Ж ители на Атия, Черноморец и Присад излязоха на протест срещу площадка за временно съхраняване на опасни битови отпадъци.

Протестиращите се събраха на пешеходната пътека след разклона на главния път за Созопол, като близо час и половина не пропускаха автомобили да минават, докато очакваха министъра на екологията да се срещне с тях.

С възгласи „Искаме природа, не искаме боклуци!” и „Вън боклуците от двора!” протестиращите затвориха пътя от разклона към Атия. В 11.30 протестът се премести на площадката за отпадъци, където министър Нено Димов вече беше пристигнал по друг път, а протестиращите го обвиниха, че се е скрил от тях.

Министърът на екологията напомни, че всички български общини са длъжни да имат такава площадка до края на следващата година. „Който няма - ще бъде санкциониран”.

Той подчерта, че жителите на Южното Черноморие ще имат възможност безвъзмездно, без средства от техните данъци, да се възползват от най-добрата швейцарска практика за събиране на опасните отпадъци, които всяко домакинство отделя в бита си.

На площадката ще се събират отпадъци, които се генерират в домакинствата при всекидневното използване на продукти със съставки, увреждащи околната среда - лекарства, битова химия, батерии и акумулатори, битови електронни уреди, боядисани мебели и други дървени повърхности.

Средствата за изграждането на проекта са близо 2 млн.лв. и са осигурени чрез Министерството на околната среда и водите и Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда (ПУДООС) по проект на Българско-швейцарската програма за сътрудничество.

„Направеното тук е по най-високите стандарти, не само в Швейцария, но и в цяла Европа. Самото швейцарско правителство контролира изпълнението на проекта”, подчерта министърът. „Хората има от какво да се притесняват, ако продължат да събират тези отпадъци в кофите си за боклук. Защото и батерията, и битовата химия не са опасни докато ги използваме, но когато отидат на депото с общия отпадък, може да станат опасни”.

Министърът увери, че площадката край Атия не създава никакви рискове за околната среда или здравето на гражданите.

Предвижда се изграждането на пет пилотни центъра за събиране на опасните битови отпадъци в общините Шумен, Разград, Созопол, Съединение и Левски и вече са доставени мобилни събирателни пунктове за обслужване на съседни на тях 17 общини - Велики Преслав, Смядово, Каспичан, Хитрино, Лозница, Самуил, Исперих, Завет, Цар Калоян, Пордим, Никопол, Белене, Марица, Калояново, Хисаря, Приморско, Царево.

Димов каза, че не може да каже колко би струвало преместването на площадката край Атия на друг терен.

„Не мога да отговоря на този въпрос, изграждането ѝ струва малко под два милиона. Но тя е построена тук, защото Община Созопол е посочила тази площадка като място, с което е кандидатствала по българо-швейцарската програма. При всички положения тази площадка е одобрена, минала е през съответните процедури и ако Община Созопол не желае да премести тази площадка, тя ще започне да функционира”, категоричен е министърът.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram

 

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
МОН обяви инструкции за предстоящите матури

МОН обяви инструкции за предстоящите матури

България Преди 23 минути

Идентификационната бланка с личните данни ще е неизменно свързана с първия лист

Кирил Киров - Кико: Заради кариерата жертвах личния си живот

Кирил Киров - Кико: Заради кариерата жертвах личния си живот

Любопитно Преди 36 минути

Продуцентът разкрива тайните на “Като две капки вода”, рисковете на живия ефир, отношенията с Рачков и Геро и цената да живееш постоянно зад кулисите на телевизията

Спирова и Денисиньо спорят за короната в Hell’s Kitchen тази вечер

Спирова и Денисиньо спорят за короната в Hell’s Kitchen тази вечер

Любопитно Преди 1 час

Големият шампион ще грабне наградата от 50 000 евро и титлата “Най-добър готвач на България”

Завързаха и ограбиха в дома му посред нощ човек в Лешница

Завързаха и ограбиха в дома му посред нощ човек в Лешница

България Преди 1 час

Двама мъже са проникнали в къща в селото

Разбиха схема за хранителни добавки, представяни като лекарства

Разбиха схема за хранителни добавки, представяни като лекарства

България Преди 2 часа

До операцията се стигна, след като в Софийска районна прокуратура е подаден сигнал от бивш министър на здравеопазването

Кремъл: Путин ще посети Китай много скоро

Кремъл: Путин ще посети Китай много скоро

Свят Преди 2 часа

Подробности около визитата ще бъдат обявени допълнително, отбеляза Дмитрий Песков

Победителят Евгени Генчев от Hell’s Kitchen: Болката е мотиватор да станеш по-добър! (ВИДЕО)

Победителят Евгени Генчев от Hell’s Kitchen: Болката е мотиватор да станеш по-добър! (ВИДЕО)

Любопитно Преди 2 часа

След края на формата Евгени е категоричен, че ще продължи да развива кулинарната си страст и ще я съчетава с музиката

Снимката е илюстративна

Най-лошите съпруги според зодиака

Любопитно Преди 2 часа

Астролозите подредиха жените според зодиакалния им знак — вижте кои дами са олицетворение на семейната хармония и кои трудно понасят рутината, избухват за дреболии и са готови да превърнат брачния живот в истинска холивудска драма

Загадката на „Зелените деца от Улпит“: Мит, болест или посещение от друг свят

Загадката на „Зелените деца от Улпит“: Мит, болест или посещение от друг свят

Любопитно Преди 2 часа

Историята за двете деца със зелена кожа, появили се от нищото в английско село през XII век, продължава да вълнува историците и до днес. Дали са жертви на отравяне, изгубени имигранти или нещо много по-необяснимо?

<p>Конституционният съд отмени мерките срещу ценовия шок при петрола и газа</p>

Конституционният съд отмени мерките на парламента срещу ценовия шок при петрола и газа

България Преди 3 часа

Висшите магистрати отмениха акта на Народното събрание от 13 март по искане на Министерския съвет. Мотивът: депутатите са нарушили разделението на властите и действащите закони за публичните финанси за 2026 година

Снимката е илюстративна

След сигнали: Прокуратурата разследва отсичането на дървета край строеж във Варна

България Преди 3 часа

Повод за реакцията стана и публикация в социалните мрежи на кмета Благомир Коцев

<p>Пекин постави ултиматум по време на срещата Си-Тръмп</p>

Пекин постави ултиматум на Вашингтон за Тайван по време на срещата Си-Тръмп

Свят Преди 3 часа

Си Дзинпин очерта червените линии на Пекин за Тайван и предупреди за риск от война, докато американският президент зaложи на икономиката, настоявайки за реципрочни бизнес сделки и нови китайски инвестиции в САЩ

<p>Какво разкри езикът на тялото на Тръмп и Си Дзинпин в Пекин</p>

Какво разкри езикът на тялото на Тръмп и Си Дзинпин в Пекин

Свят Преди 3 часа

На историческа среща в Пекин Доналд Тръмп демонстрира военна стойка и самочувствие, докато Си Дзинпин отвърна с взаимност. Експерти по езика на тялото отчитат не само силови жестове, но и неочаквана топлина в отношенията между двамата лидери

SpaceX

SpaceX подготвя изстрелването на най-голямата ракета в света

Любопитно Преди 3 часа

Първият тест може да се проведе още на 19 май