Р уският газов гигант "Газпром" спря доставките на синьо гориво за България и Полша, събуждайки отново опасенията на Европа, че доставките може изцяло да секнат предвид сблъсъка между Русия и Запада заради искането на Москва да ѝ се плаща в рубли.

Полша и България имат дългосрочни договори с "Газпром", които изтичат в края на годината, и обвиняват газовия гигант, че ги нарушава.

Следва преглед на възможностите, с които Европа разполага, в случай че Русия спре доставките и за други страни:

КОЛКО ЗАВИСИМА Е ЕВРОПА ОТ РУСКИЯ ГАЗ

Около 40 процента от газовите доставки за Европа идват от Русия, най-вече по изградените за преноса на синьо гориво тръбопроводи. Доставките за миналата година възлизат на около 155 милиарда куб. м, като 52 млрд. от тях са доставени транзитно през Украйна или по разположени наблизо маршрути.

Алтернативните трасета включват газопровода" Ямал-Европа", който пресича Беларус и Полша и стига до Германия, и "Северен поток 1", който минава под Балтийско море и отново стига до Германия.

В последните години повечето европейски страни намалиха зависимостта си от руския газ. През 2021 г. транзитният коридор през Украйна се използваше основно за пренос към Словакия, а оттам - за Австрия и Италия.

България и Полша обявиха, че в края на годината няма да подновят договорите си с "Газпром" и търсят алтернативни доставки.

ЕС каза, че иска тази година да намали вноса на руски газ с две трети и да прекрати зависимостта си от него "доста преди 2030 г.".

ОТКЪДЕ ДРУГАДЕ МОЖЕ ЕВРОПА ДА СИ НАБАВИ ГАЗ

Някои страни разполагат с алтернативни варианти. Европейската газопреносна мрежа е свързана, така че доставките могат да бъдат споделяни, но предлагането на международния газов пазар още отпреди украинската криза беше свито.

Германия, най-големият европейски потребител на газ, който заради войната в Украйна спря процедурата за одобрението на газопровода от Русия "Северен поток 2", може да внася газ по тръбопроводи от Великобритания, Дания, Норвегия и Нидерландия.

Норвежката компания "Екуинор" (Equinor) обяви, че ще опита да увеличи добивите на газ от находищата си в Норвегия през предстоящия летен сезон в Европа - период, когато поддръжката обикновено понижава производството.

Южна Европа може да получи азербайджански газ по Трансадриатическия газопровод до Италия и по Трансанадолския (ТАНАП) през Турция.

САЩ ще опитат да доставят на Евросъюза тази година 15 млрд. куб. м втечнен газ, обявиха миналата седмица трансатлантическите партньори.

Американските заводи за втечнен газ работят на пълна мощност, а според анализатори всякакви допълнителни количества синьо гориво, които дойдат от САЩ, на практика ще бъдат пренасочени обеми, които преди това са били предназначени за износ другаде.

Европейските терминали за втечнен газ освен това разполагат с ограничена възможност да посрещнат допълнителни количества, въпреки че някои европейски страни казват, че обмислят начини за увеличаването на този капацитет.

Германия е сред страните, които искат да построят нови терминали за втечнен газ. Тя възнамерява през следващите две години бързо да изгради два такива.

На теория това може да осигури достатъчни количества синьо гориво за покриване на около една трета от вноса от Русия, но Берлин ще трябва първо да си ги набави, а това няма да е лесно на пазарите на втечнен газ, където предлагането и без това е свито.

Полша, която задоволява с внос от Русия около 50 на сто от газовото си потребление (или около 10 млрд. куб. м), обяви, че може да си осигури газ по две връзки с Германия.

Едната от тях е реверсивна от газопровода "Ямал". Сред другите възможности на Полша са връзка с Литва с годишен капацитет от 2,5 млрд. куб. м, която ще заработи на 1 май, и интерконектор с Чехия за до 1,5 млрд куб. м.

Още 5-6 млрд. куб. м биха могли да дойдат по връзка със Словакия, която предстои да заработи по-късно тази година.

Освен това полската газова компания ПГНиГ (PGNiG) може да внася до 6 млрд. куб. м през терминала за втечнен газ в Швиноуйшче на Балтийско море; тя добива и по над 3 млрд. куб. м годишно в самата Полша.

През октомври ще бъде открит газопровод, който ще позволи преноса на до 10 млрд. куб. м на година между нея и Норвегия.

България, където годишното потребление на газ е около 3 млрд. куб. м и 90 процента от вноса е от Русия, сключи споразумение да получи 1 млрд. куб. м азербайджански газ, но ще може да се възползва изцяло от този договор едва когато по-късно тази година заработи тръбопровод между нея и Гърция.

Добре осведомен гръцки източник заяви пред Ройтерс, че Атина може да помогне на София чрез обръщане на потока от газопровода "Турски поток", механизъм, използван и преди. Този тръбопровод пренася руски газ за Гърция през Черно море, Турция и България.

ИМА ЛИ И ДРУГИ ВЪЗМОЖНОСТИ ЗА СПРАВЯНЕ С ВЪЗМОЖНА КРИЗА В ГАЗОВИТЕ ДОСТАВКИ

Няколко страни могат да запълнят всякакви липси в енергийните доставки с внос на електроенергия по интерконектори от съседите си или чрез увеличаване на производството на ток от ядрени, възобновяеми, хидроенергийни и въглищни мощности.

Европейската комисия обяви, че тази година с помощта на газ, включително втечнен, от страни като САЩ и Катар могат да бъдат заместени 60 млрд. куб. м руски доставки. До 2030 г. от полза може да бъде и увеличеното използване на биометан и водород.

Тази година чрез нови проекти за добив на вятърна и слънчева енергия могат да бъдат компенсирани 20 млрд. куб. м. Утрояването до 2030 г. на наличния капацитет чрез добавянето на нови мощности за още 480 гигавата вятърна енергия и 420 гигавата слънчева може да спести по 170 млрд. куб. м годишно.

Намаляването на термостатите с 1 градус може да спести по още 10 млрд. куб. м годишно, а замяната до 2030 г. на газовите котли с 30 милиона термопомпи може да спести 35 млрд. куб. м, добави комисията.

Наличната ядрена енергия в Белгия, Великобритания, Франция и Германия намалява, тъй като тези мощности не могат да произвеждат достатъчно, било поради остаряването им или поради извеждане от експлоатация.

Европа се опитва да се откаже от въглищата, за да постигне климатичните си цели, но от средата на миналата година заради повишаващите се цени на газа някои въглищни централи бяха включени отново.

По-рано този месец обаче ЕК обяви, че възнамерява да забрани от август вноса на руски въглища, което означава, че страните от ЕС ще трябва да търсят алтернативни доставки от Австралия, Колумбия, САЩ и други страни.

Германия заяви, че може да удължи живота на въглищните или атомните си електроцентрали, за да ограничи зависимостта си от руския газ.

Много европейски страни предвидиха мерки за управление на газовите доставки и дори за режим на тока, в случай че руските газови потоци спрат.

Германия вече задейства фазата за "ранно предупреждение" - първата от тристепенен извънреден план.

Връща се мъж от командировка и пита 5 годишния си син: - Докато ме нямаше, дойде ли някой чичко на гости? - Нееее! - А,…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Джей Ди Ванс

Ванс: САЩ ще потърсят помирение между Украйна и Русия през следващите 100 дни

Свят Преди 32 минути

Администрацията на Тръмп се фокусира върху постигането на „трайно решение“ на войната

Нетаняху: Разбиването на „Хамас“ е по-важно от освобождаването на израелските заложници

Нетаняху: Разбиването на „Хамас“ е по-важно от освобождаването на израелските заложници

Свят Преди 2 часа

„Върховната цел е победата над враговете ни и ще я постигнем“, заяви още той

Вучич от Маями: Малък съм в сравнение с Тръмп, ЕС се чуди как да ме накаже

Вучич от Маями: Малък съм в сравнение с Тръмп, ЕС се чуди как да ме накаже

Свят Преди 3 часа

Вучич също така заяви, че ще напусне политиката сам, а не защото някой ще го свали от власт

.

Гърция арестува мъж за шпионаж в полза на Русия

Свят Преди 3 часа

Изглежда, че заподозреният е снимал, записвал и разпространявал материали с военно значение в продължение на поне шест месеца

,

Агата Кристи "ще води" курс по творческо писане с помощта на AI

Любопитно Преди 4 часа

Обучението включва ИИ, изображения и възстановени аудиозаписи, пресъздаващи думи на авторката

д

От днес декларираме коли, купени от чужбина

България Преди 4 часа

Тези стоки се използват често в схеми за данъчни измами

Камала Харис с остра критика към Тръмп в първата си голяма реч след напускането на поста

Камала Харис с остра критика към Тръмп в първата си голяма реч след напускането на поста

Свят Преди 5 часа

Тя обвини американския президент, че е изоставил в американските идеали

,

Нова Зеландия е връхлетяна от разрушителни ветрове, проливни дъждове, сняг и високи вълни

Свят Преди 5 часа

В района на столицата около 1000 домакинства нямат ток

Най-търсените умения и професии в България и Европа през 2025 г.​

Най-търсените умения и професии в България и Европа през 2025 г.​

Пари Преди 6 часа

Технологичният напредък, демографските промени и преходът към зелена икономика оформят новите правила

Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Свят Преди 6 часа

Регионът се намира западно от Донецка област и северно от Запорожка и Херсонска област

Снимката е илюстративна

Първото изображение от най-големия слънчев телескоп в света улови Слънцето с невиждани детайли

Любопитно Преди 6 часа

Снимката е първата, направена от новия видимо регулируем филтър на Слънчевия телескоп на Националната научна фондация на САЩ „Даниел К. Инуйе“.

Догоните и Сириус: Африканското племе с древни познания за Космоса

Догоните и Сириус: Африканското племе с древни познания за Космоса

Любопитно Преди 7 часа

Неговите космологични представи и астрономически знания предизвикват интерес и дебати сред учени и изследователи от десетилетия

Трудова експлоатация: Чужденка разказва как е превърната в робиня у нас

Трудова експлоатация: Чужденка разказва как е превърната в робиня у нас

България Преди 7 часа

Жената твърди, че работодателите ѝ взели документите и я заплашвали

Районното управление в Кюстендил има нов началник

Районното управление в Кюстендил има нов началник

България Преди 7 часа

Главен инспектор Иван Георгиев работи в системата на МВР от 2003 година