В рамките на няколко дни след избирането си новото британско лейбъристко правителство премахна забраната за изграждане на нови наземни вятърни паркове, въведена от предишното консервативно правителство през 2015 г. Решението, което беше приветствано от природозащитниците, представлява окуражаваща ранна стъпка в усилията на новото правителство за борба с изменението на климата, но вероятно ще предизвика безпокойство у онези, които са подозрителни към наземните вятърни паркове. Но какво знаем за тях?

Как работят вятърните турбини?

През цялата си история хората са се опитвали да използват силата на вятъра за свои цели. Вятърът е отличен източник на енергия, макар и труден за овладяване. Съвременните вятърни турбини са само последният израз на тези усилия. Те работят, като превръщат кинетичната енергия на вятъра в електричество.

Лопатките на вятърните турбини са леки и издръжливи и са проектирани като самолетни крила. Те са прикрепени към главина и заедно образуват ротор. Когато въздухът се движи през лопатките, роторът се върти, което завърта и нещо, наречено нискоскоростен вал. Този вал също е свързан с редуктор, който преобразува бавното въртеливо движение от вала във високоскоростно въртеливо движение. След това то завърта задвижващ вал, който захранва електрически генератор.

Какво представлява вятърната енергия на сушата?

По принцип няма технологична разлика между вятърните турбини на сушата и в морето. Единствената разлика е очевидната: тяхното местоположение.

Вятърните паркове на сушата са съвкупност от вятърни турбини, които се инсталират в селски райони, където има силни и постоянни ветрове. Откритите равнини, крайбрежните райони, хълмовете и планинските проходи обикновено са подходящи места за тях. Офшорните вятърни паркове са същите, само че са разположени в морето и произвеждат електроенергия от вятъра, който духа през водата.

Когато са събрани заедно, всяка турбина е разположена така, че да оптимизира улавянето на вятъра и да предотврати турбуленцията от една турбина върху друга. Предвид различията в топографията, не съществуват единни модели за тяхното разположение, въпреки че има някои предложени оптимални такива. В зависимост от контекста те могат да бъдат разположени линейно или в мрежа. 

Независимо от разположението им, всяка турбина генерира електроенергия, която се прехвърля към подстанция, след което се пуска към мрежата, където енергията може да се ползва от общностите.

Какви са ползите и разходите от вятърните паркове на сушата?

Добре известно е, че офшорните вятърни паркове са по-ефективни. Това е така, защото в морето се наблюдава по-висока и по-постоянна скорост на вятъра, което изисква по-малко турбини за производството на същото количество енергия, както при наземните варианти. Откритостта на морето също така дава възможност за по-мащабни проекти - колкото повече турбини има, толкова повече чиста енергия се произвежда.

Проблемът е, че офшорните вятърни паркове са по-скъпи за изграждане и поддръжка, тъй като се нуждаят от по-сложна инфраструктура, която да ги поддържа. В същото време условията, които ги правят отлични генератори на електроенергия, ги превръщат и в предизвикателство за достъп при необходимост от ремонт. Освен това те често са собственост на по-големи корпорации, а не на местни дружества, така че местният надзор върху тях е по-слаб.

За разлика от тях сухоземните вятърни електроцентрали се изграждат по-лесно, отделят по-малко емисии и земите около тях могат да се обработват. Изграждането и поддръжката им са евтини, а общият им принос към мрежата може да помогне за намаляване на сметките за електроенергия. Същевременно мащабните строителни дейности осигуряват и повече висококвалифицирани работни места в енергийния сектор.

Въпреки това, освен че произвеждат по-малко електроенергия от морските си аналози, много хора се противопоставят на наземните вятърни паркове по екологични и естетически причини. Първата е свързана с опасенията, че тези съоръжения представляват заплаха за птиците и прилепите.

В научната общност все още се водят спорове за това доколко това е така. Оказва се, че макар птиците да се убиват от вятърни турбини, техният брой е значително по-малък от годишния брой птици, убити от домашни котки, други сгради или дори от експлоатацията на изкопаеми горива (които вятърните паркове се опитват да заменят). 

Ситуацията с прилепите също предизвиква значителна загриженост и разединява общността на природозащитниците, които, от една страна, искат чиста енергия, за да помогнат в борбата с изменението на климата, но също така не искат да рискуват живота на вече застрашени видове животни.

Въпреки това съществуват начини за изграждане на вятърни паркове на сушата, които да съжителстват със заобикалящата ги дива природа. Десетилетие на изследвания е позволило на проектантите на вятърни турбини да намерят начини да ги направят видими за животните. В същото време не е необходимо вятърните паркове да се изграждат в райони, където прилепите гнездят или се роят.

Но това е само едно от решенията. Проблемът с прилепите е, че те всъщност са привлечени от вятърните турбини - може би търсят места за гнездене или се опитват да намерят насекоми - което често води до тяхната смърт. За да се противодейства на този проблем, времето и условията, при които се експлоатират вятърните турбини, могат да се променят, за да се съобразят с поведението на прилепите.

В частност, като леки, пухкави и очарователни същества, много от уязвимите видове прилепи, убити от вятърни турбини, не могат да летят, когато скоростта на вятъра е над определени нива. Чрез ограничаване на използването на турбините, когато скоростта на вятъра е ниска, е възможно значително да се намали смъртността на прилепите.

Най-често срещаното възражение на противниците на вятърната енергия обаче е естетическото. Опасенията са, че изграждането на вятърни електроцентрали в селски местности ще бъде пагубно за пейзажа и ще разруши неговата "естествена" красота. 

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Съдията: - Подсъдимия, защо открадна кравата? - Господин съдия, тя ме погледна, аз я погледнах... и някакси... просто ей така се случи... съдбата ни събра!
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Защо Светият отец&nbsp;ще бъде погребан извън Ватикана?</p>

Защо папа Франциск ще бъде погребан извън Ватикана?

Свят Преди 27 минути

За първи път от повече от век понтифекс ще бъде погребан извън Ватикана

Да благодарим на ChatGPT излиза скъпо, но си струва

Да благодарим на ChatGPT излиза скъпо, но си струва

Технологии Преди 43 минути

Благодарностите изразходват ресурси за милиони

Кой екзекутира висш руски генерал насред Москва

Кой екзекутира висш руски генерал насред Москва

Свят Преди 9 часа

Украйна не е поела отговорност за взрива днес

Ново земетресение близо до Истанбул в Турция

Ново земетресение близо до Истанбул в Турция

Свят Преди 9 часа

Трусът е бил с епицентър под Мраморно море

Зеленски: Крим принадлежи на Украйна

Зеленски: Крим принадлежи на Украйна

Свят Преди 10 часа

Зеленски: Украйна не разполага с достатъчно оръжия, за да си върне контрола над Кримския полуостров

МВФ: Очакваме България в еврозоната през 2026 г.

МВФ: Очакваме България в еврозоната през 2026 г.

България Преди 11 часа

Това заяви директорът на европейския департамент на МВФ Алфред Камер

Украйна и ЕС с контрапредложение за мир

Украйна и ЕС с контрапредложение за мир

Свят Преди 11 часа

Документът показва, че Украйна и ЕС се противопоставят на някои от предложенията на САЩ

Олимпиадата на любовта слага край на индивидуалните изпитания в “Един за друг”

Олимпиадата на любовта слага край на индивидуалните изпитания в “Един за друг”

Любопитно Преди 12 часа

Коя ще бъде последната “Супер двойка” във Вилата на любовта?

Катастрофа на две коли и патрулка в София

Катастрофа на две коли и патрулка в София

България Преди 12 часа

Полицаите са били на път към подаден сигнал за домашно насилие

Докладчикът по правата на човека в СЕ се намеси за ромите от "Захарна фабрика"

Докладчикът по правата на човека в СЕ се намеси за ромите от "Захарна фабрика"

Свят Преди 12 часа

Конгресът застава твърдо зад защитата на правата на човека и достойнството на всички в Европа, включително и на ромите

Обвиниха майка за хулиганство в детска градина

Обвиниха майка за хулиганство в детска градина

България Преди 13 часа

Тя започнала да отправя обиди и закани за физическа саморазправа срещу възпитателка

<p>Хекимян: ПП сложиха свой човек за шеф на &quot;Метрополитен&quot;</p>

Хекимян: "Продължаваме Промяната" сложиха свой човек за шеф на "Метрополитен"

България Преди 13 часа

Той коментира, че Найденов е бил назначен от Кирил Петков през 2022 г. като заместник-министър на транспорта

Britské listy: Чешките бизнес популисти от PPF искат да демонтират либералната демокрация в Европа

Britské listy: Чешките бизнес популисти от PPF искат да демонтират либералната демокрация в Европа

Свят Преди 14 часа

Сърбия е ключова страна за европейската интеграция на западните Балкани и евентуален провал може да подкопае стабилността на самия ЕС, се казва в анализа на медията

Тръмп: Крим ще остане с Русия

Тръмп: Крим ще остане с Русия

Свят Преди 14 часа

Тръмп: Тогава САЩ и Русия ще могат да правят бизнес

Илон Мъск и Джей Ди Ванс подкрепят пронатализма: Какво е това и как може да повлияе на света

Илон Мъск и Джей Ди Ванс подкрепят пронатализма: Какво е това и как може да повлияе на света

Свят Преди 14 часа

Пронатализмът се разглежда като възможен начин за справяне с намаляващата раждаемост в Америка

Яж и отслабвай: Топ 5 салати, които ще ви помогнат да получите перфектното тяло

Яж и отслабвай: Топ 5 салати, които ще ви помогнат да получите перфектното тяло

Любопитно Преди 15 часа

Те ще ви помогнат да се тонизирате, ще ви заредят с енергия и ще зарадват вкусовите ви рецептори