0

Повече от 2500 души загинаха при мощното земетресение с магнитуд 6,8 в Мароко на 8 септември. Епицентърът е бил във Високите Атласки планини, на 44 мили (71 км) югозападно от Маракеш. Мойна Спунер от The Conversation Africa се допитаха до Хосе А. Пелаес, професор по геофизика, който е провел изследвания на сеизмичната активност в Мароко, за това какво е довело до тази ситуация.

Какви геоложки фактори допринесоха за това земетресение?

Повърхността на Земята е съставена от няколко тектонични плочи - големи сегменти от външния слой на планетата, които се движат една срещу друга. Това движение е причина за различни геоложки явления, като земетресения, вулкани и образуване на планини и океански басейни.

Тектоничната активност в Мароко е свързана предимно със сближаването на Евразийската и Нубийската (Африканската) плоча. Притискането на Евразийската плоча към Нубийската плоча е довело до образуването на Атласките планини, които преминават през Мароко, Алжир и Тунис. Именно в тези планини се е намирал епицентърът на скорошното земетресение.

В момента сблъсъците между плочите водят до скъсяване на Атласките планини, което обяснява сеизмичността на района. Знаем това благодарение на данните от GPS измерванията, които показват, че всяка година те се приближават една към друга с около 1 милиметър.

Това скъсяване и свиване предизвиква т.нар. разломи - огромно триене между плочите. Тези разломи са вероятната причина за това земетресение. Учените смятат, че тези разломи са активни от дълго време, от няколко милиона години насам.

Освен това, както посочват различни изследователи, планините на Високия Атлас имат уникална геоложка особеност, при която най-външният и твърд слой на Земята, наречен литосфера, е по-тънък от обикновено, в съчетание с необичайно издигане на мантията. Всички тези особености биха могли да повлияят за възникването на това земетресение с висока сила.

Каква е историята на земетресенията в Мароко?

Сеизмичната активност и нейните явления, като земетресенията, не са необичайни за Мароко.

През последните хиляда години земетресенията, които засягат Мароко, са се случвали главно в два района. Единият морски, по протежение на трансформационния разлом Азорски острови-Гибралтар и Алборанско море, и другият, на сушата, по протежение на планините Риф в северната част на Мароко и планинската верига Тел Атлас в северозападен Алжир. Земетресенията по протежение на Атлаския пояс са по-малко на брой, но не са необичайни.

Най-значимите, скорошни земетресения, засегнали Мароко, са през 1994 г., 2004 г. и 2016 г., като магнитудът им варира между 6,0 и 6,3. Те се случиха в най-сеизмично активния регион в Мароко, а също и в западната част на Средиземноморието.

Малко по-назад в историята е опустошителното земетресение в Агадир през февруари 1960 г. с магнитуд 6,3. То е било локализирано около границата между западната част на Високия Атлас и Анти Атлас, на юг. Наличните данни сочат, че в резултат на това събитие са загинали между 12 000 и 15 000 души. Освен това, близо до мястото на неотдавнашното събитие, през 1955 г. е имало друго земетресение с приблизителен магнитуд около 5,8.

Още по-назад, преди създаването на сеизмометрите, в Мароко са регистрирани няколко значими събития. Сред тях са земетресението във Фес от 1624 г. с приблизителен магнитуд 6,7 и земетресението в Агадир от 1731 г. с магнитуд 6,4.

Можеше ли да се предвиди?

Земетресенията не могат да бъдат предсказани, дори и при сегашните познания в областта на сеизмологията. Всъщност много изследователи смятат, че това няма да бъде възможно и в бъдеще. Това, което сеизмолозите могат да направят, е да установят районите, в които е най-вероятно да се случат земетресения, дори да установят вероятността за тяхното възникване и нейната неопределеност.

Това е, което наричаме дългосрочна прогноза, извършена на базата на конкретни проучвания на сеизмичната опасност в региона. Те се основават на знанията за минала сеизмичност в района, както историческа, така и инструментална, и на наличието и познаването на активни тектонични структури (разломи), които биха могли да генерират земетресения. Колкото по-големи са познанията по тези две теми - сеизмичност и активни разломи в региона - толкова повече знания ще има за бъдещата сеизмичност, която може да възникне в района, и толкова по-малка ще бъде несигурността.

Проучванията на сеизмичната опасност включват също така проучване на условията на почвата в близост до повърхността и характеристиките на сградите. Това помага да се оценят възможните щети от тези потенциални земетресения.

Какво може да се направи, за да се намали въздействието на бъдещи земетресения в Мароко?

Най-добрият инструмент, с който разполагаме, за да намалим въздействието на земетресенията, е провеждането на надеждни проучвания на сеизмичната опасност. Резултатите от тях трябва да бъдат въведени в националните строителни норми. По този начин инженерите ще могат да включат сеизмичната безопасност в проектите на сградите.

Строителните кодекси трябва да отчитат няколко фактора, включително характеристиките на почвата, начина, по който се движат сеизмичните вълни, и начина, по който почвата може да усили движението си по време на земетресение. Също така очакваното разклащане на земята, което влияе върху поведението и повредите на сградите. Тези фактори варират в различните градове, а в някои случаи и в отделните райони.

Сеизмолозите знаят, че земетресенията не убиват хора, а сгради. Сградите, които не са регулирани и нямат конструктивна поддръжка, са потенциални убийци в райони с висока сеизмична опасност. Затова строителните правила трябва да бъдат задължителни и да се актуализират периодично. Тъй като се научава повече за геологията на земетресенията и за въздействието на земетресенията върху сградите, строителните норми следва да се актуализират редовно. Това е най-добрият начин да се предпазим от тези катастрофални явления. Териториалните проектанти и управници трябва да знаят това и да го вземат предвид.

Тази редактирана статия е препубликувана от The Conversation под лиценза на Creative Commons

Коментари 0
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

- Сащо, ти защо не ме взимаш никъде със себе си? - Вземам те! - Къде... Нито на кафе, нито на кино, нито на гости?…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни

Последни

Маргарита и Кристиян на крачка от елиминацията в “Един за друг”

Маргарита и Кристиян на крачка от елиминацията в “Един за друг”

Любопитно Преди 4 часа

Те завършиха със седмичен бюджет от 0 лева за втори път този сезон

Арестуваха финландски депутат заради стрелба

Арестуваха финландски депутат заради стрелба

Свят Преди 6 часа

Заподозреният Тимо Ворнанен влязъл в словесен спор със свой колега

Градушката в Сливенско уби бебе картал

Градушката в Сливенско уби бебе картал

България Преди 10 часа

Това съобщиха от природозащитната организация Фонд за дивата флора и фауна

Кацането неуспешно: Смущения на GPS сигнала осуетиха приземяването на самолет

Кацането неуспешно: Смущения на GPS сигнала осуетиха приземяването на самолет

Свят Преди 10 часа

Самолет, излетял от Хелзинки, не успя да кацне на естонското летище Тарту в петък вечерта

Олена Зеленска: Жертвите на изнасилвания, извършени от руски военни, ще получат обезщетения

Олена Зеленска: Жертвите на изнасилвания, извършени от руски военни, ще получат обезщетения

Свят Преди 11 часа

Първата дама подчертава, че жертвите на насилие не могат да чакат, докато конфликтът бъде разрешен

Ердоган към Рюте: Изборът на нов шеф на НАТО ще бъде направен със стратегическа мъдрост

Ердоган към Рюте: Изборът на нов шеф на НАТО ще бъде направен със стратегическа мъдрост

Свят Преди 11 часа

Ердоган и Рюте са обсъдили също ситуацията в ивицата Газа и войната в Украйна

Американското разузнаване: Путин вероятно не е наредил Навални да бъде убит

Американското разузнаване: Путин вероятно не е наредил Навални да бъде убит

Свят Преди 11 часа

47-годишният Навални беше най-яростният критик на Путин в Русия

Кремъл обяви, че ще продължи да развива взаимоотношения с Пекин

Кремъл обяви, че ще продължи да развива взаимоотношения с Пекин

Свят Преди 12 часа

Блинкен беше на посещение в Китай от сряда до петък

Украински дронове удариха две петролни рафинерии и военно летище в Русия

Украински дронове удариха две петролни рафинерии и военно летище в Русия

Свят Преди 12 часа

Нападението е било извършено от Службата за сигурност на Украйна

Руски съд пусна под домашен арест задържания журналист от Forbes

Руски съд пусна под домашен арест задържания журналист от Forbes

Свят Преди 12 часа

В петък беше съобщено, че Сергей Мингазов е арестуван по подозрения, че разпространява фалшива информация за руската армия

Мощно торнадо връхлетя централните части на САЩ (СНИМКИ/ВИДЕО)

Мощно торнадо връхлетя централните части на САЩ (СНИМКИ/ВИДЕО)

Свят Преди 12 часа

Стихията е причинила значителни щети, има и ранени

<p>Северна Корея с остро предупреждение към&nbsp;САЩ</p>

Северна Корея обвини САЩ в политизиране на въпроса с човешките права

Свят Преди 13 часа

Ще предприемем твърди и решителни стъпки в защита на своята неприкосновеност и сигурност в отговор на Вашингтон, заяви Пхенян

Силно земетресение край Япония

Силно земетресение край Япония

Свят Преди 13 часа

Няма издадено предупреждение за опасност от цунами

Иран: Екипажът на задържания кораб, свързан с Израел, ще бъде освободен

Иран: Екипажът на задържания кораб, свързан с Израел, ще бъде освободен

Свят Преди 13 часа

Иранският Корпус на гвардейците на Ислямската революция превзе контейнеровоза „Ем Ес Си Ариес“ с 25 души екипаж в Ормузкия проток на 13 април

Митовете, свързвани с работната етика на поколението Z

Митовете, свързвани с работната етика на поколението Z

Любопитно Преди 14 часа

Работодателите изпитват ужас от Gen Z, защото вярват на митове за тяхната работна етика, затова е удачно да разбием някои от тях