К осмосът е много, много студен. Базовата температура в космическото пространство е 2,7 келвина - минус 270,45 градуса по Целзий - което означава, че тя е малко над абсолютната нула, точката, в която спира молекулярното движение. 

Но тази температура не е постоянна в цялата Слънчева система. Така нареченото „празно“ пространство - въпреки че всъщност не е празно - е много по-студено от планетите, луните или астероидите например, защото там няма какво да поглъща енергията, идваща от Слънцето.

И така, без да включваме обикновеното „празно“ пространство, кое е най-студеното място в Слънчевата система? И как изглежда то в сравнение с температурите на Земята? 

Измерване на пространството

Първо, нека да разгледаме как точно се измерват космическите температури. 

"Температурата може да бъде измерена, като се наблюдава интензивността на инфрачервеното и микровълновото излъчване, излъчвано от повърхностите“, казва Иън Кроуфорд, професор по планетарна наука и астробиология в Биркбек, Лондонски университет в Обединеното кралство, в имейл до Live Science.

„При липса на такива измервания температурите могат да бъдат оценени въз основа на количеството слънчева светлина, което те получават“, споделя още Кроуфорд.

Извършването на космически измервания обаче не винаги е лесно. Според Дон Полако, професор по астрономия в Университета на Уоруик в Обединеното кралство, „в астрономията никога нищо не е ясно, главно защото винаги наблюдавате, а не взаимодействате“. 

Така че, въпреки че има точни начини за измерване на температурите в Космоса, винаги ще има място за усъвършенстване.

„Температурите са приблизителни. Числата, които изчислявате, зависят от това колко добри са наистина вашите предположения и колко подробен е физическият модел, който използвате“, казва Полако.

И така, имайки предвид тези въпроси, кое е най-студеното място в Слънчевата система, поне според настоящите данни? Може би Плутон, като се има предвид разстоянието му до Слънцето?

Всъщност най-студеното място може да се окаже много по-близо до дома.

За Луната

През 2009 г. Лунният разузнавателен орбитър - роботизиран космически апарат на НАСА, предназначен да помогне на учените да разберат по-добре условията на Луната - представи данни, според които „сенчестите кратери“ на лунния южен полюс може да са най-студеното място в Слънчевата система.

По-късно тази теория е подсилена от дипломанта Патрик О'Брайън и неговия консултант Шейн Бърн, планетарни изследователи от Университета на Аризона. По време на лекция на Конференцията по лунна и планетарна наука през 2022 г. О'Брайън и Бърн изказаха предположението, че „двойно засенчените“ лунни кратери наистина биха могли да бъдат „най-студените места в Слънчевата система“.

Според О'Брайън и Бърн един кратер може да се разглежда като двойно засенчен, ако е „защитен не само от прякото слънчево осветление, но и от вторични източници на нагряване“, като например „слънчева радиация, отразена от близките осветени площи, както и топлинна радиация, излъчена от тези топли повърхности“.

Полако добавя, че кратерите с двойна сянка „имат достатъчно високи ръбове, така че слънчевата светлина никога не достига до дъното на кратера“, поради което те са толкова студени. 

Изследванията на О'Брайън и Бърн сочат, че предвид факта, че тези „постоянно затънтени региони“ са били „защитени“ от слънчевата светлина в продължение на милиарди години, кратерите им биха могли да съдържат „микростудени капани“, които съдържат „не само воден лед, но и по-летливи съединения и елементи“, като въглероден диоксид, въглероден оксид, динитроген и аргон.

Според О'Брайън и Бърн температурата в тези кратери се оценява на около 25 келвина (минус 248,15 C), но може да е и по-студена.

Крауфорд е уверен в достоверността на изследванията.

„Сигурен съм, че това са най-студените температури във вътрешната част на Слънчевата система от Меркурий до Марс, а също и по-студени от приблизителната средна температура на повърхността на Плутон“, казва той.

Средната температура на повърхността на Плутон е 40,4 келвина, което е минус 232,75 градуса по Целзий, според НАСА.

Въпреки това тези двойно засенчени лунни кратери може да не са толкова студени, колкото облакът на Оорт - черупка от ледени космически отпадъци, разположена далеч отвъд орбитата на Нептун - каза Кроуфорд. Той отбеляза, че разграничението зависи от това дали включваме облака на Оорт, когато обсъждаме Слънчевата система.

Облакът на Оорт се смята едновременно за „най-отдалечения регион на нашата Слънчева система“ от НАСА, но и за „отвъд“ нашата Слънчева система. Тази неяснота означава, че понякога той се разглежда като част от Слънчевата система, а в други случаи се определя като граница между нашата Слънчева система и междузвездното пространство. Облакът на Оорт се счита за „слабо свързан със Слънчевата система“, според ThePlanets.org.

Според Северозападния университет в Илинойс температурата в облака на Оорт може да е ниска до 5 келвина (минус 450,67 F или минус 268,15 C), което би било много по-студено от всяка температура, установена на нашата Луна. 

Ако обаче не включим облака на Оорт, е много вероятно най-студеното място в Слънчевата система да се намира на най-близкия ни небесен съсед.

На Земята дори и най-студените, най-тежките температури в Антарктида са далеч по-топли от кратерите на Луната или облака на Оорт. Най-студената земна температура, регистрирана някога - на 21 юли 1983 г. в руската изследователска станция „Восток“ в Антарктида - е минус 128,6 F (минус 89,2 C), според архива на Световната метеорологична организация за екстремни метеорологични и климатични условия.

Въпреки това учените са създали изкуствено температури, които са по-ниски от тези, които се срещат естествено на Земята, в лунните кратери или дори в облака на Оорт. Миналата година екип от германски изследователи счупи рекорда за най-ниска температура, достигната в лаборатория: смразяващата минус 459,67 F (минус 273,15 C), която те постигнаха, като „пуснаха намагнетизиран газ на 393 фута (120 метра) надолу по кула“.

Но когато става въпрос за температури, които се срещат в природата, най-тъмните и сенчести кътчета на нашата Луна изглеждат много вероятно да се гордеят с най-ниската температура в нашата Слънчева система - в зависимост, разбира се, от това как ще класифицирате облака на Оорт.

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Връща се мъж от командировка и пита 5 годишния си син: - Докато ме нямаше, дойде ли някой чичко на гости? - Нееее! - А,…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Свят Преди 33 минути

Регионът се намира западно от Донецка област и северно от Запорожка и Херсонска област

Транспортна стачка блокира Гърция

Транспортна стачка блокира Гърция

Свят Преди 51 минути

Препоръчва се шофьорите да избягват централните части на Атина и Солун

Районното управление в Кюстендил има нов началник

Районното управление в Кюстендил има нов началник

България Преди 2 часа

Главен инспектор Иван Георгиев работи в системата на МВР от 2003 година

Внимание, шофьори! Полицията с мерки срещу нарушителите на пътя по празниците

Внимание, шофьори! Полицията с мерки срещу нарушителите на пътя по празниците

България Преди 2 часа

Големи задръствания са се образували в района на Кресна в посока Гърция

"Войната в Украйна ще спре, когато Путин каже "победихме"

"Войната в Украйна ще спре, когато Путин каже "победихме"

България Преди 2 часа

Президентът на Русия не се интересува от общественото мнение и колко хора умират, заявиха преподавателят в Харковския университет проф. Михаил Станчев и международният анализатор Чавдар Стефанов

"Знаем добре какво правите": САЩ с остро предупреждение към Иран

"Знаем добре какво правите": САЩ с остро предупреждение към Иран

Свят Преди 2 часа

Ще си понесете последствията на място и време, които ние ще изберем, заяви американският министър на отбраната Пийт Хегсет

Протест пред полицията в Хасково след убийството на Магдалена Русева

Протест пред полицията в Хасково след убийството на Магдалена Русева

България Преди 2 часа

Като причина за недоволството на хората се посочва бездействието на органите на реда

Шест месеца от трагедията на жп гарата в Нови Сад

Шест месеца от трагедията на жп гарата в Нови Сад

Свят Преди 3 часа

Студенти и синдикати продължават с протестните действия

Петима души загинаха при трагичен инцидент в семейна ферма в Сърбия

Петима души загинаха при трагичен инцидент в семейна ферма в Сърбия

Свят Преди 3 часа

Властите го определят като един от най-тежките подобни случаи в региона в последните години

Шофьор без книжка загина при катастрофа на АМ „Хемус“

Шофьор без книжка загина при катастрофа на АМ „Хемус“

България Преди 3 часа

Инцидентът е станал на 384-ия километър на магистралата, в района на Провадия

Хан Док Су подаде оставка и обяви кандидатурата си за президентските избори

Хан Док Су подаде оставка и обяви кандидатурата си за президентските избори

Свят Преди 3 часа

Постът временно ще заеме министърът на финансите Чой Сан Мок, както изисква законът

Министерството на туризма поема управлението на плаж „Болата“

Министерството на туризма поема управлението на плаж „Болата“

България Преди 4 часа

Ще се работи за осигуряване на свободен достъп до плажа

<p>Илюминатите &ndash; мистерия, конспирации, но каква е истината</p>

Илюминатите – мистерия, конспирации, но каква е истината

Любопитно Преди 4 часа

Историята на едно от най-известните тайни общества

Тийнейджър с тротинетка блъсна жена и дете в Бургас (ВИДЕО)

Тийнейджър с тротинетка блъсна жена и дете в Бургас (ВИДЕО)

България Преди 5 часа

Инцидентът е записан от охранителна камера

Гърция поема председателството на Съвета за сигурност на ООН

Гърция поема председателството на Съвета за сигурност на ООН

Свят Преди 5 часа

Това е органът, който има главната отговорност за поддържането на международния мир и сигурност

На 116 години: Почина най-възрастната жена в света

На 116 години: Почина най-възрастната жена в света

Свят Преди 5 часа

Това е бразилската монахиня Ина Канабаро Лукас