И зключително важно е българската делегация в Европейския парламент да гласува единно в полза на България. Това каза премиерът Росен Желязков пред журналисти в Разлог по повод очакваното утре решение на ЕП за приемането на страната в еврозоната. 

България в еврозоната: Предстои решаваща седмица

"След гласуването в парламента във формат ЕКОФИН  - Съвет на министрите на финансите, ще вземе също решение, а след това предстои формалното подписване на три акта – решението, което е обвързано с датата на приемане и изменение на два регламента", каза още премиерът.

Той припомни, че България от приемането си в ЕС е в режим на дерогация, тъй като не е отговаряла на критериите за конвергенция, като част от членството й в икономическия и валутен съюз.

ЕП гласува проектодоклад за готовността на България за еврозоната

"Това ще е един от регламентите, които ще бъдат променени – България ще бъде дописана като страна, която отговаря на тези критерии и е част от еврозоната. Предстои работа, която е обвързана със срока до въвеждане на еврото", допълни той. 

"То ще бъде въведено с фиксирания курс, който всички вече знаем. Но утре формалното решение ще бъде и за това да има яснота, че няма промени, така, както някои спекуланти в търговията и в политиката се опитват да създават страхове и притеснения", каза още Желязков.

Пътят към еврото: Еврогрупата даде старт, финалното решение на 8 юли

"Сроковете, свързани с въвеждането на еврото в България, са ясни. Един месец след решението на съвета започва двойното обозначаване на цените на всички стоки и услуги", допълни Росен Желязков.

"Няма да престана да повтарям – хората не трябва да бързат да обменят отсега левовете в евро. Наблюдава се тази тенденция, която абсолютно не е нужна, допълни премиерът. Той припомни, че от 1 януари 2026 г. в първите шест месеца всички банки и в клоновете на пощите ще правят обмена безплатно, след което до края на годината търговските банки може да въведат такса, но в БНБ процесът ще продължи безплатно. Във времето смяната на левове в евро няма да бъде ограничена – тоест и след 10 години някой, ако има спестявания в лева в дома си, ще може да го направи в БНБ и то безплатно", каза още  Желязков. 

"Информационната кампания в Плана за приемане на еврото започва шест месеца преди ефективната дата – тоест може да очаквате от началото на август една наистина сериозна кампания", обясни премиерът.

По отношение на всички форми за спекулиране с нарастването на цените ние много ясно знаем къде е политическият риск, каза той.  

"В момента политическият риск и презастраховането му идва от боравенето със страховете, че няма да бъде въведено еврото, а не, че ще бъде въведено еврото и на това разчитат тези политически сили и техните аватари, за да превръщат процеса не в плавен, а в политически ангажиращ предположения и очаквания, че това ще доведе до нова политическа криза и ще е мътната вода, в която всеки ще се опита да реализира своите политически проекти", допълни министър-председателят. 

Правителството е взело необходимите мерки, те са оперативни, свързани с работата както на Комисията за защита на потребителите (КЗП), така и на Националната агенция по приходите (НАП), МВР, кметове, областни управители и разбира се партньорството с Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), каза Росен Желязков. 

"Ние нямаме неестественото желание да изкривяваме пазара с прекален контрол или прекалена интервенция, а желаем да функционират пазарните механизми плавно, но никой да не злоупотребява с господстващо или с монополно положение, особено там, където няма алтернативи на предлагането", допълни той. 

"Има няколко риска по отношение на проинфлационните фактори", обясни премиерът в отговор на въпрос относно предупреждението в доклада на Европейската централна банка (ЕЦБ) за възможни проблеми с разходите в бюджета и корупцията.

Първият риск е прекомерно харчене на средства от незнание за възможностите, които дава еврото. Ако се изсипе една голяма парична маса по различни съображения и най-вече поради повишено предлагане на парична маса или вътрешно потребление, няма как да не се отрази и това са част от съображенията на ЕЦБ. По отношение на държавните харчове, те могат да се осъществят само и единствено в рамките на бюджета. В рамките на бюджета и на Плана за възстановяване и устойчивост са предвидени всички онези буфери, които не се явяват проинфлационен фактор, каза още Росен Желязков. 

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
МЗ обяви, че ще подкрепи „Диагноза България“

МЗ обяви, че ще подкрепи „Диагноза България“

България Преди 26 минути

Катя Ивкова: Прозрачността е в основата на доверието в здравната система

Над 5000 починали заради жегите в Германия

Над 5000 починали заради жегите в Германия

Свят Преди 42 минути

Тези данни се вписват в мрачната картина в цяла Европа

Ивайло Мирчев с остра критика към правителството: Гоним немски инвеститори

Ивайло Мирчев с остра критика към правителството: Гоним немски инвеститори

България Преди 1 час

Мирчев: Няма никаква логика да гоним един от най-големите световни оръжейни немски производители от България

Цифровото евро мина важна крачка в Европарламента

Цифровото евро мина важна крачка в Европарламента

Парите ни Преди 2 часа

Евродепутатите дадоха мандат за преговори със Съвета, а ЕЦБ гледа към евентуален старт през 2029 г.

Илияна Йотова: Надежда Захариева остана вярна на словото

Илияна Йотова: Надежда Захариева остана вярна на словото

България Преди 2 часа

Държавният глава определя Захариева като голям талант, отдаден културен деец и активен общественик

Със зехтин и узо: Миконос вече има собствен шоколад, вдъхновен от Цикладите

Със зехтин и узо: Миконос вече има собствен шоколад, вдъхновен от Цикладите

Любопитно Преди 2 часа

Новият шоколад е вдъхновен от калдъръмените улички, ароматите и морския дух на Цикладите, а всяка разновидност носи име, свързано с лятото на гръцкия остров

.

Изгубената мечта на Даяна: Скритият палат, където принцесата искаше да избяга с Хари и Уилям

Любопитно Преди 2 часа

Близки до принцеса Даяна разкриват непоказвани детайли за нереализирания ѝ живот в САЩ с Доди Ал-Файед. Вижте как е изглеждало имението в Малибу, което е трябвало да спаси момчетата ѝ от строгата британска класова система

Жилищата в България поскъпват почти три пъти по-бързо от средното за ЕС

Жилищата в България поскъпват почти три пъти по-бързо от средното за ЕС

Парите ни Преди 2 часа

Страната ни е сред европейските лидери и при ръста на наемите, показват данните на Евростат

<p>Ще оцелее ли отбранителното наследство на Макрон след края на мандата му?</p>

Повече ядрени оръжия, повече НАТО: Ще оцелее ли отбранителното наследство на Макрон след края на мандата му?

Свят Преди 3 часа

Последната среща на върха на НАТО за Макрон идва в момент, когато Франция е изправена пред финансови предизвикателства

Украйна продължава унищожаването на руското нефтопреработване

Украйна продължава унищожаването на руското нефтопреработване

Свят Преди 3 часа

През последните три месеца Украйна удари 25 руски петролни рафинерии и експортни терминали

Оставили златото и избягали: Разкриха мистерията на корабокрушение с 400 златни монети

Оставили златото и избягали: Разкриха мистерията на корабокрушение с 400 златни монети

Любопитно Преди 3 часа

През 1995 г. под водите на залива Салкомб, край южния бряг на Англия, е открито корабокрушение с товар, който включва над 400 златни монети. Невероятната находка поставя началото на 30-годишна мисия за идентифициране на кораба – мисия, която току-що приключи

<p>От &bdquo;еднорог&ldquo; до &bdquo;кентавър&ldquo;: Българската компания Payhawk влезе в още по-елитен световен клуб</p>

Българи стоят зад един от най-редките софтуерни успехи в света

Парите ни Преди 3 часа

Payhawk достигна 100 млн. долара годишен повтаряем приход и вече е не само еднорог, а „кентавър“

НЗОК обсъди анализите на „Диагноза България“ със създателя на платформата

НЗОК обсъди анализите на „Диагноза България“ със създателя на платформата

България Преди 3 часа

Срещата беше посветена на използваните източници, методологията и интерпретацията на публичните данни

Голям пожар край АМ „Струма“, гъст дим затруднява движението

Голям пожар край АМ „Струма“, гъст дим затруднява движението

България Преди 3 часа

Огънят гори в района между селата Левуново и Генерал Тодоров, на място са изпратени няколко екипа пожарникари

19-годишен катастрофира при дрифт в Пазарджик, остана без книжка

19-годишен катастрофира при дрифт в Пазарджик, остана без книжка

България Преди 4 часа

Младият шофьор се е ударил в паркиран автомобил, няма пострадали, но са нанесени материални щети

Петър Павел и Володимир Зеленски

Петър Павел: Украйна има „два месеца, преди Путин да ескалира войната“

Свят Преди 4 часа

Чешкият президент предупреди, че прозорецът за дипломация ще се затвори след руските избори през септември, и призова НАТО за максимален натиск върху Кремъл