Р умъния е изправена пред тежка финансова криза, като правителството предупреждава, че съществува риск да остане без средства за изплащане на пенсии и заплати. Министър-председателят Илие Боложан определи ситуацията като критична, заявявайки, че без незабавни и решителни действия страната може да изпадне в дълбока рецесия, посочват чуждестранни медии.

(Във видеото: Румънският дълг и фискалното пространство)

Румъния се намира в едно от най-сериозните си финансови състояния от последните години.

Това коментира за Vesti.bg румънската журналистка Юлия Баховски, която следи социално-икономическата обстановка в северната ни съседка.  

"Финансовото положение на Румъния е наистина доста сериозно", коментира тя. 

Според Баховски правителството е въвело редица мерки, които са били прибързани и слабо обосновани.   

"Наложиха се всички възможни мерки. Сега излизат наяве редица проблеми, които не бяха споделяни навреме. Държавата промени данъчната система, а новите законови правила все още подлежат на анализ. Въпреки това, Румъния предприе строги фискални мерки, без анализи, без проучвания, които натовариха частния сектор. Въпреки това бяха изхарчени много пари" , посочи Баховски.

Баховски отбелязва, че приходите не са достатъчни, за да се покрие дефицитът. 

"Данъчната администрация също изостава с модернизацията. В същото време се приеха много популистки мерки, като увеличаване на заплатите и пенсиите, в много тежка предизборна година. Това доведе до социални несправедливости: едни плащат повече, други по-малко. Приходите не нарастват, а дефицитът се увеличава и става все по-труден за покриване", коментира Баховски. 

Тя предупреждава, че напрежението в обществото нараства, а доверието в политическата класа спада. 

"Това води до социално напрежение. Само преди минути излязоха социологически проучвания, според които, ако утре има избори, националистическите и антисистемни сили ще имат още по-голяма подкрепа. Това е резултат от натрупаното недоволство", коментира Баховски. 

Тя добавя, че Румъния в момента "погасява дефицита", но няма време за цялостно преструктуриране, тъй като е в навечерието на нов политически цикъл.   

"Румъния получи правото да въведе мерки за стабилизация, свързани с изискванията на Европейския съюз, но вече няма време. Причината е, че управляващите поеха ангажименти и сега трудно могат да се откажат от него. След десет месеца резултатите ще станат ясни", обясни тя.  

Според Баховски, в момента се подготвя пакет от мерки, включващ промени в осигуровките, увеличение на данъка върху дивидентите от 10% на 16%, както и съкращения в държавните разходи.   

"Ще има промени в социалните осигуровки. Данъкът върху дивидентите ще се увеличи от 10% на 16%. Ще се въведат и нови здравни вноски. В момента са планирани и някои съкращения на разходите. Недоволството идва оттам, че вместо да започнат с орязване на разходите в държавния апарат, един от най-големите в Европа, започнаха с вдигане на данъците. Това води до силно обществено напрежение" , коментира Баховски.

Тя предупреждава, че вълна от протести е напълно възможна, тъй като гражданите усещат, че са натоварени несправедливо. 

"Все още не говорим за масови протести, но знаем, че всеки ден има напрежение около бъдещето на институциите. Така в момента се покрива дефицитът на Румъния", обясни тя. 

Баховски посочва, че в близките дни правителството ще представи мерките пред парламента. 

"Румънското правителство ще обяви мерките днес пред парламента. Ще видим какво ще се случи, но най-вероятно ще бъдат приети, защото няма друг избор. Населението вече е подготвено", посочи Баховски. 

Според икономисти и журналисти в Румъния, това развитие е било очаквано, но предишното управление умишлено е избягвало темата. 

"Журналистите и икономическите анализатори в Румъния отдавна предвиждаха, че дефицитът ще расте и ще се стигне до този момент. Предишната управляваща коалиция изобщо не обърна внимание на тези сигнали. Може би е било умишлено, защото тогава имаше поредица от избори и темата е била неудобна" , посочва още журналистът.

Според Юлия Баховски, в Румъния все по-често се споменава България като положителен пример в контекста на финансовата дисциплина и управлението на публичните средства. 

Баховски е категорична, че предишната власт носи отговорност за настоящата криза.   

Категорично смятате, че предходното управление е отговорно за настоящата ситуация в Румъния? 

"Абсолютно. Имаме независима медия, която публикува официални документи, според които двама министри са се възползвали от позицията на президента на Румъния." 

Припомняме, че правителството спешно търси начини да увеличи бюджетните приходи, като същевременно ограничи разходите. Според Болоян, Румъния понастоящем харчи 132 леи за всеки 100 леи, събрани от данъци, като заема допълнителните 32 леи. 

Тази непосилна тенденция застрашава страната с:

  • финансов крах,
  • загуба на доверието на кредиторите и
  • невъзможност да покрива основни задължения като заплати и пенсии.

За справяне с кризата се предлагат поредица от строги фискални мерки. От 1 август стандартната ставка на ДДС ще се увеличи от 19% на 21%, като сегашните намалени ставки от 5% и 9% ще бъдат премахнати и заменени с единна ставка от 11%. Тя ще се прилага само за определени стоки и услуги, включително:

  • храни,
  • лекарства,
  • книги,
  • дърва за огрев,
  • вода за напояване и
  • хотелски услуги.

Акцизите върху горивата, алкохола, тютюневите изделия и захарните продукти също ще бъдат увеличени с 10%. Освен това, от август върху оборота на банките ще се въведе нов данък в размер на 4%.

Пенсионерите с месечни доходи над 3 000 леи (приблизително 593 евро) ще дължат 10% здравноосигурителна вноска върху сумата над този праг.

Допълнителни данъчни увеличения се планират от 1 януари следващата година. Данъкът върху дивидентите ще се увеличи от 10% на 16%, а данъците върху имоти, жилища и земя, ще се удвоят. Пътният данък може да нарасне от 28 евро на около 50 евро. Очаква се допълнителни приходи и от актуализирани концесионни такси.

Общо тези данъчни промени се очаква да донесат над 10 милиарда леи допълнителни приходи през тази година и около 33 милиарда леи през 2026 г.

Освен повишаване на данъците, правителството планира и съкращаване на държавните разходи с цел укрепване на бюджета.

Първият пакет от тези мерки трябва да бъде одобрен от правителството до 1 август, с намерението скоро след това да бъде представен в парламента. Този срок е от решаващо значение, тъй като на 8 юли финансовите министри на Европейския съюз (ЕС) ще се съберат на важна среща, на която ще бъде обсъдена финансовата ситуация в Румъния.

Основните цели на страната с тези реформи са да избегне спирането на еврофондове заради големия бюджетен дефицит и да предотврати понижение на кредитния си рейтинг от международните рейтингови агенции. Правителството е подложено на натиск да демонстрира фискална отговорност и да възстанови доверието на фона на тази нестабилна финансова обстановка.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Нови жертви след руски атаки в Украйна</p>

Руски атаки в Украйна - жертви в Харков и щети по пристанището в Измаил

Свят Преди 1 час

Дронове удариха жилищни райони и енергийна инфраструктура, има ранени и разрушения

<p>Четирима убити при атака срещу наркотерористи в Карибско море</p>

САЩ убиха четирима при удар срещу наркокораб в Карибско море

Свят Преди 1 час

Южното командване твърди, че плавателният съд е бил част от мрежа за трафик на наркотици

Как навикът да скролваме в телефона издава доходите ни

Как навикът да скролваме в телефона издава доходите ни

Любопитно Преди 1 час

Обърнете внимание на хората около вас, които говорят по телефоните си

Храните, които най-много вредят на мозъка ви

Храните, които най-много вредят на мозъка ви

Любопитно Преди 1 час

Кои са те и защо вредят на мозъка ви четете в следващите редове

Сладък сън в чиния: 5 храни, които помагат при безсъние

Сладък сън в чиния: 5 храни, които помагат при безсъние

Любопитно Преди 1 час

Ако някога сте имали проблеми със заспиването, режимът ви на хранене може да играе много по-голяма роля, отколкото предполагате

11 умения, които родителите ни владееха, но поколението Z губи напълно

11 умения, които родителите ни владееха, но поколението Z губи напълно

Любопитно Преди 1 час

Много хора днес нямат уменията, които техните родители са притежавали. Какви важни житейски умения са нужни на Gen Z, но те често не ги разбират? И кой носи отговорността за тази пропаст?

<p>Учени откриха неподозирана сила на ботокса</p>

Забравете за бръчките: Учени откриха неподозирана сила на ботокса

Любопитно Преди 1 час

Оказва се, че популярното средство за разкрасяване постига впечатляващ успех при лечение на гангрена и тежка исхемия, като спасява тъканите там, където стандартната медицина се проваля

Иран обяви, ако САЩ нахлуе, ще удари Червено море

Иран обяви, ако САЩ нахлуе, ще удари Червено море

Свят Преди 11 часа

Проливът Баб ел-Мандеб е сред най-стратегическите в света

Милиарди за пътища без резултат: Какво разкриват проверките в АПИ

Милиарди за пътища без резултат: Какво разкриват проверките в АПИ

България Преди 12 часа

Започват проверки на един по един от ремонтите

Гюров обсъди с експерти мерки срещу петролната криза

Гюров обсъди с експерти мерки срещу петролната криза

България Преди 13 часа

По време на срещата стана ясно, че на този етап банковият сектор не е пряко засегнат от ситуацията в Близкия изток

Ракетната индустрия в САЩ в "бойна готовност" за Иран

Ракетната индустрия в САЩ в "бойна готовност" за Иран

Свят Преди 13 часа

Войната в Близкия изток води до бързо изчерпване на запасите от ракети

Украйна отговори на удара с масирана атака срещу Русия

Украйна отговори на удара с масирана атака срещу Русия

Свят Преди 14 часа

По информация на Русия общо 398 дрона с голям обсег на действие са били прехванати

Тридесет държави решават как да отворят Ормузкия проток

Тридесет държави решават как да отворят Ормузкия проток

Свят Преди 14 часа

Срещата ще се състои на ниво началници на генералните щабове

"Без лечение бъдещето ѝ е много, много мрачно": 2-годишно момиче е с рядка детска деменция

"Без лечение бъдещето ѝ е много, много мрачно": 2-годишно момиче е с рядка детска деменция

Свят Преди 15 часа

Лени е диагностицирана със синдром на Санфилиппо, рядко генетично заболяване, често описвано като детска деменция