Бежанците: Какво не знаем за тях?
Източник: Getty Images/Guliver
18

Д нес е денят на хората, които са принудени да бягат. На семействата, които изоставят дома и родината си, за да се спасят от преследване, терор или война. Отбелязваме Световния ден на бежанеца. 

Подобно на бежанците, ние също бягаме - от темата за тях. Поддаваме се на страхове или предубеждения и отказваме да погледнем цялата картина.

"Виждах съжалението в очите на майка ми. Но беше късно"

"Бежанец" не е равно на "икономически мигрант"

Кои са бежанците? Няма един-единствен отговор на този въпрос - всеки от тях носи своята история, помни своята болка и има какво да разкаже.

Самото понятие "бежанец" обаче е ясно регламентирано. Ето какво е определението за него според Конвенцията за статута на бежанците: Това е лице, което има основателни опасения от преследване в своята държава, основани на раса, религия, националност, политическо мнение или принадлежност към определена социална група и поради тези причини не желае или не може да се ползва от закрилата на тази страна. 

След като един човек реши да напусне държавата си поради някой от изброените фактори, той се превръща в лице, търсещо убежище. Всеки бежанец в началото е търсещ убежище, но не всеки търсещ убежище в крайна сметка бива признат за бежанец.

Търсещите убежище могат да бъдат разделени на няколко групи: потенциални бежанци, апатриди (хора без гражданство), вътрешно разселени лица (те не пресичат международните граници). 

Кои са апатридите – хората без държава

Лицата без държава 

Апатрид е "лице, което не се разглежда като гражданин от нито една държава в съответствие с нейното законодателство", можем да прочетем в Конвенцията за статута на апатридите. Каква е причината за това? 

Хората получават гражданство веднага след раждането си. Невинаги обаче страните успяват да гарантират това право. Много деца се раждат без националност, вследствие на дискриминация към определени етнически или религиозни групи или заради пропуски в националните законодателства. Ако не се знае кои са родителите на някое дете, много вероятно е то да се превърне в апатрид, защото в дадената страна националността се определя на базата на потомствена връзка. 

Според актуалните данни на Върховния комисариат за бежанците към ООН (ВКБООН) апартидите по света към края на 2019 г. наброяват 4.2 милиона души. 

Най-много апатриди има в Мианмар, където над милион души от етническото малцинство на рохингите са изключени от правото да получат националност. Една от най-главните причини за създаване на апатриди е фактът, че в 27 държави на жените е забранено да предадат своята националност на децата си. 

Вътрешно разселените лица

Те не пресичат международните граници, а остават в пределите на страната, където може да са станали жертва на преследване поради своята раса, религия, националност, принадлежност към определена социална група или политическо убеждение. Най-често лицата попадат в тази категория вследствие на граждански войни и конфликти. Според ВКБООН тези хора са почти 46 милиона. 

Майките, които "изглаждат" гърдите на дъщерите си

Но да се върнем към определението за лицата, търсещи убежище. Както казахме - не всеки, който търси убежище, получава статут на бежанец. 

Голяма част от лицата получават хуманитарен статут. Той се предоставя на чужденец, който не може или не желае да получи закрила от държавата си по произход, тъй като може да бъде изложен на реална опасност от тежки посегателства като:

1. смъртно наказание или екзекуция; 2. изтезание или нечовешко или унизително отнасяне; 3. тежки и лични заплахи срещу живота или личността му като гражданско лице поради насилие в случай на вътрешен или международен въоръжен конфликт.

Най-бруталните случаи на потъпкване на човешките права

Закрилата, която Република България предоставя на чужденци, включва убежище, международна закрила и временна закрила. Повече за това можете да прочетете тук.

Разбира се, миграционните потоци се формират не само от хора, които бягат от насилие, конфликти или изтезания, но и от лица, които имат други подбуди, за да напуснат родните си места. Икономическата причина е считана за една от главните. Според ВКБООН медиите би следвало да използват следния термин за тази категория лица - "икономически мигрант" (което не трябва да се бърка с "имигрант"). 

ВКБООН предупреждава, че двете понятия "бежанец" и "мигрант" не са взаимозаменяеми. Медиите използват и още един термин, който не е определен в нито един закон, конвенция или протокол - "нелегален имигрант". През 2013 г. Асошиейтед прес забранява на своите журналисти да използват този термин, що се отнася до лица:

"Незаконен/нелегален" имигрант не може да има, самото преминаване на границата може да бъде определено като нелегално, но терминът не може да определя извършителя на деянието". 

7 мита за модерното робство

Откъде идват бежанците и къде отиват?

След като изяснихме основните понятия, е добре да погледнем кои са държавите, които "произвеждат" най-много бежанци и къде търсят спасение тези лица. 

До края на 2019 г. по света има 79.5 милиона принудително разселени хора. 26 милиона от тях са бежанци (20.4 милиона влизат в мандата на ВКБООН и 5.6 милиона в мандата на Агенцията за подпомагане на палестинските бежанци).

Медиите редовно показват бежанци, които пристигат на гръцка или италианска земя след опасно пътуване по Средиземно море. Кадри от границата на САЩ пък предполагат, че Аризона е залята от хора, които бягат от насилие в Централна Америка.

Но статистическите данни посочват различна картина. 80% от бежанците са приютени от страни, съседни на техните държави на произход. 

2/3 от всички бежанци по света идват само от 5 държави (данните включват бежанците от мандата на ВКБООН и бежанците от Венецуела):

Сирия (6.6 милиона); Венецуела (3.7 милиона); Афганистан (2.7 милиона); Южен Судан (2.2 милиона); Мианмар (1.1 милиона).

А 5-те държави, които приемат най-много бежанци са:

Турция (3.6 милиона), Колумбия (1.8 милиона), Пакистан (1.4 милиона), Уганда (1.4 милиона) и Германия (1.1 милиона).

Особено притеснително е, че почти половината от бежанците по света са деца и младежи под 18-годишна възраст. Повече от 110 000 от тях са разделени от семействата си. През 2018 г. 27 600 непридружени деца са потърсили убежище в различни страни по света. Принудителното разселване има тежки последици за образованието на децата и близо 4 милиона деца бежанци са извън училище. 

Кои са кризите, които създават бежанци?

Няколко големи кризи допринасят за масовото разселване на хора през последното десетилетие. Ето една част от тях, класирана от ВКБООН:

Избухването на конфликта в Сирия, който продължава и до днес; кризата с разселването в Южен Судан; конфликтът в Украйна;
пристигането на бежанци и мигранти в Европа по море; масовият поток бежанци без гражданство от Мианмар към Бангладеш; кризата във Венецуела; кризата в Сахел в Африка, където конфликтът и промените в климата застрашават много общности;

проблемите със сигурността в Афганистан, Ирак, Либия и Сомалия; конфликтът в Централноафриканската република; вътрешното разселване в Етиопия; насилието в Демократична Република Конго; голямата хуманитарна криза в Йемен.

Това е само част от историята на бежанците, която се пише всеки ден и принуждава хиляди хора да се включат в нея. 

Коментари 18
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

18 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни

Последни

Прокуратурата е образувала проверка на "Пирогов"

Прокуратурата е образувала проверка на "Пирогов"

България Преди 26 минути

Наблюдаващият прокурор е дал разрешение на министъра на здравеопазването да разгласява данни

Анджелина Джоли се завръща като Злодеида

Анджелина Джоли се завръща като Злодеида

Любопитно Преди 2 часа

Джоли ще вземе участие в снимките на "няколко филма, включително и "Господарка на злото 3"

Дейвид Бекъм показа, че е огромен фен на "Игра на тронове" (СНИМКА)

Дейвид Бекъм показа, че е огромен фен на "Игра на тронове" (СНИМКА)

Любопитно Преди 3 часа

Тази седмица той сподели снимка с "майката на драконите" Емилия Кларк

Vivacom и Eutelsat Group стартират в България четвъртата в Европа наземна станция

Vivacom и Eutelsat Group стартират в България четвъртата в Европа наземна станция

Технологии Преди 4 часа

Проектът се реализира в обект на Vivacom на територията на община Стара Загора

Ердоган: Турция да стане гарант за Газа

Ердоган: Турция да стане гарант за Газа

Свят Преди 4 часа

Ердоган: Нетаняху е "на ръба на краха"

<p>&quot;Тайм&quot; обяви &quot;Личност на годината&quot;</p>

Тейлър Суифт е "Личност на годината" на сп. "Тайм"

Любопитно Преди 4 часа

Тя успя да победи осем други финалисти, сред които крал Чарлз III и Барби

"Химическа камера, обречен град": Каква е причината за мръсния въздух в Русе

"Химическа камера, обречен град": Каква е причината за мръсния въздух в Русе

България Преди 4 часа

Местната власт е безгласна буква за разрешаването на този проблем, смята Емилия Милчева

<p>Изпълнителят на&nbsp;&quot;Despacito&quot; се отказва от музиката, посвещава се на Бог</p>

Daddy Yankee се отказва от музиката, посвещава се на религията

Любопитно Преди 4 часа

Изпълнителят с прочу с хитове като "Despacito" и "Gasolina"

Снимката е илюстративна

Потвърдиха два нови случая на свински грип у нас

България Преди 4 часа

В болница е 4-годишно дете, което е с доказан грипен вирус A(H1N1)pdm09

Скандал раздели участниците на COP28 за климата в Дубай

Скандал раздели участниците на COP28 за климата в Дубай

Свят Преди 4 часа

Учените казват, че емисиите на парникови газове трябва да бъдат намалени с 43% през следващите шест години

Напрежение между полиция и протестиращи: Денков, слез!

Напрежение между полиция и протестиращи: Денков, слез!

България Преди 4 часа

Исканията на културните дейци са формулирани в 3 точки

<p>&quot;Блондинките са глупави, а французите са страхливци&quot;</p>

Какъв е произходът на някои от най-популярните стереотипи

Любопитно Преди 4 часа

Блондинките са глупави, а всички ирландци обожават картофите – какво всъщност знаем за едни от най-разпространените стереотипи

Къде ще са запасите с нефт за България решават депутатите

Къде ще са запасите с нефт за България решават депутатите

България Преди 4 часа

Промените бяха одобрени на първо гласуване със 129 гласа

"Врагове навсякъде": Параноична чистка в Китай

"Врагове навсякъде": Параноична чистка в Китай

Свят Преди 4 часа

Параноя се разпростира във всички части на бюрокрацията и икономиката и никой не е в безопасност

Вижте как Израел се готви да наводни тунелите на "Хамас" (ВИДЕО)

Вижте как Израел се готви да наводни тунелите на "Хамас" (ВИДЕО)

Свят Преди 5 часа

Израел е сглобил система от големи помпи, които може да използва, за да наводни огромната мрежа от тунели на "Хамас" под ивицата Газа с морска вода