Е вентуално приемане на Украйна в НАТО ще има "много, много негативни последствия" за европейската безопасност и ще изиска от Русия "разбираема реакция", заяви днес прессекретарят на руския президент Владимир Путин, Дитрий Песков, цитиран от ТАСС.

Той говори пред журналисти преди годишната среща на върха на алианса утре и вдругиден в литовската столица Вилнюс.

Кулеба: НАТО се отказа от изискването Украйна да следва План за действие за членство

"Известна ви е напълно ясната и последователна позиция на Руската федерация за това, че едно членство на Украйна в НАТО ще доведе до много, много негативни последици за и без това полуразрушената архитектура на безопасността в Европа и ще представлява заплаха за нашата страна. И затова ще се наложи нашата достатъчно разбираема и твърда реакция", каза говорителят на Кремъл.

Песков посочи, че Украйна се опитва да влияе на всички по темата за влизането ѝ НАТО.

Срещата на върха на НАТО във Вилнюс - акцентите

"Наясно сме, че в момента се носят едни доста оживени дискусии сред държавите членки на алианса, и то в навечерието на срещата на върха. Към случващото се има различни гледни точки. Знаем, че режимът в Киев се опитва да влияе на всеки с най-различни способи, за да може колкото се може повече страни в навечерието на събирането си да заявят своята солидарност по този въпрос", подчерта Песков.

Прессекретарят на Путин обърна внимание и на случая с връщането в Украйна на командирите на батальона "Азов" от страна на Турция.

Украйна: Искаме ясно обещание за членство в НАТО

"Що се касае до връщането на главатарите на "азовците", да - това е нарушение на действащото споразумение и ние ще обсъдим това с турската страна, както, всъщност, и вече започнахме да го правим. Много е важно, че - за разлика от редица страни от така наречения колективен Запад - Турция съхранява диалога си с нас и го поддържа на високо ниво по високите етажи. Ние ще използваме каналите на този диалог, за да можем, на първо място, да изясним нашата позиция и, разбира се, ще имаме предвид тази ситуация при следващите си споразумения в различни области", заяви Дмитрий Песков.

Байдън попари надеждите на Украйна за НАТО

Същевременно Песков отбеляза, че предаването на Украйна на намиращите се на турска територия командири на батальона "Азов", забранен в Русия и обявен от Москва за терористична организация, няма да попречи на проекта за съвместен газов хъб между Русия и Турция. Според прессекретаря на Путин отношенията между Москва и Анкара са "многостранни" и икономическото сътрудничество "ще продължава взаимоизгодно. "По определени въпроси обаче имаме разногласия", посочи той.

Ердоган потвърди, че очаква Путин да посети Турция през август

"Турция е модерна държава и има абсолютното право да развива отношения с която и да било страна, включително и с Украйна. Разбира се, ние се надяваме, че тези взаимоотношения няма да бъдат насочени срещу нас", каза Песков.

Във връзка с днешното изказването на президента на Турция Реджеп Тайип Ердоган, че очаква руският лидер Владимир Путин да посети Турция през август, говорителят на Кремъл заяви, че "дата не е насрочвана".

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
ЕС подготвя нови санкции срещу Русия

ЕС подготвя нови санкции срещу Русия

Свят Преди 1 час

Кая Калас: Войните се губят от тези, на които първи им свършват парите или войниците

Затварят временно дома за стари хора в Помориe

Затварят временно дома за стари хора в Помориe

България Преди 3 часа

Нова проверка на РЗИ установи, че нито едно от предписанията, дадени преди месец, не е изпълнено

Ивайло и Калин се срещат на Арената за братски дуел в “Игри на волята”

Ивайло и Калин се срещат на Арената за братски дуел в “Игри на волята”

Любопитно Преди 3 часа

Сапунджиева търси път към останалите в племето на Феномените

Двама митничари са задържани на ГКПП "Калотина"

Двама митничари са задържани на ГКПП "Калотина"

България Преди 4 часа

В момента на място тече акция на ГДБОП

Криза на върха в Украйна, Зеленски уволни двама министри

Криза на върха в Украйна, Зеленски уволни двама министри

Свят Преди 5 часа

Причината е свързано с обществения ядрен оператор "Енергоатом" разследване за корупция

Задържаха 18-годишен за пожар в центъра на София

Задържаха 18-годишен за пожар в центъра на София

България Преди 5 часа

Обвиняемият е задържан за срок до 72 часа

<p>Задържаха Шрек за отвличане на млада жена в Свиленград</p>

Трима отвлякоха млада жена в Свиленград, мъж с прякор Шрек е задържан

България Преди 6 часа

Заедно с него в ареста като съпричастни към случая са още един мъж и една жена

Излезе изтрита сцена с импровизираната целувка между Блейк Лайвли и Джъстин Балдони от "Никога повече"

Излезе изтрита сцена с импровизираната целувка между Блейк Лайвли и Джъстин Балдони от "Никога повече"

Любопитно Преди 6 часа

Адвокатите на Балдони твърдят в документи, че 38-годишната звезда от „Клюкарката“ е добавила сцената към сценария

СГП предаде на съд Никола Барбутов и още трима

СГП предаде на съд Никола Барбутов и още трима

България Преди 6 часа

Никола Барбутов е предаден на съд и за подкуп

Жената, която предвиди убийството на Кенеди — историята на Джийн Диксън

Жената, която предвиди убийството на Кенеди — историята на Джийн Диксън

Любопитно Преди 7 часа

Истинската история на медиумката, чиито предсказания стигнаха до президентите на САЩ

КЗП се самосезира за цените на паркирането в София

КЗП се самосезира за цените на паркирането в София

България Преди 7 часа

КЗП обръща внимание, че Законът за въвеждане на еврото предвижда сериозни санкции

<p>Нов риск, банки в България спират плащания заради казуса с &quot;Лукойл&quot;</p>

Нов риск, банки в България предупредиха: спират плащания заради казуса с "Лукойл"

България Преди 7 часа

Георгиев: Това налага адекватни, бързи и спешни мерки, които ние предприехме в първия възможен момент