К оментари за войната в Украйна изпълват страниците на френския печат в навечерието на първата годишнина от началото на руското нашествие. 

"Украйна е Европа и Европа е Украйна", заявява в статия за в. "Монд" председателката на Европейския парламент Роберта Мецола. Тя изтъква, че ЕС ще продължи да налага санкции на Русия, и настоява за създаването на трибунал, който да съди виновниците за военни престъпления по време на конфликта. 

95% от украинците са уверени в победата над Русия

Цялата европейска идея се гради върху мира, но мир не може да има без свобода, нито без правосъдие. Ще продължим да подкрепяме Украйна – от това зависи населението ѝ, от това зависи Европа, от това зависи мирът. Ние сме с безбройните семейства, изгубили всичко. Ние сме с украинските сили за отбрана, които се бият за свобода, демокрация и световен ред, основан на правила. Ние сме с онези, които се борят за нас, заявява председателката на Европейския парламент.

Радев: Как ще изглежда Европа след края на войната в Украйна

В своята помощ за Киев западните страни прекрачиха прагове, непреодолими преди. Остава им да отнемат от Путин управлението на ескалацията в тази толкова  непредсказуема война. Всяка стъпка на съюзниците на Украйна обаче поставя въпроса каква ще бъде следващата. И повечето от тези въпроси нямат отговор, разсъждава в друг материал анализаторка на "Монд".

"Според мен наближаваме края на войната", заявява в интервю за същия вестник генерал Кирило Буданов, началник на украинското военно разузнаване. Войната обаче няма как да приключи, без да се възстанови териториалната цялост на Украйна в международно признатите ѝ граници от 1991 г. Никой друг вариант не е приемлив за нас. Всякакви териториални отстъпки ще доведат само до нов конфликт в бъдеще, подчертава Буданов.

Медведев: Русия ще изчезне, ако не спечели в Украйна

Деветдесет и пет на сто от украинците вярват, че страната им ще победи Русия. Това сочат данни от анкета, осъществена в началото на месеца от украинския център "Рейтинг груп". Значи решимостта на страната не намалява след година война, пише в. "Фигаро".

Същевременно 97 на сто от запитаните украинци заявяват, че имат доверие на своята армия (срещу 65 процента през 2019 г.), а 90 на сто вярват на своя президент Володимир Зеленски (срещу 36 процента през януари 2022 г.).

Триумф за САЩ, унижение за Русия

Две трети от украинците говорят за влошаване на материалното си положение, а 36 на сто казват, че са останали без работа. Седемнайсет на сто посочват, че техен близък е убит през тази война. Над половината (58 на сто) смятат за невъзможно да бъдат възстановени приятелските отношения с руснаците и беларусите, чиято страна е съюзена с Москва. Според 22 на сто те могат да бъдат възстановени след 20-30 години, а според 11 процента – до 10-15 години.

До момента конфликтът е нанесъл щети на 1,2 милиона хектара природни резервати и 3 милиона хектара гори по данни на "Грийнпийс", отбелязва "Нувел обсерватьор".

Година след руската инвазия в Украйна: Защо Китай плаши света сега

Горски пожари, замърсяване на почвите и подземните води, експлозии в промишлени обекти – нахлуването на Русия в Украйна е катастрофално не само за гражданското население, но и за средата, в която хората живеят. Флората и фауната на Украйна търпят много щети по време на конфликта и това може да има тежки последици, предупреждава изданието.

То представя интерактивна карта на пораженията за околната среда, нанесени от войната, разработена от "Грийнпийс" заедно с украинското неправителствено сдружение "Екоекшън". Последното е регистрирало близо 900 такива разрушителни посегателства върху околната среда.

HRW: Русия е извършила военно престъпление през април 2022 г.

Това са най-вече обстрелите на заводи и стратегически складове, откъдето след руски удари се е разпространил токсичен дим. Най-малко два пъти руски ракети са улучвали резервоари с азотна киселина и червен дим е покривал град Луганск в Северна Украйна, застрашавайки дихателните пътища и зрението на хората. Заслепени и дезориентирани от сонарите на руския военен флот, животните в Черно море не могат вече да избягват поставените мини. 

При експлозиите на ракети и снаряди, напомня "Грийнпийс", се образува цял коктейл от химически вещества – например карбонов оксид и диоксид, водна пара, азотен оксид, азотен диоксид, диазотен оксид, формалдехид, циановодородна пара и азот. Попаднали в атмосферата, те вероятно засилват климатичното затопляне и предизвикват киселинни дъждове. Тези вещества изгарят растителността, опасни са за човека и животинския свят. А осколките от избухналите боеприпаси отделят в почвата и водите редица метали и сяра, които могат да поразят хранителните вериги в региона.

Путин: Те отприщиха войната, ние използваме сила, за да я спрем (НА ЖИВО)

Природозащитните организации бият тревога за влиянието на войната върху екологията, тъй като мислят за бъдещето на Украйна. Трябва да привличаме вниманието към щетите от войната за околната среда, за да се взема и тя предвид в дискусиите за бъдещето на страната, обяснява за "Нувел обсерватьор" Денис Цуцаев от източноевропейския клон на "Грийнпийс".

За предстоящата дейност в тази насока "ще са необходими инструменти, експертни познания и ангажираност, както и значителни средства. Тези средства трябва да се отпуснат още сега, а не чак когато свърши войната", изтъква той.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Хванаха старша полицайка с 2,3 килограма кокаин на „Капитан Андреево“

Хванаха старша полицайка с 2,3 килограма кокаин на „Капитан Андреево“

България Преди 2 часа

34-годишната жена е привлечена в качеството и на обвиняема

Почина звездата от „Доусънс Крийк“ Джеймс Ван дер Бийк

Почина звездата от „Доусънс Крийк“ Джеймс Ван дер Бийк

Свят Преди 2 часа

Ван дер Бийк разкри през 2024 г., че е диагностициран с рак на дебелото черво

Манипулирани ли са записите от хижа "Петрохан"

Манипулирани ли са записите от хижа "Петрохан"

България Преди 5 часа

В съдържанието на видеоматериала на второто видео е добавен текст

Човек загина при инцидент с влак между Бели извор и Враца

Човек загина при инцидент с влак между Бели извор и Враца

България Преди 5 часа

Отменени бяха пътническите влакове по направленията Мездра – Монтана и Берковица – Мездра

Доживотен затвор за убиеца на жена в "Младост"

Доживотен затвор за убиеца на жена в "Младост"

България Преди 5 часа

Той беше подсъдим за блудство и убийство в изборната нощ през 2024 г.

<p>МОН с разкрития за училище - връзка със случая &quot;Петрохан&quot;</p>

МОН проверява училище във връзка със случая "Петрохан"

България Преди 7 часа

МОН: Училището няма установена практика за работа по Механизма за обхват и задържане в училище

Ново развитие за пребитото момиче в Долна Кремена

Ново развитие за пребитото момиче в Долна Кремена

България Преди 7 часа

На пострадалата са причинени кръвонасядане на ушна мида и оток в областта на челото

<p>Радев коментира избора на&nbsp;Йотова за служебен премиер</p>

Румен Радев коментира избора на Илияна Йотова за служебен премиер

България Преди 7 часа

Надявам се г-н Гюров с действията си да оправдае очакванията на българските граждани за честни избори и му пожелавам мъдрост, принципност и устойчивост, заяви Радев

.

Случаят „Петрохан“: Баба и дядо подали сигнал за риск, после го оттеглили

България Преди 7 часа

ДАЗД извършила проверка в хижата, въпреки че сигналът бил оттеглен още същия ден

Костадинов нападна грубо Йотова заради ветото

Костадинов нападна грубо Йотова заради ветото

България Преди 8 часа

Той я нарече „секретарка“ на президента Румен Радев

Разкриха причината за смъртта на звездата от „Страшен филм“ Джейн Трка

Разкриха причината за смъртта на звездата от „Страшен филм“ Джейн Трка

Свят Преди 8 часа

През декември 2025 г. стана ясно, че Трка е била открита в безпомощно състояние в дома си в Сан Диего

Невероятна Лора Христова извоюва медал за България

Невероятна Лора Христова извоюва медал за България

Свят Преди 8 часа

Това е осми медал за страната ни от Зимни олимпийски игри в историята

„Тя го плени“: Истинската любовна история на Джон Кенеди-младши и Каролин Бесет

„Тя го плени“: Истинската любовна история на Джон Кенеди-младши и Каролин Бесет

Любопитно Преди 8 часа

Почти три десетилетия след трагичната им смърт историята им продължава да вълнува, да разделя мнения и да напомня колко разрушителна може да бъде славата, когато се намеси в най-интимното

Откриха голяма сума фалшиви евро у мъж в Златна Панега

Откриха голяма сума фалшиви евро у мъж в Златна Панега

България Преди 9 часа

Качеството на фалшификатите е изключително високо

<p>Йотова върна изборните промени: Лимитът от 20 секции е &bdquo;препятствие от процедурно естество&ldquo;</p>

Президентът наложи вето върху промените в Изборния кодекс, които ограничават гласуването в чужбина

България Преди 9 часа

Президентът наложи вето върху ограниченията за броя на изборните секции извън Европейския съюз, определяйки ги като дискриминационна бариера пред правото на глас

<p>Орбан взриви ЕС: Планът за Украйна е обявяване на война срещу Унгария</p>

Орбан: Планът на ЕС за членството на Украйна е обявяване на война срещу Унгария

Свят Преди 9 часа

Унгарският премиер атакува Брюксел и Киев за ускореното членство на Украйна и предупреди, че искат да свалят правителството му преди ключовите избори през април