П репаратът "Ивермектин" е най-обещаващият в борбата с COVID-19 към момента. Възможно е да излязат и други.
Това заяви зам.-директорът на Центъра за паразитни и инфекциозни болести проф. Ива Христова в предаването "Здравей, България" по NOVA.
"Хубавото при него е, че той е известен от много отдавна – още то 1975г. Има достатъчно опит с него. Разрешен е за употреба, има доказана безвредност при хората", каза още тя.
"Доказано е и че "Ивермектин" блокира навлизането на вирусната РНК в ядрото на засегнатата клетка, където това РНК се размножава. Много усилия се хвърлят в изпитването на различни препарати. Това е поредният фокус на нашия интерес и поредната обещаваща молекула. Трябва обаче да се изчака и клинична ефективност", каза още Христова.
И допълни: "Хубавото е, че в България има компания, която е готова да го произвежда и да насити пазара".
Удължават извънредната епидемиологична обстановка до края на юли
„Доказано е, че има суперразпространители” на коронавируса, посочи зам.-директорът на Центъра за паразитни и инфекциозни болести.
„Не мисля, че някой може да отговори на въпроса - кога ще се избавим от коронавируса. При всички случаи обаче още години ще живеем с него”, смята проф. Христова.
„В България до момента имаме 35 проучени щама. В следващия момент те ще станат 70 и така нататък. Седем са вече генетичните линии, т.е. основните разклонения, които циркулират в света. Има мутация в повърхностния протеин, която благоприятства разпространението на вируса, но това е нормално във вирусната еволюция – да стават всякакви мутации и онези, които дават предимство да се закрепят”, каза проф. Христова.
„Това не значи, че заболяването е станало по-страшно или по-тежко”, подчерта тя.
„Покрай един заразен започва изследване на всички контактни – няколко десетки души. Възможно е той да ги е заразил. Но е възможно и масираното изследване да е изкарало наяве и множество безсимптомни или такива с леки симптоми”, отчете проф. Христова.
„От медицинска гледна точка, затварянето, дистанцирането и карантината доста биха облекчили положението. Само че от икономическа обаче това е невъзможно, тъй като вирусът не става дума за месец или за два, или за три, или дори за година, две и три, да премине. Призивът е да свикнем да живеем с него. Да се пазим и ние, да пазим и близките си”.
Проф. Христова посочи, че в повечето случаи на много заразени става въпрос за липса на контрол. А най-ефективният начин за ограничаване на заразата е с бързо проследяване на всички контактни лица и поставянето под карантина на носителите на вируса.
„Доказано е: събирането на много хора на закрито при липсата на дистанция веднага води до взрив на вируса”, каза проф. Христова.
174 нови случаи на COVID-19, 4 души са починали
Балтов: По-лошият сценарий за коронавируса - есента
Проф. Иво Петров: 50% от хората са неподатливи на коронавируса
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!