0

П рез 2000 г. швейцарска фондация стартира кампания за определяне на новите седем чудеса на света. Като се има предвид, че от оригиналния списък на Седемте чудеса само един участник все още съществува (Пирамидите в Гиза) – изглежда, че беше време за актуализация.

Окончателните резултати са обявени през 2007 г., като са посрещнати както с възгласи, така и с подигравки - редица видни претенденти, като Акропола в Атина, не успяха да се класират. Съгласни ли сте с новия списък?

Великата китайска стена

Великата китайска стена
Великата китайска стена Източник: iStock/Getty Images

Великата китайска стена се смята, че е дълга около 8850 км; оспорвано китайско проучване обаче твърди, че дължината е 21 200 км. Работата по нея започва през 7 век пр. н. е. и продължава две хилядолетия. Въпреки че се нарича „стена“, структурата всъщност включва две успоредни стени за дълги участъци. Едно не толкова страхотно нещо за стената обаче беше нейната ефективност. Въпреки че е построена, за да предотврати нашествия и набези, стената до голяма степен не успява да осигури сигурност. Вместо това учените отбелязват, че тя служи повече като „политическа пропаганда“.

Чичен Ица

Чичен Ица
Чичен Ица Източник: iStock/Getty Images

Кастило, пирамида в стил Толтек, се издига на 24 метра над площада в Чичен Ица в щата Юкатан, Мексико. Пирамидата е построена, след като нашествениците завладяват древния град на маите през десети век.
Чичен Ица е град на маите на полуостров Юкатан в Мексико, който процъфтява през 9-ти и 10-ти век. При племето на маите Itzá, които са били силно повлияни от толтеките, са построени редица важни паметници и храмове. Сред най-забележителните е стъпаловидната пирамида El Castillo („Замъкът“), която се издига на 24 метра над главния площад. Свидетелство за астрономическите способности на маите, структурата разполага с общо 365 стъпки, броят на дните в слънчевата година. По време на пролетното и есенното равноденствие залязващото слънце хвърля сенки върху пирамидата, които придават вид на змия, плъзгаща се по северното стълбище; в основата има каменна змийска глава. Животът там обаче не е бил само работа и наука. Чичен Ица е дом на най-голямото тлахтли (вид спортно игрище) в Америка. На това поле жителите играели ритуална игра с топка, популярна в цяла предколумбова Мезоамерика.

Петра

Петра
Петра Източник: iStock/Getty Images

Древният град Петра, Йордания, се намира в отдалечена долина, сгушена сред пясъчни планини и скали. Твърди се, че това е едно от местата, където Мойсей удря в скала и бликва вода. По-късно набатейците, арабско племе, го правят своя столица и през това време той процъфтява, превръщайки се във важен търговски център, особено за подправки. Известни резбари, набатейците изсичат жилища, храмове и гробници в пясъците, които променяли цвета си с променящото се слънце. Освен това те изграждат водна система, която позволявала буйни градини и земеделие. В разгара си Петра е имала население от 30 000 души. Градът обаче започнал да запада, тъй като търговските пътища се изместили. След голямо земетресение Петра постепенно е изоставена. Въпреки че е преоткрита през 1912 г., тя е до голяма степен игнорирана от археолозите до края на 20-ти век като по този начин остават много въпроси свързани с града.

Мачу Пикчу

Мачу Пикчу
Мачу Пикчу Източник: iStock/Getty Images

Това място на инките близо до Куско, Перу, е „открито“ през 1911 г. от Хирам Бингам, който вярва, че това е Вилкабамба, тайна крепост на инките, използвана по време на бунта през 16-ти век срещу испанското управление. Въпреки че по-късно това твърдение било опровергано, ролата на Мачу Пикчу обърква учените. Бингам вярвал, че това е домът на „Девиците на слънцето“, жени, които живеят в манастири под обет за целомъдрие. Други смятат, че вероятно е било място за поклонение, докато някои твърдят, че е било кралско убежище. Това, което се знае, е, че Мачу Пикчу е една от малкото големи предколумбови находки намерени почти непокътнати. Въпреки относителната си изолация високо в Андите, той се отличава със земеделски тераси, площади, жилищни райони и храмове.

Христос Спасителя

Христос Спасителя
Христос Спасителя Източник: iStock/Getty Images

Статуята на Христос Спасителя на върха на планината Корковадо в Рио де Жанейро, Бразилия, със залива Гуанабара на заден план.
Нейният произход датира точно след Първата световна война, когато някои бразилци се страхували от „прилив на безбожие“. Те предлагат да се сложи статуя, която в крайна сметка е проектирана от Хейтор да Силва Коста, Карлос Осуалд и Пол Ландовски. Строежът започва през 1926 г. и е завършен пет години по-късно. Полученият паметник е висок 30 метра – без да се включва основата му, която е висока около 8 метра– и протегнатите му ръце обхващат 28 метра. Това е най-голямата скулптура в стил арт деко в света. Христос Изкупителят е направена от стоманобетон и е покрита с приблизително шест милиона плочки. Донякъде смущаващо е, че статуята често е била удряна от мълнии, а през 2014 г. върхът на десния палец на Исус е повреден по време на буря.

Колизеумът

Колизеумът
Колизеумът Източник: iStock/Getty Images

Колизеумът в Рим е построен през първи век по заповед на император Веспасиан. Инженерен подвиг, амфитеатърът е с размери 189 на 156 метра и разполага със сложна система от трезори. Той могъл да побере 50 000 зрители, които наблюдавали различни събития. Може би най-забележителни са били гладиаторските битки, въпреки че мъжете, които се бият с животни, също били често срещани. Въпреки това, вярата, че християните са били измъчени там, именно като са били хвърляни на лъвове, се обсъжда. Според някои оценки около 500 000 души са загинали в Колизеума. Освен това толкова много животни са били заловени и след това убити там, че според съобщенията някои видове са изчезнали.

Тадж Махал

Тадж Махал
Тадж Махал Източник: iStock/Getty Images

Този мавзолеен комплекс в Агра, Индия, се смята за един от най-емблематичните паметници в света и е може би най-добрият пример за моголска архитектура. Построен е от император Шах Джахан в чест на съпругата му Мумтаз Махал („Избраната от двореца“), която умира през 1631 г., раждайки 14-то им дете. Отнема около 22 години и 20 000 работници за изграждането на комплекса, който включва огромна градина с отразяващ басейн. Мавзолеят е изработен от бял мрамор, който включва полускъпоценни камъни в геометрични и флорални шарки. Неговият величествен централен купол е заобиколен от четири по-малки купола. Според някои сведения Шах Джахан искал да има собствен мавзолей, направен от черен мрамор. Той обаче бил свален от власт от един от синовете си, преди да започне каквато и да е работа по проекта си.

Коментари 0
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

Сержант обяснява на новобранците: - Ако камък бъде хвърлен нагоре, то той ще падне на земята. Това се дължи на земното притегляне. Новобранец: - А…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни

Последни

Испания ще достави ракети "Пейтриът" на Украйна

Испания ще достави ракети "Пейтриът" на Украйна

Свят Преди 37 минути

Партидата ще бъде доста ограничена

Назначиха нов областен управител на София

Назначиха нов областен управител на София

България Преди 1 час

Още пет области са с нови управители

<p>&quot;Скриването на тялото беше трудна задача&quot;: Учителка призна хладнокръвно убийство</p>

"Раздвоена личност”: Начална учителка признава, че е убила приятеля си

Свят Преди 2 часа

"Все още действията ми ме преследват. Понякога ми се налага да си спомням какво съм направила”, коментира обвиняемата пред съда

Присъда от 1794 години затвор за сирийка в Турция

Присъда от 1794 години затвор за сирийка в Турция

Свят Преди 3 часа

Ахлам Албашир и част от задържаните обвиняеми присъстваха на заседанието

Зеленски: Радиацията не признава граници

Зеленски: Радиацията не признава граници

Свят Преди 3 часа

Зеленски: Дълг на целия свят е да окаже натиск върху Русия

Аварирал камион причини километрично задръстване

Аварирал камион причини километрично задръстване

България Преди 3 часа

От полицията съобщиха, че към мястото на инцидента пътуват екипи

Гласувайте за най-големите постижения на България след 1989 година

Гласувайте за най-големите постижения на България след 1989 година

Свят Преди 4 часа

Вижте как може да подкрепите някой от най-забележителните успехи на страната ни

„Огледало на войната” в „Темата на NOVA“

„Огледало на войната” в „Темата на NOVA“

Любопитно Преди 4 часа

Не пропускайте тази събота след централната емисия новини

Дамите в “Един за друг” изясняват отношенията си лице в лице

Дамите в “Един за друг” изясняват отношенията си лице в лице

Любопитно Преди 4 часа

Те ще играят нестандартна игра на покер

Събуждате се уморени с болки в цялото тяло?

Събуждате се уморени с болки в цялото тяло?

Любопитно Преди 5 часа

Неправилната позиция на сън води до проблеми с гърба

Ще ваксинират безплатно срещу коклюш бременните жени у нас

Ще ваксинират безплатно срещу коклюш бременните жени у нас

България Преди 5 часа

Това обявиха на брифинг в Министерския съвет здравните власти

Русия арестува журналист на Forbes

Русия арестува журналист на Forbes

Свят Преди 5 часа

Задържането е по обвинение в разпространение на „невярна” информация за войната в Украйна

<p>Нова арт инсталация на мястото на бившия Мавзолей в София (СНИМКИ/ВИДЕО)</p>

На мястото на бившия Мавзолей в София: Пейки с формата на букви

България Преди 5 часа

Идеята на художника Красимир Терзиев - автор на проекта, е да се развие място, на което човек може мислено да се освободи от инерцията на ежедневието

Неочакваният арест на Тимур Иванов: Какво се крие зад това

Неочакваният арест на Тимур Иванов: Какво се крие зад това

Свят Преди 5 часа

Обвиняват Иванов, че е взел подкуп в особено големи размери

След повече от 20 години чакане: България ще има нови влакове

След повече от 20 години чакане: България ще има нови влакове

България Преди 5 часа

Това съобщи министърът на транспорта Георги Гвоздейков

Главчев: Тази седмица ни се наложи "да гасим пожари"

Главчев: Тази седмица ни се наложи "да гасим пожари"

България Преди 5 часа

Няма повишаване на бюджетния дефицит, заяви служебният премиер