Б ританското министерство на отбраната миналата седмица заяви, че е напълно възможно Русия вече да не финансира дейността на частната военна компания "Вагнер". Ведомството каза, че руската страна е предприела действия срещу някои бизнес интереси на собственика на "Вагнер" Евгений Пригожин, след като той оглави неуспешен бунт срещу руската армия през юни, предаде Ройтерс.

В днешно време обаче е почти невъзможно да се определи автентичността на това, което се случва в Русия заради продължаващите от десетилетия дезинформационни войни на Путин, посочва списание "Форбс". На пръв поглед това, което се случи там през юни - безпрепятственият поход на "Вагнер" към Москва, приключил със сделка, по силата на която Пригожин се пенсионира в Беларус - изглежда крайно невероятно. Трудно може да се повярва, че е възможно подобна хаотична последователност от събития да е била хореографирана.

Пригожин с първо видеообръщение след бунта на "Вагнер"

Министърът на отбраната на Украйна, Олексий Данилов, обаче неотдавна направи изказване по телевизията, в което заяви: "Днес вече можем да кажем, че това е била специална операция, координирана с Путин, за да бъдат разобличени онези генерали, които не са били напълно лоялни към Путин и неговото обкръжение".

В подкрепа на тези твърдения последваха съобщения, че Евгений Пригожин след "изгонването си" от страната многократно е пътувал до Русия и дори е присъствал на тайна среща с Путин, на която висшият команден състав на наемническата му група се е "заклел във вярност" към Путин. Неотдавна Пригожин дори бе заснет на среща с африкански лидери в Санкт Петербург, която Путин организира, за да спечели подкрепа от тях.

Украйна не е единственият субект, който се съмнява в автентичността на събитията от 23 юни.

"Цялата афера с Пригожин, дори преди бунта, ми се стори като някаква бурлеска, инсценирана от Путин и близките му съветници за консумация от Запада", заяви в интервю за сп. "Нюзуик" Алексей Павленко, който е преподавател по руски език в Колорадския колеж. "Целта на този фарс беше да се объркат западните анализатори и военни експерти и след това да се злорадства над предсказуемите им прогнози за предстоящата гибел на Путин", добави той. "Целта на тази инсценировка беше както да се държат на нокти генералите от официалната армия, така и да се насади объркване в разузнаването на противниците", каза още Павленко.

Ребека Кофлър, бивш служител на агенцията за разузнаване на американското министерство на отбраната, стигна дотам, че написа статия за неуспешния преврат и разкритикува Запада, твърдейки, че се е хванал на фарса. "Изглежда никой не осъзнаваше очевидната истина: превратът беше инсценировка и напълно фалшива операция под фалшив флаг. Помислете за това: Една армия нахлува в Русия, стига до Москва и никой не е пострадал? Само с няколко хиляди души тя постига това, което Хитлер с почти един милион души не е в състояние да направи? И Путин държи армията си настрана? И след това, когато Москва уж е на една ръка разстояние от него, Пригожин решава: "Е, добре, няма значение" и се отправя към Беларус?", пише Кофлър.

Според нея целта е била Путин да убеди руснаците преди изборите през 2024 г., че без него те са заплашени от нашествие от страна на Запада и хаос.

В свой материал във в. "Киев пост" Стив Браун също се пита дали бунтът може да е бил "още един пример за дезинформация на Путин". Според него метежът може да е бил "претекст за чистка на онези, които Путин смята за нелоялни".

Руският опозиционен политик Иля Пономарьов, чиято група "Конгрес на народните депутати" се стреми да свали от власт режима на Путин, наскоро заяви пред "Нюзуик", че смята, че руският лидер е знаел за плановете на Пригожин и ги е използвал в своя полза.

Идеята за режисиран бунт набира популярност сред коментаторите, въпреки че все още има въпроси, относно това как Путин е могъл да знае за операция, която според мнозина го е оставила отслабен.

Като се има предвид обаче значимостта на "Вагнер" в Африка, може да се заключи, че Кремъл се нуждае от Пригожин, за да продължи да прокарва интересите на Русия на този континент, коментира американският в. "Хил". "Вагнер" действа в Африка като квазидържавен агент за влияние на Кремъл. Пригожин умело използва своята наемническа група, за да създава стратегически предимства за руското правителство на африканския континент.

"Вагнер" просто има силно присъствие на африканския континент и Кремъл не разполага с лесно достъпен заместник със същото ниво на покритие. В известен смисъл това е функция на начина, по който наемническата групировка е организирана и разгърната. Когато започва влошаването на отношенията на Русия със Запада, руското правителство решава да си възвърне статута на велика сила, като съживи старите съветски връзки в Близкия изток и Африка. Кремъл инвестира значителни ресурси в преразглеждане на приятелствата си на африканския континент и избира наемническата група "Вагнер" за осъществяване на външнополитическите си цели.

Обхватът и проникването на услугите, предлагани от групата, както и взаимосвързаният характер на множеството групи и лица, които предоставят тези услуги, обясняват защо Кремъл не може просто да се отърве от "Вагнер" или нейния ръководител. Ако изиграе правилно картите си, Пригожин е в добра позиция да поддържа присъствието на "Вагнер" в Африка и да разшири още повече своето влияние.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
,

Израелската армия заяви, че се готви да премести цивилните в южната част на ивицата Газа

Свят Преди 7 часа

"Хамас" казва, че няма да се разоръжи, докато не бъде създадена независима палестинска държава

Мерц: Унижението на Зеленски от Тръмп няма да се повтори на срещата им в понеделник

Мерц: Унижението на Зеленски от Тръмп няма да се повтори на срещата им в понеделник

Свят Преди 8 часа

На въпросната среща в края на февруари Тръмп многократно прекъсваше Зеленски

САЩ спират издаването на визи за лица от Ивицата Газа

САЩ спират издаването на визи за лица от Ивицата Газа

Свят Преди 9 часа

Aмериканското дипломатическо ведомство публикува съобщение по темата

,

Пет месеца от трагедията в Кочани: Градът почита загиналите в дискотека „Пулс“

Свят Преди 10 часа

Нощният клуб е функционирал незаконно в продължение на години

,

Българка е била намушкана 10 пъти с нож и пребита със стол в Гърция

Свят Преди 10 часа

Сочен за извършител е нейният партньор, който е арестуван

Кола нарочно прегази мъж от Сливен два пъти

Кола нарочно прегази мъж от Сливен два пъти

България Преди 11 часа

Задържан е съсед на пострадалия

.

Масирани проверки за фалшиви книжки в София

България Преди 12 часа

Задържани са четирима, съставени са над 200 фиша

„Какво му е?“: Защо съседите на Марк Зукърбърг са му ядосани

„Какво му е?“: Защо съседите на Марк Зукърбърг са му ядосани

Любопитно Преди 12 часа

Всичко по темата може да прочетете в следващите редове

,

Макрон призова за бдителност и продължаване на натиска върху Русия

Свят Преди 12 часа

Френският президент приветства и "готовността на Съединените щати" да допринесат за даване на гаранции за сигурността на Украйна

,

Два мотоциклета се удариха на пътя Благоевград - Дупница, има пострадали

България Преди 13 часа

Всички участници в произшествието са закарани за преглед

Зеленски иска гаранции за сигурност от Европа и САЩ

Зеленски иска гаранции за сигурност от Европа и САЩ

Свят Преди 13 часа

Това написа той в своя Telegram канал

"Нe сме боксови круши!": В Сърбия се провеждат поредните антиправителствени протести

"Нe сме боксови круши!": В Сърбия се провеждат поредните антиправителствени протести

Свят Преди 14 часа

Полицията е на терен с жива сила и бронирани автомобили

,

Мелания Тръмп получи благодарности от Украйна за загрижеността си за децата, отведени в Русия

Свят Преди 14 часа

Първата дама на САЩ написа писмо, касаещо отвлечените украински деца

Евакуират живущите в Българово заради голям пожар

Евакуират живущите в Българово заради голям пожар

България Преди 14 часа

От пожарната служба в Бургас заявиха, че на терен са изпратени 6 противопожарни автомобила

Принц Уилям и принцеса Катрин с децата им: Джордж, Шарлот и Луи

Принцът и принцесата на Уелс Уилям и Катрин се местят в нов кралски дом

Любопитно Преди 15 часа

Кралската двойка планира да се установи в имота Форест лодж с осем спални, разположен в Уиндзорския парк

<p>Какво е състоянието на пострадалите след бруталния удар с АТВ</p>

Какво е състоянието на пострадалите след бруталния удар с АТВ

България Преди 15 часа

„Вчера лекарят ни каза: „Не мога да ви давам надежди и не мога да ви ги отнемам”. Снаха ми и детето ѝ са със счупени черепи”, разкри Юлиан Здравков