П ротестиращи влязоха в сблъсъци с полицията по време на митинг в центъра на Атина срещу споразумението със Скопие за промяна на името на Република Македония, предаде Асошиейтед прес.

Демонстрантите хвърляха камъни, димки, бомбички, боя и други предмети срещу полицаите, които отговориха със сълзотворен газ.

Някои протестиращи се опитаха да прескочат оградата и да се изкачат по стълбите пред сградата на парламента, но полицаите ги върнаха обратно. Мъж, загърнат в гръцкото знаме, нападна полицията с дебела тояга, а други бяха увили знамена около дървени пръти, с които атакуваха служителите на реда.

Десет полицаи са били ранени.

Източник: ЕПА/БГНЕС

В изявление от канцеларията на премиера Алексис Ципрас се посочва, че екстремистки елементи и членове на крайнонационалистическата партия "Златна зора" са отговорни за сблъсъците.

Агенция АНА-МПА съобщава също, че фоторепортер е бил нападнат и ранен от неизвестни лица по време на митинга. Фоторепортерът Костис Дадамис е получил наранявания на главата и е приет в болница.

Двама демонстранти са хоспитализирани заради респираторни проблеми, предаде Франс прес, като се позова на център за първа помощ.            

Хиляди гърци, развяващи националния флаг, изпълниха площад "Синтагма" 

и околните улици в самото сърце на гръцката столица в знак на протест срещу ратификацията на подписания през миналата година Договор от Преспа, с който беше сложен край на продължилия 27 години спор между Атина и Скопие за името на Македония.

Законопроектът за ратификацията на Договора от Преспа - в гръцкия парламент

Демонстрацията бе под надслов "Македония е Гърция".

Според официални данни на полицията в центъра на Атина протестираха не повече от 60 000 души. Организаторите на протеста обаче твърдят, че цифрата е поне 10 пъти по-висока.

Полицията съобщи, че общо 326 автобуса са пристигнали в Атина от други части на страната. Организаторите на демонстрацията обявиха, че очакват 3000 автобуса с противници на споразумението, съобщи в. "Катимерини".

За сравнение миналия февруари преди подписването на сделката на площад "Синтагма" излязоха около 140 000 души.  

СНИМКИ ОТ ПРОТЕСТА В АТИНА ВИЖТЕ ТУК

Стотици хиляди на протест в Атина

За охраната и сигурността на протеста властите в гръцката столица изпратиха допълнителни полицейски подразделения.

Улиците в централната част на Атина бяха затворени още преди обяд за движение на автомобили. Поставени са и полицейски контролни пунктове на някои места за проверка на демонстрантите. Местните власти съобщиха, че се очакват сериозни нарушения в обществения транспорт заради протестите. 

В Северна Гърция фермери блокираха временно магистралата, водеща към Скопие, в знак на солидарност с протестиращите в Атина. Пътят вече е отворен, съобщава още "Катимерини".

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram .

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Снимката е илюстративна

Американската армия планира масивно увеличение в използването на дронове

Свят Преди 4 часа

В Украйна и Черно море дроновете променят начина, по който се водят войните

,

Зеленски: Сделката за полезните изкопаеми е първият резултат от срещата с Тръмп

Свят Преди 5 часа

Зеленски каза още, че сделката за полезните изкопаеми отваря пътя за модернизиране на промишлеността в Украйна

Майк Уолц и заместникът му напускат след скандала „Сигналгейт“

Майк Уолц и заместникът му напускат след скандала „Сигналгейт“

Свят Преди 7 часа

Президентът Доналд Тръмп публично подкрепи Уолц след избухването на скандала „Сигналгейт“

,

Преговорите между Иран и САЩ се отлагат, обяви Оман

Свят Преди 8 часа

Оман играе посредническа роля в дипломатическия процес

Вучич от Маями: Малък съм в сравнение с Тръмп, ЕС се чуди как да ме накаже

Вучич от Маями: Малък съм в сравнение с Тръмп, ЕС се чуди как да ме накаже

Свят Преди 8 часа

Вучич също така заяви, че ще напусне политиката сам, а не защото някой ще го свали от власт

.

Гърция арестува мъж за шпионаж в полза на Русия

Свят Преди 9 часа

Изглежда, че заподозреният е снимал, записвал и разпространявал материали с военно значение в продължение на поне шест месеца

,

Агата Кристи "ще води" курс по творческо писане с помощта на AI

Любопитно Преди 9 часа

Обучението включва ИИ, изображения и възстановени аудиозаписи, пресъздаващи думи на авторката

д

От днес декларираме коли, купени от чужбина

България Преди 10 часа

Тези стоки се използват често в схеми за данъчни измами

18-годишната Магдалена от Хасково е удушена с примка, тялото ѝ - открито в бидон

18-годишната Магдалена от Хасково е удушена с примка, тялото ѝ - открито в бидон

България Преди 10 часа

17-годишен е с повдигнато обвинение и е направил пълни самопризнания, съобщиха още от прокуратурата

Камала Харис с остра критика към Тръмп в първата си голяма реч след напускането на поста

Камала Харис с остра критика към Тръмп в първата си голяма реч след напускането на поста

Свят Преди 10 часа

Тя обвини американския президент, че е изоставил в американските идеали

,

Нова Зеландия е връхлетяна от разрушителни ветрове, проливни дъждове, сняг и високи вълни

Свят Преди 10 часа

В района на столицата около 1000 домакинства нямат ток

Най-търсените умения и професии в България и Европа през 2025 г.​

Най-търсените умения и професии в България и Европа през 2025 г.​

Пари Преди 11 часа

Технологичният напредък, демографските промени и преходът към зелена икономика оформят новите правила

Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Свят Преди 11 часа

Регионът се намира западно от Донецка област и северно от Запорожка и Херсонска област

Снимката е илюстративна

Първото изображение от най-големия слънчев телескоп в света улови Слънцето с невиждани детайли

Любопитно Преди 11 часа

Снимката е първата, направена от новия видимо регулируем филтър на Слънчевия телескоп на Националната научна фондация на САЩ „Даниел К. Инуйе“.