Б ългария и Сърбия подписаха Меморандум за намаляване на тарифите на роуминга.

Документът беше подписан от министъра на транспорта Ивайло Московски и сръбския министър на търговията, туризма и съобщенията Расим Лияч. 

ВИЖТЕ СНИМКИ ОТ СРЕЩАТА НА ЛИДЕРИТЕ В ГАЛЕРИЯТА НИ

„Искаме единни Балкани, модерна инфраструктура, да няма роуминг“, заяви премиерът Бойко Борисов, предаде БГНЕС.

Сръбската държава е втората страна от Западните Балкани, с която страната ни сключва споразумение в тази област. Преди по-малко от месец беше подписан аналогичен документ с Македония. 

Споразумението предвижда страните да насърчават мобилните оператори да постигнат конкретни договорености помежду си, които да доведат до трайното намаляване на международните тарифи на роуминг услугите.

Какво наистина се случва с цените на роуминга от България

Роумингът вече е в историята

От поевтиняването на разговорите в роуминг ще се възползват близо 14 милиона граждани на двете държави.

Цените за услуги в роуминг между България и Сърбия варират от 2,99 лв. до 6,99 лв. на минута и около 25 лв. на мегабайт и са едни от най-високите в Европа.

Бойко Борисов и колегите му Александър Вучич, Лексис Ципрас и Михай Тудосе обсъждат високите такси за роуминг, икономическото сътрудничество, укрепването на регионалната стабилност и подкрепата за интеграцията на държавите в региона. 

"Там където се строи, там няма войни. Сърбия винаги е била в сърцето но Европа", каза Борисов.

Пет уловки след отпадането на роуминга

Телекомите апелират за по-малко регулация на сектора

"Оптимист съм, вярвам много в колегата Вучич и в това, че не 2-3 глави ще затворят, а и ще направят всичко възможно да се скъсят сроковете за присъединяване на Сърбия в ЕС", допълни Борисов.

Източник: ЕПА/ БГНЕС

От своя страна сръбският президент Александър Вучич каза, че се надява тези политически срещи да създадат климат за предприемачеството и инвестициите.

"Нашите срещи демонстрират сътрудничеството между нашите страни.

Дискусиите се въртят около важни теми – увеличаване на търговския стокообмен, икономическите параметри. Очакваме търговският стокообмен да се увеличи до 3,5 млрд. евро средно“ , подчерта Вучич. ​

Коментирайки отношенията на Белград с Москва, той каза, че: „Ние сме по пътя на Европа, но няма да подкопаваме отношенията с други държави, които имаме от десетилетия“.

По отношение на Русия Вучич също така напомни, че някои хора забравят, откъде са тръгнали.

Лидерите на четирите страни обсъждат развитието на икономическото сътрудничество, укрепването на регионалната стабилност и подкрепата за интеграцията на държавите в региона.
Лидерите на четирите страни обсъждат развитието на икономическото сътрудничество, укрепването на регионалната стабилност и подкрепата за интеграцията на държавите в региона. Източник: ЕПА/ БГНЕС

​Българският премиер е запознал своите колеги с резултатите от срещата в София на 7 декември, на която присъстваха държавите от Западните Балкани и Световната банка. 

Премиерът на Гърция Алексис Ципрас заяви, че Лозанският договор е крайъгълен камък за Балканите.

"Не трябва да има етническа изолация, не трябва да се връщаме към едни времена на разделение. Това ще е пагубно за Европа", посочи той. 

„Приветствам решението на Бойко Борисов да организира среща през май на ЕС и Балканите.

Тази среща ще покаже, че българското председателство ще бъде балканско“, заяви Ципрас.

Румънският премиер Михай Тудосе посочи, че интегрирането на Сърбия в ЕС е нещо, за което балканските страни могат да помогнат.

"Искам да подчертая, че и четирите ни държави си имат предизвикателствата, с които трябва да се справят, но няма нито един проблем, който да не можем да преодолеем", каза Михай Тудосе.

В петък вечер четиристранната среща на балканските лидери започна с работна вечеря, давана от президента на Сърбия Александър Вучич.

Сръбската държава е втората страна от Западните Балкани, с която сключваме споразумение в тази област. Преди по-малко от месец страната ни подписа аналогичен документ с Република Македония.

Цените на роуминга в ЕС падат

Отпадането на роуминга на страните от Западните Балкани с ЕС е сред приоритетите на българското правителство и на българския еврокомисар Мария Габриел. То е част от мерките за подобряване на свързаността на всички равнища в региона, което пряко ще се отрази на контактите между гражданите и фирмите.

По същото време на визита в западната ни съседка и главният прокурор Сотир Цацаров. Целта на посещението му е подписването на меморандум за сътрудничество между прокуратурите на двете страни.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК.

Съпруга крещи на мъжа си: - Какъв е тоя сив косъм на сакото ти? Пак си ходил при майка си да се оплакваш!
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
ПСС провежда акция за ранен турист под Мусала

ПСС провежда акция за ранен турист под Мусала

България Преди 4 минути

Екип от Боровец от шест души е в процес на транспортирането му от заслона до болнично заведение

След "буферния период" НАП следи за спекулативни цени в магазините

След "буферния период" НАП следи за спекулативни цени в магазините

Пари Преди 31 минути

Над 1000 са проверките, извършени от началото на годината, уточни Христо Марков

Сестрата на Ким Чен-ун призова Южна Корея да разследва инцидент с дрон

Сестрата на Ким Чен-ун призова Южна Корея да разследва инцидент с дрон

Свят Преди 2 часа

Тя каза, че оценява "мъдрото решение" на Сеул да обяви публично, че няма намерение за провокации

Земетресение разлюля Япония, обявиха опасност от цунами

Земетресение разлюля Япония, обявиха опасност от цунами

Свят Преди 2 часа

Засега не е постъпила информация за пострадали хора, както и за разрушения

Хаос след "Горети": Хиляди без ток, риск от спиране на влакове

Хаос след "Горети": Хиляди без ток, риск от спиране на влакове

Свят Преди 2 часа

В същото време държавните железници предупредиха, че е възможно преустановяване на движението на влакове

166 снегорина в готовност: Каква е обстановката в София

166 снегорина в готовност: Каква е обстановката в София

България Преди 3 часа

На територията на общината превалява слаб дъжд премесен със сняг, а във високите части от сняг

Украинското правителство разширява усилията за стратегическа инфраструктура

Украинското правителство разширява усилията за стратегическа инфраструктура

Свят Преди 3 часа

Правителството работи систематично и последователно по този въпрос, отбеляза Свириденко

Смъртоносен полет: Популярен певец загина при катастрофа на частен самолет

Смъртоносен полет: Популярен певец загина при катастрофа на частен самолет

Свят Преди 3 часа

Частният самолет се разби в района на летище Пайпа в департамента Бояка

<p>Марко Рубио и Бенямин Нетаняху разговаряха по&nbsp;телефона</p>

Марко Рубио и Бенямин Нетаняху обсъдиха Иран, Газа и Сирия в телефонен разговор

Свят Преди 3 часа

Двамата са обсъдили протестите в Иран наред със ситуациите в ивицата Газа и в Сирия

СДС напуснаха Алепо след споразумение за прекратяване на огъня

СДС напуснаха Алепо след споразумение за прекратяване на огъня

Свят Преди 3 часа

Лидерът на СДС каза, че е постигната договореност за прекратяване на огъня с правителствените сили и за пълната евакуация на поставените под обсада мирни жители

САЩ нанесоха удари по "Ислямска държава" в Сирия

САЩ нанесоха удари по "Ислямска държава" в Сирия

Свят Преди 4 часа

В атаките са участвали и изтребители на военновъздушните сили на Йордания

Украинско нападение с дронове рани трима във Воронеж, има жертва

Украинско нападение с дронове рани трима във Воронеж, има жертва

Свят Преди 4 часа

Поразени са сграда на службата за спешна помощ, седем жилищни блока и шест къщи

Мозъците ни са развили мощни механизми за защита на теглото ни

Мозъците ни са развили мощни механизми за защита на теглото ни

Любопитно Преди 4 часа

В продължение на десетилетия ни казваха, че отслабването е въпрос на воля: яжте по-малко, движете се повече

Космически апокалипсис: Слънчева буря може да срине сателитите ни до 3 дни

Космически апокалипсис: Слънчева буря може да срине сателитите ни до 3 дни

Любопитно Преди 4 часа

Ежедневието ни зависи от множество спътници, поддържайки телефоните ни свързани, GPS-а ни насочващ се и стрийминга на интернет

Изгубените мускули могат да ви отнемат независимостта – как да ги спасите с 1 тренировка седмично

Изгубените мускули могат да ви отнемат независимостта – как да ги спасите с 1 тренировка седмично

Любопитно Преди 4 часа

Физическата активност, по-специално силовите тренировки, е ключова за поддържането и увеличаването на мускулната маса и сила