не променяш нещо, което работи. Subaru са праволинейни в този житейски закон, затова и шестото поколение на Forester залага на основните ценности на марката

ЕСПЧ осъди България за събарянето на ромските домове в „Орландовци“

ЕСПЧ осъди България за събарянето на ромските домове в „Орландовци“

България Преди 3 часа

ЕСПЧ определя случая като част от системен проблем и настоява България да промени законодателството с

Разследват блудство с малолетно дете в Струмяни

Разследват блудство с малолетно дете в Струмяни

България Преди 3 часа

Досъдебното производство е образувано след подаден сигнал

Ново тревожно явление в TikTok: Снимане на екстремно шофиране в крадена кола

Ново тревожно явление в TikTok: Снимане на екстремно шофиране в крадена кола

Свят Преди 4 часа

Предизвикателството „joyriding“ кара тинейджъри да крадат коли, да се снимат с висока скорост и да постват в социалната мрежа за лайкове

,

Как да се събуждаме без аларма: Експеримент, който променя съня

Любопитно Преди 4 часа

Едноседмичен експеримент показва как проста промяна в вечерните навици и излагането на утринна светлина могат да ни научат да се събуждаме естествено без аларма. Вижте съветите на водещи сомнолози за рестарт на циркадния ритъм

Русия удари товарен кораб с военни стоки за Украйна край Одеса

Русия удари товарен кораб с военни стоки за Украйна край Одеса

Свят Преди 4 часа

Москва съобщи и за унищожени 148 украински дрона през нощта и за превземането на село в Донецка област

Фридрих Мерц

Нов дрон с експлозив е открит край летището в Лайпциг

Свят Преди 4 часа

Първият безпилотен апарат беше намерен на 5 август с устройство, чийто детонатор очевидно не е сработил

КЗК проверява концентрацията на над 1 млрд. лв. за помощни средства за хора с увреждания

КЗК проверява концентрацията на над 1 млрд. лв. за помощни средства за хора с увреждания

Свят Преди 4 часа

Над 1,4 млрд. лв. публичен ресурс са били изплатени през 2024 - 2025 г., като значителна част е концентрирана в малък брой доставчици.

Пожар избухна край Кавала: Огнеборци гасят огъня по земя и въздух

Пожар избухна край Кавала: Огнеборци гасят огъня по земя и въздух

Свят Преди 4 часа

В операцията са включени десетки пожарникари, самолети и хеликоптери, следи се и с дрон с термална камера