К итай има най-големия военен флот в света и инвестира милиарди в армията си. Само сухопътните войски на Народната република разполагат с над един милион боеспособни войници. Колко силна е армията на Китай? Отговор на този въпрос потърси Deutsche Welle.

Китай обича да се хвали с армията си по държавната телевизия. Например с тези кадри: как по време на военно учение в Южнокитайско море войници от Народноосвободителната армия крещят заповеди и стрелят с оръдия от модерна фрегата. Въпреки телевизионното присъствие обаче китайският военен апарат не е особено прозрачен - дори и за чуждестранни военни експерти като Дзено Леони от "King's College" в Лондон. "Китай остава загадка - той има характеристики едновременно и на силна, и на слаба сила", казва Леони.

Сред силните страни на китайската армия са военноморските ѝ сили - според последния доклад на Пентагона с над 350 бойни кораба и подводници те са най-големите в света. Военновъздушните сили - с 2250 изтребителя - се нареждат на трето място в света. Експертите дори твърдят, че Китай е в процес на разработване на нови свръхзвукови оръжия. А сухопътните войски на китайската армия разполагат с над един милион боеспособни войници. Но въоръжените сили на Китай нямат почти никакъв боен опит.

Помощ от Русия?

"Те не са се сражавали във война от десетилетия. Последната война беше с Виетнам през 1979 година. А това беше преди модернизацията на армията", казва военният експерт Леони. "Освен това Китай все още изостава в някои технологии като военните самолети. В това отношение се нуждае от помощ от Русия."

През последните години обаче Китай наваксва много. САЩ продължава да харчи три пъти повече от Китай за армията си, но Народната република от години е втора в класацията по разходи за въоръжените сили. Целта на Китай е да се изравни със САЩ по отношение на военните технологии, а в дългосрочен план - дори да ги задмине.

Преди пет години държавният глава Си Дзинпин обяви, че модернизацията на армията трябва да бъде завършена до 2035 година. А до средата на века Китай трябва да има първокласна армия на световно ниво.

Самоуверен и демонстрации на военна мощ

Китай отдавна има глобални интереси, които иска да защитава, а и желае да действа по собствени правила. Заплахите за сигурността на Китай включват и убеждението, че страни като САЩ се опитват да попречат на развитието на Народната република. Пекин иска да се противопостави на това, но е по-внимателен от Москва например, казва Леони. "В крайна сметка Китай трябва да подсигурява търговските си маршрути", обяснява той и добавя, че военните играят важна роля в това отношение. "Става дума и за уважение."

За разлика от САЩ, Китай досега не се е възприемал като глобална военна сила. Народната република има само една военна база извън територията на страната - в източноафриканската страна Джибути. В своя регион в Азия и Тихия океан Китай обаче има сериозни амбиции - там със сигурност иска да бъде най-голямата армия. Скоро факт ще бъде и третият китайски самолетоносач, който ще демонстрира силата на Пекин.

Самоуверените и понякога рисковани демонстрации на военна мощ с кораби и изтребители в Южнокитайско и Източнокитайско море отдавна са част от ежедневието. Те тревожат съседните държави, които все повече се чувстват застрашени от Пекин. Експертите твърдят, че Китай все още не разполага с достатъчно военна сила, за да измести от региона традиционната най-влиятелна сила - САЩ. Но след десет или двадесет години нещата може да изглеждат различно.

– Скъпа, днес си невероятна! – Само днес ли? – Ето, пак започна...
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
„Голяма вълна“ преминава през нашата галактика, измествайки хиляди звезди от местата им

„Голяма вълна“ преминава през нашата галактика, измествайки хиляди звезди от местата им

Любопитно Преди 1 час

Астрономите все още не знаят какво е предизвикало движението

Гора вместо вода: Нивото на водата в Дунав край Лом е критично ниско

Гора вместо вода: Нивото на водата в Дунав край Лом е критично ниско

България Преди 1 час

Заради маловодието в коритото са се образували острови, а водата се е отдръпнала далеч от защитните диги

Пухкави кокосови палачинки: Лесна и бърза рецепта за неустоима закуска

Пухкави кокосови палачинки: Лесна и бърза рецепта за неустоима закуска

Любопитно Преди 3 часа

Кокосовите палачинки са истински хит за закуска, който ще зарадва цялото семейство

Забравеният първи крал на Англия

Забравеният първи крал на Англия

Любопитно Преди 3 часа

Приживе първият крал на Англия е бил известен в цяла Европа. Но през вековете той е бил пренебрегнат от историята

50 интересни факта за българските планини

50 интересни факта за българските планини

Любопитно Преди 3 часа

Всяко място по нашите земи, до което се е докоснала „майката-природа“ е спиращо дъха и заслужава да бъде видяно

Ясен е първият сигурен участник в следващия сезон на “Игри на волята”

Ясен е първият сигурен участник в следващия сезон на “Игри на волята”

Любопитно Преди 11 часа

Приключенецът Николай Бенковски победи ветерана Кралев в кастинг битка

Мъж от Флорида уби и изяде два пауна, арестуваха го

Мъж от Флорида уби и изяде два пауна, арестуваха го

Свят Преди 12 часа

Сега американецът е изправен пред съд по обвинения в жестокост към животни

Чешкият премиер поздрави Андрей Бабиш за победата на изборите

Чешкият премиер поздрави Андрей Бабиш за победата на изборите

Свят Преди 12 часа

АНО спечели близо 35% от гласовете на парламентарните избори

Бурята "Ейми" взе жертви във Франция

Бурята "Ейми" взе жертви във Франция

Свят Преди 13 часа

Бурята прекъсна електрозахранването

Украйна: Китай дава на Русия сателитна информация за ракетни удари

Украйна: Китай дава на Русия сателитна информация за ракетни удари

Свят Преди 13 часа

"Има доказателства за високо ниво на сътрудничество между Русия и Китай", каза Олег Александров

<p>Партията на Андрей Бабиш отбеляза победа на изборите в Чехия - какво следва?</p>

Партията на Андрей Бабиш отбеляза убедителна победа на изборите в Чехия - какво следва?

Свят Преди 14 часа

Избирателната активност беше доста висока - 68,8%

Арестуваха двама крадци в "Елените"

Арестуваха двама крадци в "Елените"

България Преди 14 часа

Предстои да бъде образувано разследване по случая

Нова организация на сметосъбирането в "Люлин" и "Красно село"

Нова организация на сметосъбирането в "Люлин" и "Красно село"

България Преди 14 часа

Ще се стигне ли до криза с отпадъците на София

След бедствието: В кметството в Свети Влас е получен сигнал за открито тяло на жена в "Елените"

След бедствието: В кметството в Свети Влас е получен сигнал за открито тяло на жена в "Елените"

България Преди 15 часа

По първоначална информация тялото е на жена, открито в апартамент на втория етаж на сграда в курорта

<p>Десетки арестувани на протест в Лондон след кървавата атака в Манчестър</p>

В Лондон арестуваха десетки протестиращи, които подкрепят забранена пропалестинска организация

Свят Преди 15 часа

Организаторите на демонстрацията отхвърлиха призивите на полицията и правителството да отменят проявата

Дрон над летището във Франкфурт, 41-годишен мъж е арестуван

Дрон над летището във Франкфурт, 41-годишен мъж е арестуван

Свят Преди 16 часа

Няма данни 41-годишният задържан да има връзка с Русия