Б роят на столетниците по света се е увеличил от 151 000 през 2000 г. на 573 000 през 2021 г. Хората живеят по-дълго и можем да очакваме през следващите години все повече хора да достигнат и надхвърлят възраст от 100 години.

(Във видеото може да научите повече за: СТОЛЕТНИК НА ВЕЛОСИПЕД: Среща с най-възрастния спортист на планетата)

Столетниците са пример за успешно остаряване, като често страдат от по-малко хронични заболявания и запазват независимостта си в ежедневието до 90-те си години. Въпреки че генетиката допринася за дълголетието, променливите фактори са причина за повече от 60 % от успешното остаряване.

Но кои фактори конкретно допринасят за доживяването до 100 години? За да разберем това, учените са направили преглед на начина на живот и здравните навици на столетници и почти столетници (на възраст 95-99 години) от цял свят.

Проучването включва 34 наблюдателни проучвания, публикувани от 2000 г. насам. Ето четири ключови фактора, за които учените установяват, че допринасят за изключително дълголетие.

1. Разнообразен хранителен режим с контролиран прием на сол

Столетниците обикновено са имали балансирана и разнообразна диета. Установено е, че те консумират средно между 57% и 65% от енергийния си прием от въглехидрати, 12% до 32% от протеини и 27% до 31% от мазнини.

Диетата им включва основни храни (като ориз и пшеница), плодове, зеленчуци и богати на протеини храни като птици, риба и бобови растения, с умерена консумация на червено месо.

Този модел на хранене, подобен на средиземноморската диета, е свързан с по-ниски рискове от увреждане на физическите функции и смърт.

Повечето столетници също предпочитат диета с ниско съдържание на сол. Макар че само едно проучване в нашия преглед измерва средния дневен прием на натрий и установява 1,6 грама, това е в рамките на препоръката на Световната здравна организация за по-малко от 2 г натрий на ден (еквивалентно на около 5 г сол).

Традиционната окинавска диета, известна с консумацията си от японските столетници на остров Окинава, съдържа приблизително 1,1 г натрий.

Установено е, че по-високият прием на сол (тези, които предпочитат солена храна или добавят допълнително сол към ястията) има 3,6 пъти по-висок риск от увреждане на физическата функция в сравнение с тези, които нямат предпочитания към солта.

На практика тези констатации показват, че трябва да включваме в диетата си много пълнозърнести храни, кореноплодни зеленчуци, боб, бобови растения, плодове и зеленчуци, да намалим до минимум консумацията на червено месо и да предпочитаме постно птиче месо, риба и растителни протеини, както и да следим за съдържанието на сол в храната.

2. Намаляване на употребата на лекарства

И столетниците страдат от хронични заболявания, но обикновено ги развиват много по-късно от средностатистическите възрастни. Повече от половината от хората в проучването са имали общи проблеми като хипертония (високо кръвно налягане), деменция или когнитивни нарушения.

Установено е, че хората в проучването са приемали средно 4,6 лекарства. Най-често използваните медикаменти включват лекарства за кръвно налягане и лекарства за сърдечни заболявания. Това е сходно с резултатите от голямо проучване в Испания, базирано на здравен регистър, според което столетниците са приемали средно 4,9 лекарства. В това проучване хората, които не са били столетници, са приемали средно 6,7 лекарства.

Фактът, че столетниците приемат по-малко лекарства, може да означава по-добро здраве и по-малко медицински състояния. Данните за употребата на лекарства обаче често се съобщават от самите тях и затова може да не са напълно точни, особено сред хората с когнитивни нарушения.

Полифармацията често се определя като едновременен прием на пет или повече лекарства и е често срещана при възрастните хора. Неподходящата полифармация се свързва с повишен риск от нежелани събития, като падания, когнитивни нарушения и хоспитализация, поради вредни лекарствени взаимодействия.

Макар че видът или броят на предписаните лекарства може да не е под контрола на пациента, важно е лекарите да предписват лекарства само при необходимост, да информират напълно пациентите за ползите и рисковете и редовно да преразглеждат плановете за лечение.

3. Добър сън

Качеството и количеството на съня оказват влияние върху имунната система, хормоните на стреса и кардиометаболитните функции като затлъстяване, високо кръвно налягане и диабет. Добрият сън се свързва с удължаване на годините на добро здраве и намаляване на рисковете от хронични заболявания.

В проучването 68% от столетниците посочват, че са доволни от качеството на съня си. При проучване на удовлетвореността от съня на възрастните в 13 държави през 2020 г. удовлетвореността от съня варира от 29% до 67%.

Оптималната продължителност на съня е между седем и осем часа на нощ. Съветите за постигане на по-добър сън включват поддържане на редовен режим на сън, създаване на спокойна среда, редовни физически упражнения и управление на стреса.

4. Жизнена среда

Повече от 75 процента от столетниците в проучването са живели в селски райони. Това е модел, отразен в "сините зони" - райони, известни с висока концентрация на столетници, като Окинава в Япония, Сардиния в Италия, полуостров Никоя в Коста Рика и Икария в Гърция.

Това може да е отчасти свързано с връзката между природата и здравето и благосъстоянието. Например обитаването на зелени площи се свързва с по-ниски нива на стрес, депресия, кръвно налягане, диабет тип 2 и сърдечни заболявания, което потенциално увеличава продължителността на живота.

Други важни фактори

В проучването са прегледани всички фактори на начина на живот, свързани с продължителността на живота. Проучванията показват, че отказът от тютюнопушене, избягването на алкохола или умереното пиене, физическата активност и поддържането на социални контакти са важни за увеличаване на шансовете на човек да доживее до 100 години.

Разбира се, промените в начина на живот, разгледани в тази статия, няма да ви гарантират, че ще достигнете зрялата възраст от 100 години. И от друга страна, някои столетници са споделяли съмнителни здравословни навици.

Но много възрастни хора се стремят да възприемат по-здравословен начин на живот, за да предотвратят и да се справят с хроничните заболявания, а здравните специалисти по същия начин признават стойността на медицината на начина на живот.

Колкото по-рано успеете да възприемете положителни промени в начина си на живот и по-здравословни навици, толкова по-добри са възможностите ви за постигане на дълъг и здравословен живот. Да станеш столетник е начинание за цял живот.

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Съдията: - Подсъдимия, защо открадна кравата? - Господин съдия, тя ме погледна, аз я погледнах... и някакси... просто ей така се случи... съдбата ни събра!
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Защо Светият отец&nbsp;ще бъде погребан извън Ватикана?</p>

Защо папа Франциск ще бъде погребан извън Ватикана?

Свят Преди 13 минути

За първи път от повече от век понтифекс ще бъде погребан извън Ватикана

Да благодарим на ChatGPT излиза скъпо, но си струва

Да благодарим на ChatGPT излиза скъпо, но си струва

Технологии Преди 29 минути

Благодарностите изразходват ресурси за милиони

Кой екзекутира висш руски генерал насред Москва

Кой екзекутира висш руски генерал насред Москва

Свят Преди 8 часа

Украйна не е поела отговорност за взрива днес

Ново земетресение близо до Истанбул в Турция

Ново земетресение близо до Истанбул в Турция

Свят Преди 9 часа

Трусът е бил с епицентър под Мраморно море

Зеленски: Крим принадлежи на Украйна

Зеленски: Крим принадлежи на Украйна

Свят Преди 10 часа

Зеленски: Украйна не разполага с достатъчно оръжия, за да си върне контрола над Кримския полуостров

МВФ: Очакваме България в еврозоната през 2026 г.

МВФ: Очакваме България в еврозоната през 2026 г.

България Преди 10 часа

Това заяви директорът на европейския департамент на МВФ Алфред Камер

Украйна и ЕС с контрапредложение за мир

Украйна и ЕС с контрапредложение за мир

Свят Преди 11 часа

Документът показва, че Украйна и ЕС се противопоставят на някои от предложенията на САЩ

Олимпиадата на любовта слага край на индивидуалните изпитания в “Един за друг”

Олимпиадата на любовта слага край на индивидуалните изпитания в “Един за друг”

Любопитно Преди 11 часа

Коя ще бъде последната “Супер двойка” във Вилата на любовта?

Катастрофа на две коли и патрулка в София

Катастрофа на две коли и патрулка в София

България Преди 12 часа

Полицаите са били на път към подаден сигнал за домашно насилие

Докладчикът по правата на човека в СЕ се намеси за ромите от "Захарна фабрика"

Докладчикът по правата на човека в СЕ се намеси за ромите от "Захарна фабрика"

Свят Преди 12 часа

Конгресът застава твърдо зад защитата на правата на човека и достойнството на всички в Европа, включително и на ромите

Обвиниха майка за хулиганство в детска градина

Обвиниха майка за хулиганство в детска градина

България Преди 13 часа

Тя започнала да отправя обиди и закани за физическа саморазправа срещу възпитателка

<p>Хекимян: ПП сложиха свой човек за шеф на &quot;Метрополитен&quot;</p>

Хекимян: "Продължаваме Промяната" сложиха свой човек за шеф на "Метрополитен"

България Преди 13 часа

Той коментира, че Найденов е бил назначен от Кирил Петков през 2022 г. като заместник-министър на транспорта

Britské listy: Чешките бизнес популисти от PPF искат да демонтират либералната демокрация в Европа

Britské listy: Чешките бизнес популисти от PPF искат да демонтират либералната демокрация в Европа

Свят Преди 14 часа

Сърбия е ключова страна за европейската интеграция на западните Балкани и евентуален провал може да подкопае стабилността на самия ЕС, се казва в анализа на медията

Тръмп: Крим ще остане с Русия

Тръмп: Крим ще остане с Русия

Свят Преди 14 часа

Тръмп: Тогава САЩ и Русия ще могат да правят бизнес

Илон Мъск и Джей Ди Ванс подкрепят пронатализма: Какво е това и как може да повлияе на света

Илон Мъск и Джей Ди Ванс подкрепят пронатализма: Какво е това и как може да повлияе на света

Свят Преди 14 часа

Пронатализмът се разглежда като възможен начин за справяне с намаляващата раждаемост в Америка

Яж и отслабвай: Топ 5 салати, които ще ви помогнат да получите перфектното тяло

Яж и отслабвай: Топ 5 салати, които ще ви помогнат да получите перфектното тяло

Любопитно Преди 15 часа

Те ще ви помогнат да се тонизирате, ще ви заредят с енергия и ще зарадват вкусовите ви рецептори