1

Т ова е трябвало да бъде първата Олимпиада, която се провежда извън Европа и Северна Америка, пишат от CNN.

Събитие, което да покаже на света, че Токио е превъзмогнало щетите от унищожителното земетресение, поразило японската столица няколко години по-рано. 

Олимпийските игри през 1940 г. обаче така и не се провеждат.

Нито един жител на планетата под 80-годишна възраст не е виждал подобно събитие - отмяна или отлагане на Олимпиада.

Нещо, което се случи миналата седмица с Олимпийските игри в Токио, които трябваше да бъдат открити през юли 2020 г.

Поради разрастващата се пандемия от коронавирус из света Международният олимпийски комитет и представителите на организаторите на "Токио 2020 г." решиха да се примирят и да отложат Игрите за 2021 г., въпреки все по-горчивия спомен, напомнящ за събитията от 1940 г.

Преди отлагането на тазгодишната Олимпиада, в историята това събитие се е повтаряло общо три пъти. И трите - по време на война.

Последният път е именно през 1940 г., когато отново Токио трябва да е домакин на грандиозното спортно събитие.

Доброто представяне на японските атлети на Олимпиадата в Лос Анджелис през 1932 г. и критиките от страна на международната общност по отношение на завоевателната политика на Япония в Китай принуждават страната да иска все повече и повече домакинството на Игрите - привилегия, която до този момент е била присъща единствено на Западния свят.

Организацията на Олимпиадата в Токио през 1940 г. се превръща в национален приоритет и външнополитическа стратегия за японската страна.

Олимпийските игри, които трябваше да се проведат тази година, бяха определяни като "Възстановителните игри" - 9 години след събитията във Фукушима.

По този начин са наричани и Игрите, които е трябвало да се проведат в Токио през 1940 г. "Възстановителни", за да покажат напредъка на Токио след опустошителното земетресение от 1923 г.

Освен това Олимпиадата щяла да съвпадне точно и с 2600-тата годишнина от основаването на японската държава.

През 30-те години на миналия век Япония вече трупа история в Олимпийските игри.

През 1912 г. страната се превръща в първата извън Европа и Северна Америка, която взима участие в състезанието.

Освен това Япония може да се похвали и с делегати в Международния олимпийски комитет.

"Япония започва да претендира за организирането на Олимпиада още в началото на 30-те", споделя професорът по японистика в Йейл Уилям Кели пред CNN.

Смята се, че създателят на джудото и член на Международния олимпийски комитет Кано Джигоро изиграва важна роля за осъществяването на тази цел с речта си пред МОК в края на Игрите през 1932 г.

В своята реч Джигоро казва, че това събитие би спомогнало за разбиването на различията между Изтока и Запада.

Докато либералите виждат в това възможност светът да стане по-открит, японското правителство вижда възможност за влияние върху западното общество.

Все пак обаче Токио не е гарантиран домакин на Игрите през 1940 г. В надпреварата градът се изправя срещу Рим и Хелзинки. 

Първоначално италианската столица е смятана за фаворит.

Ето защо през 1935 г. японският делегат в МОК Ятаро Сугимура пътува до Италия, за да се срещне с фашисткия диктатор Бенито Мусолини и да го помоли Рим да оттегли кандидатурата си.

Мусолини се съгласява Рим да оттегли кандидатурата си в полза на Япония при условието, че японската страни подкрепи Рим за домакинстването на Игрите през 1944 г.

Значението на Олимпийските игри в Берлин през 1936 г.

Берлин е домакин на Олимпийските игри през 1936 г. Тогава Игрите са използвани за демонстрация на силата на нацистите. МОК отсъжда, че домакин на следващите игри през 1940 г. ще бъде Токио. Японската столица получава 37 гласа срещу 26 за Хелзинки. 

А година след като Япония нахлува в Китай - през 1938 г. МОК отсъжда провеждането на Зимните олимпийски игри на японския град Сапоро. 

Същата година обаче японското правителство се отказва от правото си да е домакин, както на Летните, така и на Зимните игри, тъй като много държави заплашват да бойкотират Игрите, след като в американската и европейската преса се появяват свидетелства за разрушенията в Китай. 

Причина за отказа на Япония трябва да се търси в Игрите в Берлин от 1936 г. Американците, британците и французите започват да говорят за бойкот на Олимпийските игри през 1940 г., защото смятат, че предишните са използвани като пропаганда от Хитлер. Така че ефектът от Олимпийските игри в Берлин кара японското правителство да оттегли домакинствата си. 

МОК решава да даде домакинството на Игрите през 1940 г. на Хелзинки. Но нахлуването на СССР във Финландия през ноември 1939 г. слага край на всяка надежда за провеждане на Олимпиада тогава. 

Разходи за анулирането

Подготовката на Токио за Игрите през 1940 г. е „доста значителна“, казва Кели, с големи икономически инвестиции, направени в инфраструктурни проекти като транспорт, канализация и изграждане на хотели. 

„Местните фирми, които са убеждавани да инвестират много в осигуряването на стоки и услуги за Игрите, се оказват без потенциална клиентска база. Бизнес общността в Токио е разстроена, но това е в момент, когато не можете наистина да изразите гняв към правителството", обяснява Кели, като се аргументира, че страната е пострадала повече политически, отколкото икономически през 1940 г.

„Не сте в състояние да използвате най-голямото събитие в света, за да демонстрирате на останалия свят каква страхотна държава сте“, добавя той.

Когато се изчислява въздействието от отлагането на „Токио 2020“, си струва да се припомни, че Олимпиадите, провеждани през 20-те и 30-те години на миналия век са съвсем различни от механизма за милиарди долари, с който сме запознати днес. 

Бъдещето

Всеки път, когато се провежда Олимпиада, изглежда, че има криза. През 2012 г. има проблеми със сигурността, през 2016 г. това е вирусът Зика. Сега през 2020 г. това е коронавирусът.

Миналата седмица вицепремиерът на Япония дори стигна дотам да каже, че „Токио 2020“ са „прокълнати“. Той се аргументира, че Олимпиадата е спирана от извънредни световни събития на всеки 40 години. 

Олимпийското движение е преминало през много неща: бойкотите от 1980 г. и 1984 г., трагедиите в Мюнхен 1972 г. и Атланта 1996 г, но през последните 100 години светът не е преживял нищо подобно на пандемията от коронавирус.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуално съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.

Коментари 1
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

1 коментар
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни

Последни

<p>Божанков: Избраха Пеевски заради &quot;Възраждане&quot;</p>

Явор Божанков: Избраха Пеевски заради "Възраждане"

България Преди 23 минути

Божанков: Искат да наложат със сила дневен ред, това няма да се случи

Снимката е илюстративна

Най-силната захапка: Мъж се спаси от смъртоносните челюсти на крокодил

Любопитно Преди 39 минути

Маркъс Макгоуън разтворил челюстите на влечугото, преди то да успее да се вкопчи още по-силно

Известни, но неприятни: 10 звезди, които са кошмарни в живота

Известни, но неприятни: 10 звезди, които са кошмарни в живота

Любопитно Преди 1 час

Вижте известните, които са много неприятни на живо

.

Странно или приемливо: Защо плачем в самолетите

Любопитно Преди 1 час

Когато летим, е по-вероятно да се разплачем - но защо

Прокуратурата поиска имунитета на депутат заради опит за блудство

Прокуратурата поиска имунитета на депутат заради опит за блудство

България Преди 2 часа

"Чрез употреба на сила извършил действия, с цел да възбуди полово желание без съвукупление по отношение на лице, навършило 14-годишна възраст"

<p>Скандал между Петков и Костадинов в стаята на &quot;Възраждане&quot; в НС</p>

Скандал между Кирил Петков и Костадин Костадинов в стаята на "Възраждане" в НС

България Преди 2 часа

Петков влезе в стаята на "Възраждане" след като депутати от групата саботираха изявление на Явор Божанков от трибуната в НС

Снимката е илюстративна

Депутатите решиха: Без увеличение на минималната работна заплата

България Преди 2 часа

Предложението за увеличение беше на Левицата

Делян Пеевски

Делян Пеевски беше избран за член на Комисията по конституционни въпроси в Народното събрание

България Преди 2 часа

Решението подкрепиха при прегласуването 109 депутати, 67 бяха „против“ и осем се въздържаха

<p>&bdquo;Може да направиш много неща правилно и въпреки това да загинеш&ldquo;</p>

Между фактите и легендите – как викингите изчезнаха от Гренландия

Любопитно Преди 2 часа

Климатични промени, икономически проблеми и постоянни битки – какви са причините, довели до изчезването на викингите от Гренландия

Делян Пеевски

Делян Пеевски: Продължават разговорите за конституционната реформа в парламента

България Преди 3 часа

По конституционните въпроси говорихме, каза депутатът от ДПС Делян Пеевски пред журналисти в парламента на излизане от среща със съпредседателя на „Продължаваме Промяната“ Кирил Петков

Антарктида айсберг

Най-големият айсберг бе разкъсан на части в "гробището на айсбергите"

Любопитно Преди 3 часа

През октомври 2022 г. сателитни снимки разкриха, че А-76А, който по това време е с дължина около 84 мили (135 км) и ширина 16 мили (26 км), се е придвижил във воден участък

Станислав Балабанов

Балабанов: Вчера се създаде лигата на отвратителните, комбинирала помежду си таланта на лъжците и крадците

България Преди 3 часа

По думите му "демокрацията ни е раждала чудовища, но такъв хибриден тумор ражда за първи път".

Лена Бориславова

Лена Бориславова с коментар за президента и "ден първи"

България Преди 3 часа

"Радев на изпроводяк: 4 млрд., раздадени за 3 дни от АПИ", пише тя

квантова физика

Най-накрая приключи търсенето на "вампира на Айнщайн"

Любопитно Преди 3 часа

От 1961 г. насам математиците се чудят дали такава форма може да съществува

"Атака срещу мен“: Кейти Прайс твърди, че любимото ѝ куче е било убито нарочно

"Атака срещу мен“: Кейти Прайс твърди, че любимото ѝ куче е било убито нарочно

Любопитно Преди 3 часа

Тя сподели тъжната новина за смъртта му в Instagram с последователите си

Предвижда се скок на водата с 44% в Софийска област, в Перник - с 46 на сто

Предвижда се скок на водата с 44% в Софийска област, в Перник - с 46 на сто

България Преди 3 часа

Окончателно решение регулаторът ще вземе на 29 юни