В ърховният военен командир на Иран отправи заплаха към Израел, предупреждавайки, че ако конфликтът се възобнови, Техеран е готов да нанесе "съкрушителен" удар, толкова мащабен, че "дори Съединените щати може да не успеят да спасят Нетаняху".

(Във видеото: Защо Израел удари Иран точно сега?)

Според държавните медии генерал-майор Абдолрахим Мусави заяви, че ще бъде задействан прецизно подготвен план за ответен удар, ако, по неговите думи, израелското правителство направи "още една грешка".

Заплахата идва след 12-дневна война, при която загинаха близо 1000 иранци и десетки израелци, и на фона на крехко примирие, постигнато след въздушни удари на САЩ и Израел срещу иранската ядрена програма, пише Newsweek.

  • Защо това е важно

Изявленията на началника на иранските въоръжени сили показват, че регионът остава на ръба на нов конфликт.

Последното противопоставяне между Иран и Израел, което въвлече САЩ в преки бойни действия, разтърси международните пазари, засили дипломатическата активност и предизвика предупреждения от световните сили, които се опасяват от по-мащабна война. Откритата иранска заплаха за "съкрушителна" военна кампания поражда опасения, че крехкото примирие може да се окаже само временна пауза в по-дълбок и неразрешен конфликт.

Иран предупреди САЩ: Твърд отговор при пряка намеса

  • Какво трябва да знаете

"Те си мислеха, че могат да унищожат нашата система за 48 часа и да разкъсат Иран", заяви Мусави по време на възпоменателна церемония за командир от Революционната гвардия, убит при израелски удари. "Но иранският народ ги надви."

Мусави определи боевете като част от 15-годишна кампания на Израел и САЩ, целяща дестабилизиране и разединяване на Иран. Според него обаче иранското ръководство, въоръжените сили и единният народ са успели да осуетят този план. Той добави, че Иран е бил готов да разгърне опустошителна финална атака срещу Израел, но се е въздържал заради примирието.

Източник: Istock
  • 12-дневната война

Конфликтът избухна, когато на 13 юни Израел нанесе удари по ирански военни и ядрени обекти. На 22 юни Съединените щати се включиха във военната кампания, нанасяйки удари по ядрени съоръжения в Исфахан, Натанс и Фордо. Президентът Доналд Тръмп нарече операцията "Среднощен чук" и заяви, че тя е унищожила ядрената програма на Иран.

Иран заплаши Запада с атаки, ако помага на Израел

  • Среща между Тръмп и Нетаняху

Междувременно Тръмп съобщи, че предстоящата му среща с Нетаняху в Белия дом ще обхване няколко теми, включително, по неговите думи, "вероятно трайно споразумение с Иран". Той добави: "Работим по много въпроси с Израел."

Преди да замине за Вашингтон в неделя, Нетаняху похвали сътрудничеството със САЩ, което според него е довело до "огромна победа над нашия общ враг".

Източник: БТА
  • Какво казват хората

Генерал-майор Абдолрахим Мусави:

"Бяхме подготвили съкрушителния план, но поради примирието той не получи възможност да бъде приложен. Ако обаче се направи нова грешка, този план ще бъде изпълнен. Дори Съединените щати може да не успеят да спасят Нетаняху."

Президент Доналд Тръмп:

"Работим по много въпроси с Израел, а един от тях е вероятно трайно споразумение с Иран."

Русия предупреди Израел за иранските ядрени съоръжения

  • Какво следва

Въпреки че в момента е в сила примирие с Израел, Иран подчертава, че ще отговори решително при нова провокация, предупреждавайки, че последната фаза на неговия отговор остава в готовност. Докато регионалните сили следят внимателно какво предстои, Тръмп се готви за среща с Нетаняху в Белия дом.

Срещата на високо равнище идва в критичен момент, когато и двете страни обмислят следващите си стъпки в конфликт, който може лесно да се разпали отново.

Прах, кръв и огън: Галерия от сърцето на атаката Иран в Израел
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
„Възраждане” на протест срещу самолетите на САЩ в София

„Възраждане” на протест срещу самолетите на САЩ в София

България Преди 31 минути

В момента столицата ни е мишена, заяви Костадин Костадинов

Катар свали два ирански самолета

Катар свали два ирански самолета

Свят Преди 1 час

Също така бяха прехванати седем балистични ракети

ЕС обсъжда задействане на клаузата за взаимна отбрана заради удара в Кипър

ЕС обсъжда задействане на клаузата за взаимна отбрана заради удара в Кипър

Свят Преди 2 часа

Този въпрос със сигурност ще бъде обсъден на различните планирани форуми

Евакуираха мол във Варна, заради бомбена заплаха

Евакуираха мол във Варна, заради бомбена заплаха

България Преди 2 часа

На място са останали само служители на охранителната фирма и управителя

МВнР с важно съобщение за българите в Близкия изток

МВнР с важно съобщение за българите в Близкия изток

България Преди 2 часа

Кризисният щаб на МВнР работи денонощно и приема и обработва всички обаждания

„Алианс за права и свободи” се регистрира в ЦИК за изборите

„Алианс за права и свободи” се регистрира в ЦИК за изборите

България Преди 2 часа

Танер Али и Севим Али, внесоха 4400 подписа

<p>Откриха изгубен шедьовър на Рембранд след десетилетия в неизвестност</p>

Мистерия за милиони: Откриха изгубен шедьовър на Рембранд след десетилетия в неизвестност

Любопитно Преди 3 часа

Отписана от историята и скрита от очите на света в продължение на десетилетия, една от малкото библейски сцени на Рембранд се завръща в музея

Снимката е илюстративна

Българска медицинска сестра се озова в центъра на мафиотска екзекуция в Лондон

България Преди 3 часа

Само пет дни след запознанство в Tinder, Станислава се оказва пазител на оръжието, с което е разстрелян баща на две деца

Назначен е нов директор на АДФИ

Назначен е нов директор на АДФИ

България Преди 3 часа

Новият директор поема поста от Пламен Тодоров

След смъртта на Крумов: ЦИК обяви нов депутат от „Възраждане“

След смъртта на Крумов: ЦИК обяви нов депутат от „Възраждане“

България Преди 3 часа

ЦИК прие решение, с което обяви следващия в листата на „Възраждане“ за депутат

Джак Шлосбърг

„Проклятието Кенеди“: Разкриха последните думи на Татяна Шлосбърг към брат ѝ

Свят Преди 4 часа

Когато Джак беше попитан какво е мислела покойната му сестра за кандидатурата му, той каза: „Мога да ви кажа сега, че тя все още ни подкрепя“

Петър Колев: ЕС да спре финансирането за Северна Македония

Петър Колев: ЕС да спре финансирането за Северна Македония

България Преди 4 часа

В „Телеграфно подкастът“ гостува Петър Колев, българин от Македония, публицист и журналист