0

В икторианската рокля в антикварния мол в Мейн не приличаше на нищо, което Сара Ривърс Кофийлд била виждала преди.

Нейният втален корсаж, кринолин със специфична за времето си форма и дантелени маншети отразяват една отминала епоха. Като колекционер на ретро костюми, Ривърс Кофийлд я разпознала като рокля от 1880 г., но въпреки възрастта ѝ, деликатната бродерия, бронзовата коприна и металните копчета изглеждали непокътнати.

Тя намалила цената до $100 от $125, докато се чудела къде да съхранява дрехата от две части. Цената била по-висока, отколкото тя обикновено плащала като човек, който колекционира антични костюми и портмонета, но се решила да я купи.

Ривърс Кофийлд нямала представа, че роклята, която купила през декември 2013 г., ще разкрие своята мистерия десетилетие по-късно. В таен джоб, пъхнат под кринолина, имало два смачкани листа хартия със списъци с привидно произволни думи и места:

Бисмарк, пропуснете, листа, долар, банка

Калгари, Куба, неохраняем, опровергавам, патица, Фейгън

Бележки върху листата изглежда изобразявали времето. Върху етикета, зашит в роклята, имало написано на ръка име: Бенет.

Ривърс Кофийлд била объркана, както споделила тя пред CNN. Думите били загадъчни. Какво трябвало да означават и защо Бенет се нуждаела от „супер тайно скривалище“, за да ги скрие?

„Само копчетата изобразяват безнадеждната Офелия от „Хамлет“ на Шекспир и струват повече, отколкото е платила за роклята", каза Кофийлд.

През февруари 2014 г. тя публикувала блог за роклята, която нарекла Bronze Bustle на Бенет. „Какво по...?“, написала тя. „Оставям го тук, в случай че се намери някой човек чудо в декодирането, който си търси проект.“ Тя включила снимки на роклята и oткритите бележки.

Онлайн детективи се заели със случая – но без успех
Ривърс Кофийлд купила роклята, докато била на посещение при майка си в Сиърспорт, Мейн. Тя не мислела много за загадката след публикацията в блога си.

Без да знае обаче, любопитни детективи и аматьори работели по разрешаването на мистерията. Те я нарекли „криптограмата на копринената рокля“ и започнали да разпространяват конспиративни теории за оставените думи. Някои спекулирали, че Бенет била шпионин, използваща кодирани думи за комуникация.

През 2017 г. един блогър добавил бележката към списъка си с „Топ 50 неразгадани криптирани съобщения“ и пуснал още теории. Загадъчна любовна бележка ли било това? Мерки на роклята? Кодове свързани с гражданската война?

Ривърс Кофийлд бързо отхвърлила всяко тълкуване, свързано с Гражданската война, тъй като изучавала каталози от 80-те години на миналия век от веригата универсални магазини Bloomingdale’s и не се е съмнявала, че роклята е от тази епоха. Дотогава войната била приключила преди около 20 години.

Други спекулирали, че това е форма на комуникация, свързана с телеграфа - нов начин за изпращане на бързи бележки, стартиран в Съединените щати през 1800 г., който таксувал подателите въз основа на броя думи в съобщението.

Към онзи момент бях изоставила блога“, каза Ривърс Кофийлд.

От време на време виждах, че има нов публикуван коментар или че някой друг разбивач на кодове ми е изпратил имейл, в който казва: „Хей, все още се интересувам от това“, но никой никога не успяваше да го разреши.

Но тогава канадски изследовател разбил кода
Уейн Чан, изследовател от Университета на Манитоба в Канада, се натъкнал на мистерията онлайн през лятото на 2018 г. Той казал на CNN, че е разгледал 170 кодови книги и нито една от тях не отговаряла на съобщението.

Работих по този случай няколко месеца, но не стигнах доникъде с него. Оставих го настрана и не го погледнах отново“, каза Чан.

Чан, който решава кодове като хоби, след това започнал да изследва телеграфната ера, включително кодовете използвани в Северна Америка по онова време. И в началото на миналата година той направил пробив.

Той открил, че кодираните съобщения всъщност са прогноза за времето. И те не били секретно криптирани, а защото „кодът позволявал на синоптиците да съкращават подробните прогнози за времето в няколко думи“, каза Чан.

В ерата на телеграфа подобна стенография била по-евтина от изпращането на голяма група думи и показания на температурите. Всяка дума представлявала метеорологични променливи като температура, скорост на вятъра и барометрично налягане на определено място и през определено време от деня.

Например, редът „Бисмарк, пропуснете, банка, листа“ съдържа изненадващо специфични подробности. „Бисмарк“ означава, че е записано на станция Бисмарк в днешна Северна Дакота. „Пропускане“ означава, че температурата на въздуха е 56 градуса, а барометричното налягане е 0,08 инча живачен стълб. „Листа“ се отнася до точка на оросяване от 32 градуса по Фаренхайт, наблюдавана в 10 часа вечерта. „Долар“ означава, че нямало валежи, докато „банка“ е по отношение на скоростта на вятъра от 12 mph и, че ще има ясен залез.

Всички метеорологични станции трябвало да изпращат докладите си по телеграф до централен офис във Вашингтон, окръг Колумбия“, каза Чан.

Чан открил, че кодираните съобщения използвали телеграфен метеорологичен код от XIX-ти век, използван от Армейския сигнален корпус, който бил националната метеорологична служба за САЩ в края на 1800 г. Например фраза като „Екипажът е пиян“ ще бъде съкратена с кодова дума като „кримпване“, отбеляза той

Телеграфните кодове били използвани по две основни причини: секретност и икономия. Този конкретен код изобщо не е бил предназначен за секретност“, каза Чан пред CNN.

Кодовете за времето са се използвали за икономия. Тъй като таксата се определяла от броя думи в телеграмата, те искали да съкратят или компресират прогнозата за времето във възможно най-малко думи, за да спестят разходи.

Чан сподели още, че не е сигурен как са били подбрани думите. Имало е метеорологична кодова книга, с която метеоролозите се консултирали, за да разберат значението зад непознатите думи. „И с времето те научавали кодовите думи, без да е необходимо да се консултират с книгата“, допълни той.

Думите бяха подредени така, че определени двойки съгласна-гласна да представляват конкретни числови стойности“, каза Чан. „Това наистина беше много сложен код, въпреки че намерението не е било да се постигне секретност.

Той успял да определи точния ден на прогнозата за времето
Чан написал академична статия, обясняваща загадката. Той също изпратил имейл до Ривърс Кофийлд, която не знаела, че онлайн детективите все още работят, за дешифрирането на кодовете.

Ривърс Кофийлд била изумена от разкритието, но не и изненадана.

Изкарвам прехраната си като археолог, така че правя много изследвания върху миналото“, каза тя.

Отдавна съм се примирил с факта, че не всеки артефакт или всеки документ ще разкрие всичките си тайни.

Като част от изследванията на Чан, от Националната администрация по океаните и атмосферата му предоставили стари метеорологични карти, които му помогнали да определи точната дата на метеорологичните наблюдения в кодираната бележка: 27 май 1888 г.

Все още не е ясно коя е била Бенет и защо е имала кодове за времето, скрити в таен джоб.

Но засега Чан и Ривърс Кофийлд се радват, че са разкрили най-голямата част от мистерията на роклята.

Коментари 0
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни

Последни

Защо Eрдоган отложи посещението си в САЩ

Защо Eрдоган отложи посещението си в САЩ

Свят Преди 24 минути

Решението е взето поради промени в програмата на президента на Турция

Кой губи и кой печели от забраната на рекламата на хазарт?

Кой губи и кой печели от забраната на рекламата на хазарт?

България Преди 32 минути

С необичайна скорост за законодателна дейност, в последния си работен ден преди изборите, НС прие промени в Закона за хазарта на първо гласуване

Русия с нови удари по енергийна инфраструктура в Украйна

Русия с нови удари по енергийна инфраструктура в Украйна

Свят Преди 1 час

Засегнати са четири топлоелектрически централи

Земетресение в района на Черно море

Земетресение в района на Черно море

България Преди 3 часа

Епицентърът му е на 100 км от Варна и на 480 км от София

Учение на китайски бойни самолети в близост до Тайван

Китайски военни самолети навлязоха в Тайванския проток

Свят Преди 3 часа

Машините са пресекли средната линия на протока

Руски военни самолети са прехванати в Японско море

Руски военни самолети са прехванати в Японско море

Свят Преди 4 часа

Япония споделя морски граници с Южна Корея, но също така е съсед с потенциални противници в Русия

Почина бебето, спасено от утробата на майка му, убита преди дни в Газа

Почина бебето, спасено от утробата на майка му, убита преди дни в Газа

Свят Преди 4 часа

Неговото здравословно състояние се влошило и лекарите не са могли да го спасят

Националният съвет на БСП се събира, за да подреди листите за изборите 2 в 1

Националният съвет на БСП се събира, за да подреди листите за изборите 2 в 1

България Преди 4 часа

Заседанието беше анонсирано преди две седмици

Пролетта се завръща: Очакват ни по-високи температури през уикенда

Пролетта се завръща: Очакват ни по-високи температури през уикенда

България Преди 4 часа

Максималните температури ще са между 18° и 23°

Windows 11 спря да работи със стари процесори

Windows 11 спря да работи със стари процесори

Технологии Преди 5 часа

Платформата не ги поддържаше, но имаше начини ограниченията да се заобиколят

Няколко земетресения в Тайван, най-силното с магнитуд 6,1 по Рихтер

Няколко земетресения в Тайван, най-силното с магнитуд 6,1 по Рихтер

Свят Преди 12 часа

Националната противопожарна агенция съобщи, че няма незабавни съобщения за щети

Шойгу: Русия няма интерес да напада държави от НАТО

Шойгу: Русия няма интерес да напада държави от НАТО

Свят Преди 13 часа

Според Шойгу САЩ са увеличили усилията си за възстановяване на позициите си в Централна и Южна Азия

Китай нарече германските подозрения "чиста измислица"

Китай нарече германските подозрения "чиста измислица"

Свят Преди 14 часа

Ван: Китай решително се противопоставя на всички клевети и обиди

В Берлин искат отговори от „Алтернатива за Германия“

В Берлин искат отговори от „Алтернатива за Германия“

Свят Преди 15 часа

Хенрихман, обвини АзГ в „измяна и предателство на германския народ“

Промени в Надзорния съвет на НОИ, Петкова оглави два съвета

Промени в Надзорния съвет на НОИ, Петкова оглави два съвета

България Преди 16 часа

Людмила Петкова става председател на два съвета – Съвета за икономически анализи и Съвета за административната реформа