Д нес руският президент Владимир Путин изнесе реч, по случаи анексирането на четири украински области, в която фокусът не бе така наречената „специална военна операция” в Украйна, а „войната” със Запада.

Путин обвини САЩ, англосаксонските и европейските елити, че се опитват да унищожат Русия, защото се страхуват от нейното могъщество, възхода ѝ през последните години и за целта използват украинците.

Той обяви, че истинските „господари” на Киев са в страните от Запада и посочи, че Украйна и Русия са жертви на „тяхната агресия”.

Путин: Русия е велика хилядолетна държава, страна на цивилизацията

Цялата му реч ужасно напомня на изказванията на Адолф Хитлер след анексирането на половин Полша от Нацистка Германия през 1939 г., дало началото на Втората световна война.

На 4 май 1941 г. в германския Райхстаг Хитлер хвърля вината за войната върху Запада, представяйки Германия като жертва на световен заговор:

„За първи път се обърнах към вас при избухването на войната. Това бе моментът, когато, заради англо-френското съзаклятие против мира, пропаднаха всичките ми опити за едно иначе възможно споразумение с Полша. Най-безсъвестните хора на днешното време били решили, както сами признават сега, още в 1936 г. да опустошат и ако бъде възможно, да унищожат с нова кървава война германския Райх, който, в своето мирно строителство за издигане, им се виждаше много могъщ. Най-после те благополучно успяха да намерят в Полша държавата, която бе готова първа да изтегли меча си за техните цели и интереси. Всички мои опити да постигна разбирателство именно с Англия и дори до приятелско сътрудничество, се разбиха в нежеланието и злата воля на една малка клика, която поради омраза или материални съображения, отхвърляше всяко германско предложение за споразумение, с нескриваното решение да предизвика войната на всяка цена”.

Подобно на Путин днес и Хитлер обвинява демократичните държави в двуличие и алчност:

„Най-упоритите явни и скрити поощрения на тези стремежи се дадоха от така наречените „големи демокрации” отсам и оттатък океана. В епоха на растящо недоволство сред народите от управническите номера на техните негодни правителства, управниците вярваха, че чрез една успешна война по-скоро ще постигнат разрешаването на иначе неразрешимите си проблеми. Зад тях стоеше големият международен еврейски капитал на банките, борсите и оръжейната индустрия, който, също както някога, подуши възможността за огромни, макар и нечисти, печалби. И също както преди, всички те бяха безогледно готови да проливат кръвта на народите за своето злато. Така започна тази война”.

Хванаха се за ръце и скандираха "За Русия!": Церемонията за анексиране на...

Както Путин заплашва света с руските оръжия за масово унищожение, така и Хитлер го прави през 1941 г., прикривайки заплахата зад призиви за мир:

„Казах, че Германия нищо не е искала и нищо не иска нито от Англия, нито от Франция, че продължаването на войната би било безумие и, че ако страшните модерни оръжия влязат в действие, големи райони ще бъдат разрушени. Предупредих, съзнавайки това, че от водене на война с тежка и далекобойна артилерия срещу места с гражданско население, резултатът ще бъде взаимно опустошение и за двете страни”.

Путин: Това е заплаха за целия свят

„Вложените и инвестирани милиардни капитали от заинтересуваните от войната, крещяха за лихви и отчисления. Поради това, продължаването на войната не само че не ги плашеше, а, напротив, радваше ги, защото на този капитал, така, както е вложен във фабрики и машини, му е нужно време, за да се увеличи и още по-дълго време, за да изсипе очакваните печалби”, заявява Хитлер и продължава: „Както предвиждах и предсказвах, така и стана. Моят позив за мир бе изтълкуван като признак на страх и малодушие. Европейските и американските подстрекатели успяха отново да замъглят здравия разум на широките народни маси, които няма да спечелят от войната, да възбудят нови надежди чрез лъжливи твърдения и чрез ръководените от тях вестници да спечелят общественото мнение и да го задържат за продължаването на войната”.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Трима ранени при стрелба на оживен площад в Германия

Трима ранени при стрелба на оживен площад в Германия

Свят Преди 6 часа

Нападателят е успял да избяга

,

Хърватия ще въведе нова европейска система за граничен контрол

Свят Преди 7 часа

Новата система може да забави проверките по границите

.

Двама убити и петима ранени при руски въздушен удар в Донецка област

Свят Преди 9 часа

Руските удари са нанесли щети на девет къщи - частни жилища, и една църква

Полската опозиция протестира срещу мигрантската политика на премиера Туск

Полската опозиция протестира срещу мигрантската политика на премиера Туск

Свят Преди 9 часа

Според непотвърдени данни в митинга участват няколко хиляди души

,

Председателят на СОС: Надявам се до 10 дни да има нормализиране на кризата с боклука

България Преди 9 часа

"Кметът пое ангажимент да изготви план за излизане от тежката ситуация", подчерта Цветомир Петров

.

САЩ няма да разполага американски войски в Газа

Свят Преди 10 часа

Това заяви главнокомандващият адмирал Брад Купър

Google Maps няма да помогне. Тази страна няма имена на улици: Как живеят хората там?

Google Maps няма да помогне. Тази страна няма имена на улици: Как живеят хората там?

Любопитно Преди 10 часа

Всичко по темата може да прочетете в следващите редове

Ердоган възнамерява да посети Ивицата Газа

Ердоган възнамерява да посети Ивицата Газа

Свят Преди 11 часа

Турският лидер подчерта, че след споразумението за прекратяване на огъня „не трябва да има връщане назад“

Айфеловата кула ще бъде съборена през 2026 г.? Ето какво знаем

Айфеловата кула ще бъде съборена през 2026 г.? Ето какво знаем

Свят Преди 11 часа

Последните твърдения в социалните медии предизвикаха безпокойство, че емблематичната Айфелова кула в Париж е планирана за събаряне през 2026 г.

,

„Китай не се страхува“: жителите на Пекин отхвърлят заплахата от мита на Тръмп

Свят Преди 12 часа

В петък американският президент внезапно обяви, че САЩ ще наложат допълнителни 100% мита върху целия китайски внос от 1 ноември „или по-рано“

След срещата в Ню Йорк – нов разговор между Зеленски и Тръмп

След срещата в Ню Йорк – нов разговор между Зеленски и Тръмп

Свят Преди 12 часа

Това съобщи ръководителят на канцеларията на украинския президент

,

„Ние не мълчим“: Протести в страната срещу насилието над деца

България Преди 12 часа

Протестиращите пред Съдебната палата носеха плакати с надписи „Учителят трябва да възпитава, не да травмира“ и „Насилието днес води до насилие утре“

НАТО проведе 12-часова патрулираща мисия във въздуха до границата на Русия

НАТО проведе 12-часова патрулираща мисия във въздуха до границата на Русия

Свят Преди 13 часа

Това беше изтъкнато в изявление на британския министър на отбраната Джон Хили

,

Норвежкият Нобелов институт разследва изтичане на информация

Свят Преди 13 часа

Вчера наградата беше присъдена на венецуелската опозиционна лидерка Мария Корина Мачадо

Доналд Туск

Туск обяви: Полша няма да приема мигранти и няма да плаща за това

Свят Преди 13 часа

Отказът на Полша може да има сериозни отражения върху бъдещето на пакта за миграция и убежище на ЕС, който цели да създаде по-справедлив механизъм за споделяне на отговорността