Р ъководителят на руската космическа агенция "Роскосмос" похвали сътрудничеството между Русия и САЩ на Международната космическа станция след голямото изтичане на охлаждаща течност от капсулата на екипажа "Союз", предава БГНЕС.

"Поздравете целия американски екип. Те се оказаха много достойни в тази ситуация и ни подадоха ръка", каза Борисов, говорейки на руския екипаж на борда на МКС: "Но се надявам, че в бъдеще ще се справим сами".

"Вие дадохте пример на целия свят за това как да работим заедно в най-предизвикателната и трудна ситуация. Нека много политици се учат от вас", добави той, според стенограмата, публикувана от "Роскосмос".

Американец излетя с руска ракета към МКС

Космосът остана рядък път за сътрудничество между Москва и Вашингтон след началото на руската офанзива в Украйна и последвалите западни санкции срещу Русия.

МКС беше изстреляна през 1998 г. в период на засилено сътрудничество между САЩ и Русия след съревнованието им в космическата надпревара по време на Студената война.

Руските космонавти Сергей Прокопиев и Дмитрий Петелин, както и американският астронавт Франк Рубио, полетяха от Казахстан до МКС с ракета "Союз" на 21 септември.

Русия обяви Международната космическа станция за опасна

Планирано е тя да ги върне на Земята през март.

Течът на охлаждаща течност, за който бе съобщено в четвъртък, наложи отмяната в последния момент на рутинна космическа разходка на двамата руснаци и потенциално може да повлияе на обратния полет на тримата членове на екипажа до Земята.

"Надявам се, че малкият инцидент, който имахме със системата за контрол на температурата, не е повлиял на настроението и спокойствието ви", каза Борисов : "Да се надяваме, че мисията ви ще завърши по план."

"Роскосмос" и американската космическа агенция НАСА обявиха, че течът от космическия кораб "Союз МС-22" не представлява опасност за намиращите се на борда на МКС.

В понеделник "Роскосмос" съобщи, че след първоначалното рязко повишаване на температурата в капсулата "Союз" тя се е "стабилизирала" на около 30 градуса по Целзий.

Причината за теча се установява и специална комисия ще определи дали капсулата може да бъде използвана за връщане на астронавтите на Земята.

Борисов заяви, че ще се наложи да бъде изпратен друг кораб до МКС, ако се прецени, че "Союз МС-22" е негоден за тази мисия.

Астронавтите на НАСА Джош Касада и Никол Ман, японският астронавт Коичи Ваката и руският космонавт Анна Кикина бяха изпратени на МКС през октомври на борда на космически кораб на "Спейс Екс".

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Снимката е илюстративна

Американската армия планира масивно увеличение в използването на дронове

Свят Преди 6 часа

В Украйна и Черно море дроновете променят начина, по който се водят войните

,

Зеленски: Сделката за полезните изкопаеми е първият резултат от срещата с Тръмп

Свят Преди 6 часа

Зеленски каза още, че сделката за полезните изкопаеми отваря пътя за модернизиране на промишлеността в Украйна

Майк Уолц и заместникът му напускат след скандала „Сигналгейт“

Майк Уолц и заместникът му напускат след скандала „Сигналгейт“

Свят Преди 9 часа

Президентът Доналд Тръмп публично подкрепи Уолц след избухването на скандала „Сигналгейт“

,

Преговорите между Иран и САЩ се отлагат, обяви Оман

Свят Преди 9 часа

Оман играе посредническа роля в дипломатическия процес

Вучич от Маями: Малък съм в сравнение с Тръмп, ЕС се чуди как да ме накаже

Вучич от Маями: Малък съм в сравнение с Тръмп, ЕС се чуди как да ме накаже

Свят Преди 10 часа

Вучич също така заяви, че ще напусне политиката сам, а не защото някой ще го свали от власт

.

Гърция арестува мъж за шпионаж в полза на Русия

Свят Преди 10 часа

Изглежда, че заподозреният е снимал, записвал и разпространявал материали с военно значение в продължение на поне шест месеца

,

Агата Кристи "ще води" курс по творческо писане с помощта на AI

Любопитно Преди 11 часа

Обучението включва ИИ, изображения и възстановени аудиозаписи, пресъздаващи думи на авторката

д

От днес декларираме коли, купени от чужбина

България Преди 11 часа

Тези стоки се използват често в схеми за данъчни измами

18-годишната Магдалена от Хасково е удушена с примка, тялото ѝ - открито в бидон

18-годишната Магдалена от Хасково е удушена с примка, тялото ѝ - открито в бидон

България Преди 11 часа

17-годишен е с повдигнато обвинение и е направил пълни самопризнания, съобщиха още от прокуратурата

Камала Харис с остра критика към Тръмп в първата си голяма реч след напускането на поста

Камала Харис с остра критика към Тръмп в първата си голяма реч след напускането на поста

Свят Преди 12 часа

Тя обвини американския президент, че е изоставил в американските идеали

,

Нова Зеландия е връхлетяна от разрушителни ветрове, проливни дъждове, сняг и високи вълни

Свят Преди 12 часа

В района на столицата около 1000 домакинства нямат ток

Най-търсените умения и професии в България и Европа през 2025 г.​

Най-търсените умения и професии в България и Европа през 2025 г.​

Пари Преди 13 часа

Технологичният напредък, демографските промени и преходът към зелена икономика оформят новите правила

Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Свят Преди 13 часа

Регионът се намира западно от Донецка област и северно от Запорожка и Херсонска област

Снимката е илюстративна

Първото изображение от най-големия слънчев телескоп в света улови Слънцето с невиждани детайли

Любопитно Преди 13 часа

Снимката е първата, направена от новия видимо регулируем филтър на Слънчевия телескоп на Националната научна фондация на САЩ „Даниел К. Инуйе“.