Т ой е полезен за Кремъл, но се е превърнал в дразнител за елита. Амбициозен е до крайност и е провокативен и в червата. Шефът на паравоенната групировка "Вагнер" демонстрира стремглави политически амбиции, будейки у мнозина дълбока неприязън.

Спотайвал се дълго време в сянка, Евгений Пригожин излезе на светло миналата есен – обяви, че е създател на "Вагнер", похвали се с военни победи, призна се за спонсор на ферми за тролове и изкусен манипулатор на мнения, по-специално в Африка. Така с шум и трясък се настани в руския политически пейзаж.

След искането на Пригожин: "Вагнер" получава боеприпаси от руската армия

Според западни аналитици, потърсени от АФП, никога досега неофициален играч не е имал толкова значителна роля в международните действия на Русия. Светкавичен възход – но нестабилен. 

"Едновременно го превъзнасят и го сатанизират", а около същинските му връзки с президента Владимир Путин се въртят какви ли не фантазии, посочва Татяна Становая, експерт по руските въпроси към американския мозъчен тръст Фондация "Карнеги" за международен мир. 

Всеки негов успех му обещава бляскаво бъдеще, всяка несполука сякаш вещае неминуем крах, но "засега никой от тези варианти не е изцяло реалистичен", подчертава тя.

Шефът на „Вагнер” обвини генералния щаб в държавна измяна

Всичко около този бизнесмен разделя мненията. Впечатляващата му физика, мрачният поглед, голият череп, престъпното му минало – лежал е девет години в затвора за кражби и измами - духовитите забележки.

"Такива ги наричат насилници – субекти, идващи от престъпните среди, които винаги са използвали словесно и физическо насилие като средство за прокарване на интересите си", обяснява Максим Одине от Института за стратегически изследвания към военната академия в Париж (IRSEM).

Времето след Путин

А интересите му явно са се разпрострели и в политическата сфера. "Той се стреми да стъпи в полето на национал-популизма, където се вихрят вътрешни борби, откакто през 2022 г. почина Владимир Жириновски, историческият лидер на  ултранационалистическата Либелално-декомократическа партия на Русия, продължава Максим Одине. "Тази част от руския политически спектър изглежда многообещаваща за периода след Путин", казва той.

Става ли "неудобен" един от най-влиятелните хора в Русия

Бизнесменът отрича намерения да създаде някакво движение, но заема място, което не отговаря непременно на неговите реални политически връзки. Защото той има само косвен достъп до господаря на Кремъл, с когото не е работил в пряк контакт и никога не е бил негов приятел.

"Той може да има картбланш от Путин в своята сфера на отговорност (. . .), но извън нея е политически беззащитен", уверява Татяна Становая.

"Той не спада към най-вътрешния кръг на путинския режим", потвърждава Максим Одине. Но "нищо чудно растящата популярност да му завърти главата. Въпреки неофициалното му положение, бившият ленинградски бандит е станал играч, с когото се съобразяват".

Показаха бруталната екзекуция с чук на избягал руски наемник от "Вагнер"

"Вагнер" наистина постигна реални военни победи в Украйна и напредва в Африка – сили на групировката са разположени в Централноафриканската република и в Мали, при все че Бамако отрича. Тя е имала присъствие в Мозамбик и флиртува с Буркина Фасо.

"Системни" търкания с армията

И нещо неизбежно – Пригожин си създава множество врагове.

Защото си позволява редовно да злепоставя армията, нейния генерален щаб и министъра на отбраната Сергей Шойгу. Например вчера, когато призова руснаците да упражнят натиск върху армията, за да снабди тя хората му с боеприпаси. "Снаряди има. Трябва обаче разни политикани, мръсници, боклуци да си сложат подписите", за да има доставки, избухна гневно този смутител на духовете.

Избягал наемник от "Вагнер" разкрива жестоки истини за частната руска военна компания

В очите на Питър Ръф от института "Хъдсън" във Вашингтон "Пригожин дава на Путин възможност да изрази чрез трето лице недоволството си" от армията, която страда в Украйна вече година. И според него той (Пригожин) несъмнено разполага с финансовата подкрепа на руската държава.

Но "конфликтът му с министерството на отбраната е от системен характер. Той получава от държавата огромни суми за сметка на военните", изтъква пред АФП руският разследващ журналист от Центъра "Досие" Денис Коротков.

Жестока екзекуция на предполагаем член на "Вагнер", Пригожин отрече да са замесени

"Той няма приятели и почти няма съюзници" в армията, уверява Коротков, според когото вчерашните му думи показват, че "той няма линия за пряка връзка с Путин или пък тази линия е прекъсната".

Набирайки в течение на седмици наемници по затворите, той разяри съдебната власт. А вече попада и в полезрението на разузнавателните служби.

В Русия показаха екзекуция на предател от "Вагнер"

Пригожин не се спира пред нищо. Но "връзката му с държавата е неофициална, следователно крехка и може да бъде прекъсната без предупреждение", забелязва Татяна Становая. 

Питър Ръф потвърждава: "Днес нещо може да е факт, а до утре нещата да се обърнат. Няма начин да предвидиш изхода от борбите за власт в Русия".

– Скъпи, защо не ми говориш вече трети ден? – Не искам да те прекъсвам...
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Пожар в Свиленград, изгоряха къщи и автомобили

Пожар в Свиленград, изгоряха къщи и автомобили

България Преди 1 минута

Междувременно друг голям пожар пламна в стърнища край село Белица

България с черна статистика: Всеки втори е с наднормено тегло

България с черна статистика: Всеки втори е с наднормено тегло

България Преди 2 минути

35 милиона деца под пет години в света са с наднормено тегло

Мистерия със смъртта на висш дипломат насред Париж

Мистерия със смъртта на висш дипломат насред Париж

Свят Преди 11 минути

Посланикът на Южна Африка вероятно е скочил от 22-рия етаж на хотел

Мишел Пфайфър

Мишел Пфайфър разкри, че вече е баба

Свят Преди 23 минути

„Бях много тиха за това и е... рай е. Просто е невероятно,“ сподели Пфайфър

Русия печели милиарди от втечнен газ за ЕС

Русия печели милиарди от втечнен газ за ЕС

Свят Преди 34 минути

Компаниите от ЕС са сред най-големите клиенти на Yamal LNG

КЕВР утвърди нова цена на природния газ

КЕВР утвърди нова цена на природния газ

България Преди 1 час

Утвърдената цена е по-ниска от месечния индекс на международните газови борси

Бивш военен осъди прокуратурата за 50 000 лева

Бивш военен осъди прокуратурата за 50 000 лева

България Преди 1 час

Петров е сред тримата висши офицери, които бяха съдени и оправдани за взривовете в поделението в Челопечене

.

Селища, кръв и блокади: Защо Западният бряг е в центъра на конфликта

Свят Преди 1 час

Западният бряг неминуемо ще играе важна роля за всяко бъдещо решение на израелско-палестинския конфликт

Смъртта на Джеймс Дийн: Истината за катастрофата, която отне живота на идола преди 70 години

Смъртта на Джеймс Дийн: Истината за катастрофата, която отне живота на идола преди 70 години

Любопитно Преди 1 час

Джеймс Дийн умира на 30 септември 1955 г. на 24-годишна възраст

<p>MrBeast завърза мъж в горяща сграда за 500 000 долара</p>

MrBeast защити скандално видео: "Би ли рискувал живота си за 500 000 долара"

Свят Преди 1 час

"Отнасям се към безопасността по-сериозно, отколкото можете да си представите"

Китайка е осъдена за най-голямата кражба на криптовалута в света

Китайка е осъдена за най-голямата кражба на криптовалута в света

Свят Преди 1 час

Жимин Циен, известна още като Яди Джан, се призна за виновна в понеделник в Кралския съд на Саутуарк за незаконно придобиване и притежаване на криптовалутата

<p>Съдът отложи делото&nbsp;за фаталната катастрофа на Околовръстното шосе</p>

Съдът отложи делото срещу Димитър Любенов за фаталната катастрофа на Околовръстното шосе

България Преди 1 час

Любенов е обвинен за катастрофата, при която загина френски гражданин

До края на годината Плевен трябва да остане само на нощен режим на водата

До края на годината Плевен трябва да остане само на нощен режим на водата

България Преди 1 час

Водните количества, добивани от регионалните водоизточници в Долна Метрополия, като кладенци са удвоени

Китай с исторически пробив: Изпрати екипаж под ледената покривка на Арктика

Китай с исторически пробив: Изпрати екипаж под ледената покривка на Арктика

Свят Преди 1 час

Едно от най-значимите постижения на мисията е използването на дълбоководната подводница „Джиаолун“

<p>Магнитните бури увеличават риска от инфаркти</p>

Изследване: Магнитните бури увеличават риска от инфаркти

Свят Преди 2 часа

НАСА обяви, че Слънцето официално е достигнало слънчевия максимум – върхът на активността в своя 11-годишен цикъл

Полша задържа украинец за взривяването на "Северен поток"

Полша задържа украинец за взривяването на "Северен поток"

Свят Преди 2 часа

Миналия месец италианската полиция арестува украински гражданин, заподозрян в координиране на атаките