З вездите са гравитационно прикрепени към своите галактики и се движат съгласувано със заобикалящата ги среда. Но понякога нещо нарушава връзката. Ако една звезда се приближи твърде много до свръхмасивна черна дупка, тя може да я изхвърли в космоса като “звезда-измамник”. 

Какво би се случило със Земята, ако някой от тези звездни натрапници се приближи твърде много?  

Това не е много вероятно събитие, но шансът не е нулев, съобщава Science Alert. 

След няколко милиарда години нашата Слънчева система се превърна в предсказуема област. Планетите се движат, а Слънцето стои в центъра. 

Но ако друга звезда се приближи твърде близо, невидимите гравитационни връзки, които поддържат всичко да върви по начина, по който е, ще бъдат разтегнати или скъсани, смятат експерти. 

Земята е малка планета, съдържаща само около три милионни от масата на Слънцето. Нашата планета се води по капризите на Слънцето и неговата мощна гравитация и ако друга звезда си проправи път в тази подредба, Земята ще бъде подложена на нова гравитационна парадигма. 

Нов документ разглежда, какво би се случило, ако “звезда-измамник” се приближи на 100 AU (единица за дължина, приблизително разстоянието от Земята до Слънцето - бел.ред.) от Слънцето.  

Заглавието на статията е „Бъдещи траектории на Слънчевата система: Динамични симулации на звездни срещи в рамките на 100 AU“.  

Докладът ще бъде публикуван в месечните издания на Кралското астрономическо дружество. Водещият автор е Шон Реймънд, астроном от Laboratoire d'Astrophysique de Bordeaux, CNRS (Лаборатория по астрофизика в Бордо - ред. бел). 

Знаем, че стабилната предсказуемост в нашата Слънчева система няма да продължи. Слънцето ще се развива и през следващите милиарди години ще стане по-ярко, посочва Реймънд. По думите му Земята е много близо до вътрешния ръб на обитаемата зона. Ако се приближи малко по-близо до Слънцето, деликатният баланс, който позволява течната вода да се задържа на повърхността, ще бъде нарушен. 

В същия този диапазон от един милиард години има около 1% шанс за среща със “звезда-измамник”, смята експертът.

Какво ще се случи със Земята, ако това се случи? Ще бъде ли изтласкана Земята от обитаемата зона?  

„На Земята има около милиард години оставащи обитаеми повърхностни условия“, пишат авторите.

„Докато орбиталната еволюция на планетите до голяма степен се определя от вековни и резонансни смущения“, обясняват те, „преминаващите звезди могат да имат последователно влияние върху орбитите на планетите“, допълват учените. 

“Повечето “звезди-измамници”, наричани още междугалактически звезди или свръхскоростни звезди, защото техните траектории ще ги изведат извън Млечния път, не се приближават до Земята. Kappa Cassiopeiae например е на 4000 светлинни години и никога няма да се доближи. Други, като 675-те измамни звезди, открити от астрономите от университета Вандербилт през 2012 г., бяха изхвърлени след преплитане със свръхмасивната черна дупка на Млечния път и техните траектории не ги доведоха до Земята”, пишат авторите на проучването.  

Дори в Млечния път пространството е предимно празно и повечето звездни прелитания никога няма да се доближат до друга слънчева система. 

„Статистически погледнато, прелитания по-близо от 100 AU, които биха повлияли силно на орбитите на планетите, се извършват приблизително веднъж на 100 години в сегашното галактическо съседство“, обясняват изследователите. 

Въпреки че шансовете са ниски, това е възможност. Когато погледнете галактиката като цяло, почти сигурно е, че звездно прелитане някъде в галактиката ще се приближи на 100 AU от друга звезда. 

Ако тази звезда е нашето Слънце, какво ще стане със Земята? 

“Екипът извърши симулации на N-тела, за да се опита да определи потенциалните резултати за Земята. Те започнаха с осемте планети на Слънчевата система и добавиха една-единствена звезда-измамник. Те съпоставиха масите на симулираните звезди-измамници с масите на звездите в нашия звезден съсед. Те също така съпоставиха скоростите на измамните звезди с околността. Симулираха различни скорости и траектории на звездата, за да видят как изглежда диапазонът от резултати за Земята. Общо изследователите са провели 12 000 симулации”, посочват от Лаборатория по астрофизика в Бордо.  

„Ако звезда премине в рамките на 100 AU от Слънцето, все още има много голям шанс всичките осем планети на Слънчевата система да оцелеят“, пишат авторите. Има над 95 процента шанс нито една планета да не бъде загубена, допълват те. 

Дефицитът на ъглов момент (AMD), в резултат на прелитането, до голяма степен определя какво ще се случи след това. AMD е мярка за орбиталното възбуждане на планетарната система и нейната дългосрочна стабилност.   

Какво ще се случи ако една от планетите на нашата Слънчева система бъде изгубена? 

Симулацията доведе до различни резултати. Меркурий е най-уязвим и понякога се губи, когато се сблъсква със Слънцето. Други резултати включват сблъсък на Земята с Венера, изхвърляне на ледените гиганти Уран и Нептун, оцеляване само на Земята и Юпитер или само на Юпитер. При един апокалиптичен резултат всичките осем планети ще бъдат изхвърлени, обясняват изследователите. 

Въпреки че и осемте планети оцеляват в повечето симулации, това може да означава различни неща. Въпреки че остават в Слънчевата система и са гравитационно свързани със Слънцето, техните орбити могат да бъдат силно нарушени. Някои дори могат да бъдат избутани в облака на Оорт. 

Изследователите също така са направили таблица с десетте най-вероятни резултата, при които планетите ще бъдат унищожени. 

„Определихме най-честите пътища, по които планетите могат да бъдат изгубени, като имахме предвид, че има по-голяма или равна на 95 процента вероятност никоя планета да не бъде изгубена, ако звезда премине в рамките на 100 AU“, пишат те.  

  • Меркурий се сблъсква със Слънцето (вероятност 2,54%). 
  • Марс се сблъсква със Слънцето (вероятност 1,21%). 
  • Венера се сблъсква с друга планета (вероятност 1,17%). 
  • Уран е изхвърлен (вероятност 1,06%). 
  • Нептун е изхвърлен (вероятност 0,81%). 
  • Меркурий засяга друга планета (вероятност 0,80%). 
  • Земята се сблъсква с друга планета (вероятност 0,48%). 
  • Сатурн е изхвърлен (вероятност 0,32%). 
  • Марс се сблъсква с друга планета (вероятност 0,27%). 
  • Земята се сблъсква със Слънцето (вероятност 0,24%). 

Когато става въпрос за изхвърлени планети, Уран и Нептун са изправени пред най-лошите шансове. Това не е изненадващо, тъй като те са най-отдалечени от Слънцето и са най-слабо свързани с него гравитационно. Също така не е изненадващо, че Меркурий има най-високи шансове за сблъсък със Слънцето. Като най-малко масивната планета, тя е изправена пред по-голям риск от смущения поради звездно прелитане. Това обясняват учените за получените данни.  

В списъка по-горе Земята има 0,48% шанс да се сблъска с друга планета или навлизане в облака на Оорт.  

„Дългосрочното оцеляване на Земята в облака на Оорт не е гарантирано“, категорични са авторите. 

Друг екзотичен резултат от симулациите си струва да се обмисли: улавянето на Земята от преминаващата звезда. Тази симулация включваше звезда, малко по-масивна от Слънцето и пътуваща със сравнително ниска скорост, приближаваща се близо до нашата Слънчева система, посочват експертите.  

Резултатът беше опустошително унищожение на Слънчевата система, каквато я познаваме. Шест планети се блъснаха в Слънцето, Земята не беше една от тях. Единствената оцеляла планета беше Юпитер. Това не е изненада, тъй като това е най-масивната планета, коментират учените. 

Документът представя широк спектър от резултати, включително въздействието на Луната върху Земята, както Земята, така и Луната, които са заловени от преминаващата звезда, и дори всички планети и техните луни са унищожени. Но шансовете нещо от това да се случи са изключително ниски. 

„Въпреки разнообразието от потенциални еволюционни пътища, шансовете, че настоящата ситуация на нашата Слънчева система няма да се промени, са големи“, заключават авторите.  

Връща се мъж от командировка и пита 5 годишния си син: - Докато ме нямаше, дойде ли някой чичко на гости? - Нееее! - А,…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Студенти и синдикати излязоха по улиците 6 месеца след трагедията в Нови Сад

Студенти и синдикати излязоха по улиците 6 месеца след трагедията в Нови Сад

Свят Преди 3 минути

Демонстрантите почетоха паметта на жертвите точно в 11:52 ч.

Джей Ди Ванс

Ванс: САЩ ще потърсят помирение между Украйна и Русия през следващите 100 дни

Свят Преди 25 минути

Администрацията на Тръмп се фокусира върху постигането на „трайно решение“ на войната

Вучич от Маями: Малък съм в сравнение с Тръмп, ЕС се чуди как да ме накаже

Вучич от Маями: Малък съм в сравнение с Тръмп, ЕС се чуди как да ме накаже

Свят Преди 3 часа

Вучич също така заяви, че ще напусне политиката сам, а не защото някой ще го свали от власт

.

Гърция арестува мъж за шпионаж в полза на Русия

Свят Преди 3 часа

Изглежда, че заподозреният е снимал, записвал и разпространявал материали с военно значение в продължение на поне шест месеца

,

Агата Кристи "ще води" курс по творческо писане с помощта на AI

Любопитно Преди 3 часа

Обучението включва ИИ, изображения и възстановени аудиозаписи, пресъздаващи думи на авторката

д

От днес декларираме коли, купени от чужбина

България Преди 4 часа

Тези стоки се използват често в схеми за данъчни измами

Камала Харис с остра критика към Тръмп в първата си голяма реч след напускането на поста

Камала Харис с остра критика към Тръмп в първата си голяма реч след напускането на поста

Свят Преди 5 часа

Тя обвини американския президент, че е изоставил в американските идеали

,

Нова Зеландия е връхлетяна от разрушителни ветрове, проливни дъждове, сняг и високи вълни

Свят Преди 5 часа

В района на столицата около 1000 домакинства нямат ток

Най-търсените умения и професии в България и Европа през 2025 г.​

Най-търсените умения и професии в България и Европа през 2025 г.​

Пари Преди 6 часа

Технологичният напредък, демографските промени и преходът към зелена икономика оформят новите правила

Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Свят Преди 6 часа

Регионът се намира западно от Донецка област и северно от Запорожка и Херсонска област

Снимката е илюстративна

Първото изображение от най-големия слънчев телескоп в света улови Слънцето с невиждани детайли

Любопитно Преди 6 часа

Снимката е първата, направена от новия видимо регулируем филтър на Слънчевия телескоп на Националната научна фондация на САЩ „Даниел К. Инуйе“.

Транспортна стачка блокира Гърция

Транспортна стачка блокира Гърция

Свят Преди 6 часа

Препоръчва се шофьорите да избягват централните части на Атина и Солун

Догоните и Сириус: Африканското племе с древни познания за Космоса

Догоните и Сириус: Африканското племе с древни познания за Космоса

Любопитно Преди 7 часа

Неговите космологични представи и астрономически знания предизвикват интерес и дебати сред учени и изследователи от десетилетия

Трудова експлоатация: Чужденка разказва как е превърната в робиня у нас

Трудова експлоатация: Чужденка разказва как е превърната в робиня у нас

България Преди 7 часа

Жената твърди, че работодателите ѝ взели документите и я заплашвали