В първата част на поредицата „Най-мистериозните места в България“ ви запознах с някои наистина интересни и мистични точки в нашата родина, които определено си заслужава да се видят на живо. Мистериозните места по нашите земи са толкова много, че наистина трудно биха се побрали в една или дори в няколко статии, но все пак ще се опитам да ви представя едни от най-интригуващите сред тях, поне според мен.

Продължаваме мистериозната разходка из България с една от най-мистериозните планини у нас, а именно Странджа. И макар, че вече няколко пъти съм споменавала различни точки от нея, днес ще направя един общ преглед, както се казва, на цялостната картина, за да придобиете по-голяма представа за тази малко посещавана, но пълна с мистерии и девствени места планина.

С уникалната си симбиоза между история, природа и традиции, Странджа завладява всеки дръзнал да я посети. Това място ще ви очарова със своята неподправена дивота и мистика. Странджа не е само най-югоизточната планина на България, но и на Балканите. В различни периоди от историята, тя е имала различни имена – Салмидесос, Хемимонт, Монс Астикус и други.

Странджа, макар и малка по-територия крие в себе си прекрасни природни богатства и някои доста мистериозни места, които от десетилетия будят интереса на хората.

На територията на Странджа, при с. Кости, се намира най-старият български резерват – „Силкосия“. Той е обявен за такъв още през 30-те години на миналия век. Въпреки малката си територия, резерватът предлага огромно разнообразие от растителни и животински видове. „Силкосия“ е истински рай за орнитолозите от цял свят. Тук се срещат южен славей, авлига, малко черноглаво коприварче и редица други птици.

Непосредствено до резервата се намира с. Българи – едно от най-старите странджански села, но не от там идва неговата слава. То е единственото нестинарско село, което е запазило традицията на ритуалния танц върху живи въглени. Всяка година на 21 май – празникът на „Св.св. Константин и Елена“, може да видите този невероятен български обичай.

На територията на Странджа има едно градче, което се освобождава от турско робство едва през 1913 г. – Малко Търново. Тук може да посетите трите етнографски къщи, превърнати в музеи и да се запознаете с богатата история и природа на града и района.

През 1903г., по време на Илинденско-Преображенското въстание, Малко Търново търпи най-големи поражения. Повечето къщи в града са ограбени, а населението е принудено да бяга. И въпреки тежката съдба на местното население в онези години, днес всеки от града ще ви поздрави, ще ви посрещне с усмивка и спокойствие.

Съвсем близо, на 50 км, се намира с. Бръшлян или още Сърмашик. В този музей на открито ще видите едно малко килийно училище, известно с това, че е единственото в България, в което освен на кутии с пясък, се е пишело и на дъски с нагрят восък. През 1903 г., войводата Яни Попов написва известната песен „ Ясен месец веч изгравя“. Той е вдъхновен от т.нар. „Сърмашишка афера“, в която именно тук падат първите жертви на Преображенското въстание.

Друга важна местност не само в Странджа, ами и в цяла България е Петрова нива. На това историческо място през 1903 г. се провежда конгрес на Одринския революционен кръг, на който се изработва план за действията по време на Илинденско-Преображенското въстание.

В близост до тази местност се намира най-големият водопад в Природен парк „Странджа“ – Докузак. Той събира водите на няколко карстови извора от Малкотърновската котловина – Големият врис, Малкият врис, Сушица, Бигорът, Бялата вода и Деветте извора. Височината на водопада е едва 5 метра, но водите му образуват приказна завеса, стичайки се върху отдолу лежащите скали.

И оттук насетне вече следват истински мистериозните места в Странджа планина.

Пътувайки из Странджа, няма как да пропуснем и местността Мишкова нива, където е открит голям могилен некропол. На обекта са намерени мраморни жертвеници на Аполон, надпис с посвещение на Херакъл и плочи с изображения на тракийски конник.

Местните легенди разказват, че в близост до този комплекс, се намира т.нар. „гробница на Бастет“ – известна египетска богиня на радостта, празниците и покровителка на бременните жени. Тя била дъщеря на египетския бог на Слънцето – Ра. Истина или не, това е част от местния фолклор, който в последните години започва да привлича все повече туристи, жадни за нови знания и вълнуващи преживявания.

Но коя всъщност е Бастет и какво знаем за нея? Може да се каже, че има доста противоречива информация за нея и съществуването ѝ. Най-често тя е описвана като богинята котка или лъвица и за това най-често се среща в изображенията с женско тяло и котешка глава. Както вече споменах, легендата разказва, че Бастет е дъщеря на Бога Слънце в Египет – Ра. Разбира се, има и много други теории за нейната същност и произход, но може да се каже, че тази е най-разпространената.

Трудно може да се определи кое точно е най-мистериозното място в България, но Странджа планина определено може да се нареди сред челните места. Дали това, че е изтъкана от мистика я прави толкова интересна или точно това е причината да е малко посещавана, защото хората се страхуват от това, което евентуално се крие там?

Дали ще разберем, не знам, но до тогава не пречи да се докоснем до красотата, която Странджа предлага.

Още от автора:

50 невероятни факта за историята и културата на Япония

Най-интересните теории за Светия граал

Легенди и интересни истории, свързани с българските върхове

3 от най-мистериозните места в България

3 от най-мистериозните места в света

Най-интригуващите факти за Космоса

Копривщица: Градът, който носи духа, бита и културата на миналите времена

Кой е крал Артур и кои са най-популярните легенди за него?

Кои са най-интересните и мистериозни тайни общества?

Известни символи в световната история и тяхното тълкувание

5 неща, които психически стабилните хора НЕ правят

Село Чавдар през древността и античната епоха – една неразказана история

Предизвикателен, но уникален: Защо периодът на бременност е толкова специален

Какви тайни крие човешкото тяло – интересни факти

Вярвате ли в духове: Мит или реалност са призраците

Египетски мистерии: Завладяващите митове на древната цивилизация

Лайката: Защо е толкова полезна и какви са нейните приложения

Кои са най-популярните легенди, свързани с Пирин планина

Кой е Волтер и какво се крие зад философската му същност?​

Дяволският мост над река Арда: История, легенди и факти

Забулени в мистерии и легенди: Три от най-големите загадки по българските земи

Пет от най-странните легенди от целия свят

6 цитата за любовта и добротата от Библията и как да ги тълкуваме

Отворете вратата към нов свят: Професионалният писател и неговата магия с думите

Да помогнем на детето по-лесно да се адаптира в яслата: Ценни съвети за родители

Търсенето на истинската любов: Копнеж или проклятие

Нови 60 000 семена ще бъдат добавени в Ноевия ковчег за растения

Улични художници получават 7 млн., след като заличиха графитите им

10 навика, които ще ни предпазят от болести

Грешката, която допускаме след душ

7 мистериозни места в света

Шефът към служителя: – Защо закъсня? – Шефе, алармата ми не звънна... явно съм я настройвал на режим "работа от вкъщи".
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
След заплахата от дронове: Летището в Мюнхен възобнови работа

След заплахата от дронове: Летището в Мюнхен възобнови работа

Свят Преди 19 минути

Въпреки това пътниците бяха предупредени да очакват закъснения през целия ден

Може ли сателит да разкрие тайните на Вселената?

Може ли сателит да разкрие тайните на Вселената?

Любопитно Преди 24 минути

Професор по Космос, който е помогнал за проектирането на новаторски спътник, заяви, че той „дълбоко ще промени разбирането ни за Вселената“

Частните затвори: Доходоносни сделки зад решетките

Частните затвори: Доходоносни сделки зад решетките

Свят Преди 1 час

Издръжката на система за изпълнение на наказанията е скъпо начинание и обикновено води само до увеличаване на престъпността

Чехия гласува: Втори и последен ден от парламентарните избори

Чехия гласува: Втори и последен ден от парламентарните избори

Свят Преди 2 часа

Ще се завърне ли Андрей Бабиш на власт?

Българин загина в катастрофа на остров Крит

Българин загина в катастрофа на остров Крит

Свят Преди 3 часа

Въпреки усилията на лекарите в болницата, 26-годишният мъж е починал от нараняванията си два часа по-късно

Почина актьорът Ремо Джироне, изиграл мафиота Тано Кариди в "Октопод"

Почина актьорът Ремо Джироне, изиграл мафиота Тано Кариди в "Октопод"

Свят Преди 4 часа

Той си е отишъл от този свят в дома си в Монте Карло след дълго боледуване

Ще ни направили AI богати или и това е мит

Ще ни направили AI богати или и това е мит

Технологии Преди 4 часа

Очакванията за повсеместно благо може и да са преувеличени

Съдът в САЩ блокира указ на Тръмп за отнемане на гражданство по рождение

Съдът в САЩ блокира указ на Тръмп за отнемане на гражданство по рождение

Свят Преди 4 часа

Той предвиждаше да бъде отнето автоматично полученото гражданство на бебета, родени в САЩ, чиито родители са незаконно или временно пребиваващи в страната

"Седем месеца голяма война, хора мъртви от зло" - предсказанията на Нострадамус за 2026 г.

"Седем месеца голяма война, хора мъртви от зло" - предсказанията на Нострадамус за 2026 г.

Любопитно Преди 4 часа

Всяка година нови пророчества се изтупват от праха и се преформулират за предстоящия календар

Джартов: Хората в "Елените" бяха предупредени, но вълната дойде неочаквано за всички

Джартов: Хората в "Елените" бяха предупредени, но вълната дойде неочаквано за всички

България Преди 5 часа

На този етап при нас няма информация за хора, които имат нужда от помощ някъде в страната, заяви главният комисар

Осъдиха рапъра Шон „Диди“ Комбс на над 4 години затвор

Осъдиха рапъра Шон „Диди“ Комбс на над 4 години затвор

Свят Преди 6 часа

Той беше признат за виновен по две обвинения за трафик на жени

Израел нареди на военните да ограничат офанзивата в ивицата Газа

Израел нареди на военните да ограничат офанзивата в ивицата Газа

Свят Преди 7 часа

Тръмп обеща, че съгласно мирния план, "всички страни ще бъдат третирани справедливо"

<p>Заплаха от дронове затвори летището в Мюнхен за втора поредна вечер</p>

Заради заплаха от дронове: Летището в Мюнхен бе затворено за втора поредна вечер

Свят Преди 7 часа

23 полета са били отклонени, а 12 пристигащи и 48 излитащи полета са били анулирани или забавени

Тежка катастрофа на пътя между Лясковец и Елена взе жертва

Тежка катастрофа на пътя между Лясковец и Елена взе жертва

България Преди 7 часа

Движението беше преустановено до ранните часове в събота сутрин