В ъншният министър на Иран Джавад Зариф заплаши с „абсолютна открита война” в случай на американски или саудитски военни удари по Иран и предупреди, че Саудитска Арабия ще трябва да се бие „до последния американски войник”.

Зариф заяви пред Си Ен Ен (CNN), че Иран се надява да избегне конфликт, добавяйки, че страната е готова да разговаря със съперниците си в региона Саудитска Арабия и Обединени арабски емирства.

Завръщане към преговорите със САЩ обаче няма как да се случи, ако Вашингтон не предостави изключително облекчение на санкциите, както беше обещано в рамките на ядреното споразумение от 2015 г.

Дипломат №1 на Техеран отново отрече страната му да има участие в нападенията срещу петролни съоръжения на Саудитска Арабия

през уикенда, които драстично увеличиха напрежението в региона тази седмица.

Зариф каза още, че йеменските бунтовници хуси, които Иран подкрепя и които поеха оговорност за нападението, са засилили военните си способности и са в състояние да проведат сложна операция като тази от уикенда, която прекрати половината производство на енергия в кралството.

Джавад Зариф обаче не успя да предостави никакво доказателство, че хусите са отговорни. „Не мога да съм сигурен, че те са го направили, защото току-що чухме изявлението им. Знам, че ние не сме го направили. Знам, че хусите пуснаха изявление, с което поемат отговорност”, каза той.

Американският и саудитските власти многократно отхвърлиха възможността наистина хусите да са извършили атаките.

Вместо това те изтъкнаха предполагаемото участие на Иран в инцидента.

На пресконференция в сряда говорителят на министерство на отбраната на Саудитска Арабия Турки ал-Малки заяви, че оръжията, които са пропуснали целите си е установено, че са иранско производство. Той каза още, че разследванията сочат, че дроновете и ракетите най-вероятно са изстреляни от северната граница на кралството, а не от посоката на Йемен, който се намира на югозапад от Саудитска Арабия.

След атаката слуховете за война се засилиха. Президентът на САЩ

Доналд Тръмп призова Пентагона да планира потенциални отговори

но написа в социалната мрежа Туитър, че чака саудитските власти да вземат решение за отговор. Държавният секретар Майк Помпео, който първи посочи Иран като виновник е в Персийския залив на посещение при лидерите на Саудитска арабия и ОАЕ.

На въпрос какви биха били последиците от американски или саудитски военен удар срещу Иран Джавад Зариф отговори: „Абсолютна и открита война. Правя много сериозно изявление за защита на страната ни. Правя много сериозно изявление, че не искаме да участваме във военна конфронтация”.

Той добави, че военен отговор, основан на „измама” за атентатите през уикенда, ще доведе до „много жертви”. „На нас няма да ни мигне окото, ако трябва да защитаваме нашата територия”, категоричен беше Зариф.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още любопитни новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Тръмп: Европа да си гледа Украйна, а не Гренландия

Тръмп: Европа да си гледа Украйна, а не Гренландия

Свят Преди 3 часа

Той също така критикува европейските лидери

Русия, Украйна и САЩ ще договарят мир в Давос

Русия, Украйна и САЩ ще договарят мир в Давос

Свят Преди 4 часа

Тръмп ще участва лично на тазгодишната среща

Илияна Йотова

Първата жена президент на България: Коя е Илияна Йотова - от телевизионния екран до „Дондуков“ 2

България Преди 5 часа

Кой е политическият стратег, който поема властта от Румен Радев?

Променят втората пенсия, натрупани са 16 млрд. евро

Променят втората пенсия, натрупани са 16 млрд. евро

България Преди 5 часа

Мултифондовият модел, предлаган с промените в КСО, предвижда създаването на фондове с различен инвестиционен профил

Първи политически реакции на оставката на Румен Радев

Първи политически реакции на оставката на Румен Радев

България Преди 6 часа

От "фар в тъмнината" до "участник на партийната арена" – ето как политическите лидери коментираха изненадващото решение на Румен Радев да се оттегли от президентския пост и да се включи в парламентарната надпревара

Петкова пред Еврогрупата: Пуснахме над 4,3 млрд. евро в обращение

Петкова пред Еврогрупата: Пуснахме над 4,3 млрд. евро в обращение

България Преди 6 часа

Петкова информира своите колеги за процеса по въвеждане на еврото в България

<p>Профилната снимка на първата дама предизвика вълна от реакции</p>

Профилната снимка на първата дама Десислава Радева предизвика вълна от реакции

България Преди 6 часа

Някои направиха и аналогия с визията и стила на предизборните снимки на първата дама на САЩ Мелания Тръмп

Димитър Радев: Вдигане на лихвите при растеж на заплатите

Димитър Радев: Вдигане на лихвите при растеж на заплатите

Свят Преди 7 часа

Радев: По-силното евро, при равни други условия, би ограничило вносната инфлация

Кой е част от "Съвета за мир" на Тръмп за Газа?

Кой е част от "Съвета за мир" на Тръмп за Газа?

Свят Преди 8 часа

Тръмп представя сложна трислойна структура за управление на Газа, която поставя него и произраелски официални лица на върха, докато палестинците са ограничени

Предлагат да бъде обявена грипна епидемия в Бургас

Предлагат да бъде обявена грипна епидемия в Бургас

България Преди 8 часа

Решението трябва да бъде одобрено от главния здравен държавен инспектор

Учени откриха странна структура от желязо в Пръстеновидната мъглявина

Учени откриха странна структура от желязо в Пръстеновидната мъглявина

Любопитно Преди 8 часа

Наричана още Месие 57, мъглявината представлява светещите останки от някогашна звезда, подобна на Слънцето

Специалният пратеник на Тръмп е отстранен от състезание с шейни в Гренландия

Специалният пратеник на Тръмп е отстранен от състезание с шейни в Гренландия

Свят Преди 9 часа

Асоциацията за кучешки шейни в Гренландия обяви, че туристическата компания, която е поканила губернатора на Луизиана Джеф Ландри, е променила решението си

Когато любовта боли: Защо привличането към „лоши момчета“ не е случайно

Когато любовта боли: Защо привличането към „лоши момчета“ не е случайно

Любопитно Преди 9 часа

Ето седем причини, свързани с травмата и привързаността, поради които привличането към „лошото момче“ може да се усеща толкова силно

Постоянно мислите за храна? 9 доказани начина да поемете контрол

Постоянно мислите за храна? 9 доказани начина да поемете контрол

Любопитно Преди 9 часа

От истински глад до емоционални тригери – какво кара мозъка ни постоянно да търси храна и как да го спрем