Г ерманският група издател "Аксел Шпрингер", собственик на медиите „Политико“, „Ди Велт“ и „Билд“ се готви да направи големи съкращения, заявявайки, че журналистите вече ще могат да бъдат заменяни от изкуствен интелект, съобщава „Гардиън“.

"Шпрингер" призовава медиите да се съсредоточат върху разследващата журналистика и оригиналните коментари, докато компанията се подготвя за съкращения на работни места в германските вестници „Ди Велт“ и „Билд“. Изпълнителният директор на германската медийна група заяви, че журналистите са изложени на риск да бъдат заменени от системи с изкуствен интелект като ChatGPT.

Изявлението беше направено в момент, когато издателят се опитва да увеличи приходите на германските вестници и да ги превърне в "изцяло дигитална медийна компания". Той заяви, че предстоят съкращения на работни места, тъй като автоматизацията и изкуственият интелект все повече съкращават много от работните места, които подпомагат производството на журналистиката.

Изкуствен интелект успешно пилотира изтребител

"Изкуственият интелект има потенциала да направи независимата журналистика по-добра, отколкото някога е била - или просто да я замени", заяви главният изпълнителен директор Матиас Дьопфнер във вътрешно писмо до служителите.

По думите му инструментите на изкуствения интелект като популярния ChatGPT обещават "революция" в информацията и скоро ще бъдат по-добри в "обобщаването на информация" от човешките журналисти.

"Разбирането на тази промяна е от съществено значение за бъдещата жизнеспособност на едно издателство", каза Дьопфнер. "Само тези, които създават най-доброто оригинално съдържание, ще оцелеят."

"Шпрингер" не уточни колко от служителите си може да съкрати, но обеща, че няма да се съкращава броят на "репортерите, авторите или специализираните редактори".

В писмото си до служителите Дьопфнер заявява, че медиите трябва да се съсредоточат върху разследващата журналистика и оригиналните коментари, а разкриването на "истинските мотиви" зад събитията ще остане работа за журналистите.

Стотици автори на научна фантастика използват чатботове

"Аксел Шпрингер" не е първият издател на новини, който се заема с използването на изкуствен интелект при създаването на съдържание. През януари BuzzFeed обяви, че планира да използва изкуствен интелект, за да "подобри" съдържанието си и онлайн викторините. Издателят на британските вестници "Дейли Мирър" и "Дейли Експрес" също проучва възможностите за използване на ИИ, като създаде работна група, която да разгледа "потенциала и ограниченията на машинното обучение като ChatGPT", заяви главният изпълнителен директор на групата пред „Файненшъл Таймс“.

От стартирането си през ноември миналата година ChatGPT събра повече от 100 милиона потребители и ускори отдавна очакваната равносметка за това дали някои работни места могат да бъдат съкратени от изкуствения интелект. Програмата може да генерира изключително сложни текстове от прости заявки на потребителите, като създава всичко - от есета и молби за работа до стихотворения и художествени произведения. ChatGPT е широкообхватен езиков модел, обучен в неща от качване в системата на милиарди думи до ежедневни текстове от цялата мрежа. След това той използва целия този материал, за да предсказва думи и изречения в определени последователности. Но точността на отговорите му беше поставена под въпрос. Австралийски учени са открили примери за това, че системата е изфабрикувала препратки от уебсайтове и е посочвала фалшиви цитати.

Използването на изкуствен интелект в журналистиката също се оказа спорно.

Съобщава се, че технологичният уебсайт CNET използва инструмент с изкуствен интелект, за да генерира статии, които по-късно се сканират от човешки редактори за точност преди публикуване. През януари уебсайтът призна, че програмата има някои ограничения, след като доклад на сайта за технологични новини Futurism разкри, че повече от половината от историите, генерирани чрез инструменти на ИИ, трябва да бъдат редактирани за грешки. В един от примерите CNET е бил принуден да направи сериозни корекции в обяснителна статия за сложната лихва, която е съдържала редица грешки.

Връща се мъж от командировка и пита 5 годишния си син: - Докато ме нямаше, дойде ли някой чичко на гости? - Нееее! - А,…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Най-търсените умения и професии в България и Европа през 2025 г.​

Най-търсените умения и професии в България и Европа през 2025 г.​

Пари Преди 1 час

Технологичният напредък, демографските промени и преходът към зелена икономика оформят новите правила

Догоните и Сириус: Африканското племе с древни познания за Космоса

Догоните и Сириус: Африканското племе с древни познания за Космоса

Любопитно Преди 2 часа

Неговите космологични представи и астрономически знания предизвикват интерес и дебати сред учени и изследователи от десетилетия

Трудова експлоатация: Чужденка разказва как е превърната в робиня у нас

Трудова експлоатация: Чужденка разказва как е превърната в робиня у нас

България Преди 3 часа

Жената твърди, че работодателите ѝ взели документите и я заплашвали

Районното управление в Кюстендил има нов началник

Районното управление в Кюстендил има нов началник

България Преди 3 часа

Главен инспектор Иван Георгиев работи в системата на МВР от 2003 година

Внимание, шофьори! Полицията с мерки срещу нарушителите на пътя по празниците

Внимание, шофьори! Полицията с мерки срещу нарушителите на пътя по празниците

България Преди 3 часа

Големи задръствания са се образували в района на Кресна в посока Гърция

"Войната в Украйна ще спре, когато Путин каже "победихме"

"Войната в Украйна ще спре, когато Путин каже "победихме"

България Преди 4 часа

Президентът на Русия не се интересува от общественото мнение и колко хора умират, заявиха преподавателят в Харковския университет проф. Михаил Станчев и международният анализатор Чавдар Стефанов

"Знаем добре какво правите": САЩ с остро предупреждение към Иран

"Знаем добре какво правите": САЩ с остро предупреждение към Иран

Свят Преди 4 часа

Ще си понесете последствията на място и време, които ние ще изберем, заяви американският министър на отбраната Пийт Хегсет

Протест пред полицията в Хасково след убийството на Магдалена Русева

Протест пред полицията в Хасково след убийството на Магдалена Русева

България Преди 4 часа

Като причина за недоволството на хората се посочва бездействието на органите на реда

Шест месеца от трагедията на жп гарата в Нови Сад

Шест месеца от трагедията на жп гарата в Нови Сад

Свят Преди 4 часа

Студенти и синдикати продължават с протестните действия

Петима души загинаха при трагичен инцидент в семейна ферма в Сърбия

Петима души загинаха при трагичен инцидент в семейна ферма в Сърбия

Свят Преди 4 часа

Властите го определят като един от най-тежките подобни случаи в региона в последните години

Шофьор без книжка загина при катастрофа на АМ „Хемус“

Шофьор без книжка загина при катастрофа на АМ „Хемус“

България Преди 4 часа

Инцидентът е станал на 384-ия километър на магистралата, в района на Провадия

Министерството на туризма поема управлението на плаж „Болата“

Министерството на туризма поема управлението на плаж „Болата“

България Преди 6 часа

Ще се работи за осигуряване на свободен достъп до плажа

<p>Илюминатите &ndash; мистерия, конспирации, но каква е истината</p>

Илюминатите – мистерия, конспирации, но каква е истината

Любопитно Преди 6 часа

Историята на едно от най-известните тайни общества

Тийнейджър с тротинетка блъсна жена и дете в Бургас (ВИДЕО)

Тийнейджър с тротинетка блъсна жена и дете в Бургас (ВИДЕО)

България Преди 6 часа

Инцидентът е записан от охранителна камера