П рактиката хотелите да не желаят да настаняват деца е масова. Това каза в ефира на "Здравей, България" по NOVA Деница Иванова, представител на туристическа агенция. 

Повод за думите й е оплакване от страна на майки на деца от столично училище, който сигнализираха за мизерия и нулева хигиена в хотел с категория 4 звезди в Русе. Ученици бяха настанени в окаяни стаи, след като отишли на екскурзия в дунавския град. Хотелът, в който са отседнали децата обаче, бил единственият в града, който приел да настани децата, става ясно от думите на представителя на туристическата агенция.

След тази информация, по разпореждане на министъра на туризма Николина Ангелкова, екип на Министерството на туризма извърши проверка в четиризвездния Гранд Хотел Рига в Русе.

Експертният екип на ведомството установи, че стаите в хотела от 11-ия етаж нагоре не отговарят на нито една от категориите, които са определени в Закона за туризма, съобщиха от Министерството на туризма.

По тази причина веднага се стартира принудителна административна мярка за понижаване на звездите. Законът за туризма предвижда и финансова санкция за хотелиера в размер от 200 до 1000 лв. и от 1000 до 3000 лв. за юридически лица.

Поискано е етажите, които не отговарят на изискванията на Закона, веднага да бъдат запечатани. Ще бъде потърсено съдействие от Регионалната здравна инспекция (РЗИ) и за принудително запечатване на етажите, които не съответстват на категоризацията на мястото за настаняване. Очаква се това да бъде извършено до 3 май 2019 година. 

Какво още каза Деница Иванова, представител на туристическа агенция

"Предложихме два варианта за настаняване - единият в близкото село Нисово, а другият в хотел Рига. Те избраха Рига, защото е в центъра на града. Имаме подписан договор с хотела, че децата се настаняват в нереновирани стаи. Наш представител беше там. Говорих с управителя още, докато децата бяха на разходка. Имаше предложение да се преместят в други стаи, но те отказаха", коментира Деница Иванова. Тя допълни, че това е бил единственият хотел, който е искал да приеме деца. "Практиката хотелите да не желаят да настаняват деца е масова”, каза Иванова по-рано днес.

"Останахме разочаровани от условията в хотела. От 5-я до 10-я етаж дограмата е нова. От 11-я нагоре обстановката е мизерна. Помолихме управителя на хотела да преместим децата в хубавите стаи. Оказа се обаче, че в града има фестивал и няма други свободни места. Обясниха ни, че част от парите, които сме платили, ще ни бъдат върнати”, заяви учителят и ръководител на екскурзията Виктория Митова от 157 ГИЧЕ "Сесар Вайехо".

Майката, Веселка Бонева, каза още, че дори децата са се възмутили от мястото и мизерията.

"При запитване за настаняване на ученическата група ние сме оферирали икономични нереновирани стаи и реновирани помещения в категориите стандарт и делукс. Стаите не са мръсни. Снимките, които показват мизерия в сградата, са извадени от контекста. В сайта на хотела и на рецепцията тези стаи не са обявени, защото не се продават. Стаи, които не са категоризирани не се дават”, каза мениджърът на хотела Женя Петрова.

Министерството на туризма започна проверка по случая.

"Стаите не отговарят на нито една от категориите, които са определени в Закона за туризма. Бяхме уверени, че последните етажи не се предлагат на туристи. По време на огледа установихме, че стаите са опасни”, каза Лиляна Арсова, представител на Министерството на туризма.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Махмурлукът се влошава с годините: Защо тялото вече не понася нощта на пиене като преди

Махмурлукът се влошава с годините: Защо тялото вече не понася нощта на пиене като преди

Любопитно Преди 1 минута

Много хора усещат разликата още в края на 30-те и началото на 40-те си години

Антиправителствен протест в Иран

Бивш депутат: Иран е използвал химическо вещество срещу протестиращи

Свят Преди 1 минута

Бившият член на британския парламент Бил Рамел заяви, че е видял „достоверен доклад“, описващ тежко малтретиране на задържани по време на продължаващите демонстрации

<p>Защо батерията на смартфона пада, когато не го ползваме</p>

Защо батерията на смартфона пада, когато не го ползваме и какво можем да направим

Технологии Преди 2 часа

Доста хора забелязват това явление и смятат, че има проблем с устройството им, но всъщност, в повечето случаи, става дъма за съвсем нормална част от работата на смартфона. И все пак има начини консумацията на енергия да бъде намалена

Тодор Живков

18 януари: Арестът на бившия Бившия Първи в България

Любопитно Преди 3 часа

Вижте какво се е случило на този ден в историята

.

Тръмп: Време е Иран да потърси ново ръководство

Свят Преди 10 часа

Тръмп призова за край на 37-годишното управление на върховния лидер на Иран аятолах Али Хаменей

Мицотакис: Срещата с Ердоган вероятно ще се състои в началото на февруари

Мицотакис: Срещата с Ердоган вероятно ще се състои в началото на февруари

Свят Преди 11 часа

„Датата все още не е фиксирана, но се надяваме това да стане в първите 10 дни на февруари“, заяви Мицотакис

Матю Макконъхи патентова образа си, за да го защити от злоупотреби с изкуствен интелект

Матю Макконъхи патентова образа си, за да го защити от злоупотреби с изкуствен интелект

Любопитно Преди 11 часа

Артисти са обезпокоени от използването на техни изображения чрез генеративен изкуствен интелект

,

Премръзнал щъркел потърси спасение в малък параклис край Бургас

България Преди 12 часа

Спасителни екипи го намерили вторачен в икона

Шведският премиер отхвърли заплахите на Тръмп за мита заради Гренландия

Шведският премиер отхвърли заплахите на Тръмп за мита заради Гренландия

Свят Преди 12 часа

Швеция води интензивни разговори с други държави от ЕС, както и с Норвегия и Великобритания, с цел изработване на общ отговор

,

Антонио Коща: ЕС обмисля отговор на митата на Тръмп заради Гренландия

Свят Преди 12 часа

"Засега координирам съвместен отговор от държавите членки на Европейския съюз по този въпрос", посочи Коща

Самолет с 11 души на борда изчезна в планински район в Индонезия

Самолет с 11 души на борда изчезна в планински район в Индонезия

Свят Преди 13 часа

Надеждите за откриване на останките нараснаха, след като туристи на планината Булусараунг съобщиха, че са намерили разпръснати отломки

.

Как САЩ са увеличавали своята територия

Свят Преди 13 часа

Великите сили не винаги са разширявали границите си с войни

,

Израел възрази срещу избора на САЩ за надзора в Газа

Свят Преди 14 часа

Белият дом заяви, че изпълнителният комитет ще реализира визията на ръководения от Тръмп "Съвет за мир", чиито членове все още не са обявени

.

Тръмп налага 10% мито на 8 европейски държави

Свят Преди 14 часа

Причината е противопоставянето им на контрола на страната му над Гренландия

Макрон призовава за "незабавна деескалация" в Сирия

Макрон призовава за "незабавна деескалация" в Сирия

Свят Преди 14 часа

Това призова и президентът на автономната област Иракски Кюрдистан Нечирван Барзани

,

Определиха Алеята на славата в Холивуд като "най-лошата" туристическа дестинация

Любопитно Преди 15 часа

Мястото е занемарено, мръсно и пълно с бездомни хора, споделят туристи