Р уският президент Владимир Путин осъди днес опитите на Запада да създаде "еднополюсен свят" и приветства "балансираната позиция" на Пекин по отношение на войната в Украйна. Това стана по време на разговори с китайския му колега Си Цзинпин в Самарканд, Узбекистан, предаде Франс прес, цитирана от БТА.

"Опитите да се създаде еднополюсен свят в последно време придобиха една изключително грозна форма и са напълно неприемливи",

каза Путин на Си. "Високо оценяваме балансираната позиция на китайските ни приятели по отношение на украинската криза", добави руският лидер по време на първата среща на двамата президенти от началото на руската инвазия в Украйна. „Разбираме вашите въпроси и безпокойства. Ще обясним подробно нашата позиция по този въпрос“, добави Путин, без да дава повече подробности.

Пекин нито подкрепи, нито критикува руската инвазия, като същевременно многократно изрази подкрепата си за Москва по въпроса за западните санкции.

По време на разговорите Путин повтори подкрепата на Москва за Пекин по отношение на Тайван, след като посещенията през последните седмици на американски официални лица на острова предизвикаха гнева на Китай. „Осъждаме провокациите на САЩ“, каза Путин, подчертавайки, че Москва се придържа към принципа „един Китай“, според който Тайван е неразделна част от китайската територия. „Убеден съм, че днешната ни среща ще даде допълнителен тласък за укрепване на стратегическото партньорство между Русия и Китай“, добави Путин.

Си увери своя руски колега, че Китай иска да поеме ролята си на "световна сила" заедно с Русия.

"Китай възнамерява да работи с Русия, за да поеме отговорността си на световна сила, да играе първостепенна роля и да внесе стабилност и положителна енергия в един свят, обзет от хаос", каза Си в кулоарите на срещата на върха на ШОС.

Това е не само първата среща на двамата лидери след началото на руската инвазия в Украйна, но и първото задгранично пътуване на президента Си от началото на пандемията от коронавирус.

ШОС, изградена като противотежест на западното влияние, обединява Китай, Русия, четири централноазиатски държави - Казахстан, Киргизстан, Узбекистан и Таджикистан, както и Индия и Пакистан.

Отношенията между Пекин и Москва бяха напрегнати по време на Студената война,

но двете страни се сближиха много повече през последните десетилетия, за да сформират единен фронт срещу влиянието на САЩ. Китай отказва да използва думата "инвазия", за да опише военната операция, започната от Москва в Украйна. Китайските власти нито веднъж не е осъдила руската инвазия и обвиняват за конфликта САЩ и НАТО.

Три седмици преди началото на войната китайският президент прие Владимир Путин в Пекин,

където руският президент отиде за Зимните олимпийски игри през 2022 година. Тогава те обявиха "приятелство без граници" между Китай и Русия и подписаха много споразумения, особено в областта на доставките на газ. Китай е основният икономически партньор на Русия.

Срещата между Си и Путин идват в момент, когато двете страни са изправени пред силно дипломатическо напрежение със САЩ.

В този контекст Москва и Пекин многократно демонстрираха сътрудничеството си през последните седмици, като например участваха в съвместни военни учения.

- Толкова години сте женени, а колкото пъти ви срещна, винаги се държите за ръка. Възхищавам се на любовта ви! - Ако я пусна, веднага…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Европейците призоваха САЩ да продължат натиска върху Русия

Европейците призоваха САЩ да продължат натиска върху Русия

Свят Преди 43 минути

Коалицията на желаещите ще продължи да подкрепя Украйна

Окончателно: 27 години затвор за Жаир Болсонаро

Окончателно: 27 години затвор за Жаир Болсонаро

Свят Преди 54 минути

Болсонаро беше осъден през септември за неуспешен опит за организиране на преврат

<p>Папамобилът на Франциск става мобилен здравен център&nbsp;</p>

Папамобилът на Франциск става мобилен здравен център за Газа

Свят Преди 2 часа

Мобилната клиника ще влезе в Газа веднага щом е възможно, каза на пресконференция генералният секретар на "Каритас" Алистър Дътън

Приключи протестът срещу насилието над жени в София

Приключи протестът срещу насилието над жени в София

България Преди 2 часа

Протестът беше организиран от колектив "Феминистки мобилизации" по повод Международния ден за елиминиране на насилието над жени

Макрон: Най-сетне има шанс за постигане на реален напредък към мир в Украйна

Макрон: Най-сетне има шанс за постигане на реален напредък към мир в Украйна

Свят Преди 2 часа

"Украйна имаше своя опит с неспазени обещания при поредицата руски агресии, затова солидните гаранции са необходимост", подчерта Макрон

Двама загинаха в тежка катастрофа край Шуменско

Двама загинаха в тежка катастрофа край Шуменско

Свят Преди 2 часа

Над 70 хил. са установените нарушения от началото на годината до края на октомври по пътищата в област Шумен

<p>Бюджет 2026: ЕК вижда риск за България</p>

ЕК предупреди за риск от несъответствие на бюджетните планове на България за 2026 г. с фискалните изисквания на ЕС

Свят Преди 3 часа

От 2024 г. всяка страна трябва да подготвя многогодишен фискален план с определена траектория на разходите

Коментар на Русия за мирния план в Украйна: "Твърде много непонятни неща" - Лавров

Коментар на Русия за мирния план в Украйна: "Твърде много непонятни неща" - Лавров

Свят Преди 3 часа

Стремежът Тръмп да спре бързо кръвопролитието заслужава поощрение, но във всички "спрени" от него конфликти до момента не са засегнати техните основни причини, каза Лавров

Свободата да получиш пратката си, когато искаш

Свободата да получиш пратката си, когато искаш

Преди 4 часа

Как автоматизираните доставки променят ежедневието ни – повече време, по-малко стрес

Почина младежът, наръган с нож в София

Почина младежът, наръган с нож в София

България Преди 4 часа

По случая са арестувани трима украински граждани

<p>Кога ще чуем първите коментари на ЕС за мирните усилия в Украйна</p>

Първи реакции от външните министри на ЕС за усилията за мир в Украйна - кога да ги очакваме

Свят Преди 4 часа

Министрите ще разговарят за последните положителни развития след консултациите между страните от Г-20

Снимката е илюстративна

Мълчание от Москва - но исканията на Русия не са се променили

Свят Преди 4 часа

Досега не е имало реакция от Кремъл относно съгласието на Украйна с мирното предложение на САЩ

Путин пристигна в Киргизстан преди срещата на военния алианс, ръководен от Русия

Путин пристигна в Киргизстан преди срещата на военния алианс, ръководен от Русия

Свят Преди 4 часа

Путин беше посрещнат от президента на Киргизстан Садир Жапаров

<p>Британците смятат, че Тръмп е пречка за мира в Украйна</p>

Британците смятат, че Доналд Тръмп е пречка за мира в Украйна

Свят Преди 4 часа

Половината от участвалите в проучване на More in Common смятат, че Тръмп възпрепятства мирните усилия, срещу 21 процента, които вярват, че той ги подпомага

<p>Мрачни настроения сред жителите на Киев заради мирното предложение</p>

"Може да изглежда като спасение, но не е": Мрачни настроения сред жителите на Киев заради мирното предложение

Свят Преди 5 часа

Американски служител заяви, че Украйна се е съгласила на сделка за прекратяване на войната с Русия

<p>&quot;Когато му казаха, че няма да бъде нито цар, нито президент, той реши да се върне като министър-председател&quot;&nbsp;</p>

„Симеон винаги знае кога да удари по масата“ - биографът на царя Рамон Перес Маура пред „Телеграфно подкастът“

България Преди 5 часа

Рамон Перес Маура е един от най-авторитетните журналисти в Испания, автор на политическата биография на Симеон Сакскобургготски „Възможният цар“