„Постигнахме съгласие по приоритетите на правителството". Това заяви Асен Василев след края приключване на преговорите между "Продължаваме Промяната" и БСП. 

"Постигнахме съгласие да се изготви в много кратки срокове програма от експертните екипи програма, която да бъде приета и на политическо ниво и която да залегне с много ясни и конкретни срокове и ангажименти за това какво ще се случи от сега до края на годината като реформи и необходими дейности. Силно вярвам, че ще успеем да направим правителство, което ще продължи да работи за интересите на България, така както и първият кабинет", допълни Василев, цитиран от DarikNews.bg

"Това беше първата среща от преговорния процес, който започваме с мандатоносителя "Продължаваме Промяната" в опит да съставим правителство", заяви и лидерърт на БСП Корнелия Нинова.

Двете партии преговаряха час и половина в зала "Запад" в Народното събрание. 

"Пред нас има много тежка и отговорна задача – в рамките на всички кризи, които имаме, да успеем все пак да съберем мнозинство за едно правителство, което да работи за интересите на хората, както беше и първият кабинет, който направихме".

С тези думи номинираният от „Продължаваме Промяната“ (ПП)  за премиер Асен Василев откри консултациите с „БСП за България“ в търсене на подкрепа за съставяне на нов кабинет в рамките на този парламент.

"Продължаваме промяната" на масата на преговорите с БСП за ново правителство

От страна на ПП, освен Василев, в срещата участваха и съпредседателят на партията Кирил Петков и бившият председател на парламента Никола Минчев

От левицата бяха лидерът Корнелия Нинова и депутатите Георги Свиленски, Филип Попов, Атанас Зафиров и Румен Гечев.

Преди началото на срещата Василев изрази надежда да бъдат намерени допирните точки за една много стройна и ясна програма до края на годината, която да е като измерител колко добре се справя кабинетът.

"След това да погледнем назад и да кажем – тези неща ги свършихме, нека да продължим нататък по същия начин", обясни целта Василев.

На свой ред лидерът на БСП Корнелия Нинова започна разговора с една добра, по думите ѝ , новина – от днес няколко от големите търговски вериги са обявили намаление цената на хляба с 20%.

"Това е една от мерките, които ние ви предложихме, вие се съгласихте, имаше много скептици, че хората няма да могат да почувстват намалението -  днес опровергахме това", подчерта тя.

"Много се радвам, че мерките за преодоляване на високата инфлация, за цените, неравенствата започват да дават резултат", добави лидерът на социалистическата партия.

"За нас, посочи тя, беше много важен в предишния кабинет социалният стълб в политиката, мисля, че достойно заедно го защитихме и, стъпвайки на добрите неща, които постигнахме и в икономика, и във финансите, и в социална политика, се радвам, че можем да продължим разговорите как оттук напред да намерим общ път".

Нинова увери, че мнението на партията съвпада с обявените приоритети  на „Продължаваме Промяната“  - борба с корупцията, промяна в КПКОНПИ. Към тях от БСП добавят и свои теми, ако бъде съставено правителство  – продължаване на социалния вектор, здравеопазване, образование ,икономика. Левицата припознава и приоритетите на ПП като борбата със стария модел на управление.

Нека да започнем тези преговори, да се надяваме, че ще дадат резултат, ние сме на разположение", увери Нинова.

От "Продължаваме Промяната" се надяват да получат подкрепа от поне 121 народни представители за сформиране на нов кабинет с министър-председател Асен Василев. От там са изготвили план за управление в следващите шест месеца за превеждането на България през икономическата и политическата криза, съобщиха от пресцентъра на ПП. 

Асен Василев е кандидатът за премиер на "Продължаваме промяната"

Харесаха ли партиите Асен Василев за премиер

Протест срещу нов кабинет на „Продължаваме промяната”

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Япония се бори да успокои Китай заради Тайван

Япония се бори да успокои Китай заради Тайван

Свят Преди 2 минути

В разговор с репортери президентът на Тайван Уилям Лай заяви, че Китай извършва „многостранна атака“ срещу Япония

Искам куче! Ето какви са правилата и условията

Искам куче! Ето какви са правилата и условията

България Преди 10 минути

За да се гарантира доброто третиране на животните, безопасността на хората и хигиената на градската среда, собствениците следва да спазват няколко ключови правила

<p>НСИ се готви за изчисляването на флаш-инфлация</p>

НСИ: Безработицата е рекордно ниска, въвеждаме флаш-инфлация

България Преди 25 минути

Това заяви председателят на НСИ доц. Атанас Атанасов

Прецедент в Европа: Британски самолетоносач е поставен под прякото командване на НАТО

Прецедент в Европа: Британски самолетоносач е поставен под прякото командване на НАТО

Свят Преди 34 минути

Самолетоносачът на Кралския флот „Принца на Уелс“ участва в учение на НАТО в Средиземно море

<p>Отопляваш дома си&hellip; с биткойни? Новата мания, която превръща криптодобива в топлина</p>

Bitcoin може да се използва и за отопление на домове

Технологии Преди 39 минути

Това е още един начин да се извлече полза от криптовалутата

Туск: Експлозия разруши жп линия край Варшава

Туск: Експлозия разруши жп линия край Варшава

Свят Преди 51 минути

"Взривно устройство се е задействало и е разрушило жп линията", написа Туск

Звезда от "Анатомията на Грей" разкри, че е диагностициран с рак

Звезда от "Анатомията на Грей" разкри, че е диагностициран с рак

Свят Преди 58 минути

Дългогодишната звезда от „Анатомията на Грей“ разкри новината точно в момента, в който и героят му в сериала се сблъсква с подобен здравословен проблем

1 година затвор за кражба на 2 чифта маратонки за рецидивист

1 година затвор за кражба на 2 чифта маратонки за рецидивист

България Преди 1 час

Той призна вината си и сключи споразумение с прокуратурата

От 4 до 21 градуса: Какво ще е времето до края на ноември

От 4 до 21 градуса: Какво ще е времето до края на ноември

България Преди 1 час

Синоптиците от НИМХ прогнозират променливо и по-топло от обичайното време

<p>Прасе спаси руски войници на фронта в Украйна</p>

Прасе спаси руски войници на фронта в Украйна

Свят Преди 1 час

Изненадващо, прасето оцелява след взрива, макар че изглежда ранено

<p>Германия отмени &quot;скандален&quot; търг с нацистки артефакти</p>

Германия отмени "скандален" търг на артефакти от затворници в нацистки концентрационни лагери

Свят Преди 1 час

Сред повече от 600 артикула за продажба били писмо от затворник в Аушвиц и медицинска диагноза за принудителната стерилизация

Роби Уилямс обвинява медикаментите за отслабване за влошеното си зрение

Роби Уилямс обвинява медикаментите за отслабване за влошеното си зрение

Любопитно Преди 1 час

През 2023 г. Уилямс разкри, че последната му значителна загуба на тегло се дължи на употребата на инжекции

Дуейн Джонсън и Емили Блънт на наградите Governors

Модни провали - странни визии на червения килим на Governors Awards

Любопитно Преди 1 час

За съжаление някои не успяха да блеснат, когато стана дума за стил

Мишел Обама: Америка не е готова за жена президент

Мишел Обама: Америка не е готова за жена президент

Свят Преди 1 час

„Дори не ме гледайте за кандидатура, защото всички лъжете. Не сте готови за жена. Не сте“

Зеленски в Париж търси още ПВО системи за Украйна

Зеленски в Париж търси още ПВО системи за Украйна

Свят Преди 1 час

Пътуването му е част от кратка обиколка сред западните съюзници