У бийството на Лорена Перес потресе света. Жената е на 38 години, доброволка в Червения кръст. Нейният убиец е Мохамед Насим на 21 години, като 19 от тях са преминали в инвалидна количка, защото страда от полиомиелит.

Малко след 10 часа в понеделник сутринта той влиза с количката си в стаята на ортопедичния център в Северен Афганистан. Там изважда пистолет руско производство и прострелва Перес фатално в гърдите, съобщава „Ню Йорк Таймс” (The New York Times).

Убиха жена, отишла на пазар сама в Афганистан

В Пакистан убиха жена с камъни, омъжила се по любов

Най-опасното място за една жена на света

Преди фаталния ден тя се опитва да помогне на Насим да проходи. Перес е опитен физиотерапевт с повече от десет години служба на хуманитарни мисии зад гърба си. Работи в центовете на Червения кръст в Афганистан вече цяла година.

Познатите я описват като енергичен, забавен и сърдечен човек, отдаден на работата си, в това да помага на пострадалите от войни и болести отново да се движат и да живеят нормално.

Никоя от войнствените групи в Афганистан, нито талибаните, нито „Ислямската държава” не поемат отговорност за убийството.

Един от другите пациенти е арестуван като съучастник в подготовката на престъплението.

„Те петнят името на афганистанците. Това, което са извършили, е терористична атака”, коментира членът на местната управа Раис Абдул Калик.

Преди да пристигне в Афганистан през май 2016 г., Перес помага на пациенти с увреждания в Малави, Етиопия и Танзания. „Вярвам, че качеството и топлината в работата ми, са от съществено значение и една от най-важните ми добродетели”, пише тя в профила си в LinkedIn.

Насим не успява да произведе втори изстрел. Охраната на ортопедичния център го обезврежда веднага.

Само през миналата 2016 г. около 136 000 пациенти са получили рехабилитационни услуги в седемте центъра на Червения кръст в разтърсвания от война Афганистан.

Мотивите на Насим остават неясни. Той е родом от контролирана от талибаните провинция, но засега от полицията не са потвърдили, че има връзки с тях.

През последните години насилието в страната се разрасна, въпреки усилията на водената от САЩ международна коалиция в подкрепа на централната власт в Кабул.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Силна буря връхлетя популярния италиански курорт Римини

Силна буря връхлетя популярния италиански курорт Римини

Свят Преди 5 часа

Няма данни за тежко пострадали хора

Огромна мечка нахлу в магазин за сладолед – полудя по ягодовия вкус

Огромна мечка нахлу в магазин за сладолед – полудя по ягодовия вкус

Любопитно Преди 5 часа

„Едва можехме да повярваме на очите си“, признават служителите на реда

Джей Ди Ванс: Путин направи "големи отстъпки" на Тръмп по време на срещата им

Джей Ди Ванс: Путин направи "големи отстъпки" на Тръмп по време на срещата им

Свят Преди 8 часа

Вицепрезидентът на САЩ не даде подробности, но след срещата в Аляска Тръмп обяви "голям напредък по отношение на Русия"

Шофьори, внимавайте: Промени в движението по АМ "Хемус"

Шофьори, внимавайте: Промени в движението по АМ "Хемус"

България Преди 8 часа

Дейностите ще се извършват през нощта, когато трафикът е по-слаб и за да не се затруднява пътуването на гражданите.

<p>Кейт Мидълтън изненада с нова прическа (СНИМКИ)</p>

Кейт Мидълтън изненада с нова прическа по време на семейна поява

Любопитно Преди 8 часа

Кралското семейство се радва на времето си в замъка Балморал, където крал Чарлз започна своята традиционна лятна почивка

Зеленски удостои Кийт Келог с държавно отличие

Зеленски удостои Кийт Келог с държавно отличие

Свят Преди 8 часа

„Имаме нужда от мир“, каза украинският президент на американския пратеник, докато му връчваше медала

Исландия

Петте най-безопасни държави в света през 2025 г.

Любопитно Преди 9 часа

Жителите им разказват как политиките и културата оформят ежедневието и създават усещане за сигурност и хармония

Локализираха пожара в квартал "Кръстова вада" в София

Локализираха пожара в квартал "Кръстова вада" в София

България Преди 10 часа

Няма засегнати сгради, предстои да се установи каква площ е била обхваната от пламъците

Експлозия в емблематичен магазин за играчки в Москва, има загинал

Експлозия в емблематичен магазин за играчки в Москва, има загинал

Свят Преди 10 часа

Инцидентът е станал в Централния детски магазин – известен на поколения руснаци именно като „Детски мир“

Трагедия в Монтанско: Жена загина след самокатастрофа

Трагедия в Монтанско: Жена загина след самокатастрофа

България Преди 11 часа

Колата излязла от пътното платно и се преобърнала

Цанко Цанков постави рекорд с 24-часово плуване по Дунав без неопрен

Цанко Цанков постави рекорд с 24-часово плуване по Дунав без неопрен

България Преди 11 часа

Почти през цялото време плувецът е бил с хипотермия

Зеленски: Украйна ще се бори, докато гласът ѝ за мир бъде чут

Зеленски: Украйна ще се бори, докато гласът ѝ за мир бъде чут

Свят Преди 11 часа

В украинската столица се проведоха официални тържества по повод Деня на независимостта – датата, на която през 1991 г. страната обяви независимостта си от Съветския съюз

Георг Георгиев

Георг Георгиев поздрави украинците за Деня на независимостта

България Преди 11 часа

"Поздравявам нашите приятели от Украйна с отбелязването на 34-ия Ден на независимостта", написа външният ни министър

Русия завзе още едно селище в Днепропетровска област

Русия завзе още едно селище в Днепропетровска област

Свят Преди 12 часа

Руските сили са завзели населеното място Филия

Клон падна и уби възрастен мъж в Пловдив

Клон падна и уби възрастен мъж в Пловдив

България Преди 12 часа

Инцидентът е станал в събота

Сирийските кюрди: Процесът на избор на депутати е недемократичен

Сирийските кюрди: Процесът на избор на депутати е недемократичен

Свят Преди 13 часа

След свалянето на дългогодишния владетел Башар Асад през декември, новите власти в Сирия разпуснаха парламента