Д осегашният вицепремиер и министър на финансите Асен Василев е кандидатът за премиер на "Продължаваме промяната" (ПП).

Името на новия кандидат за министър-председател беше обявено от премиера в оставка Кирил Петков във видеообръщение.

Той заяви, че е предложил Василев за кандидат за премиер вчера.

"Човек, на когото имам безприкословно доверие. С когото започнахме борбата рамо до рамо. И с когото ще я завършим рамо до рамо в един отбор - един отбор с него, с всички членове на "Продължаваме промяната", с всички коалиционни партньори, с всички съмишленици", така описа Петков Василев.

В обръщението си той каза още: "Днес се намираме на исторически вододел. Има възможността да продължим промяната за законова държава - България, която просперира, където обществените средства се харчат за обществени нужди или има риска да се върнем назад - към задкулисието, кукловодите, чуждите интереси..."

Петков, заяви, че няма да допусне България да вземе грешната посока. "Няма да допунем шепа хора да ограбват обществените средства, прокурорите да продължават да бездействат, чужди дипломати да дават ултиматум на българската държава до 12 часа на обяд. Няма да допуснем всички тези неща, защото не ни е страх."

Той каза още: "Да, с БСП имаме различия по международните въпроси, с част от депутатите на "Има такъв народ" имаме лични различия, но нищо не може да бъде по-важно от просперитета на България и да продължим промяната напред."

Възможно е ПП да не предложи Кирил Петков за премиер

По думите на Петков програмата на правителството на промяната до края на годината изисква поемане на неотменен ангажимент за:

  • Решителни стъпки в борбата с корупцията – приемане на закона за новата антикорупционна комисия с разследващи функции и избор на г-н Бойко Рашков за нейн председател, както и приемане на нов закон за защита на лицата, подаващи сигнали за нарушения и корупция;
  • Промени в закона за съдебната власт, с които се въвежда механизъм за отчетност и разследване на главния прокурор, който закон ще бъде представен от министерство на правосъдието до дни;
  • Приемане на 22 законодателни промени, заложени в Националния план за възстановяване и устойчивост, които закони ще дадат възможност България да започне усвояването на 13 милиарда лева безвъзмездни средства от Европа, да има медицински хеликоптери, модерни класни стаи, енергийно ефективни домакинства и др.;
  • Промени в закона за обществените поръчки и сключване на споразумението за новия пакет европейски оперативни програми за периода 2021-2027 на стойност 3,7 млр. лв. и осигуряване на тяхното изпълнение по прозрачен и законен начин;
  • Довършване на Стратегическия план на България за развитие на земеделието и селските райони, който ще осигури на селскостопанските ни производители 16 милиарда лева;
  • Осигуряване на енергийна диверсификация чрез довършване на гръцката газова връзка, за да получаваме евтин газ от Азербайджан;
  • Избор на независими и компетентни членове на водещите регулаторни органи като КЗК, БНБ и КФН с цел осигуряване на конкурентна и предвидима бизнес среда у нас и премахване на злоупотребите с цените на горивата и основните стоки и услуги;
  • Обособяване на агенцията по горите като независима държана агенция, към която да преминат всички горски стопанства; спиране на злоупотребите в горските стопанства и на престъпленията спрямо българската гора.

Румен Радев връчва мандата за съставяне на правителство на "Продължаваме Промяната"

След получаване на мандата за съставяне на правителство политическа партия „Продължаваме Промяната“ ще излъчи преговорен екип, ръководен от Кирил Петков, който ще преговаря с всеки народен представител, който е готов да работи за горепосочените цели по убеждение и по независим от задкулисието начин. За следващ премиер на България ще предложим съпредседателя на „Продължаваме Промяната“ Асен Василев.

„Продължаваме Промяната“ ще предложи нов кабинет при наличието на убеденост, че в 47-ото Народно събрание има поне 121 народни представители, които ще поставят посочените 8 цели на първо място.

Гюров: Ще обсъдим други имена за кандидат-премиер

По-рано днес председателят на ПГ на ПП Андрей Гюров обясни, че късно снощи е имало събрание на парламентарната група и на ПП. Там е било взето решение кой да бъде кандидатът за министър-председател.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Светът на ръба на нови кризи: Най-горещите точки през 2026 година&nbsp;</p>

Горещите точки по света с най-висок риск от ескалация през 2026 г.

Свят Преди 4 часа

ACLED – глобален проект за мониторинг, който проследява политическото насилие и безредиците – идентифицира районите с най-голям риск от ескалация през 2026 г.

Пиян бяга от полицията и уби двама души в Нова Загора

Пиян бяга от полицията и уби двама души в Нова Загора

България Преди 5 часа

„Ауди“, управлявано от 28-годишен водач, не е спряло на подаден сигнал за спиране от полицейски екип

Зеленски отправи новогодишно обръщение към украинците

Зеленски отправи новогодишно обръщение към украинците

Свят Преди 6 часа

Зеленски: Вярваме в мира, борим се за него и работим, за да го постигнем

<p>Скандалите, които шокираха света през 2025 г.</p>

Скандалите, които шокираха света през 2025 г.

Свят Преди 7 часа

Между втория мандат на Доналд Тръмп и мащабните корупционни скандали, избухнали в различни части на света – с какво ще запомним 2025 г.

Тежка катастрофа стана в Благоевград

Тежка катастрофа стана в Благоевград

България Преди 8 часа

Единият автомобил е изхвърчал от пътя, има загинал

Си пожела Тайван в новогодишното си обръщение

Си пожела Тайван в новогодишното си обръщение

Свят Преди 9 часа

Си: Китайският народ от двете страни на Тайванския пролив е свързан

Дъщерята на Гала очаква второ дете

Дъщерята на Гала очаква второ дете

Любопитно Преди 10 часа

Това съобщи самата тя

Ердоган с предупреждение за Нова година

Ердоган с предупреждение за Нова година

Свят Преди 10 часа

В новогодишното си послание Ердоган посочи, че Турция наблюдава отблизо нарастващите провокации и заплахи

Путин: Искрено вярвам, че победата е близо

Путин: Искрено вярвам, че победата е близо

Свят Преди 10 часа

Президентът на Русия отправи новогодишно обръщение

Оперираха сърцето на Роберто Карлош след болки в крака

Оперираха сърцето на Роберто Карлош след болки в крака

Свят Преди 11 часа

Операцията по поставяне на катетър е продължила близо три часа поради възникнали усложнения

ЕС с позиция за атаката срещу резиденцията на Путин

ЕС с позиция за атаката срещу резиденцията на Путин

Свят Преди 11 часа

Калас: Москва цели да провали истинския напредък към мир

,

Мъж пострада при пожар в Смолян

България Преди 12 часа

Той е с 10-15% изгаряния и е обгазен

От Папа Франциск до Ози Озбърн: Годината, в която светът загуби легенди

От Папа Франциск до Ози Озбърн: Годината, в която светът загуби легенди

България Преди 12 часа

Носителите на „Оскар“ Робърт Редфорд, Даян Кийтън и Джийн Хекман бяха сред звездите, които светът загуби през 2025 г., заедно с музикални легенди, включително съоснователя на Beach Boys Брайън Уилсън; пионера на нео-соула Д'Анджело; и легендата на хеви метъла Ози Озбърн

ЕС предупреди Израел заради ограниченията му за хуманитарните организации в Газа

ЕС предупреди Израел заради ограниченията му за хуманитарните организации в Газа

Свят Преди 12 часа

НПО имаха срок до 31 декември да се регистрират съгласно новата рамка, която според Израел има за цел да спре „враждебни участници или поддръжници на тероризма“ в палестинските територии

,

Китай съобщи за „успешното приключване“ на ученията край Тайван

Свят Преди 12 часа

Военните ще продължат тренировките „решително да попречат на опитите за „тайванска независимост“ на сепаратистите и за външна намеса“