У крайна е загубила поне 16, доставени от САЩ бронирани превозни средства, през последните няколко дни. Това сочат проверените по снимки и видеозаписи данни на холандския портал „Орикс”, предаде Си Ен Ен.

Унищожените или повредени бойни машини на пехотата „Брадли” представляват почти 15% от 109-те, предоставени от САЩ на украинската армия.

Когато първата партида беше изпратена в Украйна в края на януари, подполковник Ребека Д’Анджело, командир на 841-ви транспортен батальон на американската армия, заяви, че бронираните машини ще бъдат важни за настъпателните операции на украинците.

САЩ: Успех на Украйна ще принуди Путин да преговаря

„Надяваме се, това да подобри възможностите им да постигнат напредък на бойното поле и да си възвърнат загубените територии, имайки оборудване, което съответства или превъзхожда това на руснаците”, посочи Д’Анджело.

Но военният анализатор на Си Ен Ен Джеймс Маркс, пенсиониран генерал, коментира, че „Брадли” ще се нуждаят от правилната комбинация от други способности, включително въздушна подкрепа, далекобойна артилерия и разузнаване.

На практика в момента украинската армия напредва без въздушна подкрепа, въпреки че очаква да получи многоцелеви изтребители F-16 от западните си съюзници в бъдеще.

„Като се има предвид размерът на фронта и интензивността на боевете, бих очаквал такива загуби”, посочва пред Си Ен Ен Никълъс Дръмънд, анализатор от отбранителната индустрия, специализиран в сухопътната война и бивш офицер от британската армия.

Украйна „атакува в четири основни направления, за да принуди Русия да ангажира своите резерви. Необходим, но скъп подход”, смята Дръмонд, като потвърждава, че липсата на адекватна въздушна подкрепа има цена за настъпващата украинска армия.

"Украинската армия отчаяно се нуждае от това"

Както Якуб Яновски от „Орикс”, така и Дръмонд обаче посочват, че повечето от загубените украински бронирани машини са повредени и изоставени от екипажите им, като част от тях е възможно и да бъдат ремонтирани, ако Украйна успее да ги изтегли от фронтовата линия.

„Не виждаме катастрофални щети. Това предполага, че превозните средства са си свършили работата и екипажите са се спасили”, пояснява Дръмонд.

Въпросните „Брадли” са малка част от почти 3600 единици военно оборудване, който Украйна е загубила във войната, по данни на „Орикс”. Същевременно Русия е загубила повече от 10 600 единици военно оборудване.

През последните дни украинската армия е освободила 7 селища. Сред тях са Макривка, Нескучно и Благодатно.

Военният анализатор на Си Ен Ен Марк Хертлинг коментира, че ситуацията е положителна за Украйна, както от гледна точка на бойния дух, така и като военни перспективи.

Украйна съобщи, че ожесточените боеве продължават след първите успехи на...

От своя страна руските войски се опитват да забавят украинското контранастъпление с всички средства.

В понеделник Украйна обвини Русия, че е взривила стената на малък язовир на границата между Донецк и Запорожие, близо до Новодаровка. Това изглежда е бил безплоден опит да се блокира преминаването на река Мокри Яли. Въпреки наводнението украинските сили са освободили Новодаровка.

„Сраженията са тежки, но ние се движим напред, това е много важно”, заяви украинският президент Володимир Зеленски в ежедневното си вечерно обръщение.

„Благодаря на нашите момчета за всяко украинско знаме, което сега се връща на полагащото му се място в селищата на новоосвободената територия”, добави Зеленски, цитиран от АФП.

Заместник-министърът на отбраната на Украйна Ханна Маляр заяви в Телеграм, че „седем населени места са освободени”, визирайки Лобково, Левадне и Новодаровка в южната Запорожка област.

Маляр добави, че украинските сили са си възвърнали контрола и над село Сторожев в южната част на Донецка област, в близост до трите други селища, отвоювани в неделя.

„Площта на територията, която си възвърнахме, възлиза на 90 кв. км”, отчете Маляр.

Междувременно украинското министерство на отбраната съобщи, че силите му са напреднали „с 250 до 700 метра” в източната част на град Бахмут.

Остава бедствено положението по долното течение на Днепър след взривяването на стената на язовир „Каховка”. Водите вече започват да спадат, но до момента са регистрирани 10 загинали, а десетки са в неизвестност в контролирания от Украйна район на реката.

„В момента знаем за 10 загинали в Херсон и региона”, съобщи украинският министър на вътрешните работи Игор Клименко в Телеграм: „Също така водим 41 души като изчезнали”.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
ЕС подготвя нови санкции срещу Русия

ЕС подготвя нови санкции срещу Русия

Свят Преди 1 час

Кая Калас: Войните се губят от тези, на които първи им свършват парите или войниците

Затварят временно дома за стари хора в Помориe

Затварят временно дома за стари хора в Помориe

България Преди 3 часа

Нова проверка на РЗИ установи, че нито едно от предписанията, дадени преди месец, не е изпълнено

Ивайло и Калин се срещат на Арената за братски дуел в “Игри на волята”

Ивайло и Калин се срещат на Арената за братски дуел в “Игри на волята”

Любопитно Преди 3 часа

Сапунджиева търси път към останалите в племето на Феномените

Двама митничари са задържани на ГКПП "Калотина"

Двама митничари са задържани на ГКПП "Калотина"

България Преди 4 часа

В момента на място тече акция на ГДБОП

Криза на върха в Украйна, Зеленски уволни двама министри

Криза на върха в Украйна, Зеленски уволни двама министри

Свят Преди 5 часа

Причината е свързано с обществения ядрен оператор "Енергоатом" разследване за корупция

Задържаха 18-годишен за пожар в центъра на София

Задържаха 18-годишен за пожар в центъра на София

България Преди 5 часа

Обвиняемият е задържан за срок до 72 часа

<p>Задържаха Шрек за отвличане на млада жена в Свиленград</p>

Трима отвлякоха млада жена в Свиленград, мъж с прякор Шрек е задържан

България Преди 6 часа

Заедно с него в ареста като съпричастни към случая са още един мъж и една жена

Излезе изтрита сцена с импровизираната целувка между Блейк Лайвли и Джъстин Балдони от "Никога повече"

Излезе изтрита сцена с импровизираната целувка между Блейк Лайвли и Джъстин Балдони от "Никога повече"

Любопитно Преди 6 часа

Адвокатите на Балдони твърдят в документи, че 38-годишната звезда от „Клюкарката“ е добавила сцената към сценария

СГП предаде на съд Никола Барбутов и още трима

СГП предаде на съд Никола Барбутов и още трима

България Преди 6 часа

Никола Барбутов е предаден на съд и за подкуп

Жената, която предвиди убийството на Кенеди — историята на Джийн Диксън

Жената, която предвиди убийството на Кенеди — историята на Джийн Диксън

Любопитно Преди 7 часа

Истинската история на медиумката, чиито предсказания стигнаха до президентите на САЩ

КЗП се самосезира за цените на паркирането в София

КЗП се самосезира за цените на паркирането в София

България Преди 7 часа

КЗП обръща внимание, че Законът за въвеждане на еврото предвижда сериозни санкции

<p>Нов риск, банки в България спират плащания заради казуса с &quot;Лукойл&quot;</p>

Нов риск, банки в България предупредиха: спират плащания заради казуса с "Лукойл"

България Преди 7 часа

Георгиев: Това налага адекватни, бързи и спешни мерки, които ние предприехме в първия възможен момент