Д оналд Тръмп призна Йерусалим за столица на Израел, съгласявайки се да премести американското посолство в Израел от Тел Авив в Йерусалим. Американският президент обяви също нов подход към израелско-палестинския конфликт. 

„Мисля, че това се очакваше отдавна. Много президенти заявяваха, че искат да направят нещо, но те не го направиха“, изтъкна Тръмп на правителствена среща.

САЩ се стремят към мирно регулиране в Близкия изток, което да удовлетвори и двете страни, заяви той.

ЙЕРУСАЛИМ - ЗАЩО Е СВЕЩЕН ЗА ТРИ РЕЛИГИИ - СНИМКИ

Йерусалим - защо нажежава страстите, какво трябва да знаем

Президентът призова за спокойствие и търпимост след решението за признаването на новата столица на Израел, което буквално предизвика бурни рекации и протести. 

Самото местене на мисията обаче ще отнеме доста време. 

Статутът на Йерусалим е един от основните спорни моменти в отношенията между палестинци и израелци - и Израел, и Палестина смятат града за своя столица. Държавните институции на Израел са тук, но чуждестранните посолства - в Тел Авив.

Междувременно, държавният департамент на САЩ изпрати телеграма до всички свои дипломатически мисии по света, с която нареди на служителите си да отложат неналожителните пътувания до Израел, Ерусалим и Западния бряг до 20 декември, предаде Ройтерс.

Посолството в Тел Авив и Генералното консулство в Ерусалим молят всички посетители, чиито пътувания не са наложителни, да отложат пътуванията си до Израел, Ерусалим и Западния бряг от 4 до 20 декември 2017 г., гласи телеграмата, която не уточнява причина за молбата. 

През юни американският Сенат одобри резолюция, която призовава администрацията във Вашингтон да изпълни гласувания още през 1995 г. закон за преместването на посолството на САЩ в Йерусалим до 31 май 1999.

Предшествениците на Доналд Тръмп на президентския пост отлагаха изпълнението на закона като посочваха, че статутът на града трябва да бъде определен на преговори между израелците и палестинците. Това ставаше на всеки шест месеца. Реално Тръмп подписа и сега официално уведомление до Конгреса на САЩ за поредна отсрочка. 

Бившият президент на САЩ Бил Клинтън, стремейки се да избягва стъпки, които повече биха задълбочили конфликта в Близкия изток, започна, по време на своето управление, да отлага прилагането на закона. Тази политика бе продължена от републиканеца Джордж Буш-младши, който така дори наруши своето предизборно обещание да премести посолството на САЩ в Йерусалим. Следващият обитател на Белия дом – Барак Обама също отлагаше всяко полугодие практическото осъществяване на закона.

В края на ноември на съвещание в Белия дом Тръмп посочил, че е време да удовлетвори молбата на Израел. От Белия дом съобщиха, че Тръмп ще продължи да обмисля решението си след 48 часа на предупреждения от международната общност и телефонни разговори със световни лидери. Крайният срок изтече днес в 13 часа местно време. 

Кралят на Саудитска Арабия предупреди Тръмп за "гнева на мюсюлманите"

Решението на Тръмп, което ще промени света

Израелският премиер Бенямин Нетаняху приветства позицията на САЩ и я обяви за "исторически повратен момент". 

Палестинският президент Махмуд Абас заяви, че САЩ повече не могат да играят историческата си роля на посредник за мир с израелците, предаде Франс прес.

"С това достойно за съжаление решение САЩ умишлено провалят всички усилия за мир и провъзгласяват, че се отказват от ролята си на спонсор на мирния процес, която играеха през последните десетилетия", заяви палестинският лидер в телевизионно обръщение след речта на Тръмп в Белия дом.

Европейският съюз е "сериозно безпокойство" от решението на американския президент Доналд Тръмп да признае Йерусалим за столица на Израел. Това заяви ръководителката на европейската дипломация Федерика Могерини,  съобщи Франс прес.

Турция определи решението на Тръмп като "безотговорно".

"Осъждаме безотговорната декларация на американската администрация. Това решение противоречи на нормите на международното право и на резолюциите на ООН", написа в "Туитър" външният министър Мевлют Чавушоглу, цитиран от Франс прес и БТА. Още преди ден турският президент предупреди, че това ще доведе до прекратяване на дипломатическите отношения между Израел и Турция и посочи, че "Йерусалим е червена линия за мюсюлманите“. 

Правителството на Йордания, страната-пазителка на мюсюлманските светини в Йерусалим, заклейми решението на Тръмп като нарушение на международното право.

"Решението на американския президент да признае Йерусалим като столица на Израел и да премести посолството на САЩ в този град е нарушение на международното право и на устава на ООН", заяви в Аман правителственият говорител Мохамед Мумени, цитиран от Франс прес.

А генералният секретар на ООН

Антониу Гутериш заяви, че статутът на Йерусалим може да бъде дефиниран само чрез преговори. 

Френският президент Еманюел Макрон изрази съжаление от решението на Тръмп, като призова на всяка цена да се избегне насилието.

Йерусалим - градът, за който от хилядолетия спорят, свещено място за три религии, до днес е крайгълен камък в преговорите между израелци и палестинци за създаването на независима палестинска държава.

Израел приема Йерусалим за своя столица - "единен и неделим" град, докато за палестинците Източен Йерусалим е столицата на тяхната бъдеща държава.

Израел завзема източната част на Йерусалим по време на войната през 1967 година. Те твърдят, че Йерусалим е единна и неделима столица на Израел.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Израелски министър показа вързани активисти, огромен скандал

Израелски министър показа вързани активисти, огромен скандал

Свят Преди 7 часа

Според организаторите на флотилията израелската полиция е задържала 430 участници в хуманитарната акция

Даниела Митева: Данните за нарушения са неверни

Даниела Митева: Данните за нарушения са неверни

България Преди 10 часа

По-рано днес правосъдният министър Николай Найденов съобщи, че е предложил освобождаването на Митева

Отиде си една от легендите на художествената ни гимнастика

Отиде си една от легендите на художествената ни гимнастика

България Преди 10 часа

Бончева си е отишла днес, на 89 години

Руски изтребители прехванаха британски самолет над Черно море

Руски изтребители прехванаха британски самолет над Черно море

Свят Преди 10 часа

В един момент Су-27 се е приближил на едва шест метра от носа на британския самолет

"Бангаранга" покори класациите в Европа

"Бангаранга" покори класациите в Европа

Любопитно Преди 10 часа

По груби сметки "Бангаранга" звучи по около 2 млн. пъти на ден

СГС даде ход на делото срещу бившия варненски кмет Иван Портних

СГС даде ход на делото срещу бившия варненски кмет Иван Портних

България Преди 11 часа

По делото ще бъдат разпитани всички свидетели и ще се гледа по общия ред

Радев назначи нов зам.-министър на отбраната

Радев назначи нов зам.-министър на отбраната

България Преди 11 часа

Днес премиерът Радев назначи нови заместник-министри и в няколко други министерства

Бившата полицайка Симона Радева помоли да бъде оправдана

Бившата полицайка Симона Радева помоли да бъде оправдана

България Преди 11 часа

Тя беше осъдена от Софийския районен съд на пет години затвор

Уиз Калифа е на седмо място със сумата от 28 млн. долара

Полицията в Румъния търси Уиз Калифа

Свят Преди 12 часа

Той беше осъден в Румъния на девет месеца затвор за притежание на наркотици

Хванаха крадец на мотори в София

Хванаха крадец на мотори в София

България Преди 12 часа

Задържаният е на 43 години, криминално проявен за множество кражби

Иран пусна 26 кораба през Ормузкия проток

Иран пусна 26 кораба през Ормузкия проток

Свят Преди 13 часа

Южна Корея потвърди, че неин петролен танкер е преминал през протока

Снимката е илюстративна

Първокласник откри 1300-годишен викингски меч по време на училищна екскурзия

Свят Преди 13 часа

Първокласник по време на училищна екскурзия в Норвегия направи уникална находка в забележително състояние

Генетика, бременност и проследяване: Мащабният форум на „Ох, на мама!“ събра на едно място бременни, майки и татковци в НДК

Генетика, бременност и проследяване: Мащабният форум на „Ох, на мама!“ събра на едно място бременни, майки и татковци в НДК

Любопитно Преди 13 часа

Форумът предизвика огромен интерес, а залата се оказа тясна за всички желаещи

Това са верните отговори на матурата по БЕЛ

Това са верните отговори на матурата по БЕЛ

България Преди 14 часа

Близо 50 000 зрелостници се явиха на днешния държавен зрелостен изпит

Вучич: Това с MOL не върви добре

Вучич: Това с MOL не върви добре

Свят Преди 14 часа

Срокът, определен от американските власти за продажбата на руския дял в NIS, изтича на 22 май