Л етището на Хонконг обяви, че всички днешни полети са отменени заради голяма демонстрация на главния му терминал, предаде Франс прес.
Протестната проява е срещу полицейското насилие срещу демонстранти през уикенда, предава ДПА.

"С изключение на заминаващите полети, чиято регистрация вече е приключила, и на пристигащите полети, които вече пътуват за Хонконг, всички останали днешни полети се отменят. Дейността на международното летище на Хонконг е сериозно затруднена от днешните публични събрания на летището", съобщиха летищните власти.

На терминала на пристигащите полети от петък има седяща стачка.

Хиляди (5000 според полицията) демонстранти, голяма част от които облечени в черни дрехи, се събраха на летището, за да посрещат чуждестранните гости и да им обясняват причините за протестното движение и продемократичните демонстрации, провеждани в Хонконг от юни. Макар много от демонстрантите да са млади хора, сред тях има и доста семейства и работещи, взели си болнични, за да участват в протестната проява, отбелязва ДПА.

Протестиращи окупираха летището в Хонг Конг

Кадри с полицейско насилие при демонстрации снощи в Хонконг шокираха обществеността на азиатския финансов център дори и след два месеца и половина на демонстрации, в които има все повече насилнически прояви, отбелязва ДПА.

"Тянанмън" в Хонконг? Една рискована стратегия за Пекин

АФП: Поколението на Тянанмън гледа Китай с ужас

Китай оставя над Хонконг да тегне заплахата от силова интервенция, която да сложи край на демонстрациите. Икономическият риск обаче вероятно ще обезсърчи Пекин да извърши нов "Тянанмън" в бившата британска колония, твърдят експерти. Това пише Патрик Баерт от Франс прес, цитиран от БТА.

"Тези, които си играят с огъня, ще загинат в пламъци", предупреди миналата седмица високопоставен служител на комунистическия режим, който разкритикува растящото насилие на демонстрациите, което полицията на Хонконг не успява да възпре.

В илюстрация към думите си Пекин разпространи видеоклипове как китайската армия тренира разпръскване на демонстранти, като по-този начин засили очакванията за интервенция в Хонконг, която да сложи край на протестното движение.

"Пекин използва заплахата от китайската армия или друга форма на директна интервенция, за да уплаши демонстрантите. С оглед обаче рисковете на ситуацията в Хонконг и опасността за репутацията и икономиката на Китай, изпращането на китайската армия (в Хонконг) би било много опасно", твърди експертът Бен Бланд от австралийския институт "Лоуи".

Китайската армия не е използвана срещу демонстранти от репресиите на Тянанмън в Пекин през юни 1989 г. Тогава загинаха стотици, а по някои данни над хиляда души, като впоследствие се стигна до две години на частична стагнация на икономиката, а Китай попадна в международна изолация.

Тридесет години по-късно Уър Кайси, бивш студентски предводител от протестното движение на Тянанмън, се съмнява, че Пекин ще поеме риска да изпрати армията по улиците на ключов финансов център като Хонконг.

"Не бива да забравяме, че китайското правителство се ръководи от интереса си и че личният интерес на китайските лидери е свързан със запазването на икономическата стабилност на Хонконг. Мисля, че те разбраха, че за прибягването до армията се плаща доста висока цена", казва Уър Кайси от Тайван, където живее в изгнание.

Евентуална военна интервенция би имала освен това и унищожителен ефект върху Тайван, който Пекин се опитва да убеди да мине под китайски контрол.

Дегизирани полицаи?

Дори комунистическият режим да се откаже открито да използва армията, той може вместо това тайно да изпрати войници и полицаи от континентален Китай, прогнозира китаистът Уили Лам от Китайския университет в Хонконг.

"Те ще носят униформи на полицията на Хонконг, за да не се говори за официално разполагане (на китайски сили)", предполага експертът.

В комюнике от четвъртък полицията на Хонконг категорично отрече "твърденията", че в редиците й вече има подкрепления от континентален Китай.

Миналия вторник имаше учение за действия при условия на безредици в град Шънчжън, недалеч от Хонконг. В учението участваха най-малко 12 000 души, съобщи местната полиция във видеоклип, който изглежда имаше за цел да въздейства на демонстрантите в Хонконг.

Но не само на тях.

"Става дума най-вече да се попречи на ситуацията в Хонконг да се разпространи в континентален Китай", казва професор У Цян.

"Това, което плаши китайските власти, са последиците в самия Китай", твърди китаистът Жан-Пиер Кабестан от Баптисткия университет в Хонконг. "Изправени пред това предизвикателство за партийната диктатура", китайските лидери "се усещат застрашени и стават по-склонни да прибягнат до репресивни мерки" в Хонконг, предупреждава той. 

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
.

Тръмп обмисля последици за съюзниците от НАТО, които са в списъка на "непослушните"

Свят Преди 10 минути

Това усилие е поредният знак, че президентът Доналд Тръмп планира да изпълни заплахите си срещу членове, които не се смятат за "образцови съюзници"

<p>Тръгва делото&nbsp;срещу двамата полицаи, обвинени за убийство на арестант в Казанлък</p>

Делото срещу двамата полицаи, обвинени за убийство на арестант в Казанлък, започва по същество

България Преди 18 минути

До 24 април, в три последователни дни, разширеният съдебен състав ще проведе разпит на свидетели и вещи лица

Снимката е архивна

Напрежение в Ормузкия проток: Иран задържа два кораба, един от тях е свързан с Израел

Свят Преди 33 минути

Корпусът на гвардейците на ислямската революция спря плавателните съдове „MSC Francesca“ и „Epaminondas“, обвинявайки ги в нарушения на сигурността и правилата за преминаване през ключовия петролен маршрут

<p>Министър&nbsp;Христанов: Хижа &quot;Ведра&quot; е превърната в бардак, държавата ще си я върне</p>

Министър Христанов: До края на седмицата сигнализираме прокуратурата във връзка с продажбата на хижа "Ведра"

България Преди 45 минути

Фирмата зад сделката била свързана с лице, известно с прякора "Вълка"

Снимката е илюстративна

Истината за „ядрените кодове“: Скандалните твърдения за Тръмп и генерал Кейн

Свят Преди 1 час

Упорито твърдение, според което президентът Доналд Тръмп се е опитал да „използва ядрените кодове“ по време на напрегната среща в събота вечер, свързана с кризата с Иран, се разпространява в различни платформи, въпреки липсата на доказателства

Драматичен сценарий на летище Пловдив: Евакуация и хеликоптери в мащабен тест за реакция

Драматичен сценарий на летище Пловдив: Евакуация и хеликоптери в мащабен тест за реакция

България Преди 1 час

Учението е рутинно и цели спазването на т.нар. „златен час“ за спасяването на хора и реакциите на институциите

<p>Поколение без тютюнев дим: Великобритания забранява цигарите за родените след 2009&nbsp;г.</p>

Великобритания въвежда доживотна забрана за тютюнопушене

Свят Преди 1 час

Забранява се продажбата на тютюневи продукти за родените след 2009 г.

Украйна поиска от Турция да бъде домакин на среща между Зеленски и Путин

Украйна поиска от Турция да бъде домакин на среща между Зеленски и Путин

Свят Преди 1 час

Отговът на Анкара към момента не се съобщава

Доналд Тръмп

„Дониленд“? Предлагат част от Донбас да бъде кръстена в чест на Тръмп

Свят Преди 2 часа

В мирните преговори на Украйна през последните месеци, украински официални лица предложиха частта от региона Донбас, за която Русия все още се бори, да бъде наречена „Дониленд“ (Donnyland)

Чудото на живота: Отвъд митовете за инвитрото с д-р Георги Станулов

Чудото на живота: Отвъд митовете за инвитрото с д-р Георги Станулов

Любопитно Преди 2 часа

Броят на двойките с репродуктивни проблеми в България продължава да расте като вече почти стига 200 000 души

Ваня Стефанова

Първата жена обвинител №1 в България: Коя е Ваня Стефанова

България Преди 2 часа

Бившият заместник-председател на ДАНС и дългогодишен върховен прокурор Ваня Стефанова влиза в историята като първата дама, която поема управлението на държавното обвинение

За първи път в „Кошмари в кухнята” – Шеф Манчев създава ресторант от нулата

За първи път в „Кошмари в кухнята” – Шеф Манчев създава ресторант от нулата

Любопитно Преди 2 часа

Криза на доверие излага на риск успеха на безпрецедентната мисия в кулинарното риалити