0

С поред Службата на Европейския съюз за изменението на климата Коперник (C3S) за първи път глобалното затопляне е надхвърлило 1,5°C за цяла година. 

През 2015 г. световните лидери обещаха да се опитат да ограничат дългосрочното покачване на температурата до 1,5°C, което се счита за решаващо, за да се избегнат пагубни последици. Това първо целогодишно надхвърляне не нарушава знаковото "Парижко споразумение", но приближава света към постигането му в дългосрочен план.  

Според учените спешните действия за намаляване на въглеродните емисии все още могат да забавят затоплянето. 

„Преминаването на средногодишно затопляне над 1,5°C е значително. Това е още една стъпка в грешната посока. Но ние знаем какво трябва да направим“, казва проф. Лиз Бентли, главен изпълнителен директор на Кралското метеорологично дружество. 

Ограничаването на дългосрочното затопляне до 1,5°C над "прединдустриалните" нива - преди хората да започнат да изгарят големи количества изкопаеми горива - се превърна в ключов символ на международните усилия за справяне с изменението на климата.  

Кога ще отшуми Ел Ниньо, виновникът за обилните снеговалежи и по-високите температури

В знаков доклад на ООН от 2018 г. се казва, че рисковете от изменението на климата - като интензивни горещини, повишаване на морското равнище и загуба на дива природа - са много по-големи при затопляне с 2°C, отколкото при 1,5°C. 

Температурите обаче продължават да се повишават с обезпокоителни темпове, показват данните от Службата на ЕС за изменение на климата "Коперник" за изминалата година. За периода от февруари 2023 г. до януари 2024 г. затоплянето е достигнало 1,52°C. Това нарушение, продължило цяла година, не е голяма изненада. Януари беше осмият рекордно топъл месец подред, предава BBC.  

Всъщност една от научните групи, Berkeley Earth, твърди, че календарната 2023 г. е била с повече от 1,5°C над прединдустриалните нива. Други научни организации, като например НАСА, определят последните 12 месеца като малко под 1,5°C. 

Тези малки разлики се дължат главно на начина, по който се оценяват глобалните температури за края на XIX в., когато измерванията са били по-оскъдни. 

Но всички основни масиви от данни сочат единодушно, че светът е в най-топлия си период от началото на съвременните записи. 

Световната морска повърхност също е с най-високата средна температура, регистрирана някога - още един признак за широкообхватния характер на климатичните рекорди. Данните сочат, че това е особено забележително, като се има предвид, че обикновено температурите на океана достигат своя връх едва след около месец.  

Защо през изминалата година бяха надхвърлени 1,5 °C? 

Дългосрочната тенденция на затопляне безспорно се дължи на човешката дейност - главно на изгарянето на изкопаеми горива, при което се отделят газове, които затоплят планетата, като въглероден диоксид. Това е и причината за по-голямата част от затоплянето през изминалата година. 

През последните месеци естественият феномен за затопляне на климата, известен като Ел Ниньо, също даде допълнителен тласък на температурите на въздуха, въпреки че обикновено той е само с около 0,2 °C. 

Средните глобални температури на въздуха започнаха да надвишават 1,5° на затопляне почти ежедневно през втората половина на 2023 г., когато Ел Ниньо започна да се проявява. Ефектите от него продължават и през 2024 г. Очаква се до няколко месеца да настъпи краят на Ел Ниньо, което ще позволи на глобалните температури временно да се стабилизират, а след това леко да се понижат, вероятно отново под прага от 1,5 °C. 

Но човешките дейности означават, че температурите в крайна сметка ще продължат да се повишават през следващите десетилетия, освен ако не бъдат предприети спешни действия.  

"Бързото намаляване на емисиите на парникови газове е единственият начин да спрем повишаването на глобалните температури", заключава Саманта Бърджис, заместник-директор на "Коперник". 

Можем ли все пак да ограничим глобалното затопляне? 

При сегашния темп на емисиите целта от Париж за ограничаване на затоплянето до 1,5 градуса като дългосрочна средна стойност, а не за една година, може да бъде надхвърлена през следващото десетилетие. Това би било изключително символично събитие, но според изследователите то няма да отбележи крайната точка на климатичната пропаст.  

"Това не е праг, отвъд който климатичните промени ще излязат извън контрол", казва проф. Майлс Алън от Оксфордския университет и водещ автор на забележителния доклад на ООН от 2018 г.  

Въздействията от изменението на климата обаче ще продължат да се ускоряват - нещо, което ни демонстрираха екстремните горещини, сушите, горските пожари и наводненията през последните 12 месеца. 

Ел Ниньо и изменението на климата: Катастрофалното време през 2023 г.

"Всяка десета от градуса на затопляне причинява повече вреди от предишното", добавя професор Алън. 

Допълнителен половин градус - разликата между 1,5°C и 2°C глобално затопляне - също така значително увеличава рисковете от преминаване на "критичните точки". Това са прагове в климатичната система, чието преминаване може да доведе до бързи и потенциално необратими промени. Например, ако Гренландският и Западно-Антарктическият леден щит преминат критична точка, евентуалното им срутване би довело до "катастрофално" покачване на нивото на световния океан през следващите векове, казва професор Бентли. 

Но изследователите искат да подчертаят, че хората все още могат да повлияят на траекторията на затопляне на света. 

Ще убие ли Ел Ниньо зимата в Северното полукълбо?

Хората са постигнали известен напредък, като в много части на света процъфтяват екологичните технологии, като възобновяемите енергийни източници и електрическите превозни средства.  

Това означава, че някои от най-лошите сценарии за затопляне с 4°C или повече през този век, които се смятаха за възможни преди десетилетие, сега се считат за много по-малко вероятни въз основа на настоящите политики и ангажименти. И може би най-обнадеждаващото от всичко е, че все още се смята, че светът ще спре да се затопля, след като се достигнат нулеви нетни въглеродни емисии. Ефективното намаляване наполовина на емисиите през това десетилетие се счита за особено важно. 

"Това означава, че в крайна сметка можем да контролираме колко ще се затопли светът въз основа на избора ни като общество и като планета. Съдбата не е неизбежна", казва Зик Хаусфатер, климатолог от американската група Berkeley Earth. 

* Видеото е архивно: Метеорологичния феномен Ел Ниньо ще доведе до рекордни температури в южното полукълбо (ВИДЕО)

Глобалното затопляне в кадри
Коментари 0
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни

Последни

<p>Fitch&nbsp;отправи предупреждение към България за еврозоната</p>

Fitch потвърди кредитния рейтинг на България, но отправи предупреждение за еврозоната

Пари Преди 9 минути

Инфлацията в страната се е понижила значително, но остава над тази на трите най-добре представящи се държави членки на ЕС, посочва международната рейтингова агенция

Кой губи и кой печели от забраната на рекламата на хазарт?

Кой губи и кой печели от забраната на рекламата на хазарт?

България Преди 50 минути

С необичайна скорост за законодателна дейност, в последния си работен ден преди изборите, НС прие промени в Закона за хазарта на първо гласуване

<p>Крал Чарлз III се завръща към обществените си задължения</p>

След тежката диагноза: Крал Чарлз III се завръща към обществените си задължения

Любопитно Преди 3 часа

Лекарите са му казали, че здравословното му състояние се подобрява

Земетресение в района на Черно море

Земетресение в района на Черно море

България Преди 3 часа

Епицентърът му е на 100 км от Варна и на 480 км от София

Мистериозно главоболие: Лекари откриха рядък паразит в мозъка на мъж

Мистериозно главоболие: Лекари откриха рядък паразит в мозъка на мъж

Любопитно Преди 4 часа

Какво е причинило главоболието на мъжа четете в следващите редове

Националният съвет на БСП се събира, за да подреди листите за изборите 2 в 1

Националният съвет на БСП се събира, за да подреди листите за изборите 2 в 1

България Преди 4 часа

Заседанието беше анонсирано преди две седмици

Пролетта се завръща: Очакват ни по-високи температури през уикенда

Пролетта се завръща: Очакват ни по-високи температури през уикенда

България Преди 5 часа

Максималните температури ще са между 18° и 23°

Windows 11 спря да работи със стари процесори

Windows 11 спря да работи със стари процесори

Технологии Преди 5 часа

Платформата не ги поддържаше, но имаше начини ограниченията да се заобиколят

Маргарита и Кристиян обявиха война на София и Тихомир в “Един за друг”

Маргарита и Кристиян обявиха война на София и Тихомир в “Един за друг”

Любопитно Преди 12 часа

Седмичното изпитание за жените свали всички маски във Вилата на любовта

Китай нарече германските подозрения "чиста измислица"

Китай нарече германските подозрения "чиста измислица"

Свят Преди 14 часа

Ван: Китай решително се противопоставя на всички клевети и обиди

В Берлин искат отговори от „Алтернатива за Германия“

В Берлин искат отговори от „Алтернатива за Германия“

Свят Преди 16 часа

Хенрихман, обвини АзГ в „измяна и предателство на германския народ“

Промени в Надзорния съвет на НОИ, Петкова оглави два съвета

Промени в Надзорния съвет на НОИ, Петкова оглави два съвета

България Преди 16 часа

Людмила Петкова става председател на два съвета – Съвета за икономически анализи и Съвета за административната реформа

Испания ще достави ракети "Пейтриът" на Украйна

Испания ще достави ракети "Пейтриът" на Украйна

Свят Преди 17 часа

Партидата ще бъде доста ограничена

Назначиха нов областен управител на София

Назначиха нов областен управител на София

България Преди 18 часа

Още пет области са с нови управители

АБРО: Призоваваме народните представители за незабавна дискусия относно Закона за хазарта

АБРО: Призоваваме народните представители за незабавна дискусия относно Закона за хазарта

България Преди 18 часа

АБРО с официална позиция във връзка с приетия на първо четене Законопроект за изменение и допълнение на Закона за хазарта