5

Б олници да не могат да приемат пациенти с други оплаквания заради кодив-отделенията си.

"Дълг да опазиш своите лекари, дълг да не и в тежест на системата, която е претоварена и работи на пълни обороти. Най-вече ми липсва да не бъда това бреме, което съм сега за родителите си… за системата явно", споделя пред NOVA 22-годишната Роси, която страда от хронично заболяване.

За нея пътуването по клиничните пътеки на българското здравеопазване започва преди 10 години, когато е на 12. Диагностицирана е с муковисцидоза – най-често срещаната болест сред редките заболявания. 3 са повратните точки, които я довеждат до положението й днес. Когато навършва 18 години губи част от здравните си права.

"Аз бях студент. Учех публична администрация в Софийски университет и тази година щях да бъда 3-ти курс. Аз бях един нормален 20-годишен човек, който обича да ходи на театър, на кино, на концерти", разказва тя.

НЗОК удължава служебно протоколите на тези пациенти

Година по-късно е включена в листа за чакащи за белодробна трансплантация, а в края на миналата година състоянието й рязко се влошава.

"Едновременно с настъпването на коронаепидемията, състоянието ми започна да прогресира. В момента се проследявам сама. Хората като мен с муковисцидоза през годините са натрупали опит и могат да се справят в такива ситуации. Моите родители са на второ място мои болногледачи. В момента ситуацията е доста по-различна, отколкото в началото на годината, когато все още имаше чиста пулмология", обясни Росица.

Сега по-голямата част от пулмологиите са превърнати в ковид-отделения.

"Човек в моето състояние не може да бъде приет, защото няма ковид. Пътят към болничната помощ е единствено с доказан тест", добави тя.

Дали здравната ни система е изцяло фокусирана върху ковид-19? Това показват наблюденията и на Станимир Хасърджиев, който е председател на Националната пациентска организация. При тях в последния месец мнокократно се е увеличил броят на сигналите за ограничен достъп до здравеопазване заради коронакризата.

"Множество такива примери. Във вчерашния ден съм опитвал да помогна на един приятел, чиито баща е с белодробно заболяване. С 3 отрицателни теста за ковид. 7 болници подред отказват да се погрижат за този човек, който наистина е в безпомощно състояние с много тежка форма на задух, с изключително високо кръвно налягане. Едните болници отказват, защото пациентът няма ковид, а другите отказват, защото пък нямат места. А в същото време не могат близките да се свържат с никой, включително и с общопрактикуващия лекар", обясни Хасърджиев.

По думите му проблемът не е, че болниците са пълни, а че ресурсът в тях е зле разпределен.

След оставките в Александровска: Трансплантирани излязоха на протест

"Свидетели сме на огромен парадокс. Ние сме държавата с най-голям брой болници на глава от населението за цяла Европа. Ние пропуснахме много златни месеци. Можехме през това време да направим така системата, че да не се налага хронично болните да се разхождат по улиците", смята той.

Пациентската организация предлага да се регламентира дистанционните консултации. Да станат официална практика, а не да зависят от добрата воля на определен специалист. Също и да се помисли за зелени коридори за хронично болните или болници чисти от ковид, допълва Хасърджиев. Докато хронично болните се борят с хронично трупани проблеми. Роси чака за белодробна трансплантация вече 3 години, а състоянието й се влошава.

В България не се правят белодробни трансплантации. Страната ни е имала двустранно споразумение с болница във Виена за лечение на българи, но то е прекратено в началото на 2017 г. Чия е вината за това, до ден днешен е въпрос, чиито отговор зависи от това кого питаш. След двугодишни скандали и пациентски протести, и след смъртта на няколко от чакащите за белодробна трансплантация, през януари 2019 договорът е подновен. Но за кратко. Клиниката във Виена обявява, че няма да приема повече българи, за да може да обгрижи самите австрийци. От тогава до сега от здравното министерство казват, че ще преговарят с други страни, но резултат още няма. Все пак миналата година у нас е извършена трансплантация с бял дроб от български донор, което се отчита като голяма стъпка по дългия път. В момента за трансплантация чакат 20 души.

От Изпълнителната агенция „Медицински надзор“, която отговаря за тези трансплантации, казват на Роси, че търсят клиники, но получават откази. Още докато Кирил Ананиев е здравен министър, е заявено, че до края на 2020 година в България ще има медицински екипи, които могат да правят белодробни трансплантации. Те се обучават в болниците във Виена и Хановер. Но това обещание е дадено преди ковид да връхлети.

Само на 22 години Роси води битка с цяла здравна система. Сблъсква се челно и с друг проблем – има нужда от постоянна генна терапия, за да остане жива до момента, в който ще й дойде ред за трансплантация. Уви за Роси лекарството е недостъпно, точно защото тя е на 22.  След пълнолетие, то нито се поема от Здравната каса, нито изобщо е достъпно на българския пазар. По случая Здравната каса ни отговориха, че конкретното лекарство, което Роси търси в Германия е ново. На европейски ниво е получило разрешение за употреба на август тази година. На този етап страната ни е водила разговори с фирмата производител и се очаква да започне процедура по реимбурсация.

"В момента цената на едномесечно лечение с лекарството е 20 000 евро. Аз съм с много тежка дихателна недостатъчност и в момента благодарение на дарителска кампания аз си набирам средства, която осигурява на мен лечение, а на министерството време да реагира и да поеме отговорност, защото аз съм оставена без възможност за трансплантация, без възможност да получа лекарство и...не намирам дума да опиша колко обезверена съм", каза Роси.

След запитване към Здравното министерство, министър Костадин Ангелов написа във Фейсбук, че управителят на Здравната каза проф. Петко Салчев и председателят на Надзорния съвет Жени Начева са поели ангажимент пред него, че до дни Роси и друга жена с муковизцидоза в подобно състояние ще заминат за лечение в Словения. Разговорите с болници там са в ход, а терапията ще е от бюджета на Касата. Словения на този етап това е единствената страна от Европейския съюз, в която конкретният лекарствен продукт се реимбурсира от местния здравно-осигурителен фонд. Ако от Словения откажат, министерството има и план "Б" за други страни.

Коментари 5
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

5 коментара
 
Седят си животните вечерта в кръчмата и се черпят. По едно време бармана съобщил, че жената на лъва звъняла и казала да се прибира веднага...…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни

Последни

Наводненият Херсон.

Въздушни удари в Херсонска област взеха живота на двама души

Свят Преди 6 часа

Трима души са били ранени при атаката

Нагорни Карабах

1050 бежанци от Нагорни Карабах вече са пристигнали в Армения

Свят Преди 8 часа

Хората потеглят масово с автомобили от Степанакерт

косово знаме

След нападението срещу косовската полиция: Как реагира Европа

Свят Преди 11 часа

Редица политици осъдиха срелбата

Володимир Зеленски

Зеленски се е срещнал с големи бизнесмени в САЩ, какво са се разбрали

Свят Преди 12 часа

"Работим за победата и възстановяването на Украйна", каза украинският президент.

.

Среща на върха между Армения и Азербайджан на 5 октомври в Испания

Свят Преди 12 часа

В разговорите ще участват Еманюел Макрон, Олаф Шолц и Шарл Мишел

египет зърно

Посолството на Русия в Египет: Да сравним украинските трохи с количеството руски хляб на масата

Свят Преди 12 часа

Според посолството Русия е доставила 8 милиона тона пшеница на Египет през последната данъчна година

<p>&quot;Машинистът е направил всичко, за да спре този влак&quot;</p>

Тежка катастрофа между влак и джип отне живота на 5 души в САЩ

Свят Преди 13 часа

Колата е била изхвърлена от пътя, след което се е приземила на известно разстояние от прелеза

Папа Франциск

Папа Франциск нарече украинците "мъченически народ"

Свят Преди 13 часа

Светият отец осъди търговията с оръжие

Снимката е илюстративна

Задържаха българин на летище в Сърбия, опитал да подкупи служител

Свят Преди 13 часа

Българинът е предложил 100 евро подкуп на граничните служители за да не му проверяват багажа

Ружа Игнатова

Британска фирма подготвя съдебен иск срещу Ружа Игнатова

Свят Преди 14 часа

Базираната в България схема е наречена "една от най-големите измами в историята"

Министър Стойчева: България и САЩ могат да си сътрудничат в областта на космическите технологии

Министър Стойчева: България и САЩ могат да си сътрудничат в областта на космическите технологии

България Преди 15 часа

Тя се срещна със заместник-директора „Международни отношения“ на НАСА Нийл Нюман

Въведоха 5-часов комендантски час в Донецка област

Въведоха 5-часов комендантски час в Донецка област

Свят Преди 15 часа

Денис Пушилин забрани присъствието на цивилни по улиците и обществените места от 23:00 ч. вечерта до 4:00 ч. сутринта, от понеделник до петък

Украински дрон порази административна сграда в руския Курск

Украински дрон порази административна сграда в руския Курск

Свят Преди 15 часа

През последните месеци Киев предприема почти ежедневни атаки срещу градове в Русия

Без упражнения и медитация: Тази проста дейност намалява стреса

Без упражнения и медитация: Тази проста дейност намалява стреса

Любопитно Преди 16 часа

Оцветяването е лесен начин за намаляване на безпокойството и напрежението

Неотразима! Наоми Кембъл зашемети всички на Седмицата на модата в Милано (СНИМКИ)

Неотразима! Наоми Кембъл зашемети всички на Седмицата на модата в Милано (СНИМКИ)

Любопитно Преди 16 часа

„Долче и Габана“ представи колекция, подчертаваща бельото