0

Г орските пожари наложиха евакуации в цяла Канада. Гренландия беше толкова топла, че изследователска станция на най-високата точка на ледената покривка регистрира топене в края на юни - едва петото събитие на топене в историята. Температурите на повърхността в моретата Баренц, Кара, Лаптев и Бофорт бяха с между 5 до 7 градуса по Целзий над нормалните през август.

Докато надеждните измервания с инструменти датират само от около 1900 г., почти сигурно е, че това е било най-горещото лято в Арктика от векове.

Годината започна необичайно влажно и натрупването на сняг през зимата на 2022-2023 г. беше над средното за голяма част от Арктика. До май високите пролетни температури оставиха снежната покривка в Северна Америка рекордно ниска, откривайки почвата, която бързо се затопли и изсъхна, подхранвайки пожарите, предизвикани от мълнии в цяла Канада.

2023 г. счупи рекорда за най-топлото лято в Арктика и хората и екосистемите в региона усетиха въздействието.

Каскадни ефекти на топлината в цяла Арктика

В зона, голяма както е Арктика, поставянето на нов температурен рекорд за един сезон с две десети от градуса по Фаренхайт (0,1 градуса по Целзий) затопляне е нещо сериозно. Лято 2023 г. - юли, август и септември - разби предишния рекорд, поставен през 2016 г., с четири пъти повече. Температурите почти навсякъде в Арктика бяха над нормалните.

По-внимателен поглед върху събитията в северозападните територии на Канада показва как повишаването на температурата на въздуха, намаляването на морския лед и температурата на затоплящата се вода, се подхранват затоплящия се климат.

Зимната снежна покривка се стопи рано в големи части от Северна Канада, осигурявайки още един слънчев месец, в който откритата земя да се нагрява. Топлината и липсата на влага изсушиха органичната материя. До ноември са изгорели 180 000 квадратни километра в Канада, около една пета от тях в Северозападните територии.

Много топлото време през май и юни 2023 г. в Северозападните територии също нагорещи могъщата река Макензи, която изпрати огромни количества топла вода в морето Бофорт на север. Топлата вода разтопи морския лед и теченията го отнесоха на запад към Аляска.

Подобна топлина в Западен Сибир също допринесе за бързото топене на морския лед и за високите температури на морската повърхност в моретата Кара и Лаптев на север от Русия.

Намаляването на морския лед в Арктика има голям принос за огромното увеличение на средните есенни температури в региона. Тъмната открита вода поглъща слънчевите лъчи през лятото, а през есента действа като нагревателна подложка, освобождавайки топлина обратно в атмосферата. Дори тънкият морски лед може значително да ограничи този пренос на топлина и да позволи драматично охлаждане на въздуха точно над повърхността, но през последните 17 години се наблюдава най-ниското ниво на морския лед в историята.

Подводна вечна замръзналост

Докладът включва 12 есета, изследващи ефектите от промените в климата и екосистемите в Арктика и как общностите се адаптират. Единият е сигнал за събуждане за рисковете в подводната вечна замръзналост.

Подводната вечна замръзналост е замръзнала почва на океанското дъно, която е богата на органична материя. Тя постепенно се размразява, откакто била потопена, след като ледените покривки на Северното полукълбо се оттеглили преди хиляди години. Днес по-високите температури на океана вероятно ускоряват размразяването на тази скрита вечна замръзналост.

Точно както при вечната замръзналост на сушата, когато подводната се размрази, съдържащата се в нея органична материя ще започне да се разлага и ще освобожди метан и въглероден диоксид - парникови газове, които допринасят за глобалното затопляне и влошават подкиселяването на океана.

Учените изчисляват, че остават близо 2,5 милиона квадратни километра подводна вечна замръзналост, но с малко изследвания извън морето Бофорт и морето Кара никой не знае колко скоро може да освободи своите парникови газове или колко интензивен ще бъде ефектът от затоплянето.

Сьомга, елени и човешки животи

За много хора, живеещи в Арктика, изменението на климата вече нарушава живота и поминъка им.

Местните описват промените в морския лед, на които много от тях разчитат както за препитание, така и за защита на крайбрежието от бури. Те са забелязали промени в моделите на вятъра и все по-интензивни океански бури. На сушата повишаващите се температури правят речния лед по-малко надежден за пътуване, а размразяването на вечната замръзналост кара пътищата да потъват и дестабилизира домовете.

Очевидни и драматични промени се случват в рамките на човешкия живот и те навлизат в основата на местните култури до такава степен, че хората трябва да променят начина, по който съществуват.

Общностите в Западна Аляска, които разчитат на сьомгата Chinook, преживяха още една година на изключително оскъден улов през 2023 г., недостиг, който нарушава както културните практики, така и продоволствената сигурност.

Завръщащата се популация от сьомга Chinook е толкова малка през последните две години, че риболовът е спрян дори за препитание, което е най-високият приоритет, с надеждата, че популацията от сьомга ще може да се възстанови.

Невъзможността за риболов или лов на тюлени, тъй като морският лед е изтънял, не е само проблем с храната. Времето, прекарано в рибни лагери е от решаващо значение за много култури и традиции на местното население на Аляска и децата все повече пропускат тези преживявания.

Местните общности освен, че трябва да се адаптират към промените в екосистемите, те трябва да се погрижат и за околната си среда.

Във Финландия усилията за възстановяване на увредените местообитания на северните елени в сътрудничество с пастирите на елени хората от племето Саами помагат за запазването на техния начин на живот. В продължение на много десетилетия била разрешено търговската сеч, която разкъсвала стотици до хиляди квадратни мили от местообитания на северните елени.

Саамите и техните партньори работят за презасаждане на трева и възстановяване на 52 000 хектара торфища за паша на северни елени. Деградиралите торфища също отделят парникови газове, допринасяйки за изменението на климата. Поддържането им здрави помага за улавянето и съхраняването на въглерода далеч от атмосферата.

Температурите в Арктика се покачват повече от три пъти по-бързо от средното за света, така че не е изненадващо, че именно там се наблюдаваше най-топлото лято и шестата най-топла година в историята. Докладната карта за Арктика за 2023 г. напомня какъв е залогът и какви са рисковете от затоплянето на планетата за животите и културите, които вече са засегнати от изменението на климата.

Коментари 0
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

Между блондинки: - Муцка, имам две добри новини! - О, какви са? - Направих си тест за бременност и се оказа положителен. Бременна съм! -…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
А

САЩ могат да облекчат санкциите срещу Венецуела в зависимост от изборите

Свят Преди 42 минути

Вашингтон може да облекчи наложените на Венецуела санкции, ако президентът Николас Мадуро проведе честен вот

Google Gemini стана още по-бърз и умен и на български

Google Gemini стана още по-бърз и умен и на български

Технологии Преди 2 часа

Новата версия вече се предлага на над 40 езика в 230 държави

Грандиозно откриване на Олимпийските игри в Париж

Грандиозно откриване на Олимпийските игри в Париж

Свят Преди 11 часа

За грандиозната церемонията в Париж пристигнаха повече от 100 високопоставени представители на страни от целия свят

Олимпийските игри започват без примирието на Макрон

Олимпийските игри започват без примирието на Макрон

Свят Преди 11 часа

Френските дипломати се надяваха да използват това олимпийско примирие за преговори за Украйна

Главният архитект на София подаде оставка

Главният архитект на София подаде оставка

България Преди 12 часа

В понеделник ще бъде назначен временно изпълняващ длъжността

След решението на КС може да започне избор на главен прокурор

След решението на КС може да започне избор на главен прокурор

България Преди 13 часа

Проф. Киров отбеляза, че изборът на главен прокурор може да направи нов състав на Висшия съдебен съвет

Отново критична ситуация на границата с Гърция

Отново критична ситуация на границата с Гърция

България Преди 13 часа

Пожарникари, горски служители и военни с пръскачки и лопати опитват да не допуснат огъня на наша територия

Русия призна: Кризата е катастрофална

Русия призна: Кризата е катастрофална

Свят Преди 13 часа

Песков: Живеем в най-голямата държава в света, но всяка година сме все по-малко

Ваканцията на депутатите ще е от 17 до 31-ви август

Ваканцията на депутатите ще е от 17 до 31-ви август

България Преди 14 часа

Темата за депутатската ваканция беше обсъдена вчера на председателски съвет

Задържаха българи за оскверняване на Мемориала на Холокоста в Париж

Задържаха българи за оскверняване на Мемориала на Холокоста в Париж

България Преди 14 часа

ДАНС провежда действия по установяване на подбудителите и съучастниците

<p>&quot;Емоционалните белези ще се лекуват с години&quot;</p>

"Емоционалните белези ще се лекуват с години": Ужасът на войната в Израел

Свят Преди 15 часа

В Газа повече от един милион палестински деца са травмирани от широко разпространената смърт и разрушения

Остър конфликт между СЗО и тютюнопроизводителите в Малави

Остър конфликт между СЗО и тютюнопроизводителите в Малави

Свят Преди 15 часа

Кампанията срещу тютюнопушенето на СЗО казва, че отглеждането на тютюн представлява сериозен риск за общественото здраве

<p>&quot;Тези рестрикции нарушават човешките им права&quot;</p>

Законни ли са "виртуалните процеси" срещу политически затворници в Никарагуа (ВИДЕО)

Свят Преди 15 часа

"Тези рестрикции нарушават човешките им права"

Трите сестри, които искат да спасят планетата (ВИДЕО)

Трите сестри, които искат да спасят планетата (ВИДЕО)

Свят Преди 15 часа

Проектът за устойчива мода има икономическо, екологично и социално въздействие

Чакъров заподозря натиск, Пеевски изпрати сигнал

Чакъров заподозря натиск, Пеевски изпрати сигнал

България Преди 15 часа

От НАП категорично отхвърлиха обвиненията, отправени от Чакъров

Престъпност, убийства, трафик на наркотици: Насилието в Еквадор продължава

Престъпност, убийства, трафик на наркотици: Насилието в Еквадор продължава

Свят Преди 15 часа

Експерт посочва, че гражданите са загубили доверието си в парламентарната институция