Н ад 6400 земетресения са регистрирани между гръцките острови Санторини и Аморгос от 26 януари до 3 февруари, съобщи Атинският национален университет, цитиран от в. "Катимерини".

В съобщението се отбелязва, че сеизмичната активност има характеристиките на "земетръсен рояк", тъй като нито един от трусовете не е бил значително по-силен от останалите, за да бъде класифициран като основен.

Страх и паника на Санторини: Очакват по-силен трус, не изключват цунами

Що се отнася до потенциалното развитие на явлението, Атинският университет очертава два възможни сценария:

  • активността може постепенно да отслабне, като земетресенията с по-нисък магнитуд може да продължат няколко месеца;
  •  роякът може да предизвика по-голямо основно земетресение, последвано от обичайната поредица от вторични трусове.

Според университета сеизмичната активност се проявява в рамките на активната вулканична дъга в южно Егейско море. Тя обаче не е пряко свързана с нито един известен вулканичен център.

Ръководителят на Гръцката организация за планиране и защита от земетресения Ефтимиос Лекас издаде в сряда предупреждение за повишен риск от свлачища в Санторини заради продължаващата сеизмична активност.

"Рискът почти по цялата дължина на склоновете на калдерата е висок, както и нивото на опасност, като се има предвид, че тези зони привличат множество хора през най-малко осем месеца всяка година", посочи Лекас по време на среща с премиера и министъра на климатичните кризи.

Според Лекас екипът му вече е очертал най-уязвимите зони и е определил пет места, които изискват внимание.

Бягство от Санторини: Не мога повече, краката ми треперят

Зоните с повишен риск са: старото пристанище Фира, пристанище Атиниос и пътната мрежа в селата Ормос, Оя и Тирасия.

През изминалата нощ са регистрирани три труса с магнитуд съответно 4,3, 4 и 4 по скалата на Рихтер в морето на 24 километра южно-югозападно от остров Аморгос, а в 8.55 часа тази сутрин е регистрирано ново земетресение с магнитуд 4 в същата зона, съобщи АНА-МПА, позовавайки се на данни на Института по геодинамика към Националната обсерватория на Атина.

Между 6 и 10 хиляди души вече са напуснали остров Санторини, обезпокоени от необичайната сеизмична активност, съобщиха световните агенции и местни медии.

"Задължени сме да подготвим сценарии и за добро, и за зло", заяви министърът за гражданска защита Василис Кикилиас по време на извънредно заседание с представители от сферата на сигурността, учени и премиера Кириакос Мицотакис в Атина днес, предаде Асошиейтед прес.

"Разбирам страха от това да се намираш в момента на Санторини, който непрекъснато се движи", заяви на свой ред премиерът Кириакос Мицотакис, който отново призова гражданите да останат спокойни.

Малко по-късно стана ясно, че ферибот от Атина ще евакуира желаещите да напуснат острова. Очаква се той да пристигне на Санторини към 15.30 ч., предаде NOVA.

В сряда плавателните съдове бяха спрени от движение заради лошото време. До момента самолетите бяха единственият начин за напускане на острова.

Прогнозирането на земетресения не е възможно от научна гледна точка и експертите не могат да определят с категоричност дали сеизмичната активност между островите Санторини и Аморгос е предвестник на значително по-силно земетресение или е част от малки или умерени по сила трусове, които може да продължат седмици или месеци, отбелязва АП.

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Брутални глоби: Гърция забрани тротинетките за деца под 17 г.

Брутални глоби: Гърция забрани тротинетките за деца под 17 г.

Свят Преди 1 час

При нарушения на забраната ще бъде налагана глоба от 150 евро. Предвижда се да бъде въведена и задължителна застраховка за хората, които карат такива превозни средства

Извънредно положение в щат на САЩ: Най-големият горски пожар погълна ски курорт

Извънредно положение в щат на САЩ: Най-големият горски пожар погълна ски курорт

Свят Преди 2 часа

Националната метеорологична служба на САЩ издаде рядко предупреждение за „особено опасна ситуация“, тъй като сухите и ветровити условия подхранват появата на още пожари в западната част на страната

Новото поколение телевизори издига реализма на нови нива

Новото поколение телевизори издига реализма на нови нива

Технологии Преди 3 часа

Технологията има различни имена: Micro RGB, True RGB или други, в зависимост от производителя и подхода му. Но като цяло основата е сходна: нов начин за създаване на изображения с голяма прецизност, много повече детайли и реалистични цветове

Температурите скачат до 37 градуса, ето къде се очаква дъжд

Температурите скачат до 37 градуса, ето къде се очаква дъжд

България Преди 3 часа

Максималните температури ще бъдат между 31° и 36°, в София - около 31°

27 юни: Кървавата депортация на кримските българи

27 юни: Кървавата депортация на кримските българи

Любопитно Преди 3 часа

Вижте какво се е случило на този ден в историята

<p>След месеци война: Израел и Ливан направиха първата крачка към мира</p>

Израел и Ливан подписаха рамково споразумение след преговори, проведени с посредничеството на САЩ

Свят Преди 11 часа

Документът цели да сложи край на сраженията между Израел и „Хизбула“ и да отвори път към трайно примирие

Мащабна полицейска акция в Несебър, има задържани

Мащабна полицейска акция в Несебър, има задържани

България Преди 12 часа

От областната дирекция засега не предоставят повече информация за предмета на акцията и за точния брой на задържаните, като се позовават на продължаващи процесуално-следствени действия

<p>СО обяви регулярни нощни проверки през целия летен сезон</p>

Столична община обяви регулярни нощни проверки през целия летен сезон

България Преди 12 часа

Общината, полицията и здравните власти започват регулярни нощни акции за спазване на обществения ред през летния сезон

Задържаха бившата полицайка Симона Радева, конвоират я в Сливенския затвор

Задържаха бившата полицайка Симона Радева, конвоират я в Сливенския затвор

България Преди 13 часа

Тя беше осъдена окончателно на 3 години и половина

Мълчалив вик за справедливост: Протест в памет на всички деца, загинали на пътя

Мълчалив вик за справедливост: Протест в памет на всички деца, загинали на пътя

България Преди 13 часа

Демонстрации се проведоха в цялата страна с призив за по-строг контрол и по-безопасни пътища

<p>Тръмп: Това е &quot;глупаво нарушение&quot; на примирието (ОБЗОР)</p>

Тръмп обвини Иран в нарушение на примирието след атака с дронове в Ормузкия проток

Свят Преди 14 часа

Напрежението в Персийския залив отново се покачва, след като Тръмп съобщи за иранска атака с дронове срещу търговски кораби в Ормузкия проток

Самолет се вряза в най-високата сграда в Пекин

Самолет се вряза в най-високата сграда в Пекин

Свят Преди 14 часа

Полицията отцепи района около 108-етажния „Ситик Тауър“, а властите все още не са излезли с официална информация.

<p>Горещината спря най-старата АЕЦ в света</p>

АЕЦ „Бецнау“ спря работа заради високи температури на река Ааре

Свят Преди 14 часа

Гореща вълна в Европа доведе до временно спиране на най-старата действаща атомна централа в света

Изписаха от болница треньора, пострадал при катастрофата на АМ Тракия“

Изписаха от болница треньора, пострадал при катастрофата на АМ Тракия“

България Преди 14 часа

При трагедията загинаха две 9-годишни деца и бащата на едно от тях