С илни дъждове и над 3500 светкавици донесе бурята в Гърция през изминалата нощ. Системата "Зевс" в Националната обсерватория в Атина за регистриране и локализиране на светкавици е регистрирала в неделя 3 699 мълнии, повечето от които са в североизточната и източната част на страната.

Магистралата към южния град Патра е била залята от кал и вода. Автомобилисти са били блокирани в тунел заради наводнения път.

В района на островната група Циклади е валял пороен дъжд с мощна градушка в продължение на 20 минути. Наводени са били улици, а хората панически са избягали от плажовете. Лошото време ще обхване централната и северната част на страната, включително и полуостров Халкидики, където миналата седмица бурите нанесоха огромни щети и взеха жертви.

Нова промяна на времето се очаква в Гърция от следобедните часове във вторник, съобщава "Катимерини", като се позовава на гръцката национална метеорологична служба.

Бурята ще предизвика нестабилна обстановка с обилни валежи, силни ветрове и светкавици в цялата страна.

Интензивни валежи и бури с локални градушки и временно силен вятър се очакват първо в късния следобед във вторник в Йонийските острови, Епир, западна гръцка Македония и западната част на континентална Гърция. Вечерта явленията ще обхванат и Тесалия и източна континентална Гърция.

През нощта срещу сряда бурите ще достигнат до Спорадските острови и евентуално Евбея.

От сряда сутрин интензивните явления ще отслабват от северозапад.

Седем души загинаха при силна буря, която връхлетя Халкидическия полуостров миналата седмица.

Жертви след мощна буря в Гърция, щети и опустошения

А в събота земетресение с магнитуд 4,6 степен бе регистрирано в северната част на страната, като трусът е бил усетен и в България.

Земетресение в Гърция, усетено и у нас

В случай на щети в следствие на природното бедствие, българските граждани могат да се свържат с:

Община Неа Пропонтида – отдел "Защита на околната среда" и отдел "Грижи", тел.: 0030 237 33 50281.

Община Касандра - "Техническа служба" на общината, тел: 0030 23743 50100.

Община Ситония - отдел "Протокол", тел: 0030 23753 50100.

Община Полигирос - отдел "Гражданска защита", тел: 0030 23713 50706.

На място в съответните общини е необходимо да бъде попълнено искане, както и да бъдат представени снимки с щетите на недвижимото имущество.

В случай на претърпени поражения на МПС, българските граждани могат да се обърнат към Противопожарна служба на Полигирос – тел: 0030 23710215610, за издаване на удостоверения за събитието. На място е необходимо да подадат попълнен формуляр, както и да предоставят снимки на нанесените щети по автомобила.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
,

Хотел причини замърсяване с мазут на плаж Кабакум

България Преди 1 час

Инцидентът предизвика спешно заседание на Щаба по изпълнение на областния план при защита от бедствия

Сериозни финансови затруднения преследват принц Хари

Сериозни финансови затруднения преследват принц Хари

Любопитно Преди 2 часа

Мемоарите на Хари, които трябва да бъдат публикувани през 2023 г., са му спечелили 27 милиона долара, но това не е достатъчно, за да покрие всички разходи

Борисов: България и Гърция са ключов газов фактор на европейската енергийна карта

Борисов: България и Гърция са ключов газов фактор на европейската енергийна карта

България Преди 3 часа

Това заяви Бойко Борисов по време на разговора си с премиера на Гърция Кириакос Мицотакис в рамките на Срещата на върха на ЕНП в Загреб

,

Температурата в Москва падна под минус 20 градуса

Свят Преди 3 часа

Снежната покривка е 70 см

Част човек, част звяр: Какво прогони жителите на призрачния град в Аляска?

Част човек, част звяр: Какво прогони жителите на призрачния град в Аляска?

Свят Преди 4 часа

„Казваха ни да не излизаме в мъглив ден. Тогава той се разхожда. Можете да го срещнете и никога не знаете какво би могъл да направи“, каза жител на града

Иран: Ядрената ни наука и технологии не могат да бъдат елиминирани

Иран: Ядрената ни наука и технологии не могат да бъдат елиминирани

Свят Преди 5 часа

Това заяви главнокомандващият иранската армия Амир Хатами

Българин спечели титлата на двойки при юношите на Australian Open

Българин спечели титлата на двойки при юношите на Australian Open

Любопитно Преди 5 часа

Димитър Кисимов продължи със силните резултати и исторически постижения в тениса

Русия и Украйна си размениха нови удари с дронове, има жертви и ранени

Русия и Украйна си размениха нови удари с дронове, има жертви и ранени

Свят Преди 6 часа

Украинската противовъздушна отбрана е свалила 64 от 85 руски дрона

БСП се събра на важен пленум преди предсрочния вот

БСП се събра на важен пленум преди предсрочния вот

България Преди 7 часа

Бяха взети решения във връзка с предстоящия Конгрес на партията

Борисов: България и ГЕРБ са надежден и предвидим партньор в ЕС и НАТО

Борисов: България и ГЕРБ са надежден и предвидим партньор в ЕС и НАТО

България Преди 8 часа

Лидерът на ГЕРБ разговаря с председателя на ЕК в Загреб

Тежка катастрофа край Враца, трима са ранени

Тежка катастрофа край Враца, трима са ранени

България Преди 8 часа

Причината за пътния инцидент е несъобразена с пътните условия скорост

"Мечтая мама да оздравее": Да помогнем на Мая да се пребори с рака

"Мечтая мама да оздравее": Да помогнем на Мая да се пребори с рака

България Преди 8 часа

Млада жена води тежка битка с онкологично заболяване и се нуждае от подкрепа, за да продължи лечението си