Б ойко Борисов и Алексис Ципрас направиха първа копка на интерконектора между България и Гърция. Двамата направиха първата копка на междусистемната газова връзка до село Кирково, на пътя преди ГКПП "Маказа“.

"Реализирането на междусистемната газова връзка между България и Гърция ще има ключова роля за целия регион и за Европа“. Това заяви министър-председателят Бойко Борисов на среща с гръцкия премиер Алексис Ципрас преди официалния старт на изграждането на интерконектора между двете страни. "Проектът е от стратегическо значение не само за нашите две държави, но и за цяла Европа, включително и за страните от Западните Балкани“, подчерта премиерът Борисов и изтъкна, че интерконекторът ще доведе до реална диверсификация на източниците и маршрутите за доставка на природен газ.

Източник: Министерски съвет

Министър-председателят на Гърция Алексис Ципрас подчерта важността на проекта. Той посочи, че подобни връзки, спомагат за мира и стабилността както в региона на Балканите, така и в Европа. "Това са проекти, които укрепват геополитическата роля на Гърция и България. През последните години Гърция, България, Румъния и Сърбия работихме по перспективата за един пръстен на свързаност в региона“, каза Ципрас. Той посочи, че голяма част от доставките по тази връзка ще бъдат от Азербайджан, чрез Трансадриатическия газопровод. „Този проект може да бъде разклонен към Сърбия и към Румъния“, добави гръцкият премиер и акцентира върху възможностите за свързаност между Балканите с Източното Средиземноморие.

Източник: БГНЕС

Във видео обръщение заместник-председателят на Европейската комисия, отговарящ за енергийния съюз Марош Шефчович заяви, че приветства старта на изграждането на газовата връзка. "Проектът IGB е един от ключовите за изграждането на Европейския енергиен съюз. Днешният ден е исторически за всички европейци - както за тези, които живеят в Гърция и България, така и за всички останали, включително в Брюксел. Проектът ще съдейства за повишаване на енергийната сигурност и по-добре интегриран регионален газов пазар. IGB осигурява ключовите елементи от стратегията на ЕС за развитие на сигурна и устойчива енергетика. Твърдо съм уверен, че първият газ по интерконектора ще потече през януари 2021 г.“, каза заместник-председателят на ЕК.

В разговора с гръцкия си колега Бойко Борисов припомни, че в управленската програма на българското правителство е заложено като приоритет гарантиране на енергийната сигурност и развитие на пазара, включително подготвителните дейности, възлагане на строителството на обекта и въвеждането в експлоатация на газовата връзка България-Гърция през 2020 г. "Изпълняваме поставените задачи, за да осигурим инфраструктура, по която да се доставя газ за региона при конкурентни условия“, посочи още министър-председателят.

Източник: Министерски съвет

По време на срещата двамата правителствени ръководители отбелязаха и ключовото значение на междусистемната газова връзка като част от общите балкански проекти и посочиха важното значение на строежа и на пътищата, жп линиите, пристанищата, дигиталната инфраструктура за свързаността и стабилността на Балканите. „Колкото по-добре се развиват тези наши общи проекти, толкова по-добре е за инвестициите, за туризма, за пътникопотока, за товарите“, заяви още Бойко Борисов.

Източник: БГНЕС

След срещата на четири очи двамата премиери направиха изявления. "С Ципрас работим заедно и направихме доста добри неща и мисля, че продължаваме да ги правим. Газът не можем да го носим в джоб, чанта, сак. Иначе през годините се наслушахме на приказки за интерконектор и т.н. Е, ние поработихме тихичко и в днешния ден ето я и картата на интерконектора. Не е като за "Южен поток” – европейска процедура за нарушаване на обществената поръчка. Гръцките социалисти и българските десни имат полза от това, което правим днес.  Сега ние даваме реална диверсификация на доставките на газ. Ние не само че не сме се отказали, а само преди два дни показах огромния газопровод с Турция за 18 млрд. куб. м газ. Най-добре е да ги наричаме балкански тези газопроводи.  И балканският газопровод и този за 5 млрд. кум. м газ имат запазен капацитет. Всеки, които иска да транспортира газ, нашите компресори са американски, реверсивни, най-добрите. От думи към дела! Два огромни газопровода. Газ от нашите находища, втечнен газ от САЩ и огромните находища, които има в Средиземно море, в Катар, в Египет, Израел и нашите приятели в Кипър и Турция. С всички тези газопроводи можем да кажем, че сме завършили с думите. 500 млн. българска инвестиция. Цената и пазарът показва откъде ще взимаме газ”, каза премиерът Борисов.

"Азербайджан успешно си сътрудничи с България и Гърция. 42% от дела на обмен на страната е с Европа. ЕС е най-големият инвеститор в Азербайджан. Страната покрива 5% от нуждите на Европа от петрол”, каза вицепремиерът на Азербайджан Илхам Алиев.

 

 

 

На церемонията присъстваха още министърът на енергетиката Теменужка Петкова и гръцкият й колега Йоргос Статакис, министърът на финансите Владислав Горанов, вицепремиерът Томислав Дончев, кметовете на седемте общини в областта.

Днес е исторически ден, с гръцкия премиер Алексис Ципрас сме се разбрали и тунели да правим, но след изборите, каза Борисов в разговора с Ципрас, става ясно от видео, публикувано в страницата му във "Фейсбук".

Интерконекторът между България и Гърция е един от приоритетните проекти за сигурност и конкурентоспособност на енергийния пазар в Европейския съюз. Той е изключително важен и от гледна точка осигуряване на разнообразяването на източниците и доставките на газ за България и региона на Югоизточна Европа. Чрез него се очаква България да получава газ от Азербайджан, като вече са договорени 1 млн.куб. м. В момент внасяме газ единствено от Русия. 

Освен това през интерконектора България ще може да получава доставки и през терминала на Александруполис за втечнен природен газ от САЩ, Катар, Алжир, Израел, Египет и други.

Газовата връзка между България и Гърция е с дължина 182 км., от които 150 км са на българска територия. Тя започва от Комотини, Гърция и се свързва с българската газопреносна система на Стара Загора. Техническият капацитет е от 3 до 5 млрд. куб. м. Общата стойност на проекта е 240 млн. евро.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Огромен пожар в РС Македония застрашава Струмица

Огромен пожар в РС Македония застрашава Струмица

Свят Преди 30 минути

Огънят е тръгнал към пътя Струмица-Радовиш, в посока село Василево

Киселова: Мога да преглътна личните обиди, но не мога да приема уронването на престижа на Народното събрание

Киселова: Мога да преглътна личните обиди, но не мога да приема уронването на престижа на Народното събрание

България Преди 56 минути

По думите ѝ решението на КС е отворило много юридически и политически въпроси

БСП: Няма да допуснем парламентът да е заложник на кресливи групи и мутренски заплахи

БСП: Няма да допуснем парламентът да е заложник на кресливи групи и мутренски заплахи

България Преди 1 час

От партията категорично обяви, че застават зад Наталия Киселова

Германия одобри военна помощ за Украйна

Германия одобри военна помощ за Украйна

Свят Преди 2 часа

Пакетът е в размер на 3 млрд. евро

Брутално насилие между момичета в Пловдив

Брутално насилие между момичета в Пловдив

България Преди 3 часа

Във видеото се чуват думите "На колене!"

Калин Джорджеску

Задържаха спонсора на кампанията на Джорджеску

Свят Преди 3 часа

Той е обвинен в подкупване на избирателите

Кремъл: Заповедта на Путин за Украйна остава в сила

Кремъл: Заповедта на Путин за Украйна остава в сила

Свят Преди 4 часа

Песков говори също така и за това, че Иран има право на ядрена енергия

ПП-ДБ: Киселова да възстанови ПГ на МЕЧ

ПП-ДБ: Киселова да възстанови ПГ на МЕЧ

България Преди 4 часа

ПП-ДБ: Народните представители, избрани от листата на ПП МЕЧ, трябва да могат да представляват своите избиратели

Странен казус, кметът на Варна съди себе си

Странен казус, кметът на Варна съди себе си

България Преди 5 часа

Варненският апелативен съд отмени частично решение на Окръжен съд – Варна

Русия атакува Украйна с над 200 дрона

Русия атакува Украйна с над 200 дрона

Свят Преди 5 часа

Зеленски призова съюзниците на страната да окажат "съвместен натиск върху Русия"

Следващият неудобен въпрос за Запада: Трябва ли да говорим с руснаците?

Следващият неудобен въпрос за Запада: Трябва ли да говорим с руснаците?

Свят Преди 5 часа

Разговорите на Тръмп с Путин дадоха старт на нов дебат, който тази седмица беше във фокуса на Raisina Dialogue

Съдът отхвърли жалбата на Ахмед Доган за марката "ДПС"

Съдът отхвърли жалбата на Ахмед Доган за марката "ДПС"

България Преди 5 часа

Според съда неоснователно е възражението в жалбата

„Най-напрегнатата седмица“: Селена Гомес почти развалила годежа с Бени Бланко

„Най-напрегнатата седмица“: Селена Гомес почти развалила годежа с Бени Бланко

Любопитно Преди 5 часа

Бени Бланко разкри подробности за предложението си към Селена Гомес

<p>Горите на България: Изчезващото богатство и битката за оцеляване</p>

От сеч към залесяване: Вековната борба за българските гори

Светът в числа Преди 5 часа

Данни, тенденции и предизвикателства пред горските площи днес

Ново развитие по делото срещу прокурорския син от Перник

Ново развитие по делото срещу прокурорския син от Перник

България Преди 6 часа

Бащата обяви, че Румен Андонов е заплашвал сина му

Русия и Украйна с взаимни обвинения след бомбардировката в Суджа

Русия и Украйна с взаимни обвинения след бомбардировката в Суджа

Свят Преди 6 часа

Последният инцидент идва в момент, когато Украйна потвърди отстъплението си от град Суджа след бързото руско настъпление