Н овогодишните атаки на Русия в Украйна са специална демонстрация за психологически натиск. Същото се случи и преди година в първите часове на 2023 г. Целта е Путин да покаже на собственото си население, че нищо не може да го спре. За него е важно да покаже, че границите са прекрачени, което се случи и с вътрешнополитическите репресии. Имаше поне три опита за отравяне на руски журналисти. За Путин е важно да изглежда жесток. Това каза журналистът Христо Грозев в ефира на „Здравей, България“.

Украйна съобщи за руска ракетна атака срещу Киев

По негови думи престои стагнация на военните действия след атаката тези дни.

Той е на мнение, че за Путин е важно да не създава прекалено негативно отношение към себе си сред руснаците преди изборите.

„Населението става все по-изморено от тази война, особено майките на войниците, които няма да се върнат“, поясни Грозев.

ООН осъди масираните руски удари срещу Украйна, отнели живота на 31 цивилни

Журналистът допълни, че в близките 2-3 месеца няма да има ескалация от руска страна, както и придвижване на фронта от украинска страна заради зимата. Грозев уточни, че след изборите ще има нова вълна на военните действия. 

„Най-лошият избор за Украйна е връщане на Тръмп. Това е малко вероятно“, така коментира той предстоящите избори за президент в САЩ.

„Това което не се вижда е подготовката на Украйна за офанзива, която е много по-технологична, а именно съвременно оръжие, основано на дронове. Тази технология се създаде с помощта на Запада и ще видим резултатите към май-юни тази година“, смята Христо Грозев.

„Много от представителите на икономическия елит очакваха, че ще има повтаряне на опита на Пригожин да свали Путин от власт. Не се е отменила тази нагласа“, посочи журналистът.

„След като те смятат, че това е реално, дори мои източници го твърдят, има шанс за вътрешен преврат, който да спре по някакъв начин войната“, каза Грозев.

За случая с отравянето на съпругата на началника на разузнаването на Украйна той поясни, че очакват нови данни от украинското разузнаване.

Той посочи, че украинското население бързо губи своето доверие към политиците.

„Това не е лошо, това ги прави различни от Русия“, смята журналистът. По негови думи до края на февруари може да се очаква Зеленски да направи рокада в правителството, тъй като част от хората са загубили доверието в него.

За изпращането на Навални в колония и неговото състояние журналистът посочи, че има символика в действието на руските власти, защото е важно Путин да изглежда жесток.

"Ужасяваща реалност": Масирана руска атака разтърси Украйна

Грозев смята, че практическата цел е да лимитира гласа на Навални преди изборите.

„Голяма част от българите започват да разбират какви са политическите интереси на страната“, смята той. По негови думи открито трябва да се каже защо се демонтира на Паметника на Съветската армия, а не да се прикрива легендата за ремонтирането му.

„Виждам разбиране на българския народ по отношение на това кои са нашите приятели и кои не. Хора, които бяха неутрални или симпатизиращи на Кремъл, вече са със съвсем различен мироглед“, смята Грозев. 

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
ЕС отпусна нови 2,8 млрд. евро на Украйна

ЕС отпусна нови 2,8 млрд. евро на Украйна

Свят Преди 2 часа

Това е седмото плащане по Механизма за Украйна

Унгарските депутати си намалиха заплатите с 40%

Унгарските депутати си намалиха заплатите с 40%

Свят Преди 2 часа

Премиерът вече намекна, че подобни съкращения може да засегнат и възнагражденията на кметовете

Демерджиев за Хегсет: Ще вземем всички мерки

Демерджиев за Хегсет: Ще вземем всички мерки

България Преди 4 часа

Британският външен министър Дейвид Лами осъди опитите миграцията автоматично да се свързва с престъпността

Ще останат ли държавните училища без пари, позицията на МОН

Ще останат ли държавните училища без пари, позицията на МОН

България Преди 5 часа

От образователното министерство припомнят, че предвид ситуацията с държавния бюджет е въведена временна мярка

Над 70 земетресения и десетки пожари в Гърция

Над 70 земетресения и десетки пожари в Гърция

Свят Преди 5 часа

Над сто дрона ще следят за пожари в Гърция през тази година

Пиян бутна електрически стълб и остави част от село без ток

Пиян бутна електрически стълб и остави част от село без ток

България Преди 6 часа

На мястото на инцидента е изпратен екип на пожарната, който е обезопасил района

СГС не даде ход на делото за "Челопешко шосе", обвиняем е със счупен гръбнак

СГС не даде ход на делото за "Челопешко шосе", обвиняем е със счупен гръбнак

България Преди 6 часа

От Софийската градска прокуратура настояват за най-тежката мярка "задържане под стража"

Ренета Колева е назначена за зам.-министър на околната среда и водите

Ренета Колева е назначена за зам.-министър на околната среда и водите

Свят Преди 6 часа

Тя е изпълнявала същата длъжност и преди

Румен Радев се срещна с една от най-важните жени в Китай

Румен Радев се срещна с една от най-важните жени в Китай

България Преди 7 часа

Премиерът представи България като атрактивна инвестиционна дестинация и вход към европейския пазар

Украйна осуети руски заговор за убийство на висш военен разузнавач

Украйна осуети руски заговор за убийство на висш военен разузнавач

Свят Преди 7 часа

Целта на заговора е бил Андрий Юсов – говорител на Главното управление на разузнаването

Момче на 15 години загина, шофирайки край Ловеч

Момче на 15 години загина, шофирайки край Ловеч

България Преди 8 часа

Челно са се ударили два леки автомобила

Загуба от 200 млн. евро в "Лукойл  Нефтохим", новият управител търси причините

Загуба от 200 млн. евро в "Лукойл Нефтохим", новият управител търси причините

България Преди 8 часа

Сред основните приоритети е гарантиране на непрекъснатата работа на рафинерията

Разкриха незаконен сондаж за вода в Баба Алино

Разкриха незаконен сондаж за вода в Баба Алино

България Преди 8 часа

Установено е, че съоръженията не са вписани в регистрите

<p>Разкриха каква е била изрязаната шега с Мелания Тръмп от &bdquo;Страшен филм 6&ldquo;</p>

Ана Фарис разкри каква е била изрязаната шега с Мелания Тръмп от „Страшен филм 6“

Любопитно Преди 9 часа

Ана Фарис разкри, че от „Страшен филм 6“ е изрязана шега с Мелания Тръмп. Героинята ѝ Синди Кембъл трябвало да бъде „MAGA фенка“, която пияна в пикап иронизира лозунга „Be Best“. Актрисата сподели, че филмът е най-обидният досега, което ѝ дало пълна свобода

Четири града ще се борят за домакинството на "Евровизия", победителят ще стане ясен през юли

Четири града ще се борят за домакинството на "Евровизия", победителят ще стане ясен през юли

България Преди 9 часа

Това заяви днес на брифинг изпълнителният директор на БНТ Милена Милотинова

,

„Не ги отвличайте!“: Какво да направите, ако срещнете бебе сърна в гората

Любопитно Преди 9 часа

Природозащитниците предупреждават, че човешката намеса обрича намерените в природата малки, които всъщност не са изоставени от майките си