В продължение на две спокойни седмици през юли управителят на хотел Йоргос Целиос се осмеляваше да се надява, че кошмарите му, свързани с пандемията, са отминали. На ден получаваше по 100 резервации за морския си комплекс на Родос - "немислими цифри" през изминалата година, приближаващи нормалните нива.

След това островът беше понижен до "оранжево" по гръцката скала за COVID-19 - предпоследно ниво преди налагането на полицейски час и други строги ограничения, и резервациите спаднаха до около 50 на ден.

Несигурността, измъчваща туризма от началото на 2020 г., се завърна, докарвайки до отчаяние Целиос и други в един от основните отрасли на гръцката икономика, осигуряващ едно от пет работни места.

"Можеш да предвиждаш само две до три седмици напред, максимално", казва Целиос, чийто комплекс "Blue Sea Resort" привлича посетители от Германия, Великобритания и Скандинавия. "Това лято е преходно".

Източник: iStock/Getty Images

След една катастрофална за пътуванията по света година данните от юни бяха обещаващи за Гърция. Броят на пристигащите от чужбина нарасна повече от 13 пъти в сравнение с 2020, като намали страховете от вълна от банкрути в туристическия сектор. Но резервациите за август са откъслечни, а специалистите в отрасъла заявяват, че е твърде рано да се прави оценка,какви ще бъдат резултатите от лятото.

"За първи път от години не може да се направи сигурна прогноза за приходите от туризма през тази година", заяви през изминалата седмица Янис Рецос, председател на туристическата конфедерация СЕТЕ. "Положителната тенденция би могла във всеки момент да бъде преобърната от несигурността, и обратно", добавя той.

В очакване на предстоящи трудности Гърция, която разчиташе много на промоцията на островите си като свободни от COVID-19, за да привлече обратно туристите, беше принудена да наложи едноседмичен полицейски час и да забрани музиката на известния с купоните си остров Миконос, след скок на заразата по-рано този месец.

Източник: iStock/Getty Images

На Родос, друг популярен остров с над 2,5 милиона посетители през 2019 година, собствениците в туристическия бизнес се притесняват, че Егейският регион в широк смисъл може да бъде вкаран в "тъмночервената" зона от Европейския център за превенция и контрол на заболяванията и че немските туристи с големите си разходи могат да не дойдат.

Добре, но не достатъчно добре

През юни Гръцката централна банка съобщи, че ще са необходими две до три години пътуванията и разходите за туризъм да се върнат до рекордните си равнища от 2019 година, когато Гърция отчете над 33 милиона туристи и 18 милиарда евро приходи. Според прогнозите приходите от тази година биха могли да достигнат до 40 процента от равнищата през 2019 година.

Йоанис Хадзис, собственик на три хотела на Родос и член на управителния съвет на гръцката федерация на хотелиерите изрази увереност, че целта може да бъде постигната, дори ако търсенето намалее през идващите седмици. "Това лято е лято на търпението," заяви той.

Източник: iStock/Getty Images

Същото мнение повтори Григорис Тасиос, председател на Гръцката федерация на хотелиерите:

"Положението е много по-добро от миналата година", заяви той.

Все пак може би се очертават трудни във финансово отношение времена, след като Гръцката централна банка предупреди, че туристическият отрасъл ще поеме най-големия риск, когато банките отменят моратириума върху заемите и държавата оттегли финансовата си подкрепа след края на пандемията. Около една четвърт от заемите в сектора се смятат за необслужвани, което може да създаде доста проблеми за отслабената финансова система на Гърция.

В навечерието на новия туристически сезон през май Целиос и други собственици на туристически бизнес изразиха пред Ройтерс надежда за силен сезон. Но бъркотията в плановете на гръцкото правителство и на ключовите пазари, предизвикан от вариантите на коронавируса, не дава основания за оптимизъм на никого.

Парис Какас, собственик на фериботната компания "Sea Dreams" от Родос, заяви пред Ройтерс, че компанията има проблем с лоши дългове за милиони евро. Сега, по средата на сезона, той не се чувства по-близо до изплащане на дълговете си. "В сравнение с това, което очаквахме, нещата вървят добре. Но изобщо не са добре, ако сравняваме с това какво бихме могли да постигнем в един добър сезон", заяви Какас.

"Пътуванията са повече в сравнение с миналата година, продажбите на билети са по-добре от миналата година, приходите са по-добре от миналата година, но за компания с нашия размер те са малко".

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Нора Недкова отпадна на крачка от звездния финал в Hell’s Kitchen

Нора Недкова отпадна на крачка от звездния финал в Hell’s Kitchen

Любопитно Преди 4 часа

Тя е ексклузивен гост в подкаста “Кухнята след Ада”

Най-малко 100 убити при въздушен удар на нигерийската армия

Най-малко 100 убити при въздушен удар на нигерийската армия

Свят Преди 6 часа

Военните започнаха разследване на този инцидент

Политическата криза в Румъния се разраства

Политическата криза в Румъния се разраства

Свят Преди 7 часа

Искат импийчмънт на президента Никушор Дан

Мъж от София опита да подкупи областния управител на Добрич

Мъж от София опита да подкупи областния управител на Добрич

България Преди 8 часа

Той е задържан в момента на предаване на подкуп в размер на 40 000 евро

Жители на „Младост“ на протест, искат оставката на районния кмет

Жители на „Младост“ на протест, искат оставката на районния кмет

България Преди 8 часа

Гражданите не искат да се строят нови огромни сгради в „Младост“

ГЕРБ започва смяна на общински ръководства

ГЕРБ започва смяна на общински ръководства

България Преди 9 часа

Това става след резултатите от парламентарните избори

Тир се завъртя на "Хемус", в него катастрофираха коли

Тир се завъртя на "Хемус", в него катастрофираха коли

България Преди 9 часа

Движението в района е спряно

Човек почина до метростанция в центъра на София

Човек почина до метростанция в центъра на София

България Преди 9 часа

Тялото е на намерено до метростанция "Опълченска"

<p>Мицкоски:&nbsp;Достойнството няма цена... Ще търпите</p>

Премиерът на Северна Македония: Достойнството няма цена... Ще търпите

Свят Преди 10 часа

СДСМ: Мицкоски отново активира добре познатата стратегия за заслепяване на обществеността

„България се гордее с теб!“: Лили Иванова подкрепи DARA преди Евровизия

„България се гордее с теб!“: Лили Иванова подкрепи DARA преди Евровизия

България Преди 11 часа

Примата пожела успех на родната представителка във Виена с емблематичното „БАНГАРАНГА!“; Юбилейното 70-о издание на конкурса стартира довечера под знака на политическо напрежение

Вече има осъден за купуване на гласове в Буковлък

Вече има осъден за купуване на гласове в Буковлък

България Преди 11 часа

Наказателното производство приключи краен съдебен акт

Повдигнаха обвинения на кмета на Лом

Повдигнаха обвинения на кмета на Лом

Свят Преди 11 часа

Предстои Районна прокуратура - Монтана да внесе в съда искане за отстраняването на обвиняемия кмет от длъжност

Накратко: Къде „Дяволът носи Прада 2“ уцели истината за медиите и къде сбърка

Накратко: Къде „Дяволът носи Прада 2“ уцели истината за медиите и къде сбърка

Любопитно Преди 12 часа

Продължението показва реалната криза в журналистиката, съкращенията и заплахата от изкуствения интелект, но спестява някои чисто професионални детайли

Асен Василев остро критикува плана на „Прогресивна България“ за цените

Асен Василев остро критикува плана на „Прогресивна България“ за цените

България Преди 12 часа

Според Василев част от текстове в проекта са „много притеснителни“

Снимката е илюстративна

Бури и градушки с размер на орех удариха страната, мълния изпепели къща в Мъглиж

България Преди 12 часа

Обявен е жълт код за опасно време в 18 области на Централна и Източна България; синоптиците прогнозират нови интензивни валежи и вятър