16

Д окато Китай настоява, че бялото кълбо, което се носеше над континенталната част на Съединените щати миналата седмица, е било заблуден метеорологичен балон, служители във Вашингтон твърдят, че балонът е бил шпионско устройство, разположено от Пекин за наблюдение на чувствителни зони.

Този сериозен проблем привлече вниманието към така наречените "шпионски балони" и ролята на тази на пръв поглед старомодна технология в съвременния шпионаж, пише Al Jezeera.

В събота американски изтребител свали китайския балон край бреговете на Южна Каролина, като официални лица заявиха, че усилията за възстановяване ще разкрият повече подробности за възможностите на китайското устройство.

Пекин осъди този ход като "очевидна свръхреакция и сериозно нарушение на международната практика", влошавайки политическия водовъртеж, заради който държавният секретар Антъни Блинкен вече отложи планирано посещение в Китай.

Защо правителствата използват балони за наблюдение?

В епохата на сателитите балоните за наблюдение - които обикновено са усъвършенствани балони, оборудвани с високотехнологични, насочени надолу устройства за заснемане на изображения - предлагат наблюдение от близко разстояние, заяви за новинарския сайт The Conversation Иън Бойд, професор по аерокосмически инженерни науки в Университета на Колорадо в Боулдър. Балоните понякога остават подвластни на метеорологичните условия, но могат да бъдат оборудвани с "насочващ апарат", който да контролира пътя им.

Въпреки че сателитите остават "предпочитаният метод за шпиониране отгоре", балоните, които летят по-ниско и се намират на приблизително същата височина, на която летят търговските авиокомпании, обикновено могат да правят по-ясни изображения от сателитите с най-ниска орбита, обясни Бойд. Това се дължи най-вече на скоростта на тези спътници, които завършват една обиколка на Земята за 90 минути.

Друг вид сателити могат да се въртят в синхрон със Земята, което им позволява да правят непрекъснати снимки на едно място, според Бойд, въпреки че такива сателити обикалят по-далеч от планетата и поради това обикновено дават по-мъгливи изображения.

Балоните за наблюдение могат да бъдат способни и да "събират електронни сигнали" и да прихващат комуникации, според Дейвид ДеРош, професор в Близкоизточния център за стратегически изследвания в Южна Азия към Националния университет по отбрана във Вашингтон.

Той заяви пред Al Jazeera, че сваленият от САЩ китайски балон може да е бил използван и за "събиране на информация за това какви сигнали [САЩ] използват за проследяване, така че евентуално да могат да идентифицират и класифицират попаденията на радара ... което би могло да представлява интерес, ако китайците искат действително да започнат атака".

Какво казва САЩ за балона?

Според американски официални лица китайският балон е бил с размерите на три училищни автобуса и е навлязъл в зоната за противовъздушна отбрана на САЩ северно от Алеутските острови в Аляска на 28 януари, като на 30 януари е преминал през Аляска и е навлязъл в канадското въздушно пространство в Северозападните територии, а на следващия ден се е върнал обратно на територията на САЩ над северната част на Айдахо.

Длъжностните лица не предоставиха много подробности за технологията на балона, въпреки че твърдо заявиха, че това е "балон за наблюдение". Длъжностните лица са заявили, че балонът е бил оценен като снабден с двигатели и витла, които са му позволявали да маневрира.

"Убедени сме, че той се е стремял да наблюдава чувствителни военни обекти", заяви пред репортери в събота високопоставен служител от отбраната.

Длъжностните лица също така твърдят, че балонът не е представлявал заплаха за гражданския въздушен трафик или за хората или имуществото на земята и че американските власти са установили предварително, че той не е увеличил значително "разузнавателните възможности" на Пекин извън вече съществуващите правителствени средства за сателитно наблюдение.

Според Пентагона балонът е бил свален край бреговете на Южна Каролина с една ракета въздух-въздух AIM-9X Sidewinder, изстреляна от изтребител F-22, като е оставил поле от отломки, простиращо се на поне 11,2 км. Военноморските сили на САЩ ръководят усилията за извличане на останките, за да се направи допълнителен анализ на устройството.

История на балоните за наблюдение

Американски служители също така разкриха, че навлизането на чужди балони във въздушното пространство на САЩ е било сравнително често срещано през последните години, като в събота висш служител на отбраната заяви пред репортери, че китайски "правителствени балони за наблюдение са преминали за кратко през континенталната част на Съединените щати поне три пъти" по време на управлението на бившия президент Доналд Тръмп, който встъпи в длъжност през януари 2017 г. и напусна през януари 2021 г.

Американски служители заявиха, че втори балон, наблюдаван над Южна Америка миналата седмица, също е бил китайски балон за наблюдение.

Франция използва балони с екипаж за наблюдение по време на Френско-австрийската война през 1859 г. Екипажните и привързаните балони са използвани отново скоро след това по време на Гражданската война в САЩ, продължила от 1861 до 1865 г.

Балоните за наблюдение стават по-разпространени по време на Първата и Втората световна война. По време на последната война японските военни използват балони, за да издигат запалителни бомби на територията на САЩ. Не са повредени военни обекти, но няколко цивилни граждани са убити, когато един от балоните се разбива в гора в Орегон.

Веднага след Втората световна война американските военни започват да проучват използването на високопланински шпионски балони, което води до мащабна серия от мисии, наречена проект Genetrix.

В програмата се казва, че според правителствени документи през 50-те години на миналия век над територията на Съветския блок са летели фотографски балони.

Защо Китай прави това?

Специалисти смятат, че вероятно китайците не са очаквали да бъдат хванати: вероятно целта е била да бъдат хванати, като са имали предвид два резултата. Първата причина за изстрелването на балона, според него, е била да се злепоставят САЩ, а още по-добре, ако по пътя се улови някаква разузнавателна информация, пише The Guradian.

"Трудно е да си представим как са могли да си помислят, че няма да бъде засечен. Американското въздушно пространство се изучава толкова внимателно от органите на гражданската авиация на САЩ, от военновъздушните сили на САЩ, космическите сили на САЩ, метеорологичните мрежи - това е изключително контролирано въздушно пространство", казва той.

Втората причина е САЩ да осъзнаят факта, че Китай тайно следи технологията им и я възпроизвежда.

"Китайските агенции за сигурност са майстори в подражателното поведение. Те са много, много добри в това да установяват какви са технологиите и след това да се стремят да ги копират", казва Блаксланд.

Това е случай на "всичко, което вие можете да направите, ние можем да го направим по-добре" и е "само върхът на айсберга", казва Блаксланд. Шпионажът в Китай се извършва "в промишлен мащаб", като малки частици разузнавателна информация се събират и предават по безброй начини. Заедно те образуват подробни картини.

Базираният в Сингапур анализатор в областта на сигурността Александър Нийл заяви пред Ройтерс, че макар балонът вероятно да представлява нов дразнител за китайско-американските връзки, той вероятно има ограничена разузнавателна стойност в сравнение с други елементи, с които разполага модернизиращата се китайска армия.

"Китай разполага със собствено съзвездие от шпионски и военни спътници, които са много по-важни и ефективни по отношение на наблюдението на САЩ, така че мисля, че е справедливо да се предположи, че разузнавателната полза не е голяма", казва Нийл, който е помощник-изследовател в тихоокеанския тинк-танк на Хаваите.

Какво можем да очакваме в бъдеще?

"Няма ограничения за това какви технологии можете да залепите на дъното на балона", казва анализатор..

"Целият смисъл е в по-високата земя. Стратезите и военните кампании говорят за доминиране на по-високите места. И в този ден и век това е космосът. При положение, че космосът е толкова пренаселен и оспорван и сега е толкова уязвим, тази подкосмическа област, горната част на атмосферата, придоби съвсем нова полезност и значение за международното наблюдение и шпионаж, за която смятахме, че е отминала и очевидно се е върнала, на централно място", казва още той.

Коментари 16
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

16 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Година след демонтажа на Паметника на Съветска: Какво се случи досега?

Година след демонтажа на Паметника на Съветска: Какво се случи досега?

България Преди 1 минута

В този текст ще си припомним всичко от изграждането на монумента, до проявите на вандализъм, вътрешнополитически конфликти и протести

5 чувства, които често се бъркат с любовта

5 чувства, които често се бъркат с любовта

Любопитно Преди 31 минути

Любовта е чувство, което винаги е привличало вниманието и е предизвиквало много спорове и мнения

<p>Слънцето се завръща в четвъртък</p>

Слънцето се завръща в четвъртък

България Преди 35 минути

Вижте прогнозата за времето за следващите няколко дни

Това ли е началото на автономния AI

Това ли е началото на автономния AI

Технологии Преди 57 минути

Google показа новото поколение на Gemini

Магдалена и Микяй отпаднаха от “Игри на волята”

Магдалена и Микяй отпаднаха от “Игри на волята”

Любопитно Преди 8 часа

Добрин спечели битката за имунитет и се класира на полуфиналите

<p>Доц. Николай Велинов стана &quot;Лекар на София - 2024&quot; (СНИМКИ/ВИДЕО)</p>

Доц. Николай Велинов стана "Лекар на София - 2024"

България Преди 9 часа

Той е началник на Отделение по съдова неврохирургия в болница "Пирогов"

<p>Полицейска операция блокира град Крън, има задържани (СНИМКИ/ВИДЕО)</p>

Полицейска операция блокира град Крън, има задържани

България Преди 10 часа

Това е втори такъв случай за днес в Крън

<p>Ето колко ще стане средната пенсия през 2025 г.</p>

Средната пенсия ще достигне 975 лв. през 2025 г.

България Преди 10 часа

Това предвижда проектът на Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2025 г.

Срив на Facebook и Instagram

Срив на Facebook и Instagram

България Преди 10 часа

Най-честото съобщение, което потребителите виждат, е: "Съжаляваме, нещо се обърка"

<p>&quot;Правосъдие за всеки&quot; с нов протест пред Съдебната палата (СНИМКИ/ВИДЕО)</p>

"Правосъдие за всеки" с нов протест пред Съдебната палата

България Преди 11 часа

Според протестиращите се случват безобразия в съдебната система

<p>Повод за гордост! Карлос Насар завоюва историческа световна титла с два рекорда (СНИМКИ/ВИДЕО)</p>

Повод за гордост! Карлос Насар завоюва историческа световна титла с два рекорда

България Преди 11 часа

Талантът от Червен бряг вече си осигури златото в изхвърлянето със световен рекорд от 183 кг.

<p>Президентът обясни защо не е поканил &quot;ДПС - Ново начало&quot; на консултации (ВИДЕО)</p>

Президентът обясни защо не е поканил "ДПС - Ново начало" на консултации

България Преди 11 часа

Той обясни, че в действията си се ръководи стриктно от Конституцията

Ивелин Михайлов от "Величие": Оттеглям се от "Исторически парк"

Ивелин Михайлов от "Величие": Оттеглям се от "Исторически парк"

България Преди 12 часа

Той категорично отрече паркът да има задължения

Каква е цената на мира в Украйна, Орбан е в Киев за първи път от началото на инвазията

Зеленски разкритикува Орбан, че е обсъдил войната с Путин

Свят Преди 12 часа

Киев продължава да изключва възможността за мирно уреждане на конфликта

"Топлофикация София" има задължения за над 1,66 млрд. лв.

"Топлофикация София" има задължения за над 1,66 млрд. лв.

България Преди 13 часа

"Парно ще има, топло ще има, независимо от авариите и ежедневните трудности, софиянци няма да останат на студено и тази Коледа"