П ожарът в дискотека в град Кочани, Северна Македония, отне живота на 59 души и рани над 150. Трагедията предизвика вълна от международни съболезнования и подкрепа.

Посолството на Република България в Скопие съобщи, че България има готовност да осигури транспортиране членовете на семействата от най-близък кръг на пострадалите от трагедията в Кочани, лекуващи се в София, Пловдив и Варна, както и да им предостави настаняване за необходимия период на лечение.

Те могат да се свържат с Посолството на следните телефонни номера:

+389 2 32 29 444; +389 2 32 46 491

+389  75 280 013 /мобилен/

"Пирогов": Тежко е състоянието на пострадалите от РСМ, настанени в болницата

В Черна гора понеделник ще бъде Ден на траур в памет на жертвите на трагедията в Северна Македония, обяви премиерът Милойко Спаич. 

Спаич каза, че е приел новината с голяма тъга.

„Правителството на Черна гора застава до приятелския народ на Северна Македония в този труден момент и с настоящото информираме обществеността, че понеделник, 17 март, ще бъде Ден на траур в Черна гора“, написа Спаич в социалната мрежа Екс.

От името на правителството той изрази дълбоките си съболезнования на близките на загиналите, а на ранените пожела бързо възстановяване.

Президентът на Черна гора Яков Милатович също изрази съболезнования на президента на Северна Македония Гордана Силяновска-Давкова, на гражданите на тази страна и на семействата на загиналите при пожара в Кочани.

„Ние сме безмълвни пред лицето на тази трагедия, дълбоко съчувстваме и споделяме тъгата с нашите приятели в Северна Македония“, написа Милатович.

Председателят на парламента Андрия Мандич изрази своите съболезнования към гражданите и ръководството на Северна Македония, като добави, че Черна гора помни солидарността и състраданието, които Северна Македония ѝ е демонстрирала в трудни времена.

Президентът на Гърция Константинос Тасулас също изпрати съболезнователно послание на държавния глава на Република Северна Македония Гордана Силяновска-Давкова във връзка с пожара в дискотека в град Кочани, в който загинаха 59 души, съобщи АНА-МПА.

В писмото си Тасулас изказва дълбоките съболезнования на гръцкия народ, както и своите лични, за тежката трагедия в град Кочани.

Гръцкият президент също така изразява пожелания за бързо възстановяване на ранените и уверява Силяновска, че Гърция ще предостави всяка необходима помощ.

Източници от гръцкото правителство, цитирани от „Нафтемборики“, са казали, че Гърция е приела за лечение всички пострадали от пожара, които са били поискани по европейския механизъм за гражданска защита. Това е станало след телефонен разговор вчера между външните министри на двете страни Йоргос Герапетритис и Тимчо Муцунски.

Общо 18 души ще бъдат лекувани в болници в Солун и в Атина. По информация от снощи трима от тежко пострадалите, младежи на възраст между 19 и 25 години, вече са настанени в болницата „Папаниколау“ в Солун, като един от тях е опериран.

Дискотеката в Кочани е работила с два фалшиви лиценза

„Никой не се учи от тъжния опит на други страни“. Това заяви румънският политик Виктор Понта, който бе премиер на страната през 2015 г., когато в нощно заведение в Букурещ избухна пожар по време на концерт и отне живота на над 60 души.

Понта бе помолен да коментира трагедията в РСМ.

„Искам да ви кажа само, че се моля за загиналите, за техните семейства, и сега си мисля, че ето, никой не се учи от тъжния опит на други държави“, заяви Виктор Понта пред телевизия Диджи 24.

При пожара на 30 октомври 2015 г. в букурещкия нощен клуб „Колектив“ загинаха 64 души - 27 в нощта на трагедията, а останалите починаха седмици или месеци по-късно в болници в Букурещ и в чужбина. Изгаряния получиха около 200 души. 

Огънят бе предизвикан от фойерверк, предвиден за използване на открито, който подпалил декора, а пламъците се разпространили бързо заради леснозапалим звукоизолиращ материал, използван в заведението. В клуба тогава са се намирали над 400 души при капацитет от 80 посетители.

При разследването бяха установени множество нередности по отношение на правилата за противопожарна безопасност, което предизвика подозрения за корупция. Дни след пожара Румъния бе обхваната от масови протести под мотото "Корупцията убива", които в крайна сметка доведоха до оставката на правителството на Понта.

Румънският политик, който се кандидатира за президент, публикува в социалните мрежи послание за жертвите в Северна Македония. Някои хора отправиха критики към Понта, определяйки реакцията му като цинична, посочва Диджи 24. Понта отговори, че посланието му е било на английски език и не се стреми да спечели гласове.

„Бих се радвал, ако в Румъния или в която и да е друга държава по света, подобни трагедии не биха могли да се повторят“, коментира бившият румънски премиер.

Той каза още, че румънската държава не е изпълнила дълга си след трагедията в „Колектив“, тъй като все още няма специални легла за случаи на изгаряния. „Днес в Румъния, ако имаме случаи на изгаряния, ги качваме в самолета и ги изпращаме в чужбина. Минаха 10 години от онази трагедия. Аз подадох оставка, въпреки че мястото не бе под управлението на държавен орган, а бе частно заведение“, каза Виктор Понта.

Заради пожара в „Колектив“ бяха осъдени няколко души през декември 2019 г. Бившият кмет на четвърти район на Букурещ Кристиан Попеску-Пиедоне беше осъден на 4 години затвор, тримата собственици на заведението получиха присъди затвор между шест години и четири месеца и 11 години и 8 месеца затвор. Осъдени бяха също собственичката на фирмата за пиротехника, двама пожарникари, които са позволили на клуба да работи въпреки нередностите, двама пиротехници и три служителки на районното кметство.

Осъдените лица бяха задължени от съда да изплатят солидарно с кметството на четвърти район на Букурещ и Инспектората за извънредни ситуации на Букурещ-Илфов обезщетения в размер на над 50 милиона евро на жертвите на пожара. Осъдените, Инспекторатът и кметството трябваше да покрият и разходите на няколко болници в Букурещ и в страната за лечение на жертвите в размер на над 8 милиона леи.

Прокуратурата в РСМ с подробности за трагедията в Кочани

Транспортен самолет на сръбската армия откара за лечение в Белград 12 души, ранени при пожара в дискотека в град Кочани, съобщи агенция ТАНЮГ.

„Девет пациенти, пострадали при пожара в Северна Македония, са изпратени в спешния център, а трима пациенти са хоспитализирани във Военномедицинска академия“, се казва в съобщението.

Сърбия обяви 18 март, вторник, за ден на траур за жертвите на пожара в Кочани.

Вижте повече в нашата галерия:

Трагедията в Кочани

Не пропускайте още от Vesti.bg:

Като "гръм от ясно небе": Семейство от Лесново получи сметка за вода от 6110 лева

Историк: Русия и Беларус може да опитат атака срещу Литва

Завръща ли се зимата: Какво време ни очаква в понеделник

– Тате, защо си се оженил за мама? – И аз се чудя, сине… ама баба ти така настояваше!
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Повод за гордост!&nbsp;Ружди Ружди спечели шестата си световна титла&nbsp;🥇</p>

Ружди Ружди спечели шестата си световна титла

България Преди 16 минути

Ружди оглави класирането още с първото тласкане на финала, регистрирайки един от само два опита между десетимата участници над 12 метра с 12.38

<p>Колумбия обвинява САЩ в нарушение на международното право&nbsp;</p>

САЩ отнеха визата на колумбийския президент, той обвини Вашингтон в нарушение

Свят Преди 1 час

САЩ обявиха, че ще анулират визата на Петро, след като той се включи в пропалестинска демонстрация по улиците на Ню Йорк

<p>Чехия се готви за сблъсък с ЕС?</p>

Една седмица преди изборите в Чехия - страната се готви за сблъсък с ЕС?

Свят Преди 3 часа

Чехите ще изберат 200 депутати за четиригодишен мандат в долната камара на парламента

<p>&quot;Газа &ndash; спрете клането&quot;&nbsp;&nbsp;</p>

"Газа – спрете клането": Какво се случи на протеста в Берлин

България Преди 3 часа

Организаторите обвиняват Израел в геноцид срещу палестинците

Пророк Варух: Възвестявал Божията воля, предсказал идването на Спасителя

Пророк Варух: Възвестявал Божията воля, предсказал идването на Спасителя

Любопитно Преди 4 часа

В Библията е запазена книга с неговите пророчества

Противоречивият Мути Мутиев отпадна от Big Brother

Противоречивият Мути Мутиев отпадна от Big Brother

Любопитно Преди 4 часа

В Къщата влиза 16-и съквартирант - юристът Валентин Котов

Завоевателите получават сериозно подкрепление в “Игри на волята”

Завоевателите получават сериозно подкрепление в “Игри на волята”

Любопитно Преди 4 часа

Фермерът Кристиан Василев заслужи последното сигурно място във Войната на племената

Какво е "лицето на бегача" и как да се лекува според експерти

Какво е "лицето на бегача" и как да се лекува според експерти

Любопитно Преди 4 часа

Може ли бягането да състари лицето ви?

<p>28 септември: Договорът, който унищожи Полша през Втората световна война</p>

28 септември: Договорът, който унищожи Полша през Втората световна война

Любопитно Преди 4 часа

Вижте какво се е случило на този ден в историята

Камера на Tesla улови „призраци“ пред гробище

Камера на Tesla улови „призраци“ пред гробище

Любопитно Преди 4 часа

В интернет има много „метафизични“ видеоклипове от екрани на автомобили, където внезапно се проектират човешки сенки

Найджъл Фараж

"Нашествие от млади мъже": Как Фараж печели британците

Свят Преди 4 часа

Партията му води в проучванията

Кой и как вербува граждани на Казахстан за войната в Украйна

Кой и как вербува граждани на Казахстан за войната в Украйна

Свят Преди 4 часа

И Русия, и Украйна вербуват казахстанци за участие във войната, сочи разследване на журналисти от Казахстан

Не забравяйте чадъра! Дъждовно и облачно време ни очаква в неделя

Не забравяйте чадъра! Дъждовно и облачно време ни очаква в неделя

България Преди 4 часа

Атмосферното налягане ще продължи да се понижава и ще бъде по-ниско от средното за месеца

Масов протест в Берлин с призив за край на войната в Газа

Масов протест в Берлин с призив за край на войната в Газа

Свят Преди 12 часа

Германия все още отказва да наложи санкции срещу Израел и не е готова да признае Палестинска държава, за разлика от редица други западни съюзници

Хиляди останаха без ток в Запорожие след руски атаки с дронове

Хиляди останаха без ток в Запорожие след руски атаки с дронове

Свят Преди 13 часа

Разрушения има и в района около автогарата, която вече беше ударена на 10 август с управляеми бомби