Б ившият президент на Йемен Али Абдула Салех е бил убит от бунтовниците хуси.

Новината беше съобщена от големи медии, като британската BBC, които цитират пробунтовническа местна телевизия. Впоследствие смъртта на Салех бе потвърдена и от неговата собствена политическа партия, а според други информации синът му е в плен на хусите. 

В социалната мрежа „Туитър” бе публикуван и видеоклип, на който се вижда предполагаемото мъртво тяло на 77-годишния Салех, което бунтовници качват в каросерията на отворен пикап. Очите на мъртвия човек са отворени, а на главата му е видима голяма отворена рана. 

ГЛАД И ХОЛЕРА - ВИЖТЕ КАК ЖИВЕЯТ ХОРАТА В ЙЕМЕН В НАШАТА ГАЛЕРИЯ 

Смъртта на Салех е възможно да доведе до допълнителна ескалация на достатъчно жестоката гражданска война в Йемен.

Бившият военен е дългогодишен президент на страната. Той управлява Северен Йемен от 1978 до 1990, след което става и първият президент на обединената държава Йемен.

Саудитската блокада в Йемен може да доведе до "най-големият глад", който света е виждал скоро

Изстреляха балистична ракета по Рияд, Тръмп обвини Иран

През 2011г. подава оставка в атмосфера на протести заради авторитарното му управление, корупцията и незачитането на човешките права в страната.

Това го превръща в един от свалените лидери през т.нар. Арабска пролет. Салех се оттегля след опит за бомбен атентат срещу него.

Както и другаде, и в Йемен краят на авторитарното управление води до властови вакуум. В неговите условия протича възхода на шиитските бунтовници хуси, подкрепяни от Иран.

През 2014 те извършват преврат срещу действащия президент Абдрабух Мансур Хади и придобиват контрол върху столицата Саана и големи части от страната.

На следващата година започва същинската продължаваща гражданска война в Йемен между силите на Хади, подкрепяни от Саудитска Арабия и други страни, и хусите.

До съвсем скоро последните бяха съюзници с местните милиции и общностните съвети, останали лоялни на Салех, но трудната икономическа ситуация в районите, контролирани от хуси, доведе до разрив и боеве между тях.

В събота Салех изрази готовност за отваряне на "нова страница" в отношенията с правителството на Хади и саудитците, ако те намалят бомбардировките в страната. 

Изглежда обаче Салех, управлявал страната над три десетилетия, няма да види продължението на сложните процеси в Йемен. Той се превръща в още един от диктаторите в Близкия Изток, дали властта и живота си в рамките на размириците в региона през новия век. 

Според информация на хусите и партията на Салех Общ национален конгрес той е бил убит южно от Сана, където се намираше доскоро. Бунтовниците обявиха, че той е направил опит да избяга в Саудитска Арабия, но бронираният му автомобил и бил спрян с противотанково оръдие. При покушението е загинал и секретарят на ОНС Ясер ал Ауади.

Ранен и пленен е бил Халед Салех, син на убитият бивш президент. През управлението на баща си Халед беше командир на йеменската Републиканска гвардия. 

Същевременно хусите обявиха също, че са възстановили контрола си над столицата Сана след битките с лоялните на Салех сили, по време на които имаше и саудитски бомбардировки. 

Конфликтът в Йемен вече е взел близо 9000 жертви. По данни на ООН над 20 милиона души в страната имат нужда от хуманитарна помощ. Международната организация предупреди, че периодичното блокиране на конвоите с помощи там може да доведе до най-сериозният глад, който света е виждал от десетилетия.

 Наред с това лошите условия на живот там доведоха до епидемия от холера, която уби над 2000 души от април т.г. досега.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
11 септември 2001 година, когато бе атакувано сърцето на Америка

13 август 2001: Хитрият ход на КСМ, който остава незабелязан преди 11 септември

Свят Преди 56 минути

КСМ е бил известен на американското разузнаване още от 90-те години, но през юни 2001 г. получава виза под фалшива самоличност

16 години по-късно: САЩ отново ще изпълнят три смъртни присъди за ден

16 години по-късно: САЩ отново ще изпълнят три смъртни присъди за ден

Свят Преди 1 час

Антъни Хайнс, Джереми Уилямс и Карлос Куеста-Родригес са осъдени за убийства в три различни щата

Иранци се подиграха на Тръмп - уплашил се от Иран

Иранци се подиграха на Тръмп - уплашил се от Иран

Свят Преди 1 час

"Унижение" за американския лидер

Взрив в Ротердам, загинал и ранени

Взрив в Ротердам, загинал и ранени

Свят Преди 1 час

От полицията заявиха, че на този етап няма непосредствени признаци за саботаж

Част от професиите, които традиционно дават първа работа на младите хора, се свиват, докато технологичните промени увеличават нуждата от нови умения.

67 милиона младежи са безработни: Технологиите променят първите стъпки в кариерата

Парите ни Преди 1 час

Младежката безработица расте, а част от традиционните начални позиции на пазара на труда намаляват

Пулев: Предотвратихме крах и хаос и спряхме шоковото покачване на цените

Пулев: Предотвратихме крах и хаос и спряхме шоковото покачване на цените

България Преди 1 час

Пулев: Правителството работи неуморно и в правилната посока

Украйна извади от строя още две руски рафинерии

Украйна извади от строя още две руски рафинерии

Свят Преди 2 часа

По-рано бе съобщено за удар и по обект на руската компания "Уайлдберис"

Повечето икономисти очакват още едно повишение на лихвите на ЕЦБ, докато инфлацията остава над целта от 2%.

Икономисти очакват ЕЦБ да вдигне лихвите през септември

Парите ни Преди 2 часа

83% от анкетираните прогнозират депозитната лихва да достигне 2,50%

Нефтът за "Нефтохим Бургас“ е договорен до края на септември

Нефтът за "Нефтохим Бургас“ е договорен до края на септември

България Преди 2 часа

Евгени Симеонов: "Лукойл“ не купува и няма да купува нефт от санкционирани дружества

Обвиниха кметицата на Трайково за купуване на гласове

Обвиниха кметицата на Трайково за купуване на гласове

България Преди 3 часа

В хода на досъдебното производство са били установени и разпитани свидетели, изготвена е и фоноскопна експертиза

.

Божидар Саръбоюков след бронза: Най-сладко е да успееш в последния опит

България Преди 3 часа

22-годишният ни лекоатлет донесе първо отличие за България от европейско първенство от 8 години насам. Саръбоюков призна, че е поел голям риск в последния си скок от 8.26 м и обяви, че му предстоят участия в Диамантената лига

Ново изригване на Етна наруши въздушния трафик в Сицилия

Вулканичната пепел от Етна продължава да нарушава въздушния трафик в Сицилия

Свят Преди 3 часа

Изригването на вулкана и вулканичната пепел са причинили около €24 млн. загуби за туристическия сектор в Сицилия

Пълна промяна: Синът на Анджелина Джоли шашна с ярка червена коса

Пълна промяна: Синът на Анджелина Джоли шашна с ярка червена коса

Любопитно Преди 3 часа

18-годишният син на Анджелина Джоли и Брад Пит – Нокс, зашемети с нова яркочервена прическа. Младежът, който наскоро взе диплома без фамилията на баща си, продължава да експериментира с визията си, следвайки хамелеонския стил на известната си майка

НАП с рекорден брой проверки за еврото: Колко търговци са глобени

НАП с рекорден брой проверки за еврото: Колко търговци са глобени

България Преди 3 часа

Приходната агенция е съставила 1635 акта и е наложила глоби за близо 2 млн. евро

<p>АМ &bdquo;Струма&ldquo; през Кресна: Последната пречка вече е премахната</p>

Магистрала „Струма“ през Кресненското дефиле: Държавата осигурява 230 млн. евро за отчуждаване

България Преди 4 часа

Последната пречка пред проекта е отстранена, а обходът на Кресна се очаква да бъде готов до края на 2027 г.