Б роят на столетниците по света се е увеличил от 151 000 през 2000 г. на 573 000 през 2021 г. Хората живеят по-дълго и можем да очакваме през следващите години все повече хора да достигнат и надхвърлят възраст от 100 години.

(Във видеото може да научите повече за: СТОЛЕТНИК НА ВЕЛОСИПЕД: Среща с най-възрастния спортист на планетата)

Столетниците са пример за успешно остаряване, като често страдат от по-малко хронични заболявания и запазват независимостта си в ежедневието до 90-те си години. Въпреки че генетиката допринася за дълголетието, променливите фактори са причина за повече от 60 % от успешното остаряване.

Но кои фактори конкретно допринасят за доживяването до 100 години? За да разберем това, учените са направили преглед на начина на живот и здравните навици на столетници и почти столетници (на възраст 95-99 години) от цял свят.

Проучването включва 34 наблюдателни проучвания, публикувани от 2000 г. насам. Ето четири ключови фактора, за които учените установяват, че допринасят за изключително дълголетие.

1. Разнообразен хранителен режим с контролиран прием на сол

Столетниците обикновено са имали балансирана и разнообразна диета. Установено е, че те консумират средно между 57% и 65% от енергийния си прием от въглехидрати, 12% до 32% от протеини и 27% до 31% от мазнини.

Диетата им включва основни храни (като ориз и пшеница), плодове, зеленчуци и богати на протеини храни като птици, риба и бобови растения, с умерена консумация на червено месо.

Този модел на хранене, подобен на средиземноморската диета, е свързан с по-ниски рискове от увреждане на физическите функции и смърт.

Повечето столетници също предпочитат диета с ниско съдържание на сол. Макар че само едно проучване в нашия преглед измерва средния дневен прием на натрий и установява 1,6 грама, това е в рамките на препоръката на Световната здравна организация за по-малко от 2 г натрий на ден (еквивалентно на около 5 г сол).

Традиционната окинавска диета, известна с консумацията си от японските столетници на остров Окинава, съдържа приблизително 1,1 г натрий.

Установено е, че по-високият прием на сол (тези, които предпочитат солена храна или добавят допълнително сол към ястията) има 3,6 пъти по-висок риск от увреждане на физическата функция в сравнение с тези, които нямат предпочитания към солта.

На практика тези констатации показват, че трябва да включваме в диетата си много пълнозърнести храни, кореноплодни зеленчуци, боб, бобови растения, плодове и зеленчуци, да намалим до минимум консумацията на червено месо и да предпочитаме постно птиче месо, риба и растителни протеини, както и да следим за съдържанието на сол в храната.

2. Намаляване на употребата на лекарства

И столетниците страдат от хронични заболявания, но обикновено ги развиват много по-късно от средностатистическите възрастни. Повече от половината от хората в проучването са имали общи проблеми като хипертония (високо кръвно налягане), деменция или когнитивни нарушения.

Установено е, че хората в проучването са приемали средно 4,6 лекарства. Най-често използваните медикаменти включват лекарства за кръвно налягане и лекарства за сърдечни заболявания. Това е сходно с резултатите от голямо проучване в Испания, базирано на здравен регистър, според което столетниците са приемали средно 4,9 лекарства. В това проучване хората, които не са били столетници, са приемали средно 6,7 лекарства.

Фактът, че столетниците приемат по-малко лекарства, може да означава по-добро здраве и по-малко медицински състояния. Данните за употребата на лекарства обаче често се съобщават от самите тях и затова може да не са напълно точни, особено сред хората с когнитивни нарушения.

Полифармацията често се определя като едновременен прием на пет или повече лекарства и е често срещана при възрастните хора. Неподходящата полифармация се свързва с повишен риск от нежелани събития, като падания, когнитивни нарушения и хоспитализация, поради вредни лекарствени взаимодействия.

Макар че видът или броят на предписаните лекарства може да не е под контрола на пациента, важно е лекарите да предписват лекарства само при необходимост, да информират напълно пациентите за ползите и рисковете и редовно да преразглеждат плановете за лечение.

3. Добър сън

Качеството и количеството на съня оказват влияние върху имунната система, хормоните на стреса и кардиометаболитните функции като затлъстяване, високо кръвно налягане и диабет. Добрият сън се свързва с удължаване на годините на добро здраве и намаляване на рисковете от хронични заболявания.

В проучването 68% от столетниците посочват, че са доволни от качеството на съня си. При проучване на удовлетвореността от съня на възрастните в 13 държави през 2020 г. удовлетвореността от съня варира от 29% до 67%.

Оптималната продължителност на съня е между седем и осем часа на нощ. Съветите за постигане на по-добър сън включват поддържане на редовен режим на сън, създаване на спокойна среда, редовни физически упражнения и управление на стреса.

4. Жизнена среда

Повече от 75 процента от столетниците в проучването са живели в селски райони. Това е модел, отразен в "сините зони" - райони, известни с висока концентрация на столетници, като Окинава в Япония, Сардиния в Италия, полуостров Никоя в Коста Рика и Икария в Гърция.

Това може да е отчасти свързано с връзката между природата и здравето и благосъстоянието. Например обитаването на зелени площи се свързва с по-ниски нива на стрес, депресия, кръвно налягане, диабет тип 2 и сърдечни заболявания, което потенциално увеличава продължителността на живота.

Други важни фактори

В проучването са прегледани всички фактори на начина на живот, свързани с продължителността на живота. Проучванията показват, че отказът от тютюнопушене, избягването на алкохола или умереното пиене, физическата активност и поддържането на социални контакти са важни за увеличаване на шансовете на човек да доживее до 100 години.

Разбира се, промените в начина на живот, разгледани в тази статия, няма да ви гарантират, че ще достигнете зрялата възраст от 100 години. И от друга страна, някои столетници са споделяли съмнителни здравословни навици.

Но много възрастни хора се стремят да възприемат по-здравословен начин на живот, за да предотвратят и да се справят с хроничните заболявания, а здравните специалисти по същия начин признават стойността на медицината на начина на живот.

Колкото по-рано успеете да възприемете положителни промени в начина си на живот и по-здравословни навици, толкова по-добри са възможностите ви за постигане на дълъг и здравословен живот. Да станеш столетник е начинание за цял живот.

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>2 април: Империята отвръща на удара и печели войната</p>

2 април: Империята отвръща на удара и печели войната

Любопитно Преди 1 минута

Вижте какво се е случило на този ден в историята

Microsoft пуска нови функции за Copilot+ PC устройствата

Microsoft пуска нови функции за Copilot+ PC устройствата

Технологии Преди 10 минути

Част от тях досега бяха ексклузивни само за модели с процесори Snapdragon

Удължиха помощта за украинските бежанци

Удължиха помощта за украинските бежанци

България Преди 9 часа

Удълженият срок ще бъде използван за финализиране на нова програма за закрила

Бащата на 12-годишното момиче, убито от катастрофа: Не мога да я видя

Бащата на 12-годишното момиче, убито от катастрофа: Не мога да я видя

България Преди 9 часа

Детето пътувало с баба си и дядо си по пътя Плевен - Луковит

Откриха мъртъв четвърти войник на САЩ в Литва

Откриха мъртъв четвърти войник на САЩ в Литва

Свят Преди 9 часа

Войниците бяха в неизвестност от миналия вторник

ДПС-ДПС реши да подкрепи кабинета „Желязков“

ДПС-ДПС реши да подкрепи кабинета „Желязков“

България Преди 10 часа

ДПС-ДПС ще продължи подкрепата си до приемането на еврото

БСП: Делото срещу Румен Овчаров е прекратено поради липса на престъпление

БСП: Делото срещу Румен Овчаров е прекратено поради липса на престъпление

България Преди 12 часа

Πpoĸypopът oт CГΠ ĸoнcтaтиpa, чe пo пoвдигнaтoтo oбвинeниe нямa извъpшeнo пpecтъплeниe oт Pyмeн Oвчapoв

Сърбите се вдигнаха срещу мина за литий

Сърбите се вдигнаха срещу мина за литий

Свят Преди 12 часа

В Сърбия през последните четири години бяха организирани масови протести и пътни блокади

Кола помете човек на пешеходна пътека в Разград

Кола помете човек на пешеходна пътека в Разград

България Преди 12 часа

Пострадалият е откаран в разградската болница

Френският главен прокурор защити присъдата на Льо Пен

Френският главен прокурор защити присъдата на Льо Пен

Свят Преди 13 часа

Решението на френския съд е "съобразно закона"

Протестиращи блокираха булевард в София

Протестиращи блокираха булевард в София

България Преди 13 часа

От „Защита” уточниха, че ако не бъдат изпълнени исканията им, са в готовност за ефективни национални протести

Екшън, полицията гони мъже, откраднали 450 метра медни проводници

Екшън, полицията гони мъже, откраднали 450 метра медни проводници

България Преди 13 часа

В хода на операцията по задържането са се включили екипи на „Специални тактически действия“

Снимката е илюстративна

Ужас във Варна: 50-годишен мъж осъден за системно насилие над дете

България Преди 13 часа

Истината излиза наяве, когато момичето е настанено в кризисен център и се установява, че е бременно

Столична община спира приемането на отпадъци от болници

Столична община спира приемането на отпадъци от болници

България Преди 13 часа

Причината е случай на нерегламентирано смесване на битови и медицински отпадъци

<p>Иран ще потърси ядрени оръжия, ако бъде нападната</p>

Иран ще потърси ядрени оръжия, ако бъде нападната

Свят Преди 13 часа

Нарастващото напрежение между Иран и САЩ отново разпали опасенията относно военен конфликт

<p>Първата европейска орбитална ракета се разби след 40 секунди</p>

Първата орбитална ракета, изстреляна от Европа, се разби в морето

Свят Преди 14 часа

Ракетата се разби в морето и се взриви 40 секунди по-късно