В ъзможно е току-що да сме направили огромна крачка към разрешаването на загадката, която обърква учените повече от век.

(Във видеото може да научите повече за: НАСА засне мощно изригване на Слънцето)

Откакто слънчевото магнитно поле е открито за първи път през 1908 г., ние се опитваме да разберем къде в Слънцето се създава то - в областта, известна като динамо.

Сега ново изследване, ръководено от математика Джефри Васил от Единбургския университет, установи, че слънчевото динамо не се намира дълбоко в Слънцето, както се смяташе досега, а съвсем близо до повърхността му, на дълбочина само 32 000 км.

Защо това е важно? Защото слабо проучените цикли на активност на Слънцето са свързани по някакъв начин с неговото магнитно поле - а да се знае къде се намира динамото е от ключово значение, за да се разбере какво задвижва слънчевите цикли.

"Разбирането на произхода на магнитното поле на Слънцето е отворен въпрос още от времето на Галилей и е важно за прогнозиране на бъдещата слънчева активност, като например изригванията, които могат да ударят Земята", казва приложният математик Даниел Лекоане от Северозападния университет в Илинойс.

"Тази работа предлага нова хипотеза за начина, по който се генерира магнитното поле на Слънцето, която отговаря по-добре на наблюденията на Слънцето и, надяваме се, може да се използва за по-добри прогнози на слънчевата активност", споделя още Лекоане.

Слънчевото магнитно поле е изключително разбъркано и динамично и учените отдавна се опитват да разберат в детайли какво го генерира.

Знаем, че магнитното поле на Земята се генерира от динамо във външното й ядро: конвектираща, въртяща се, електропроводима течност, която превръща кинетичната енергия в електрически и магнитни полета, простиращи се далеч в пространството.

Вътрешните процеси на Слънцето са много по-сложни и трудни за наблюдение от тези на планетата, на която живеем, но те имат голямо влияние.

Магнитната активност на Слънцето е свързана с активността на слънчевите петна, изригванията и изхвърлянията на коронална маса. Това определя космическото време, което може да има забележимо и потенциално опасно въздействие върху Земята.

Тази активност се променя на цикли от приблизително 11 години. По време на слънчевия максимум, когато Слънцето е най-активно, с бурни слънчеви петна и изригвания, магнитните му полюси променят полярността си. Има и други начини, по които поведението на Слънцето се променя.

Една от тях са торсионните трептения. Тъй като Слънцето не е твърдо тяло, а флуид, то не се върти с една и съща скорост в световен мащаб. Торсионните осцилации са подповърхностни промени във въртенето на Слънцето на определени географски ширини и са тясно свързани с цикъла на слънчевите петна.

"Тъй като вълната има същия период като магнитния цикъл, се смяташе, че тези явления са свързани", обяснява Лекоане.

Традиционната "дълбока теория" на слънчевото магнитно поле обаче не обяснява откъде идват тези торсионни колебания. Интригуваща улика е, че торсионните осцилации са само в близост до повърхността на Слънцето.

"Нашата хипотеза е, че магнитният цикъл и торсионните осцилации са различни проявления на един и същ физически процес", продължава Лекоане.

Според теорията дълбокото динамо би трябвало да се намира на повече от 200 000 километра под слънчевата повърхност, на дъното на конвекционната зона. Но този модел генерира и характеристики, които не сме наблюдавали на Слънцето, като силни магнитни полета на високи географски ширини, и не успява да обясни други, като начина, по който слънчевите петна следват магнитната активност на Слънцето.

Васил и колегите му провеждат съвременни числени симулации въз основа на реални данни за повърхностните прояви на акустичните вълни в Слънцето и установяват, че реалното поведение на Слънцето най-точно съответства на динамо, което се върти недалеч от слънчевата повърхност, в така наречения близък до повърхността слой на срязване.

Това плитко динамо не само е създало Слънце, което се държи по начина, по който се държи нашето, но е тясно свързано и с торсионните осцилации и активността на слънчевите петна. Това е откъсване от конвенционалното мислене, но други скорошни изследвания показват, че трябва да започнем да търсим нови решения на слънчевите загадки, тъй като конвенцията не успява да се справи.

"Мисля, че този резултат може да бъде противоречив", казва приложният математик Кийтън Бърнс от Масачузетския технологичен институт (MIT), който е съавтор на изследването.

"По-голямата част от общността се е фокусирала върху откриването на динамо действие дълбоко в Слънцето. Сега ние показваме, че има друг механизъм, който изглежда по-добре съответства на наблюденията", заключи Бърнс.

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
,

Преговорите между Иран и САЩ се отлагат, обяви Оман

Свят Преди 23 минути

Оман играе посредническа роля в дипломатическия процес

.

Гърция арестува мъж за шпионаж в полза на Русия

Свят Преди 1 час

Изглежда, че заподозреният е снимал, записвал и разпространявал материали с военно значение в продължение на поне шест месеца

,

Нова Зеландия е връхлетяна от разрушителни ветрове, проливни дъждове, сняг и високи вълни

Свят Преди 3 часа

В района на столицата около 1000 домакинства нямат ток

Най-търсените умения и професии в България и Европа през 2025 г.​

Най-търсените умения и професии в България и Европа през 2025 г.​

Пари Преди 3 часа

Технологичният напредък, демографските промени и преходът към зелена икономика оформят новите правила

Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Свят Преди 3 часа

Регионът се намира западно от Донецка област и северно от Запорожка и Херсонска област

Снимката е илюстративна

Първото изображение от най-големия слънчев телескоп в света улови Слънцето с невиждани детайли

Любопитно Преди 3 часа

Снимката е първата, направена от новия видимо регулируем филтър на Слънчевия телескоп на Националната научна фондация на САЩ „Даниел К. Инуйе“.

Транспортна стачка блокира Гърция

Транспортна стачка блокира Гърция

Свят Преди 4 часа

Препоръчва се шофьорите да избягват централните части на Атина и Солун

Догоните и Сириус: Африканското племе с древни познания за Космоса

Догоните и Сириус: Африканското племе с древни познания за Космоса

Любопитно Преди 4 часа

Неговите космологични представи и астрономически знания предизвикват интерес и дебати сред учени и изследователи от десетилетия

Трудова експлоатация: Чужденка разказва как е превърната в робиня у нас

Трудова експлоатация: Чужденка разказва как е превърната в робиня у нас

България Преди 4 часа

Жената твърди, че работодателите ѝ взели документите и я заплашвали

Районното управление в Кюстендил има нов началник

Районното управление в Кюстендил има нов началник

България Преди 5 часа

Главен инспектор Иван Георгиев работи в системата на МВР от 2003 година

Внимание, шофьори! Полицията с мерки срещу нарушителите на пътя по празниците

Внимание, шофьори! Полицията с мерки срещу нарушителите на пътя по празниците

България Преди 5 часа

Големи задръствания са се образували в района на Кресна в посока Гърция

"Войната в Украйна ще спре, когато Путин каже "победихме"

"Войната в Украйна ще спре, когато Путин каже "победихме"

България Преди 5 часа

Президентът на Русия не се интересува от общественото мнение и колко хора умират, заявиха преподавателят в Харковския университет проф. Михаил Станчев и международният анализатор Чавдар Стефанов

"Знаем добре какво правите": САЩ с остро предупреждение към Иран

"Знаем добре какво правите": САЩ с остро предупреждение към Иран

Свят Преди 5 часа

Ще си понесете последствията на място и време, които ние ще изберем, заяви американският министър на отбраната Пийт Хегсет

Протест пред полицията в Хасково след убийството на Магдалена Русева

Протест пред полицията в Хасково след убийството на Магдалена Русева

България Преди 6 часа

Като причина за недоволството на хората се посочва бездействието на органите на реда