Легендата за сътворението и Споровете на Хорус и Сет

Египетските мистерии привличат интереса на хиляди хора векове наред. Иманяри, археолози, геолози, туристи и дори крадци, имат огромен интерес към Древен Египет и неговите богатства. Почти всеки ценен артефакт или място в египетската земя е обвързан с интересна, страшна и доста мистериозна легенда, която е създадена да плаши хората, но дали всяка една от тях съдържа поне зрънце истина? Едва ли някога ще разберем, а и може би някои неща наистина е по-добре да останат в тайна.

Но кои са най-интересните, известни и разказвани египетски митове и легенди? Разберете това от следващите редове. 

Книгата на живите и Книгата на мъртвите

Както се казва няма нищо лошо или вредно в четенето на книги, но дали това е съвсем вярно?! Предполага се, че това са древни египетски книги, които са съдържали важни заклинания още от преди времето на фараоните. Говори се, че книгата на живите отнема живот, а тази на мъртвите дава живот. Тези две книги са доста опасни, тъй като намесата в баланса на природата никога не остава без фатални последствия.

Митът за сътворението - Атум-Ра и Енеада

В този мит светът е създаден от първичните води на хаоса. Атум, богът на слънцето, излиза от водите и създава първите богове, известни като Енеад, чрез своята божествена воля. Атум често е изобразяван като самосъздадено божество, символизиращо самия акт на сътворението. Този мит отразява египетската вяра в цикличността на сътворението, смъртта и прераждането.

Озирис, Изида и Сет

Този мит се върти около братята и сестрите богове Озирис, Изида и Сет. Озирис става владетел на Египет, но ревнивият му брат Сет го убива от съперничество. Озирис е разчленен, а Изида, неговата съпруга и сестра, събира частите от тялото му и го възкресява за кратко. След това Озирис се свързва с отвъдния живот и концепцията за възкресението, докато Сет представлява хаос и безредие. Този мит въвежда също идеята за съд в задгробния живот, където сърцето на починалия се претегля срещу перото на Маат, богинята на истината.

Споровете на Хорус и Сет

Този мит се фокусира върху продължаващия конфликт между Хорус, синът на Озирис и Изида, и Сет. Хорус се стреми да си върне трона на баща си и борбата между двете божества приема различни форми, включително правни спорове и битки. Митът е разказ за борбата за ред срещу хаоса и законното наследяване на трона. Той също така отразява важността на справедливостта и божествената намеса в египетското общество.

Бог Ра

Ра, богът на слънцето, е изобразен като пътуващ през небето в лодка през деня и през подземния свят през нощта. Вечерта Ра се трансформира в божество с глава на овен, известно като Ра-Атум, за да навигира в опасностите на подземния свят. Това пътуване символизира цикъла на слънцето и неговия ежедневен изгрев и залез. Митът подчертава значението на животворната енергия на слънцето за древните египтяни, както и концепцията за трансформация и обновяване.

Хеопсовата пирамида

Въпреки че няма конкретен мит, съсредоточен изцяло около изграждането на Голямата пирамида в Гиза, има някои легенди и теории, които са се появили с течение на времето относно нейната конструкция и предназначение. Един от най-трайните митове е идеята, че робите са построили пирамидата. Това схващане обаче е до голяма степен развенчано от съвременните археологически и исторически изследвания.

Преобладаващата теория сред историците и египтолозите е, че изграждането на Голямата пирамида е монументално усилие, включващо голяма работна сила от квалифицирани работници, а не роби. Тези работници вероятно са били организирани в работни екипи и са получавали храна, подслон и заплащане за труда си. Точните методи, използвани за преместване на масивните каменни блокове и изграждане на пирамидата, все още са обект на изучаване и спекулации, тъй като древните египтяни са оставили малко преки доказателства за техните строителни техники.

Друг мит или погрешно схващане е идеята, че пирамидата е построена от еврейски роби по времето на библейската фигура Мойсей. Тази концепция придоби популярност чрез източници като Книгата Изход в Библията и популярната култура, но няма солидни исторически или археологически доказателства в подкрепа на това твърдение. Изграждането на Великата пирамида предшества с векове библейските събития, свързани с Мойсей.

В действителност Великата пирамида в Гиза е построена по време на управлението на фараона Хуфу (известен също като Хеопс), който управлявал по време на Четвъртата династия на Старото царство на Египет. Смята се, че е била строена в продължение на няколко десетилетия и е част от по-голям комплекс, включващ по-малки пирамиди, храмове и други структури. Целта на пирамидата вероятно е била да служи като монументална гробница за фараона и символ на неговата божествена връзка и сила.

Легендата за бог Анубис

Анубис е едно от най-известните и емблематични божества в египетската митология, често изобразявано като бог с глава на чакал, свързан с мумифицирането, смъртта и отвъдния живот. Няма нито един централен мит за Анубис, но има различни истории и аспекти на неговата роля в египетската митология.

Една от ключовите роли, приписвани на Анубис, е участието му в процеса на мумифициране и водене на души в отвъдния живот. Смятало се, че той е пазител на некропола, града на мъртвите, и е отговорен за балсамирането и запазването на тялото на починалия. Смятало се също, че Анубис претегля сърцето на починалия срещу перото на Маат, богинята на истината и справедливостта, по време на съда над мъртвите. Ако се установи, че сърцето е по-леко от перото, душата може да продължи към отвъдния живот..

Често се среща версията, че Анубис е дете на Озирис и Нефтида, или понякога на Озирис и Изида, в зависимост от версията на мита. Нефтида, сестрата на Изида, се маскира като Изида, за да зачене Анубис, тъй като Озирис е брат на нейния съпруг.

Смъртта на Озирис: В някои версии на мита за Озирис Анубис играе роля в историята за смъртта и възкресението на Озирис. След като Озирис е убит от брат си Сет, Анубис помага при мумифицирането на Озирис и му помага в прехода му към отвъдния живот.

Защитник на мъртвите: Ролята на Анубис като защитник на мъртвите и пазител на гробищата го прави видна фигура в египетските религиозни практики. Свещениците, които провеждали ритуали за починалия, често призовавали благословията на Анубис за успешно пътуване до отвъдното.

Символика: Чакалът, чистач, който често се вижда близо до гробници и гробища, се свързва със смъртта и отвъдния живот в древен Египет. Така външният вид на Анубис с глава на чакал символизира връзката му с тези царства.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.

Още от автора:

Нови 60 000 семена ще бъдат добавени в Ноевия ковчег за растения

Улични художници получават 7 млн., след като заличиха графитите им

10 навика, които ще ни предпазят от болести

Грешката, която допускаме след душ

7 мистериозни места в света

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
ЕС с "план Б", ако Тръмп се откаже от преговорите за Украйна

ЕС с "план Б", ако Тръмп се откаже от преговорите за Украйна

Свят Преди 6 часа

Това заяви върховният представител на ЕС по външната политика Кая Калас

Мария Габриел не е избрана за зам.-председател на ЕНП

Мария Габриел не е избрана за зам.-председател на ЕНП

Свят Преди 6 часа

ЕНП съобщи десетте си заместник-председатели

Вътрешният министър разпореди мерки за BG-ALERT

Вътрешният министър разпореди мерки за BG-ALERT

България Преди 10 часа

Дирекция „Инспекторат“ започна проверка на системата

Русев: Отклонение в работата на една от системите на F-16

Русев: Отклонение в работата на една от системите на F-16

България Преди 10 часа

Русев: Проблемът ще бъде отстранен

Хобито ти иска сцена – дай му я ТУК и СЕГА!

Хобито ти иска сцена – дай му я ТУК и СЕГА!

Любопитно Преди 12 часа

Защото „един ден“ е удобно извинение. А днес е възможност.

Израел поиска помощ от България за пожара край Йерусалим

Израел поиска помощ от България за пожара край Йерусалим

Свят Преди 12 часа

Селищата, разположени на около 30 км западно от Йерусалим, бяха евакуирани

Кралска буря: Уилям планира да лиши Меган от титлата „Нейно Височество“

Кралска буря: Уилям планира да лиши Меган от титлата „Нейно Височество“

Любопитно Преди 13 часа

„Чарлз може и да е склонен да търпи това, но Уилям няма да го направи“, заяви източник от кралското семейство

Грандиозен Концерт на Богдана Карадочева, Стефан Димитров и приятели на 4-ти Юни в Зала "България"

Грандиозен Концерт на Богдана Карадочева, Стефан Димитров и приятели на 4-ти Юни в Зала "България"

Любопитно Преди 13 часа

Тони Димитрова, Йорданка Христова, Мими Николова, Михаил Белчев, Сандра Александрова и Артур Надосян, актьорът Владимир Пенев и още любими български изпълнители ще са на една сцена със Стефан и Богдана

Мъж нахлу в училище и наби дете в Семчиново

Мъж нахлу в училище и наби дете в Семчиново

България Преди 13 часа

Причината най-вероятно е свада между пострадалото дете и сина на нападателя

Моди даде разрешение за удар по Пакистан

Моди даде разрешение за удар по Пакистан

Свят Преди 13 часа

Светът е на прага на война между ядрени сили

„Избрах те, защото никога не съм чувал за теб“: Тръмп унижи журналист в ефир

„Избрах те, защото никога не съм чувал за теб“: Тръмп унижи журналист в ефир

Свят Преди 13 часа

Главнокомандващият постави старшия национален кореспондент на мястото му по време на напрегнат разговор

Бутат хотел на Румен Гайтански – Вълка до  язовир "Искър"

Бутат хотел на Румен Гайтански – Вълка до язовир "Искър"

България Преди 14 часа

Столична община ще претендира за средствата за разрушаването по съдебен ред

Украйна е готова да подпише сделката със САЩ днес

Украйна е готова да подпише сделката със САЩ днес

Свят Преди 14 часа

Споразумението изключва всякакви разпоредби, свързани с дълга на Украйна за предишна военна или финансова помощ от САЩ

Коя беше Виктория Рощина - украинската журналистка, загинала след мъчения в руски затвор

Коя беше Виктория Рощина - украинската журналистка, загинала след мъчения в руски затвор

Свят Преди 14 часа

Журналистката Виктория Рощина е заловена през лятото на 2023 г. близо до Запорожката атомна електроцентрала

На финала сме за картовите разплащания в евро

На финала сме за картовите разплащания в евро

България Преди 14 часа

В евро вече са 25 на сто от депозитите на домакинствата и 32 на сто от тези на фирмите

<p>Май започва със студено време&nbsp;🥶</p>

Май започва със студено време 🥶

България Преди 14 часа

От 2 до 33 градуса ще са температурите през месец май