И ма достоверен сигнал, че тази нощ черният леопард е забелязан във Варненско, съобщи БНТ.

(Във видеото: Масова психоза, отвличане на вниманието или истина: Къде е изчезналата пантера)

Информацията потвърди областният управител на Шумен Катя Иванова, която съобщи, че гражданин е подал сигнал за забелязания от него хищник.

На заседанието на областния кризисен щаб беше решено да се засилят мерките за сигурност заради предстоящото утре и вдругиден автомобилно състезание по планинско изкачване "Шумен".

Има ли пресни следи от опасния хищник, издирван в района на Шуменското плато

"Информацията ми е, че в област Варна областният управител прави същия щаб, тъй като същото животно е забелязано в техните райони тази нощ. Локализацията на този хищник не може да бъде направена на този етап", заяви Катя Иванова, областен управител на Шумен.

Тя поясни, че по време на заседанието на кризисния щаб е направена видеоконферентна връзка със заместник земеделски министър.

Възможност за отстрел на хищника няма, тъй като ловът на територията на природния парк е забранен.

Предупредиха: Черната пантера пак е в Шуменско

Засилват се обаче мерките за сигурност, заради ралито, което традиционно привлича много зрители.

Заради тяхната безопасност се осигурява денонощна охрана. Горски служители ще обхождат платото и ще предупреждават туристите за риска от среща с хищника.

Информацията е подадена към областния управител на Варна Андрияна Андреева, предстои свикване на заседание и вероятно кризисен щаб. Близо месец продължава издирването на дивата котка. В социалните мрежи се появи видео, на което се вижда силуетът на черно животно, подобно на котка. Временно бе ограничен достъпът до пешеходните зони в района на Шуменското плато. Гражданите бяха предупредени със системата BG-ALERT за опасността. Хора казваха, че са го виждали край Разград, Русе, Ловеч и дори в Румъния, припомня 24 часа.

Какво се случи на заседанието на Временния кризисен щаб

Заседание на Временния кризисен щаб за анализ на постъпили сигнали от граждани за възможно присъствие на дивото животно – черна пантера /леопард/ на територията на две общини от област Варна, се проведе днес следобед в Областна администрация, ръководено от зам. областния управител Айрие Ибрямова, съобщиха от пресцентъра на ОА.

Свикването на Временния кризисен щаб се наложи, по настояване на директора на ОД на МВР – Варна, старши комисар Кр.Торимацов, който информира затова, че на 10 юли тази година, ловна камера, поставена в землището на с. Снежина, община Провадия е заснела животно, което по външни белези наподобява черната пантера, която вече е обект на общественото внимание. Шест дни по-късно, на 16 и на 17-ти юли, жители на с. Караманите, община Вълчи дол са наблюдавали от голяма разстояние черно животно, което наподобявало на пантера. Те са предоставили и снимки, направени с мобилен телефон. 12 са ловните камери, които наблюдават ловните полета на територията на община Провадия

Представителите на Районните управления на МВР в Провадия и Вълчи дол информираха днес временния кризисен щаб, че са извършили наблюдение на посочените райони. Провели са разговори с ловци от местните ловни дружини, със животновъди и дори с гъбари, които редовно обхождат гористи местности. При тези наблюдения не са били забелязани следи, оставени от предполагаемия животински вид. Такива не са открити дори и в близост до реки и водни площи.

Кметовете на Провадия и Вълчи дол намират, че данните, предоставени от жителите на техните общини, трябва да бъдат анализирани от експерти, които да потвърдят за вида на наблюдаваното животно.

Представителят на РИОСВ припомни, че дивото животно, което е обект на засилено наблюдение през последния месец не е защитено по смисъла на Закона за биологичното разнообразие, но като дива котка е с ограничение за ловуване и по смисъла на чл.21 от Закона за защита на дивите животни.

Инж. Тодор Гичев – директор на Районната дирекция по горите предложи на кризисния щаб да приеме решение за координиране действията на различните институции, да се засили превантивното наблюдение на териториите на общините от областта с участието на представители на ловните дружини, на служители на МВР и общините. Да се обърне внимание на животновъдите и на стопаните, които отглеждат животни, да информират своевременно чрез тел 112 за изчезнали животни, в т.ч. и за домашни такива.

За да се подобри координацията и информираността на всички институции, ангажирани с установяване на издирваното животно, инж. Десислава Димитрова – началник на РЦ 112 – Варна предложи на Временния кризисен щаб да разшири кръга от институции, които ще бъдат информирани за подобни сигнали, постъпили на тел 112. Информацията ще достига до ОД на МВР – Варна, общините от област Варна, Изпълнителна агенция по горите, РИОСВ – Варна и Областна администрация Варна.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Нора Недкова отпадна на крачка от звездния финал в Hell’s Kitchen

Нора Недкова отпадна на крачка от звездния финал в Hell’s Kitchen

Любопитно Преди 2 часа

Тя е ексклузивен гост в подкаста “Кухнята след Ада”

Най-малко 100 убити при въздушен удар на нигерийската армия

Най-малко 100 убити при въздушен удар на нигерийската армия

Свят Преди 3 часа

Военните започнаха разследване на този инцидент

Политическата криза в Румъния се разраства

Политическата криза в Румъния се разраства

Свят Преди 5 часа

Искат импийчмънт на президента Никушор Дан

Мъж от София опита да подкупи областния управител на Добрич

Мъж от София опита да подкупи областния управител на Добрич

България Преди 5 часа

Той е задържан в момента на предаване на подкуп в размер на 40 000 евро

ГЕРБ започва смяна на общински ръководства

ГЕРБ започва смяна на общински ръководства

България Преди 7 часа

Това става след резултатите от парламентарните избори

Човек почина до метростанция в центъра на София

Човек почина до метростанция в центъра на София

България Преди 7 часа

Тялото е на намерено до метростанция "Опълченска"

<p>Мицкоски:&nbsp;Достойнството няма цена... Ще търпите</p>

Премиерът на Северна Македония: Достойнството няма цена... Ще търпите

Свят Преди 8 часа

СДСМ: Мицкоски отново активира добре познатата стратегия за заслепяване на обществеността

Британското правителство се разпада

Британското правителство се разпада

Свят Преди 8 часа

Натискът за оставка на Стармър расте

„България се гордее с теб!“: Лили Иванова подкрепи DARA преди Евровизия

„България се гордее с теб!“: Лили Иванова подкрепи DARA преди Евровизия

България Преди 9 часа

Примата пожела успех на родната представителка във Виена с емблематичното „БАНГАРАНГА!“; Юбилейното 70-о издание на конкурса стартира довечера под знака на политическо напрежение

Вече има осъден за купуване на гласове в Буковлък

Вече има осъден за купуване на гласове в Буковлък

България Преди 9 часа

Наказателното производство приключи краен съдебен акт

Повдигнаха обвинения на кмета на Лом

Повдигнаха обвинения на кмета на Лом

Свят Преди 9 часа

Предстои Районна прокуратура - Монтана да внесе в съда искане за отстраняването на обвиняемия кмет от длъжност

Накратко: Къде „Дяволът носи Прада 2“ уцели истината за медиите и къде сбърка

Накратко: Къде „Дяволът носи Прада 2“ уцели истината за медиите и къде сбърка

Любопитно Преди 9 часа

Продължението показва реалната криза в журналистиката, съкращенията и заплахата от изкуствения интелект, но спестява някои чисто професионални детайли

Асен Василев остро критикува плана на „Прогресивна България“ за цените

Асен Василев остро критикува плана на „Прогресивна България“ за цените

България Преди 9 часа

Според Василев част от текстове в проекта са „много притеснителни“

Българин загина в катастрофа в Гърция

Българин загина в катастрофа в Гърция

Свят Преди 10 часа

Задържана е шофьорката на леката кола, участвала в пътното произшествие

Снимката е илюстративна

Уроците на Аржентина: Може ли „Хантата“ да бъде следващата пандемия

Свят Преди 10 часа

Експертите по инфекциозни болести казват, че предаването на хантавирус от човек на човек изисква обмен на големи капчици слюнка, което означава, че само продължителен контакт със заразен човек вероятно би довел до инфекция